Knihy
E-knihy

Metodov boj

3-4 hodiny čítania

Tretie a rozšírené vydanie publikácie sa koncentruje na pôsobenie sv. Metoda v rámci byzantskej misie v rokoch 863 - 885. Monografia čerpá z rozsiahleho pramenného materiálu a odbornej literatúry...

Čítaj viac

7,86 €

Bežná cena Bežne 8,27 €

Ušetríte 5%

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Tretie a rozšírené vydanie publikácie sa koncentruje na pôsobenie sv. Metoda v rámci byzantskej misie v rokoch 863 - 885. Monografia čerpá z rozsiahleho pramenného materiálu a odbornej literatúry. Knihu dopĺňa bohatý ilustračný materiál - fotografie historických dokumentov. Autor analyzuje zachované pramene a potom sa na ich základe venuje jednotlivým témam.
Na začiatku sa zaoberá Veľkou Moravou a nadväzne rozoberá byzantskú misiu, počínajúc listom kniežaťa Rastislava cisárovi Michalovi.
V ďalšom texte venuje pozornosť prerušeniu činnosti Konštantína a Metoda a Metodovmu zajatiu, uväzneniu a vyslobodeniu.
Ťažiskovou časťou publikácie sú udalosti Metodovho zápasu o samostatnú cirkevnú provinciu v rokoch 873 - 880.
Autor neobišiel ani pálčivú tému definitívneho zákazu používania slovanského jazyka v liturgii a udalosti, siahajúcich po Metodovu smrť a násilné ukončenie misie solúnskych bratov na našom území, kedy sa presadil jeho rival Viching, čo sprevádzalo aj vyhnanie cyrilo-metodských učeníkov. V súvislosti s tendenciami stavať cyrilo-metodskú tradíciu proti svätoplukovskej je kniha rozšírená o kapitolu Svätopluk - panovník Slovenov. Veľmi podnetným je aj dodatok o etnogenéze Slovákov. Z historického a jazykovedného hľadiska rešpektuje sídelnú ako aj kultúrnu kontinuitu nášho národa v priestore stredného Dunaja.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
198
Hmotnosť
360 g
Rok vydania
2012
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov
Rozmer
155×216 mm
ISBN
9788080616472
Naše katalógové číslo
141522

