Two up - Fedor Gál, Eugen Gindl, Ivan Štefánik, 2006

9,92 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Two up - Fedor Gál, Eugen Gindl, Ivan Štefánik, 2006
Two up - Fedor Gál, Eugen Gindl, Ivan Štefánik, 2006

Two up

39 mailov o svete, v ktorom žijeme

Priatelia Gindl a Gál si v mailovej korešpondencii vymieňajú názory na súčasný svet. Nadhadzujú si témy a obaja používajú svoje vzdelanie, rozhľad a vlastný názor na... Čítať viac

Vydavateľstvo
Ivan Štefánik, 2006
201 strán
3-4 hodiny čítania

Priatelia Gindl a Gál si v mailovej korešpondencii vymieňajú názory na súčasný svet. Nadhadzujú si témy a obaja používajú svoje vzdelanie, rozhľad a vlastný názor na argumentáciu svojho stanoviska... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 11 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Anjel smrti - Robert Bryndza, Cosmopolis, 2024

Viac o knihe

Kniha má podtitul 39 mailov o svete, v ktorom žijeme. Priatelia Gindl a Gál si v mailovej korešpondencii vymieňajú názory na súčasný svet. Nadhadzujú si témy a obaja používajú svoje vzdelanie, rozhľad a vlastný názor na argumentáciu svojho stanoviska. Názov je odvodený od hazardnej hry austrálskych zlatokopov. Obaja hráči vyhadzujú do vzduchu mince a tipujú, ako to dopadne.
Čítať viac
Počet strán
201
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
140×180 mm
Hmotnosť
242 g
ISBN
8096818996
Rok vydania
2006
Naše katalógové číslo
26216
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Ivan Štefánik
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

2 hodnotenia

2
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Jan Tomašek
Neoverený nákup
2.1.2008
nezmieritelný priatelia
Mal som štastie kupit a prečitat ale som požičal-somár-a nemám hoci by som si raád znovu prečítal Two up.Keby som sa dal na polemiku s tak uhýbavím partnerom ako Fedor Gál skoro by som rezignoval a nebolo by čo publikovat.Myslim si že keby mal Gindl hoci duchovne spriaznenejšieho partnera polemika by sa lepšie rozkošatila. Nazval by som to paradox ducha. Doporucil by som súvisiace knižky od vyd.PARADIGMA.SK Budoucnost peněz od Lietaera ,Kríza globalneho kapitalizmu od Sorosa a zauimava by mohlo byť Two up so Stanislavom Komárkom,ktorého Mír s mloky som práve prečítal,keby ho Eugen Gindl vedel vyprovokovat k hre. Čítať viac

