Slovenské dejiny V. (1938-1945) - Róbert Letz
Slovenské dejiny V. (1938-1945)
16,60 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Slovenské dejiny V. (1938-1945)

Róbert Letz

Prof. PhDr. Róbert Letz, PhD. (* 29. august 1967, Bratislava) je slovenský historik. V súčasnosti je vedúci Katedry histórie na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave. Venuje sa politickým, cirkevným a kultúrnym dejinám Slovenska v 20. storočí.

Vydavateľstvo
Literárne informačné centrum, 2012
5. diel série
Slovenské dejiny

Publikácia je organickou súčasťou edície Slovenské dejiny I – IV. Nadväzuje na ňu chronologicky, tematicky i spôsobom spracovania. Slovenské dejiny V vymedzujú historické obdobie rokov 1938 – 1945. Ide o zložité obdobie, zahŕňajúce výrazné štátoprávne...

Čítaj viac

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Publikácia je organickou súčasťou edície Slovenské dejiny I – IV. Nadväzuje na ňu chronologicky, tematicky i spôsobom spracovania. Slovenské dejiny V vymedzujú historické obdobie rokov 1938 – 1945. Ide o zložité obdobie, zahŕňajúce výrazné štátoprávne zmeny od vyhlásenia autonómie Slovenska v roku 1938, vznik a zánik Slovenskej republiky 1939 – 1945, ako aj kultúrne, sociálne a hospodárske pomery v danom období. Syntéza umožňuje nezaujatý pohľad na najnovšie dejiny a inšpiruje k premýšľaniu. Širokej kultúrnej verejnosti, ako aj študujúcej mládeži prináša základnú orientáciu v slovenských dejinách. Vhodná aj ako vysokoškolská učebnica.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
367
Väzba
pevná väzba
Rozmer
175×240 mm
Hmotnosť
856 g
ISBN
9788081190551
Rok vydania
2012
Naše katalógové číslo
139885
Jazyk
slovenčina
5. diel série
Slovenské dejiny
Vydavateľstvo
Literárne informačné centrum

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,5 / 5

10 hodnotení

8
1
0
0
1

Matej Podstrelenec
18.1.2020
Oplatí sa prečítať
Výborná kniha, ktorá nestranne a s nadhľadom opisuje toto náročné obdobie našich dejín. Autor zachytáva jednotlivé udalosti komplexne a zároveň zaujímavo. Naše média, či soc. siete nám tento úsek dejín podávajú až príliš zjednodušene. Vlastný názor si najlepšie utvoríte prečítaním knihy ako je táto. Čítaj viac
Jakub
1.2.2018
Zial je to tak ...
... ako to pise "Janko". Velmi dobre vystihol, co trapi Slovakov. Hlavne po vzniku samostatnosti Slovenska sa mnozia knihy, ktore chcu vyzdvihovat slovenskost v obdobiach, ked este narody v takom zmysle, ako ich chapeme/pozname dnes, ani neexistovali. Smutne! Nacionalizmom dejiny nezmenime, len potvrdzujeme nasu malost. Čítaj viac
janko
25.2.2015
Ani renomovani vedci ...
... nie su zarukou aspon pribliznej "objektivnosti". Ak toto ma byt ucebnica pre studentov, tak je to smutny doplnok, ktorym silou mocou chce statny aparat nanucovat pritomnost Slovakov uz v rannom stredoveku. Aka malost a kratkozrakost. Nikto v europskom teritoriu sa neda nazvat pravym Nemcom, Francuzom, Anglicanom a toboz nie Slovakom. Akosi stale Slovaci trpia na to, ze nemali krala.Ved kral, nech je to kdekolvek, nie je zarukou narodnosti!!!
A vobec ta edicia "Dejiny Slovenska" zbytocne zavadza skolsku mladez a vedie k nespranym a nepodlozenym zaverom. Zivi iba nacionalizmus, sovinizmus a plane predstavy o velkosti Slovakov. Skromnejsim nazvom a vecsou toleranciou voci ostatnym etnickym skupinam zijucim aspon v okoli sucasneho Slovenska by si dana edicia vydobyla urcite skvelejsie miesto v sukromnej kniznici.
Lebo za takych okolnosti by pomaly aj Rusini na Slovensku mali pisat o tom, ze boli prvi na Slovenku a kde su teraz je "Rusinsko" a nie Slovenko, a zdoraznovat svoje utlacovanie Slovakmi az dodnes.
Čítaj viac
Miroslav
4.8.2015
Názor čitateľa
... ako človek, ktorý prečítal všetky zväzky tejto edície, ktoré doposiaľ vyšli, môžem povedať, že jediný šovinizmus a plané predstavy, nesprávne a nepodložené závery sa nachádzajú v tejto jankovej radoby recenzii. Ale myslím, že už z toho, čo tento človek napísal je jasné, že táto kniha bude výborná. Čítaj viac
Alan
20.4.2014
Názor čitateľa
Z pána prof. Letza sa stáva historik par excelence! Jeho predošlý diel zaplnil medzeru v mojich znalostiach našich nedávnych dejín. Je dôstojným nástupcom našej staršej generácie historikov.
Navyše píše mimoriadne pútavo, vecne a vystihne aj fakty, ktoré cielene boli (sú) prehliadané. Dokáže vytvoriť plastický obraz dejinného vývoja nášho národa.
Dúfam, že čoskoro bude celá edícia kompletná.
Čítaj viac
Adam
5.10.2013
Čítavé a pritom na úrovni
Vynikajúca kniha, ktorá profesionálnym a pritom čítavým spôsobom podáva naozaj historicky objektívny a vedecko-kritický prehľad o Slovenskom štáte v rokoch 1939-1945. Zdá sa, že nádherne zapĺňa medzeru v našej národnej historiografii a to hneď takýmto úžasným spôsobom: nepristupuje k danému historickému obdobiu apriori s hanou alebo odporom, ani toto obdobie neglorifikuje, ale zachováva si triezvy a rozumný pohľad, pokúšajúc sa o uchopenie tohto turbulentného obdobia našich dejín naozaj triezvo a čo možno najviac historicky korektne. Táto knižka, podobne ako celá edícia Slovenských dejín celkom určite patrí do každej slovenskej domácnosti a mala by sa stať akousi prirodzenou súčasťou našich vedomostí o histórii našej vlastnej krajiny a o histórii nášho vlastného národa. Zvlášť v súčasnosti, kedy čelíme bombardovaniu pseudohistórií a pseudo postojov k sebe samým a k vlastným koreňom z pozície akéhosi svetoobčianstva.
Obsah knihy krásne dopĺňa prívetivý vzhľad a pevná knižná väzba. Množstvo fotografií a ilustrácií, prehľadné členenie textu a minimum pravopisných chýb alebo preklepov robia z tejto knihy naozaj kultúrne podujatie, ktoré je jej trocha vyššej predajnej ceny hodné. Patrí do vašej knižnice.
Čítaj viac
Eva Galiková
11.5.2013
Názor čitateľa
Kniha je napísaná zrozumiteľne a objektívne hodnotí udalosti rokov 1939 - 1945. Čítaj viac
Nina Sozanská
5.5.2013
palec hore
skvelá kniha, ktorá sa venuje I. SR a ponúka komplexný pohľad na toto obdobie. Čítaj viac

Čítaj viac

„Je zúfalé nemať rozčítanú krásnu knihu, nemať v zásobe nič, čo by sme mohli otvoriť bez sklamania.“

Jiří Orten