Knihy
E-knihy

Socializmus, ekonomická kalkulácia a podnikanie

V knihe Socializmus, ekonomická kalkulácia a podnikanie je spracovaná kritická analýza socializmu v duchu subjektivistickej metodiky rakúskej ekonomickej školy a jej teórie procesov spoločenskej interakcie...

Čítaj viac

13,74 €

Bežná cena Bežne 14,00 €

Ušetríte 2%

Posielame do troch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

V knihe Socializmus, ekonomická kalkulácia a podnikanie je spracovaná kritická analýza socializmu v duchu subjektivistickej metodiky rakúskej ekonomickej školy a jej teórie procesov spoločenskej interakcie. Výsledkom tohto prístupu je nové ponímanie socializmu, ktoré zahŕňa jeho najvnútornejšiu podstatu: systematické inštitucionalizované donucovanie jednotlivcov ako jeho základné východisko.

Takéto vyčlenenie násilnej podstaty socializmu nielen ukazuje, že tento je teoreticky nemožný, lebo je založený na intelektuálnom omyle a eticky neprijateľný, lebo ide proti ľudskej podstate, ale okrem toho aj umožňuje jednotné teoretické a oveľa plodnejšie a názornejšie spracovanie nevyhnutých dopadov rôznych typov socializmu známych z minulosti i súčasnosti (reálny, sociálnodemokratický, technokratický a podobne), čím vrhá nové svetlo na jeho historický krach, ktorý je dnes už zrejmý.

Taktiež sa pristúpilo k všeobecnej revízii a prehodnoteniu teoretickej diskusie o neuskutočniteľnosti socializmu z hľadiska jeho nového ponímania, predloženého v tomto diele. Okrem toho, tento prístup sa snaží o impulz pre budúce napredovanie ekonómie ako vedy, ktorý sa môže a mal by sa premeniť v ucelenú teóriu o spoločenských dopadoch inštitucionalizovaného donucovania.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Socializmus, ekonomická kalkulácia a podnikanie - Jesús Huerta de Soto
Na obranu slobodného trhu - Peter Gonda, Pavel Chalupníček
23,23 €
Ušetríte 0,73 €

Recenzie, kritiky

„Pôsobivá analýza toho, prečo je socializmus odsúdený na neúspech. Huerta de Soto dokazuje, že socialistickí teoretici neboli schopní vyvrátiť misesovsko-hayekovské poňatie nemožnosti ekonomickej kalkulácie v socializme, ktoré bolo prvýkrát predstavené v roku 1920. V nadväznosti na práce neskorších predstaviteľov rakúskej školy citované v knihe sa potvrdilo (nehovoriac o fiasku socialistických ekonomík na celom svete), že to bol Mises, kto naozaj vyhral slávnu diskusiu o ekonomickej kalkulácii. Huerta de Soto tiež precízne zmapoval predchádzajúce práce, napríklad Economic Calculation in the Socialist Society od Hoffa, prináša nové podnety do diskusie a vyčíta chicagskej škole neschopnosť prekonať tvrdenie Franka H. Knighta, že 'ekonomická teória má relatívne málo čo povedať' o probléme socializmu.“ (Laissez Faire Books, Enero de 1997, s. 32)

Alejandro A. Chafuen, prezident Atlas Economic Research Foundation
„Teoretický dôkaz Misesa, že bez súkromného vlastníctva výrobných prostriedkov nie je možná racionálna ekonomická kalkulácia, je jedným z najodvážnejších a najbrilantnejších argumentov, aký bol v ekonómii vyslovený. Čitatelia Sotovej knihy sa dozvedia konkrétne zdôvodnenia pravdivosti tohto tvrdenia, ale tiež jeho význam pre pochopenie spoločenskej kooperácie v rámci ekonomického systému. Odkaz de Sota je nadčasový a obzvlášť aktuálny dnes po globálnej finančnej kríze a v čase dlhovej krízy sužujúcej Európu, keďže vedecké autority s politikmi hľadajú spôsob ako obviniť z týchto kríz kapitalizmus. Krízy však nie sú dôsledkom kapitalizmu, ale naopak, dôsledkom vládnych zásahov do trhovej ekonomiky a rozšírenej váhy a pôsobnosti vlády v ekonomike. Kľúčová doktrína ekonómie o nevyhnutných inštitucionálnych základoch na dosiahnutie výnosov zo spoločenskej kooperácie pri deľbe práce je pravdepodobne najdôležitejšou lekciou, ktorú by mali študenti spoločnosti pochopiť. Kniha Socializmus, ekonomická kalkulácia a podnikanie od Jesúsa Huertu de Sota je jasnou prezentáciou tohto argumentu, ktorú je možné nájsť bez toho, aby ste šli priamo za Misesom.“

Peter J. Boettke, profesor ekonómie a filozofie na George Mason University

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
343
Hmotnosť
709 g
Rok vydania
2012
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, Liberální institut
Rozmer
171×240 mm
ISBN
9788089121175
Naše katalógové číslo
144635

