Zápisky z podzemia, Zlý žart - Fjodor Michajlovič Dostojevskij
Zápisky z podzemia, Zlý žart
9,99 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Zápisky z podzemia, Zlý žart

Vydavateľstvo
Európa, 2012
168 strán
2-3 hodiny čítania

Veľkosť a mnohotvárnosť tvorby, hýrivosť talentu veľkého klasika ruskej literatúry 19. storočia F. M. Dostojevského, autora slávnych románov Zločin a trest, Bratia Karamazovovci, Idiot, Biele noci, Hráč a mnohých iných,... Čítať viac

Ďalšie formáty

E-kniha 6,95 €

Veľkosť a mnohotvárnosť tvorby, hýrivosť talentu veľkého klasika ruskej literatúry 19. storočia F. M. Dostojevského, autora slávnych románov Zločin a trest, Bratia Karamazovovci, Idiot, Biele noci, Hráč a mnohých iných,... Čítať viac

Ďalšie formáty

E-kniha 6,95 €
9,99 €
Vypredané, je však dostupné ako e‑kniha

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Veľkosť a mnohotvárnosť tvorby, hýrivosť talentu veľkého klasika ruskej literatúry 19. storočia F. M. Dostojevského, autora slávnych románov Zločin a trest, Bratia Karamazovovci, Idiot, Biele noci, Hráč a mnohých iných, netreba slovenskému čitateľovi nijako osobitne zdôrazňovať. O týchto dielach sa zvyčajne hovorí ako o jedinečných eposoch hľadania podstatných právd o človeku. Literárny kritik Alexander Matuška o ňom povedal, že ide o zosobnenú „očistu“. Myslel tým celú tvorbu F. M. Dostojevského, zo všetkých podzemí i výšav, lebo každá, aj tá najnepatrnejšia jeho postava „v citovom a myšlienkovom tranze búcha na brány večnosti“.

Dostojevského kratšie prozaické útvary ostávajú neprávom tak trochu v tieni Dostojevského veľkých románov. Týka sa to najmä novely Zápisky z podzemia z roku 1864, ktorú mnohí považujú za azda najproblematickejší spisovateľov výtvor. No práve táto myšlienkovo trýznivá próza patrí medzi významovo najsilnejšie diela ruského klasika a čitateľovi poskytuje jeden z možných kľúčov do zložitostí Dostojevského génia.

Poviedka Zlý žart (1862) nie je veľmi epická, lenže koľko nemilosrdných zostupov do „podzemia v duši“ sa v nej odohrá! Nakoniec obe diela, publikované v tejto knihe, jednotnou umeleckou kadenciou sprítomňujú platnosť princípu: že niet závažných drobností v architektonicky skĺbenom diele a že každý jeho epický nerv charakterizuje a zastupuje celok veľkosti.
Čítať viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha
Vypredané

E-knihy a audioknihy

Ihneď na stiahnutie
PDF
EPUB
MOBI
6,95 €
Ďalšie
168 strán
2-3 hodiny čítania
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×215 mm
Hmotnosť
313 g
ISBN
9788089111817
Rok vydania
2012
Naše katalógové číslo
127136
Štýl
filozofický
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Európa

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti? Dajte nám o tom vedieť.

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

3 hodnotenia

3
0
0
0
0

Ako sa vám páčila kniha?

Recenzie čitateľov

Bea
22.5.2015
Názor čitateľa
V novele Zápisky z podzemia už Dostojevskij rieši tému, ktorú neskôr rozvíja vo svojich veľkých románoch a to je téma morálky a slobodnej vôle človeka a jej dôsledkov. Úvod Zápiskov je filozofickou úvahou a treba mu venovať viac času, samotný príbeh je zaujímavý, ale konanie hlavného hrdinu, hlavne v závere, je cynické. Kniha núti čitateľa uvažovať, prípadne súhlasiť alebo polemizovať s názorom autora.
Poviedka Zlý žart je náladovo presne opačná, číta sa ľahko a poukazuje na to, ako ťažko je dosiahnuť vznešené ciele a ideály.
Čítať viac

„...no zostalo však iba pri sne, ako to už často býva, svet je plný snov, ktoré sa nikdy nesplnia, vyparia sa, potom sa ako rosa usadia na nebi a tam sa premenia na hviezdy na nočnej oblohe. “

Letné svetlo a potom príde noc - Jón Kalman Stefánsson
Letné svetlo a potom príde noc
Jón Kalman Stefánsson