Skeptický ekolog - Bjorn Lomborg, Dokořán, Liberální institut, 2006

32,89 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Skeptický ekolog - Bjorn Lomborg, Dokořán, Liberální institut, 2006
Skeptický ekolog - Bjorn Lomborg, Dokořán, Liberální institut, 2006

Skeptický ekolog

Jaký je skutečný stav světa?

Kniha Skeptický ekolog zpochybňuje řadu všeobecně přijímaných pověr o tom, jak se naše životní prostředí a kvalita života vůbec neustále zhoršuje... Čítať viac

Vydavateľstvo
Dokořán, Liberální institut, 2006
Počet strán
587

Kniha Skeptický ekolog zpochybňuje řadu všeobecně přijímaných pověr o tom, jak se naše životní prostředí a kvalita života vůbec neustále zhoršuje... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Čeština
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 13 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Šikmý kostel: Třetí díl - Karin Lednická, Bílá vrána, 2024

Viac o knihe

Kniha Skeptický ekolog zpochybňuje řadu všeobecně přijímaných pověr o tom, jak se naše životní prostředí a kvalita života vůbec neustále zhoršuje.

Autor býval členem hnutí Greenpeace a v mládí, v dobré víře v pravdivost těchto informací, začal se svými studenty ověřovat hlavní tvrzení k procvičení práce se statistickými daty a zčásti jistě i pro posílení jejich environmentální odpovědnosti. Ke svému překvapení došel ve všech případech k závěru, že se tato tvrzení v lepším případě opírají o nepřesné, nevěrohodné a z kontextu vytržené údaje, v horším případě pak jsou citace zcela vymyšlené. To vzbudilo jeho zájem a v průběhu let vedlo k řadě článků a posléze k této knize, v níž důkladně konfrontuje hlavní témata ekologických aktivistů se všeobecně přijímanými statistickými zdroji.

Hlavní síla knihy spočívá v ohromném počtu pečlivě dokumentovaných příkladů (jen poznámkový aparát má 2500 položek) a v na první pohled objektivní interpretaci všech údajů. Dalším sympatickým rysem je důraz na pozitivní přístup: čemu a jak lze zabránit, kolik by to stálo a zda by se za tyto peníze nedalo pořídit něco, co bude mít pro kvalitu života na Zemi větší přínos.

Není divu, že kniha vzbudila hned po svém prvním dánském vydání v roce 1998 bouřlivou reakci, autor byl dokonce stíhán za vědeckou nepoctivost, po pečlivém ověření jeho východisek však byl oficiálně rehabilitován. Český překlad vychází z podstatně doplněného a aktualizovaného anglického vydání z roku 2001.
Čítať viac
Originálny názov
The Skeptical Environmentalist
Počet strán
587
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
165×240 mm
Hmotnosť
1138 g
ISBN
8073630591
Rok vydania
2006
Naše katalógové číslo
26195
Jazyk
čeština
Vydavateľstvo
Dokořán, Liberální institut
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

13 hodnotení

12
0
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

21.11.2010
Názor čitateľa
Odporúčam každému - je to síce dosť náročné čítanie plné štatistík a rôznych súvislostí podložených skutočnými globálnymi vedeckými výsledkami, ale stojí to za to. Je to skvelé popísanie súčasnej ekológie sveta, takej aká je, nie taká ako nám predkladajú médiá, vlády či mimovládne organizácie. Ak chcete vedieť viac o súčasnom stave globálneho životného prostredia, tak si ju prečítajte. Nemusíme byť stále klamaní, no nie? Čítať viac

