Knihy
E-knihy

Human Universe

Vydavateľstvo
William Collins, 2015

Human life is a staggeringly strange thing. On the surface of a ball of rock falling around a nuclear fireball in the blackness of a vacuum the laws of nature conspired to create a naked ape that can look up at the stars and wonder where it came from...

Čítaj viac

11,39 €

Bežná cena Bežne 11,95 €

Ušetríte 5%

Dodanie môže trvať viac ako tri týždne

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Human life is a staggeringly strange thing. On the surface of a ball of rock falling around a nuclear fireball in the blackness of a vacuum the laws of nature conspired to create a naked ape that can look up at the stars and wonder where it came from. What is a human being? Objectively, nothing of consequence. Particles of dust in an infinite arena, present for an instant in eternity. Clumps of atoms in a universe with more galaxies than people. And yet a human being is necessary for the question itself to exist, and the presence of a question in the universe – any question – is the most wonderful thing. Questions require minds, and minds bring meaning. What is meaning? I don’t know, except that the universe and every pointless speck inside it means something to me. I am astonished by the existence of a single atom, and find my civilisation to be an outrageous imprint on reality. I don’t understand it. Nobody does, but it makes me smile. This book asks questions about our origins, our destiny, and our place in the universe. We have no right to expect answers; we have no right to even ask. But ask and wonder we do.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Human Universe - Andrew Cohen, Brian Cox
Denník Anny Frankovej - Otto H. Frank (editor), Mirjam Pressler (editor)
21,79 €
Ušetríte 3,11 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
272
ISBN
9780008125080
Naše katalógové číslo
206788
Väzba
brožovaná väzba
Rok vydania
2015
Jazyk
anglický
Vydavateľstvo
William Collins

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

O autoroch

Čítaj viac
Kúpte spolu
Human Universe - Andrew Cohen, Brian Cox
Denník Anny Frankovej - Otto H. Frank (editor), Mirjam Pressler (editor)
21,79 €
Ušetríte 3,11 €

„Literatúra je jazyk jazyka, reč reči, slovo slova.“

Jozef Miloslav Hurban