Napoleon a Bratislava - Juraj Hradský
Napoleon a Bratislava
8,27 €
Knihy
E-knihy

Napoleon a Bratislava

Juraj Hradský
Bitka pri Lamači - Juraj Hradský
Štefánka - Juraj Hradský, Adalbert Hackenberger, Viliam Stockmann
Dúbravka - Pozsonyhidegkút - Kaltenbrunn - Juraj Hradský

Juraj Hradský (1953), výtvarník a publicista sa narodil v Cíferi neďaleko Bratislavy. Záujem o vojenskú históriu vyjadril vo svojich výtvarných a literárnych prácach. Napísal niekoľko monografií o historických zbraniach, podľa jeho výtvarných návrhov bola vyrobená šabľa pre dôstojníkov Pluku...

Marenčin PT, 2005
2 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Marenčin PT, 2005

Kniha Napoleon a Bratislava 1805, 1809 pripomína dvesté výročie podpísania tzv. bratislavského mieru v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca dňa 26. decembra 1805 po bitke pri Slavkove.

Čítaj viac

8,27 €

Posielame do štyroch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Kniha Napoleon a Bratislava 1805, 1809 pripomína dvesté výročie podpísania tzv. bratislavského mieru v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca dňa 26. decembra po bitke pri Slavkove. Týmto aktom prakticky zanikla Svätá ríša rímska nemeckého národa a jeho dôsledky dopadli na ďaľší vývoj Európy.

Obyvatelia a návštevníci Paríža často ani nevedia, že ulica Rue de Presbourgh neďaleko Champs Elysée je pomenovaná podľa metropoly Slovenska. V Paríži na Napoleonovom Víťaznom oblúku má svoje miesto i reliéf, pripomínajúci slávne víťazstvo v bitke „troch cisárov“ pri Slavkove 2. decembra 1805. Na základe dobových dokumentov autor popisuje život v Prešporku počas pobytu napoleonských vojsk pri podpisovaní mierovej zmluvy. Uzatvorenie mieru malo mestu a krajine zaručiť na dlhý čas pokoj a prosperitu. Už v lete roku 1809 po bitke pri Wagrame sa Napoleon do Prešporka vrátil. Jeho vojská mesto drancovali a ničili ostreľovaním z južného brehu Dunaja. Časť mesta spolu s Hradom sa vtedy premenila na dymiace spálenisko.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Napoleon a Bratislava - Juraj Hradský
Jsi tam, brácho? - Marek Herman, Jiří Halda
18,25 €
Ušetríte 1,72 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
134
Hmotnosť
348 g
Rok vydania
2005
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Marenčin PT
Rozmer
145×202 mm
ISBN
8088912903
Naše katalógové číslo
23147

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,0 / 5

6 hodnotení

4
0
1
0
1

Guru
29.12.2006
Skvelá publikácia
Skvelá publikácia od odborníka na danú problematiku Pána Hradského.
Takéto niečo v našej krajine chýbalo, a veľmi ma teší, že uzrela takáto odborná publikácia svetlo sveta. Čitateľ má možnosť nahliadnuť do spojitosti našej krajiny s Napoleonam I. Hlavne záujemcovia o dobu Napoleonskú boli zvyknutí na opisy Napoleona či už vojenského charakteru, alebo v spojitosti s inými krajinami, preto je dobré, že teraz máme možnosť dozvedieť sa niečo viac aj v spojitosti Napoleona s našou krajinou, hlavne s Bratislavou, kniha je vkusne doplnená ilustráciami vojenských odielov a pod. Odporúčam všetkým záujemcom o dobu Napoleonskú a o históriu.
Čítaj viac
junker
12.7.2006
Názor čitateľa
Áno autorovi nemožno uprieť snahu o priblíženie situácie v Bratislave po bitke pri Slavkove, ale pre mňa je táto kniha len akýmsi pokusom charakterizovať dané obdobie. Ako historikovi mi tu chýba výskum v archívoch, ktorý by dal tejto knihe ešte lepšie ohodnotenie. Čítaj viac
Ladislav Kiselica
12.1.2006
Poznajme našu históriu
Knihu sme, spolu s manželkou, prečítali s veľkým záujmom aj preto, že sa v nej spomína meno jedného z predkov mojej manželky /Thomas/. Za prínos považujeme aj štýl akým je kniha písaná, prístupnosť pre širokú verejnosť, obraz o vtedajších pomeroch v Bratislave, spravovanie mesta, spolupráca s napr. armádou. Čitateľ si môže len priať, aby takýchto publikácií vychádzalo v našom krásnom Slovensku čo najviac. Kniha je pekne spracovaná nielen po obsahovej stránke, ale aj použitými ilustráciami, takže tvorí jeden pekný celok, ktorý zaujme každého čitateľa, ktorý sa zaujíma o históriu nášho mesta, ale aj Slovenska.
Prajeme autorovi ešte veľa úspechov pri písaní ďalších zaujímavých kníh.
S pozdravom Ladislav Kiselica
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Napoleon a Bratislava - Juraj Hradský
Jsi tam, brácho? - Marek Herman, Jiří Halda
18,25 €
Ušetríte 1,72 €

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia