Příběh lidského těla - Daniel E. Lieberman
Příběh lidského těla
23,39 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy

Příběh lidského těla

Evoluce, zdraví a nemoci

Vydavateľstvo
Jan Melvil publishing, 2016
Edícia
Pod povrchem
Preklad

Snažit se pochopit vlastní neduhy bez pochopení vývoje, kterým tělo prošlo v průběhu evoluce, je bláhové. Strhující bestseller evolučního biologa prof. Daniela Liebermana osvětluje podstatné vlastnosti našeho těla s ohledem na všechny evoluční a...

Čítaj viac

23,39 €

Bežná cena Bežne 23,45 €

Posielame do 8 dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Snažit se pochopit vlastní neduhy bez pochopení vývoje, kterým tělo prošlo v průběhu evoluce, je bláhové. Strhující bestseller evolučního biologa prof. Daniela Liebermana osvětluje podstatné vlastnosti našeho těla s ohledem na všechny evoluční a kulturní tlaky, jež muselo podstoupit. Ať už trpíte chronickými potížemi, anebo se jen chcete poučit, jak jíst, spát, běhat, chodit a vůbec žít v souladu se svým tělem, je to kniha pro vás!

Daniel E. Lieberman, vedoucí katedry lidské evoluční biologie na Harvardově univerzitě a přední osobnost oboru, v této zásadní knize srozumitelně a poutavě popisuje vývoj, kterým lidské tělo za miliony let prošlo. Přitom vysvětluje, jak narůstající nesoulad mezi směsicí adaptací našich těl z doby kamenné a pokrokem moderního světa vede k paradoxu – souběžnému nárůstu dlouhověkosti a chronické nemocnosti.

Příběh lidského těla brilantně osvětluje transformace, které přispěly ke klíčovým adaptacím těla: osvojení chůze po dvou; přechod na jinou než ovocnou stravu; opatřování potravy lovem a sběrem, díky kterému máme tak mimořádné předpoklady pro vytrvalostní disciplíny; vývoj velmi velkého mozku; vzestup kulturních dovedností. Lieberman dále objasňuje, jak se kulturní evoluce liší od biologické evoluce a jakou další proměnou prošla naše těla v průběhu zemědělské a průmyslové revoluce.

Lieberman se domnívá, že mnohé z chronických nemocí přetrvávají a v některých případech i zesilují v důsledku „dysevoluce“, zhoubné dynamiky, kdy se léčí jen příznaky těchto chorob, a ne jejich příčiny. Navrhuje, abychom se nechali poznatky o evoluci postrkávat, tlačit a třeba i donutit k vytvoření zdravějšího prostředí.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Příběh lidského těla - Daniel E. Lieberman
Zbraně vlivu - Robert B. Cialdini
39,78 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
496
Hmotnosť
777 g
Rok vydania
2016
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
český
Vydavateľstvo
Jan Melvil publishing
Rozmer
143×215 mm
ISBN
9788075550057
Naše katalógové číslo
206438

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,8 / 5

5 hodnotení

4
1
0
0
0

Monika
11.6.2019
Skvelá kniha, pútavo opísaný vývoj ľudského tela pomocou ktorého sa dá pochopiť ako funguje a prečo práve takto. Čítaj viac
2
20.11.2017
naplnila očakávania
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Na túto knihu som sa veľmi tešila, no keďže ide o odborný text od vysokoškolského profesora, očakávala som, že bude nabitá faktami a teda sa bude veľmi ťažko čítať.

Trochu som sa zmýlila (našťastie) - kniha je nabitá faktami, no číta sa neskutočne ľahko s ohľadom na to, že ide o dosť náročnú tému. Prvá tretina knihy hovorí o postupných krokoch, ako sa ľudské telá z niečoho, čo sa podobalo ľudoopom, vyvinuli do dnešnej podoby. Ďalšie časti sa zaoberajú tým, aké mal tento vývoj pozitíva a negatíva pre jednotlivca/pre celú spoločnosť, autor následne uvádza hlavné príčiny niekoľkých civilizačných chorôb (vybral si len zopár najznámejších) a vysvetľuje, ako by sme im mali predchádzať, aby sme si zo života v modernej spoločnosti brali čo najviac benefitov a čo najmenej negatív.

Kniha by podľa môjho názoru mohla zaujať všetkých, ktorí majú radi históriu (hlavne tú, čo sa odohrala pred niekoľkými tisícmi rokov) a potom tých, ktorí sa snažia zdravo a rozumne žiť.

Pre mňa bolo veľkým prínosom, že autor zrozumiteľne a jasne vysvetlil, že (a prečo) nemá zmysel trápiť svoj organizmus rôznymi uletenými diétami a ako by sa mal rozumný človek stravovať, aby si neuškodil. V knihe však nenájdete konkrétny "návod na život" (zoznam potravín, ktoré jesť a ktoré nie; resp. tabuľky, kedy je potravina ešte ok a kedy už nie). Aj tak si však myslím, že niektoré časti knihy by mali byť povinným čítaním na základných a stredných školách. Možno by sa potom viac ľudí stravovalo zdravšie a lepšie. :-)

Z môjho pohľadu to boli dobre investované peniaze. Ku knižke sa určite ešte vrátim, keď si budem chcieť osviežiť vedomosti.
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Příběh lidského těla - Daniel E. Lieberman
Zbraně vlivu - Robert B. Cialdini
39,78 €

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia