V posledním tažení - Nina Lykke
V posledním tažení
15,63 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

V posledním tažení

Nina Lykke
V posledním tažení - Nina Lykke
V posledním tažení - Nina Lykke
V posledním tažení - Nina Lykke

Nina Lykke (1965) debutovala v roku 2010 zbierkou Orgien, og andre fortellinger (Orgie a iné príbehy), nominovanou na Cenu mladých kritikov. V roku 2013 vyšiel autorkin prvý román Oppløsningstendenser (Rozpadové tendencie). Jej druhý román Nei og atter nei (Za nič na svete, 2016) zaznamenal...

4 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Kontrast, 2022

Dalo by se říct, že to začalo onoho pátečního večera přesně před rokem, ačkoli leccos napovídá, že to začalo dávno předtím. Že to, co se toho dne rozběhlo, bylo jen jedním bodem ve velké a rozsáhlé síti vláken a ...

Čítať viac

Dalo by se říct, že to začalo onoho pátečního večera přesně před rokem, ačkoli leccos napovídá, že to začalo dávno předtím. Že to, co se toho dne rozběhlo, bylo jen jedním bodem ve velké a rozsáhlé síti vláken a ...

Čítať viac
15,63 €

Bežná cena Bežne 16,40 €

Ušetríte 5 %
Posielame do týždňa

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Dalo by se říct, že to začalo onoho pátečního večera přesně před rokem, ačkoli leccos napovídá, že to začalo dávno předtím. Že to, co se toho dne rozběhlo, bylo jen jedním bodem ve velké a rozsáhlé síti vláken a spojení vedoucích do všech směrů. Přesto to začalo takhle, naprosto konkrétně, tím, že jsem ležela na pohovce a klepla na ikonu na mobilu uprostřed toho, o čem jsem se domnívala, že je normální všední den v normálním životě. Po těch dlouhých letech, která jsem strávila jako praktická lékařka, bych měla vědět, že žádný normální všední den neexistuje a že neexistuje ani normální život.

Elin se přestěhovala do své ordinace, kam celé dny proudí pacienti se svými trápeními a strastmi. Jako praktická lékařka pracuje už více než dvacet let. Minimálně stejně dlouho je vdaná za Axela. Jenže před ním existoval jistý Bj?rn, který se zničehonic vynořil na Facebooku a obrátil Elinin život vzhůru nohama. Elin ví, že se něco musí stát, ale prozatím jen sedí jaksi utlumená ve své ordinaci. V koutě stojí plastová kostra Toreho, která se jí vysmívá. A doma v řadovém domku se vzteká Axel – tedy pokud právě neleží v posteli s Elininou rozvedenou přítelkyní a sousedkou Gro.

V posledním tažení je román o prokletém umění popsat svoji situaci a o blaženém popírání reality. Nina Lykke v této knize posouvá hranice toho, jak může vypadat román z lékařského prostředí.
Čítať viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha
pevná väzba s prebalom, slovenčina, Tatran, 2021
Na sklade, posielame ihneď
15,90 €
Kniha
pevná väzba, čeština, Kontrast, 2022
Posielame do týždňa
15,63 €
-5 %

E-knihy a audioknihy

E-kniha
slovenčina, Tatran, 2021
Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
PDF
EPUB
MOBI
10,95 €
E-kniha
čeština, Kontrast, 2022
Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
PDF
EPUB
MOBI
12,65 €
Ďalšie
Kúpte spolu
21,60 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
Full spredning
Počet strán
2804 hodiny čítania
Väzba
pevná väzba
Rozmer
137×208 mm
Hmotnosť
442 g
ISBN
9788027701865
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1372865
Téma
morbídny humor, stereotyp, lekárske prostredie, satira, humor
Štýl
humorný
Jazyk
čeština
Pôvod
Nórsko
Vydavateľstvo
Kontrast
Pre koho
pre dospelých

Držíte v rukách bestseller z pera nórskej autorky Niny Lykke, v ktorom hlavná postava, obvodná lekárka, rozpitváva svoju neveru,obhajuje ju najmä pred sebou samou a svojím svedomím. Na pozadí príbehu sú zobrazení jej pacienti, ich životy a neduhy, ktorých sa ale neplánujú zbaviť nikdy a dookola k nej chodia s rovnakými problémami. Román prináša psychologickú sondu do vnútra človeka a zamyslenie sa nad tým, či je lepšie riadiť sa túžbou alebo rozumom. Knihu odporúčam najmä ženám, ktoré si v živote už niečo preskákali.

Čítať viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,2 / 5

4 hodnotenia

2
1
1
0
0

8
20.4.2022
Zaujímavá a zvláštna... ale stojí za prečítanie
Odporúčam čítať túto knihu v období, keď dokážete ozaj vypnúť. Na jednej strane má v sebe myšlienku dávkovanú so sarkazmom, no na strane druhej je aj úderná. Čiže, ak sa práve nachádzate v období, keď vám vadí aj to, že iný človek hlasno dýcha a vaše oči robia často premety (tak tomu bolo v mojom prípade), tak si ju radšej odložte na neskôr. Takým láskavejším štýlom a občas aj celkom priamo a bez príkras nám ukazuje, kým sme, s čím bojujeme a kam nás naše rozhodnutia a túžby môžu zaviezť. Či sa dokážeme uspokojiť a nechať život taký aký je, hoci nás už nudí a nenapĺňa alebo spraviť razantný krok a zmeniť ho na taký, po akom túžime či sa vrhnúť sa bez rozmyslu do niečoho, čo bude buď hop alebo trop.

Zhrniem to. Táto kniha je akousi sondou do života jednej lekárky, ktorá sa ocitla na rázcestí a nechala sa životom unášať. Mimochodom, od veci ako vždy, ale závidela som hlavnej hrdinke pohár vo veľkosti akvária - keď budem veľká, tiež si taký kúpim ???? Aj keď som v mnohých situáciách nesúhlasila a škúlila po hasiacom prístroji na uhasenie jej zapaľujúcich sa lýtok, tak som si nakoniec povedala - kto som, aby som ju súdila. A práve to považujem za jednu z myšlienok, ktoré táto kniha priniesla. Nesúdiť, ak nechceš byť súdený. Život je aj o tom. Nielen o radosti a naoko dokonalosti, ale aj o pádoch, prehrách, zlých rozhodnutiach, riskovaní... O žití a nie o prežívaní. Je to taký zvláštny guľáš a všechochuť a je na nás, akými ingredienciami ho vyšperkujeme alebo akými ho naopak domrvíme. Cítim sa síce ako nepodarený motivačný rečník, ale všetko, čo nás v živote postretne nás formuje. Je len v našich rukách, čo si z každej skúsenosti vezmeme. Knihu hodnotím na 4.5/5.
Čítať viac
11

Som milovníčka kníh, čaju, prírody a života. ... som knihomoľka so svetom vône kníh. Píšem odporúčania a inšpirácie, nie recenzie a rady. Tak ako to ja hovorím, každá kniha má svojho čitateľa len si ho musí nájsť. Viac z môjho sveta nájdeš na IG @_dennyto alebo na blogu www.dennyto.sk

Denisa Tomíková
30.1.2022
Kniha, ktorá ťa zaručene rozosmeje
V knihe autorka rozoberá veľa životných udalostí. Autorka, ale nesúdi ľudí ani ich konanie. Neukazuje ti dokonalý život ani žiadny ideál, podľa ktorého by si mal/a žiť. Nič také neexistuje. Vo veľa prípadoch ti kniha otvorí oči, pomôže ti nazrieť do vnútra iného človeka a budeš sa baviť pri čítaní tohto príbehu. Kniha je napísaná ľahko a pútavo. Určite budeš chcieť vedieť, čo ešte autorka vymyslela.
"V pokročilom štádiu" je zábavný román, v ktorom je zakomponovaný inteligentný humor a miestami budeš cítiť aj spoločenskú kritiku.
Čítať viac
14
7.1.2022
Rozhodne odporúčam! :)
V predvianočný čas nečítam ťažšie knihy, ale anotácia tejto bola (je) bombastická a sľubuje niečo veľmi osobné, neotrepané a inak zaujímavé. Kniha bola výborná, ale tiež náročná. Emočne. Chcela by som vedieť, ako sa dotkla ľudí skôr v staršom alebo ako to správne nazvať, dospelom a vyzretom veku. Keď som ju dočítala, prebehla som ešte raz všetok text na prebale a mám problém nepoužiť rovnaké slová, pretože naozaj sedí už povedané – nájde sa tu každý, kto má už čo-to odžité, prípadne sa nachádza v kríze stredného veku alebo sa zasekol v časovej slučke bežného partnerského (rodinného) stereotypu. Môžu to byť aj naši priatelia a známy, susedia. Tak veľa ľudí mi pripomenula a tiež nadstavila vlastné zrkadlo, až som sa občas zháčila, či to nie je z časti o mne. Ako keď vám povedia do očí aká niekedy ste a že sa takáto pravda nepočúva ľahko, ale treba ju hovoriť. Ďalšia do počtu „idem ku kamoške na 5-hodinovú kávu. Teším sa, lebo mi porozpráva, čo všetko zažila a mňa to neskutočne zaujíma“. :)
~
„Nikto nie je výnimočne citlivý. Citliví sme všetci, od rána do večera nami lomcujú emócie, rozdiel je len v tom, ako to vieme skrývať alebo potláčať, v ničom inom.“
~
Román mi bol aj útechou, že nie som jediná, kto sa postupom času prestane ozývať ľuďom, ktorí mi už "nesedia". To, že nie sme ZRAZU ochotní akceptovať ľudí, ktorí s nami opäť radi pôjdu na chatu, ale.. vybavíš to OPÄŤ všetko ty a my ti iba dáme peniaze? Tak často som sa v 50-ročnej lekárke Elin videla, až som mala obavy, či je to OK, či by som s takýmito pohľadmi na vec a názormi nemala ešte chvíľu počkať atď.
Aj keď sa miestami pousmejeme a budeme škodoradostní ako Elin, v stotine príde facka reality, ktorá odhalí samotu, zablúdenie, stagnáciu a chýbajúcu silu oslobodiť sa od toho, čo je v našom živote už dávno mŕtve.

„Nenásytnosť! Napchávate sa a nikdy nemáte dosť. Príliš veľa ste si naložili na tanier. Dom, chaty, loď, au-pairky, v dnešnej dobe pozorujem mnoho foriem nenásytnosti, ktorá neustále narastá, nenásytnosť po jedle, omamných látkach, rozptýleniach, alkohole, dovolenkách, nákupoch a zábave, a my sa tým všetkým nadžgávame, no aj tak nikdy nebudeme mať dosť, pretože sme príliš jednoduchí a zároveň aj príliš komplikovaní na to, aby sme sa dokázali vysporiadať s prostredím, ktoré sme sami vytvorili. A všetkého všade len pribúda, vo všetkých oblastiach. Či už chcete ísť na drahé vyšetrenia alebo vypísať neopodstatnenú PN, či poslať na krvné testy. Mali by ste sa hanbiť. Predajte chaty a loď a peniaze rozdajte chudobným. Dajte výpoveď služobníctvu, menej pracujte, menej zarábajte, dostaňte svoju bezbrehú chamtivosť pod kontrolu. Namiesto toho prídete sem (k doktorom) a chcete stále viac.“

Je možné, že sa zrelá žena dokáže tak šialene zamilovať, až sa správa ako pubertiačka? Viete čo? Je! Pretože ak dlhé roky žijete v nefunkčnom manželstve, ktoré vám vypĺňa iba druhú stranu postele, nemôžete byť šťastní. Je to zvyk a často ťažoba, ktorú zatláčame a prekrývame napr. rôznymi činnosťami, hobby alebo.. neverou. Ak nám v "manželskom" živote niečo chýba, nájsť si milenca je zrazu tak ľahké. Ako keby to z nás kričalo, že ho potrebujeme! Kohokoľvek, vďaka komu pookrejeme a zistíme, že sa znova pre niečo každé ráno radi budíme. Elinin milenec mi síce prišiel menej reálny, ale aj také sa môže stať.
~
„Ale tak funguje túžba. Jestvuje iba tam, kde čosi chýba a človeku sa za tým cnie. Akonáhle je objekt túžby na dosah, človek po ňom prestane túžiť. Je to fyzikálny zákon, podobne ako gravitácia, je jednoducho nemožné túžiť po niečom, čo už človek má.“
~
Kniha vo mne vzbudila viaceré emócie a samotnú hrdinku som mala chuť pretrieskať. Všetkého sa vzdávala a čo dostala, to obratom nechcela. Bola pre mňa veľkým chaosom, stratenou existenciou a tiež si to uvedomovala. Vzbudzovala dojem, že si už "odžila" a chce zomrieť. Jej povaha však z niečoho pramenila a dozvieme sa, prečo bola taká aká bola, prečo nekonala skôr, keď mohla. Ona sama nám rozpráva, čo sa jej udialo, zamýšľa sa nad sebou a do toho vtipne opisuje návštevy svojich pacientov, ktorých potajme oslovuje prezývkami, ktoré si zaslúžia. Nenávidí ich, tak ako aj svoju prácu. Ich rozmaznanosť a trucovanie, že za doktorom majú právo chodiť s hocijakou blbosťou (to je asi aktuálne spoločný čŕt viacerých krajín). Jedinou jej pomocnou barličkou je kostra v ordinácií, s ktorou sa rozpráva, a ktorá jej protirečí a vysmieva sa. Aspoň niekto ju drží na uzde (sebareflexia?).