Recenzie, kritiky

"Agilné pražské vydavateľstvo Dokořán a Liberálny inštitút vydali knihu Bjørna Lombora, o ktorej sa vedú polemiky už roky. V origináli (teda v dánčine) kniha Skeptický ekológ. Aký je skutočný stav sveta? vyšla už pred ôsmimi rokmi. A spôsobila obrovský rozruch. Jedni, napríklad v prestížnom Scientific American, ju z rozbehu pohanili, iní, napríklad v nemenej prestížnom The Economist, ju prijali ako seriózny pokus o zmenu bezvýhradne "zeleného" pohľadu na našu súčasnosť a budúcnosť. Nechýbali ani snahy spochybniť odbornosť autora, ktorý je štatistikom (a bývalým členom Greenpeace). Vyzerá to však, že na napísanie knihy o stave sveta je kvalifikovaný minimálne tak dobre ako fyziológ Jared Diamond, píšuci vynikajúce knihy o vývoji civilizácie.
Ešte nenastal čas robiť nad Lomborgovou knihou úsudky. V našich krajoch sa jej autor démonizuje tak, že už samotný oznam o vydaní Skeptického ekológa môže niekto cítiť ako ranu pod pás. Iný však ako šancu urobiť si konečne vlastný úsudok o tej "hrôze", ktorú usmievavý Dán s výzorom filmového herca dal odvážne na papier (kniha má 600 strán, obsahuje rad grafov, odkazov a prameňov). Autor si dovolil naozaj dosť; nechce totiž, aby nám ekologické organizácie, podnikateľská lobby a médiá predkladali svoje pravdy o stave sveta a diktovali, čo si o ňom máme myslieť. A tak predkladá vlastné štatistiky, presnejšie pozerá sa na známe štatistiky novými očami, a - čuduj sa svete - dochádza k záveru, že stav sveta sa neustále zlepšuje; ľuďom však akosi viac vyhovuje strašenie budúcnosťou, chcú počuť, že všetko ide dolu vodou, a poslov dobrých správ si málokto a málokedy vypočuje. Možno aj preto nás v názve knihy neoslovuje Optimistický ekológ. Veď koho by už zaujímal nejaký ekologický optimista, keď - ako nedávno pri populárnej súťaži povedal aj moderátor Peter Kočiš - príroda je v tak strašnom stave, že ju naše deti budú musieť krvopotne naprávať? Pravda, ani nie tak u nás, ako tam, niekde ďaleko...
Mimochodom, kniha nie je iba o ekológii a klíme, a dokonca ani nie hlavne o klíme, ako by si človek podľa Lomborgových kritikov mohol myslieť. Kapitola o globálnom otepľovaní sa začína až na strane 296. Autor sám fakt klimatickej zmeny nijako nepopiera, len má odlišný názor na úlohu človeka v nej, na spoľahlivosť klimatických modelov a najmä na to, či a koľko prostriedkov by spoločnosť ako celok mala vydávať na boj proti globálnemu otepľovaniu.
Čítajme teda Lomborga, zvažujme jeho argumenty, vyvracajme jeho chyby, a hlavne učme sa pozerať na veci zľava aj sprava, nielen jedinou "správnou" (teda zelenou, a teda katastrofickou) optikou. A rozmýšľajme tiež o tom, prečo vlastne na dánskeho štatistika jeden významný klimatológ v Oxforde hodil koláč. Veď podľa Václava Cílka, ktorý vydanie knihy privítal, takéto veci robia vedci málokedy a klimatológovia nikdy."
(ač) 4. 5. 2006 Denník SME


Skeptický antienvironmentalista
Ľuba Lacinová | 14.3.2007, www.t-station.sk

Úryvok z recenzie
Životné prostredie je témou zaujímavou, komplikovanou, populárnou, kontroverznou. Najpopulárnejšie knihy o tom, aké je to s ním zlé, vychádzajú v desiatkach jazykov a predávajú sa v miliónových nákladoch. Veľmi zjednodušene ich kritici označujú za ľavicové. Je zaujímavé, že kníh, ktoré s nimi polemizujú, prichádza „sprava“ oveľa menej. O to väčšiu pozornosť sú schopné vzbudiť. V roku 2001 vyšla v prvom vydaní v nakladateľstve Cambridge University Press kniha Bjørna Lomborga Skeptický ekológ. Bola rozšíreným a upraveným prekladom dánskej knihy z roku 1998. Anglický jazyk a čarovné slovko Cambridge z nej čoskoro urobili bibliu antiekológov.

Lomborg zo svojich analýz vyvodzuje praktický politický záver: temný obraz sveta, prezentovaný environmentalistami, môže viesť k pocitu bezmocnosti, snahe robiť naraz príliš veľa krokov na záchranu priveľa jednotlivostí. Tým sa príliš štiepi aj naša energia, aj naše (najmä finančné) zdroje. Ak pripustíme, že svet sa v zásade vyvíja správne, i keď parciálne problémy životného prostredia v ňom existujú, môžeme si premyslieť priority a sústrediť zdroje i úsilie na niekoľko málo skutočne dôležitých oblastí. Stačí dohodnúť sa, ktoré to sú. Tento prístup politici ocenili. V Dánsku mu založili Ústav pre odhad životného prostredia a vo februári 2002 ho menovali riaditeľom.

„Život ide ďalej. Vždy to nejako išlo ďalej. Pochodeň, ktorú v nekonečnom štafetovom behu podával bežec bežcovi, až kým nedosiahla určený cieľ.“