Knihy
E-knihy

Paradigmy zmien v 21. storočí: hľadanie kontúr v mozaike

Predstavy o tom, ktoré paradigmy možno považovať za určujúce pre budúci vývoj spoločnosti, závisia od úrovne a odbornosti vnímania súvislostí javov minulých a súčasných a schopnosti posudzovať ich v komplexnosti. Zároveň pri vnímaní týchto javov ...

Čítaj viac

5,24 €

Bežná cena Bežne 5,50 €

Ušetríte 5%

Posielame do troch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Predstavy o tom, ktoré paradigmy možno považovať za určujúce pre budúci vývoj spoločnosti, závisia od úrovne a odbornosti vnímania súvislostí javov minulých a súčasných a schopnosti posudzovať ich v komplexnosti. Zároveň pri vnímaní týchto javov zohráva nemalú úlohu aj pohľad regionálny, teda či určité súvislosti sú viac alebo menej rozhodujúce pre krajinu, jej jednotlivé regióny, skupinu krajín alebo svet, planétu.
Vývoj spoločnosti je tak odrazom procesov, ktoré bolo možné predvídať, a teda reagovať na rôznych úrovniach zodpovedne alebo bezohľadne, ako aj procesov, ktoré predstavovali neznáme neznámo, ktoré spoločnosť neočakávala, na ktoré nebola pripravená, a teda reagenciu a zodpovednosť možno hodnotiť až ex post.
V súčasnosti sa stále častejšie diskutuje o samotnom charaktere kapitalizmu. Paleta názorov je široká, od obhajoby terajšieho stavu až po konštatovanie, že kapitalizmus sa už vyčerpal. Zároveň sa zviditeľňuje stále väčšie množstvo prierezových a multidimenzionálnych problémov, u ktorých dochádza ku koncentrácii v čase. Významne rastie úloha analýzy historického zázemia jednotlivých krajín, dôležitosť skúmania problémov spojených s generačnými vlnami i dopadu nových technologických zmien na celú spoločnosť.

Predkladaná monografia, zaoberajúca sa témou paradigiem budúceho vývoja v 21. storočí, je úvodnou publikáciou na túto tému.

Cieľom monografie nie je podchytenie a uvedenie jednotlivých problémových okruhov, ktoré obsahujú východiská, determinujúce budúce zmeny spoločnosti v 21. storočí, ale poskytnutie novej kvality komplexného pohľadu v časovej a vecnej podobe. Preto je pozornosť orientovaná na spájanie príspevkov zo zdanlivo odlišných oblastí tak, aby sa dosiahla interdisciplinárna komplexnosť a hierarchické usporiadanie problémov, ktoré hrozia dnešnej spoločnosti. Logickým záverom tohto videnia je mozaika globálnych súvislostí, ktoré sa transformujú do algoritmu globálneho systému. Ide o prvú iteráciu nového myslenia, smerujúcu k čitateľovi ako prosba o pochopenie načrtnutých súvislostí našej spoločnej budúcnosti.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Paradigmy zmien v 21. storočí: hľadanie kontúr v mozaike - Iveta Pauhofová a kolektív
Les prízrakov - Juraj Červenák
14,84 €
Ušetríte 2,61 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
314
Hmotnosť
420 g
Rok vydania
2012
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Ekonomický ústav Slovenskej akadémie vied
Rozmer
145×205 mm
ISBN
9788071441953
Naše katalógové číslo
220391

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

O autoroch

Čítaj viac
Kúpte spolu
Paradigmy zmien v 21. storočí: hľadanie kontúr v mozaike - Iveta Pauhofová a kolektív
Les prízrakov - Juraj Červenák
14,84 €
Ušetríte 2,61 €

„Čítal mi a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green