Aj keď sa vraví, že kniha je vtipnou sondou človeka v strednom veku, pre mňa to bol skôr smutný obraz ženy, ktorá sa nevedela pohnúť a svoju pasívnosť utápala v litroch vína. Ani to akvárko, ktoré používala namiesto pohára nebolo o nič lepšie, ako jej zúfalstvo a nuda, ktoré ním každý večer vymazávala. Bolo vidieť, že to víno (alkohol) potrebuje, nešlo o chvíľu pohody a „vypnutia“. Preto bolo obľúbené práve hlbšie a väčšie akvárko. Aj spôsob, akým pijeme odzrkadlí, ako veľmi piť potrebujeme, tj. v akých sme emočno-životných sračkách. Pre pacientov bola Elin často terapeutom, ktorého sama potrebovala, ale doktori predsa nechodia k doktorom, ani k „doktorom“.
~
„Predstava, že si čoskoro dám pivo, nadnášala moje kroky a povznášala moju myseľ. Medzi pacientmi mám narkomana, ktorý mi raz rozprával, že do opojenia sa dostáva už v metre cestou k svojmu dílerovi. A nie je jediný. Čítala som prieskumy, ktoré tento fenomén potvrdzujú: keď telo vie, čo ho čaká, reaguje v predstihu..“
~
Autorka píše priamo, neberie si servítku pred ústa ani rukavice na ruky. Pomenúva veci a situácie tak, ako sú a ich ostrosť nás drží v pozore a nedáva nám na výber. Dá sa povedať, že kniha ma zhltla hneď od prvej strany a otvárala som ju tak často, ako to len išlo. Rozosmeje, chytí za srdce alebo vás vytočí a čo sa konca týka - ja som sa plieskala po čele, ale vlastne.. prečo nie? Pri povahe akú ma Elin si iný koniec ani neviem predstaviť.

Ku knihe sa už zrejme nevrátim, ale dávam jej plný počet bodov za jej intimitu, priamočiarosť a hĺbku. Natrafíte na veľa krásnych a pravdivých myšlienok, s ktorými som sa stotožňovala a nemôžem nijako inak, než ju iba odporúčať. Nebude asi pre každého, no ten, kto ma rád inteligentné a reálne životné príbehy, hor sa do toho! ;)

Jo a aby som nezabudla! - Elin odkazuje: "Treba spomaliť, byť spokojný, jesť rôznorodú stravu a hýbať sa, a to v tomto poradí."

Moja čerešnička na záver:
„Ľudia majú čoraz silnejší pocit, že majú právo na viac času, viac pochopenia, viac pozornosti, ja ale tvrdím, že žiadne z týchto očakávaní nevedie ani k lepšiemu životu, ani k lepšej lekárskej starostlivosti, skôr naopak. Ľuďom často stačí, keď je niečo správnym spôsobom zabalené, obsah si už nevšímajú. Stačilo by, aby som tu pekne sedela a usmievala sa, hovorila potichu a súcitne, prejavovala porozumenie a empatiu, a už by vôbec nebolo dôležité, že neviem, čo robím. Odvetvie alternatívnej medicíny to pochopilo už dávno. Homeopati, chiropraktici a vyplachovači čriev sa odeli do uniforiem v pastelových farbách a steny svojich ordinácií pokryli zarámovanými „certifikátmi“ plnými pečiatok a nevídaného krasopisu. Ovládajú scénografiu a vedia ju využiť, a keďže za konzultáciu berú dve tisícky, majú zároveň čas počúvať pacientove sťažnosti a odbočky od tém."
Čítať viac

Čítať viac
Kúpte spolu
21,60 €

„To, čo je viac ako láska, je totiž mlčanie plné porozumenia.“

Ako chutí moc - Ladislav Mňačko
Ako chutí moc
Ladislav Mňačko