Recenzie, kritiky

"Two up bola hazardná hra austrálskych zlatokopov. Do vzduchu sa vyhadzovali dve mince a prijímali stávky, či padnú dve hlavy, dva orly alebo ich kombinácia. Väčšina stávok, ktoré uzatvárajú autori tejto knihy, pripomína spomínanú hru. Ťažko povedať, kto bol pôvodným iniciátorom myšlienky tohto projektu. Je síce pravda, že Fedor Gál má s podobným písaním už skúsenosti: v minulosti vydal knihu podobných rozhovorov s Petrom Zajacom a Michalom Ačom. Ibaže táto knižka sa od predošlých predsa len v niečom zásadne odlišuje. Nielen v tom, že na začiatku bola údajne nevinná poznámka Eugena Gindla o negatívnej úlohe západného kolonializmu na svetové dejiny počas ich spoločnej cesty do Indie, vďaka ktorej sa pohádal so svojím najlepším priateľom Fedorom Gálom už v lietadle. No najmä v tom, že kým predchádzajúce dialógy Fedora Gála sa nesú v znamení vzájomného ideologického porozumenia, v 39 mailoch s Eugenom Gindlom sa nezhodli prakticky na ničom a ich diagnóza stavu sveta je tak zarážajúco odlišná, až si človek nepoznajúci pevnosť ich vzťahu musí položiť otázku, čo vlastne ešte drží pokope toto priateľstvo. Na druhej strane, kým v knihe rozhovorov s Petrom Zajacom 1+1 to bol jednoznačne Fedor Gál, ktorý intelektuálne ťahal celý dialóg, poznajúc úctyhodný kritický rádius tohto autora dnes musí šokovať, akú povrchnú pózu zaujal tentoraz.
Kniha Two up v podstate nie je dialógom, ale paralelnými monológmi. Tento fakt Eugen Gindl svojmu partnerovi na viacerých miestach aj vyčíta. Kým on zavalil svojho priateľa obrovským množstvom argumentov, vychrlil na neho horu údajov a čísel, Fedor Gál jeho poznámky a otázky nielenže často ignoroval, ale dokonca nezmyselne menil tému neraz aj úplne od veci. Chýba tu nielen vzájomné porozumenie, ale aj zrozumiteľnosť takéhoto správania. Poctivý intelektuálny dialóg môže totiž prebehnúť iba za predpokladu, že jeho účastníci príjmu ako východisko rovnaký referenčný systém. Potom si však takáto diskusia vyžaduje doslova krutú askézu. Pretože ak je diskusia vedená správne, teda podľa pravidiel logickej analýzy, ak všetci berú do úvahy iba samotnú skutočnosť a nesledujú iný záujem ako záujem faktu, potom by niekto musel zmeniť svoj názor a priznať, že sa mýlil. Poctivá diskusia teda predstavuje na jednej i druhej strane určité riziko, lebo jeden z jej účastníkov sa mýli. Takýto dialóg by mal logicky vyústiť do priznania omylu. To však nie je možné pri takom nastavení diskusie, aká panuje v knižke Fedora Gála a Eugena Gindla.
V prvom rade obaja autori na krste knihy priznali, že mailovú korešpondenciu si vymieňali s vedomím, že ju raz budú pravdepodobne publikovať. To, prirodzene, determinuje charakter dialógu. Na druhej strane treba priznať, že konečný nápad sa zrodil spontánne, čo znamená, že obaja autori sa dohodli na nezasahovaní do konečnej podoby textu. Okrem drobných štylistických úprav a vyškrtnutí niekoľkých výrazov autenticky ponechali všetko v pôvodnom stave, vrátane vulgarizmov. Vznikla tak veľmi šťavnatá knižka, vďaka ktorej niektorí ľudia nebudú pokojne spávať. Posledná publikácia Fedora Gála napríklad spôsobila, že Peter Zajac a Martin Bútora sa dodnes nerozprávajú. V tejto knihe sa najmä Eugen Gindl vyjadruje veľmi otvorene a pomerne nevyberavo na adresu niektorých mediálnych celebrít, osobitne Štefana Hríba, Iva Samsona, Františka Šebeja či Pavla Demeša. Z faktografického hľadiska sú informačne neporovnateľne bohatšie Gindlove repliky, ktoré pre zasvätených ľudí síce neprinášajú nejaké prekvapujúce či objavné skutočnosti, no sú sviežim zhrnutím všetkých relevantných titulov o alternatívnych možnostiach súčasného vývoja. Gindl sa opiera o všetky relevantné zdroje vrátane Stiglitza, Chomského, Wallersteina, Graya, Kortena, Reicha, Hendersonovej, Chossudovského, Kellera, Hertzovej, čo je obzvlášť dôležité, lebo na rozdiel od sterilných ideológov súčasnej ľavice ako sú Giddens alebo Habermas vidí problémy komplexne a nešermuje tradičnými sociálnodemokratickými floskulami. Pre čitateľov Slova bude akiste zaujímavé, že Eugen Gindl sa na viacerých miestach odvoláva na články z tohto týždenníka.
Tento autor (ktorého vzhľadom na jeho minulosť nemôže nikto obviniť z nostalgie za bývalým režimom) formuluje mnohé názory prekvapujúco otvorene. Odmieta nazývať Fidela Castra najväčším gaunerom, vášnivo obhajuje Che Guevaru, netají sympatie k Hugovi Chávezovi, oceňuje rozvoj Číny. Aj keď musím priznať, že pri čítaní niektorých pasáží vo vani som sa skoro utopil, fakt je, že práve tento typ ľudí s otvoreným a nezaťaženým myslením je potrebný na kvalitatívnu zmenu smerom k spravodlivej a udržateľnej spoločnosti. Píšem o tom už niekoľko rokov a nemôžem uveriť, ako ťažko sa rodia ľudia zanietení pre humánnejšiu spoločnosť bez ideologických predsudkov, bez strachu formulovať veci presne a bez zbytočných ornamentov neoliberálneho newspeaku.
Kniha je cenná najmä v tom, že odkrýva dva nezmieriteľné svety, ktoré vychádzajú z absolútne až šokujúco odlišných paradigiem či hodnôt. Odkrýva novú, doteraz viac-menej ignorovanú podobu vyostreného sociálneho a ideologického konfliktu, ktorá už dávno neprebieha v primitívnych ľavo-pravých súradniciach. A núti jasnejšie si uvedomiť nezlučiteľnosť oboch filozofií. Tak Fedor Gál, ako aj Eugen Gindl sa nehrajú na marketingových analytikov, ktorí všetkému rozumejú, ani na politických spasiteľov, bez ktorých by nikto na nič neprišiel. Zostávajú intelektuálne skeptickí, skromní, a preto presvedčiví. Je to kniha, ktorá sa zrodila z hnevu a nespokojnosti. Pri ňom aj ostáva. Pri uvedomení si, o čo sa tu hrá." Slovo č.20/2006, O KULTÚRE / Eduard Chmelár

Dvaja belosi o belochoch (Tomáš Gális), Impulz

TWO UP (Eduard Chmelár), Knižná revue

„Úlohou rozprávača nie je povedať ti, ako máš myslieť, ale dať ti otázky, o ktorých máš premýšľať.“

Cesta králů - Brandon Sanderson, 2012
Cesta králů
Brandon Sanderson