Knihy
E-knihy

Dotknúť sa zeme

Indiánsky pohľad na vlastné bytie

2-3 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Knižná dielňa, 2017

V tejto knihe hovoria Indiáni o podobe svojho života sami a vo svojom mene. Úryvky, ktoré tvoria túto knihu, sú prevzaté z ústnych, v prípade novších záznamov aj písomných výpovedí Indiánov žijúcich po celom severoamerickom kontinente v dobe...

Čítaj viac

11,25 €

Bežná cena Bežne 11,80 €

Ušetríte 5%

Posielame do týždňa

Odporúčané tituly a kolekcie

11,25 €

Viac o knihe

V tejto knihe hovoria Indiáni o podobe svojho života sami a vo svojom mene. Úryvky, ktoré tvoria túto knihu, sú prevzaté z ústnych, v prípade novších záznamov aj písomných výpovedí Indiánov žijúcich po celom severoamerickom kontinente v dobe od šestnásteho do dvadsiateho storočia. S úctou a pokorou hovoria o krajine, zvieratách a predmetoch, z ktorého pozostávalo územie, kde žili. Nevideli nijakú cnosť v tom, aby prostrediu vnucovali svoju vôľu: súkromné vlastníctvo, takmer bez výnimky, vnímali ako cestu k chudobe a nie k bohatstvu. Zmysel života sa u nich spájal s tým, aké majú vzájomné vzťahy a aký majú vzťah k svojej domovine – hĺbku a význam tohto poznania im zachovávala pamäť.

Mnohé z úryvkov v tejto knihe sú rady, ktoré sa Indiáni pokúšali belochom ponúknuť, buď ako dar, alebo s nádejou, že keď im belosi porozumejú, nechajú Indiánov na pokoji. Keď si Indiáni začali uvedomovať, o čo belochom ide, do ich hlasu sa vkradla tajomnosť, pribúdalo rozhorčenie, zúfalstvo a napokon strata akejkoľvek nádeje.

V súčasnosti všetci viac-menej súhlasíme s tým, že jediná prijateľná budúcnosť pre nás, čo žijeme v Amerike, vedie cez znovuobjavenie krajiny. Potrebujeme rozvinúť správny vzťah so zemou a jej zdrojmi, inak po zničení Indiánov príde zničenie prírody a po zničení prírody bude nasledovať naša vlastná skaza.

T. C. McLuhanová, z úvodu ku knihe Dotknúť sa zeme

Muž, ktorý sedel na zemi vo svojom típí a meditoval nad životom a jeho zmyslom, si uvedomoval spriaznenosť všetkých stvorení a uznával jednotu s vesmírom vecí, vnášal do svojho bytia pravú podstatu civilizácie. A keď domorodý muž tento spôsob svojho rozvoja zanechal, postup jeho poľudšťovania sa spomalil.

Náčelník Luther Stojací medveď
Čítaj viac
Kúpte spolu
Dotknúť sa zeme - T.C. McLuhanová
Our Love Challenges - Vít Libovický
29,25 €
Ušetríte 2,45 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
160
Hmotnosť
270 g
Rok vydania
2017
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Knižná dielňa
Rozmer
142×212 mm
ISBN
9788097077655
Naše katalógové číslo
275347

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

Kúpte spolu
Dotknúť sa zeme - T.C. McLuhanová
Our Love Challenges - Vít Libovický
29,25 €
Ušetríte 2,45 €

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“