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,7 / 5

6 hodnotení

4
2
0
0
0

NoirOrioN
27.2.2014
Pár poznámok
Zas mi nedá, aby som pri téme Veľká Morava nenapísal to obligátne "svoje" ("Vy ste sa odvážili povedať mu svoje?!?" "A čie som mal?" - Lasica+Satinský, to len na okraj...). Úplne sa stotožňujem s -JOCY-m, je priam nechutnou vizitkou Vydavateľsta MATICE SLOVENSKEJ to, ako przní pravidlá rozdeľovania slov. No a teraz k veci. Nechápem, ako v 21. storočí a po 20-ročnej samostatnosti Slovenska ešte stále nemajú vedci, historici striktne vymedzené technické termíny, s ktorými denno-denne pracujú. Myslím tým pomenovania. Čítal som o tejto problematike všelijaké články, ba aj knižky (Etnogenéza Slovákov). Nik iný na svete okrem nás Slovákov (darebných) by (toľko) nemudroval o svojej podstate! Boli sme v 9. storočí už Sloveni, či ešte Slovania...je názov Slovan totožný so Sloven...lebo iné národy slovanské už nepoužívali vymedzenie sa voči ostatným ako "slovania", my vraj áno... Hlúposti! Jednak NIKDY NA TO NEPRÍDEME AKO TO PRESNE BOLO, ale taktiež nikto nikdy nemôže vedieť ako to bolo vtedy aj s Frankami, Bulharmi, Čechmi, Rimanmi... Ibaže žiaden Bulhar, Čech, Nemec s tým nemá problém, len - aké typické - Slovák (Sloven = osobne neuznávam nešťastné pomenovanie Slovenska SLOVAKIA a mužov Slovenska ako Slovákov, je to zas cudzí, český, element, ktorý dokazuje našu chudomyseľnosť, keď sme si sami nechali vziať meno. Tu len drobné odbočenie: sme SLOVENsko, hovoríme po SLOVENsky, ženy sú SLOVENky - ten koreň, základ slova je SLOVEN, my sme SLOVENI, nie Slováci de facto). Prečo teda páni historici, v úcte majúceho prof. Marsinu nevynímajúc, používajú hanblivo výrazy slovanské územie, slovanská reč??? V 9. storočí?!? To bola akože zmeska bulharčiny, slovenčiny, češtiny...??). Kdesi inde som vysvetlil, že Čechmi zavedený termín "slověnština" preložený ako "slovienčina" je lingvistický nezmysel, keďže okrem slov někto nejestvuje preklad českého "ě" ako "ie" v slovenčine: preložte si země, světlo, květ, zpěv, téměř, svět, méně, věda, zpověď... - vždy je to v slovenčine "e", čiže slověnština = (staro)slovenčina. Len sa nebáť to používať, stáť si za tým - tak ako to robia všetky ostatné okolité národy. Boli sme to my, Sloveni, naša história a naši predkovia, naša reč. Však ako je to príznačné a smutné, keď si Sloven zas raz uvedomí, že ja barbar a so smrťou sv. Metoda umrelo vtedy jeho dielo - Svätopluk sa nestaral o jeho učenie a odkaz, dal vyhnať jeho žiakov a rovnako po jeho smrti umrela aj celá jeho ríša. Napadla mi len jedna paralela z moderného sveta: HZDS s Mečiarom. (nech má kto chce aký chce názor, Mečiar bude už naveky v histórii ako tvorca novodobého Slovenska, je to fakt. Mečiar odišiel a - rozsypalo sa HZDS. Ešte chvalabohu, že Slovensko zázrakom ide ďalej... Amen.
Čítaj viac
Martin Spáč
Martin Spáč
27.5.2013
Názor čitateľa
Skvelé čítanie od perfektného historika. Jeho pohľad je skutočne komplexný, erudovaný a pravdivý. Autor nás oboznamuje s reáliami, ktoré dané obdobie formovali s takým prístupom ako by Vás vniesol do daného obdobia. Pozornosť taktiež venuje niektorým nesprávnym tvrdeniam a dáva ich do pevného rámca s historickým kontextom a faktami. Kniha je písaná odborne, ale zároveň je laicky pochopiteľná.
Čítaj viac
-JOCY-
9.3.2013
Môj názor
Známy historik a pedagóg je zárukou kvalitného diela. Toto posledné vydanie je doplnené o niektoré state, ktoré vhodne uvádzajú problematiku napr. etnogenézy Slovákov do nového svetla. Autor sa priznáva, že pôvodný text doplnil vysvetlivkami v zátvorke. Ich množstvo v jednej vete mi však vadilo, čo odpútavalo pozornosť od zmyslu vety - pomohlo prečítanie bez zátvoriek. Vážne pripomienky mám k vydavateľovi. Text vôbec neprešiel korektúrou, inak by sa nemohlo stať, že hneď prvá stránka je plná chýb: vypadlo niekoľko slov vo vetách, sú akoby nedokončené. A celou knihou sa nesie absolútne ignorovanie pravidiel pre rozdelenie slov na konci riadku, sú rozdelené dokonca dvojhlásky, slabiky a aj dvojpísmenové hlásky (dz). Tak hodnotný obsah si to nezaslúži. Škoda!
Čítaj viac
historička
18.1.2013
Názor čitateľa
Autora poznám osobne a ako človek je to výnimočná osobnosť. Jeho pohľad je skutočne komplexný, erudovaný a pravdivý. Autor nás oboznamuje s reáliami, ktoré dané obdobie formovali s takým prístupom ako by Vás vniesol do daného obdobia. Pozornosť taktiež venuje niektorým nesprávnym tvrdeniam a dáva ich do pevného rámca s historickým kontextom a faktami. Kniha je písaná odborne, ale zároveň je laicky pochopiteľná. Veľmi podnetné sú dve štúdie o Svätoplukovi a Slovákoch. Autor sa taktiež venuje aj celkovému hist. významu cyrilo - metodskej misie. Tento význam dáva do kontextu nielen historického, ale aj aké je miesto a ako sa máme na tému cyrilo - metodského dedičstva pozerať v dnešnej slovenskej spoločnosti.
Dedičstvo otcov zachovaj nám Pane.
Sv. Cyril a Metod orodujte za slovenský národ.
Čítaj viac

„Ak sme po prečítaní knihy len takí, akí sme boli predtým, buď sme zlí čitatelia, alebo kniha nebola umeleckým dielom.“

Zora Jesenská