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

2,3 / 5

3 hodnotenia

1
0
0
0
2

Igor
pred týždňom
Veľké sklamanie z tohto neoliberálneho pamfletu :(
Ak by sme názov knihy "Socializmus, ekonomická kalkulácia a podnikanie" zmenili na "Kapitalizmus, ekonomická kalkulácia a podnikanie" a takýmto spôsobom napísali kritiku kapitalizmu, tak takáto kniha by sa musel stratiť pod čiernu zem od hanby, zástancovia kapitalizmu by tvrdili, že kniha je napísaná ako propagandistický brak. A žiaľ tak to je i napriek tomu, že kniha píše o socializme. Kniha je napísaná strašne neoliberalistickou propagandou, v ktorej pár pochybných "odborníkov" vyjadruje skôr svoje pocity, dojmy nevraživosť, namiesto toho, aby uvádzali reálne dôkazy, výsledky a dáta. Čakal som seriózne a hlavne nestranné ekonomické dielo a nie takýto kaviarenský žvást na štýl lenivcov-povaľačov, ktorý Vám v podstate na všetkých stranách vraví, že kapitalizmus je najlepší a socializmus najhorší, ale už nepovie, že prečo. Opäť štát je vnímaný negatívne, len je škoda, že tak negatívne nie je vnímaný aj vtedy, ak treba, aby daňoví poplatníci zaplatili za chyby súkromných firiem v oblasti práve kde chýbala regulácia. Bez toho, aby som tu v recenzii musel uvádzať x príkladov, kedy súkromný sektor strašne zlyháva a je to štát, ktorý prichádza a zachráňuje uvediem napr. situáciu na Slovensku. Bytová situácia, kedy na Slovensku sa za 30 rokov kapitalizmu postavilo cca. 200.000 bytov na bývanie, počas 40 rokov komunizmu sa postavilo cez 1.300.000, pričom len medzi rokmi 1970-1980 to bolo vyše 400.000 bytov. Ak by socializmus nič nevyprodukoval, tak by nebolo čo privatizovať v 90.-tych rokoch na Slovensku a potom sa hrať na "úspešného" súkromného veľkopodnikateľa. Hlavne, že máme mandarínky a hypotéky na 40 rokov na tzv. králikarne postavené ešte za komunistov. Ak chceme, aby za pár rokov mal niekto robiť na dôchodcov, potrebujeme, aby sa rodili deti. V roku 1989 prišla nežná revolúcia, ale nie od občanov, ale z tretieho sektora a zahraničných agentov, ktorí využívali (tak ako aj dnes) treťotriednych hercov na zmanipulovanie davov.
Čítaj viac
Ján
4.3.2019
Nemám rád, ak sa niekto snaží príčiny komplexných problémov jednoducho zovšeobec
Tak je to aj v prípade pána profesora Boettke a jeho "pozitívnej" recenzie k tejto knihe, kde tvrdí nasledovné:
Krízy však nie sú dôsledkom kapitalizmu, ale naopak, dôsledkom vládnych zásahov do trhovej ekonomiky a rozšírenej váhy a pôsobnosti vlády v ekonomike."

Takže bola to americká vláda, ktorá začala poskytovať poskytovať tzv. subprime mortgages (hypotéky s vysokým rizikom nesplatenia) a následne ich sekuritizáciu a predaj tohto sajrajtu investorom v podobe mortgage-backed securities? Neboli to náhodou práve hypotekárne banky, ktoré spôsobili krízu, ktorá mala celosvetové dôsledky? A nebol to náhodou štát, ktorí si povedal, že tieto banky sú too big to fail, tak tie dlhy za ne zaplatil? Tak o čom drísta pán "profesor ekonómie", že štátne zásahy spôsobujú krízy? Skôr mi to príde, že táto kríza vznikla v dôsledku toho, že chýbala regulácia v tejto oblasti zo strany štátu. Štát sa snaží udržiavať ekonomickú rovnováhu a zabrániť krízam, najmä reguláciou a zásahmi. Jednotlivé súkromné ekonomické subjekty sa zase na druhej strane snažia maximalizovať svoj zisk, bez ohľadu na nejaké sociálne a environmentálne dôsledky alebo komplexnú ekonomickú situáciu a rovnováhu. Nie je pochýb, že krízu spôsobila nezodpovednosť súkromného sektora a chamtivosť, ktorá oplýva v tomto sektore (ak už ideme zovšeobecňovať). Takže o čom drísta pán "profesor ekonómie"? K ďalším hlúpostiam typu ako súkromné vlastníctvo výrobných prostriedkov sa asi ani netreba vyjadrovať.
Čítaj viac
František
23.3.2017
Veľmi zaujímavé
Kniha sa mi veľmi páčila. Socializmus sa ukázal ako nefunkčný, čím sa preukázalo, že problém, ktorý predložil Mises už v roku 1920 sa socialistickým ekonómom nepodarilo vyriešiť. Kniha má aktuálny a poučný obsah.
Čítaj viac
Michal Mamrilla
25.3.2013
Socializmus,ekonomická kalkulácia a podnikanie
Je hodná zamyslenia.Socializmus je najväčšia perspektíva ľudstva a to ako sociálne- politického prístupu , tak aj zhľadiska prístupu ekonomického.Východoeuropský model socializmu zlyhal , ale nebol to až tak marný pokus , ostalo v tomto pokuse aj veľmi veľa pozitívného vo všetkých oblastiach života spoločnosti.Ako prostrieok ďaľšieho napredovania vidím peepojenie obidvoch ekonomických systémov -kapitalistického a socialistického.
Čítaj viac

Čítaj viac
Kúpte spolu
Socializmus, ekonomická kalkulácia a podnikanie - Jesús Huerta de Soto
Na obranu slobodného trhu - Peter Gonda, Pavel Chalupníček
23,23 €
Ušetríte 0,73 €

„Kniha je základom poznania, učiteľom vekov, vládcom kráľovstva ducha.“

Lucius Annaeus Seneca