Knihy
E-knihy

Štyridsať rokov v tajných službách

Život a dobrodružstvá Vladimíra Krivoša za cára aj za boľševika

Premedia, 2017
Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
4 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Premedia, 2017

Život Vladimíra Krivoša pripomína dobrodružný román. Spolupracoval s tajnými službami za cárskeho aj boľševického režimu, miloval slávu a peniaze, no zároveň rád fabuloval...

Čítaj viac

9,90 €

Bežná cena Bežne 14,50 €

Ušetríte 32%

Okamžite na stiahnutie

Aj e-knihy môžete darovať

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Život Vladimíra Krivoša pripomína dobrodružný román. Spolupracoval s tajnými službami za cárskeho aj boľševického režimu, miloval slávu a peniaze, no zároveň rád fabuloval, prikrášľoval či úplne klamal vo viacerých faktoch zo svojho života. Ruskí autori jeho životopisu sa v tejto knihe svedomito usilujú oddeliť mystifikácie od podložených faktov a ukázať Krivošov fascinujúci život v reálnom svetle.

Tento polyglot so širokým spektrom záujmov bol z matkinej strany bratrancom slovenského tolstojovca Dušana Makovického. Od mladosti bol otcom vedený k obdivu k Rusku a jeho kultúre a stal sa nadšeným rusofilom a spočiatku aj stúpencom myšlienok L. N. Tolstého. Aj z tohto dôvodu – a údajne aj na radu Svetozára Hurbana-Vajanského odišiel v roku 1886 študovať orientálne jazyky na petrohradskú univerzitu. Ako dvadsaťtriročný prijal ruské poddanstvo a natrvalo sa tam usadil. O návrate domov uvažoval len raz, keď sa moci ujali boľševici, tí však mali s jeho vedomosťami iné plány.

Od roku 1893 slúžil v oddelení pre cenzúru zahraničných novín a časopisov, v „čiernom kabinete“, kde otvárali a čítali súkromnú aj diplomatickú korešpondenciu a využívali Krivošove jazykové znalosti – ovládal všetky slovanské, väčšinu európskych a viaceré iné jazyky vrátane sanskritu a čínštiny, ako aj umelé esperanto či volapük. Krivoš súčasne pracoval v tajnom oddelení Policajného departmentu ako prekladateľ a dešifrovateľ, viedol stenografickú službu v Štátnej rade a Štátnej dume, slúžil v „Tajnej kancelárii“ pri Generálnom štábe námorníctva a na celom rade iných miest. Bol viackrát zatknutý a obvinený zo špionáže, niekoľko rokov strávil vo vyhnanstve na Soloveckých ostrovoch.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Štyridsať rokov v tajných službách - A.A. Zdanovič, V.S. Izmozik
Zmiznutie Felicie - Jorn Lier Horst
17,80 €
Ušetríte 9,65 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
296
Vydavateľstvo
Premedia
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
276636
Rok vydania
2017

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,3 / 5

3 hodnotenia

1
2
0
0
0
Čítaj viac
Kúpte spolu
Štyridsať rokov v tajných službách - A.A. Zdanovič, V.S. Izmozik
Zmiznutie Felicie - Jorn Lier Horst
17,80 €
Ušetríte 9,65 €

„Ani slovníky nesmieme brať doslova...“

Stanislaw Jerzy Lec