Samovražda Západu - Richard Koch, Chris Smith
Samovražda Západu
12,95 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Samovražda Západu

Richard Koch
Pravidlo 80/20 - Richard Koch
Pravidlo 80/20 - Richard Koch
Průvodce Financial Times: Jak vybírat nejvýkonnější akcie - Leo Gough, Richard Koch

je konzultant, podnikateľ a autor viacerých kníh. Väčšina z nich rozvíja Paretovo pravidlo, podľa ktorého 80 percent všetkých výsledkov vzniká z 20 percent príčin. Svoj koncept používal aj pri investovaní, čo mu prinieslo veľký úspech. V knihách ho aplikoval nielen na podnikanie a osobný život,...

Chris Smith
Supernuly - Greg James, Chris Smith
Supernuly - Greg James, Chris Smith
Samovražda Západu - Richard Koch, Chris Smith

je britský politik, minister kultúry, médií a športu v prvej vláde Tonyho Blaira. Do praxe uviedol pojem kreatívna ekonomika, podarilo sa mu presadiť myšlienku o návratnosti investícií vkladaných do kultúry a tvorivých profesií. Medzi jeho úspechy patrí napríklad zavedenie voľného vstupu do...

Vydavateľstvo
Premedia, 2011

Ďalšie formáty

E-kniha
6,90 €

Hoci názov knihy napovedá niečo iné, dvojica britských autorov napísala prekvapivo optimistickú knihu o našej civilizácii. Tú si cenia natoľko, že podľa nich stojí za to pokúsiť sa ju zachrániť...

Čítaj viac

Hoci názov knihy napovedá niečo iné, dvojica britských autorov napísala prekvapivo optimistickú knihu o našej civilizácii. Tú si cenia natoľko, že podľa nich stojí za to pokúsiť sa ju zachrániť...

Čítaj viac

Ďalšie formáty

12,95 €
Posielame do šiestich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Hoci názov knihy napovedá niečo iné, dvojica britských autorov napísala prekvapivo optimistickú knihu o našej civilizácii. Tú si cenia natoľko, že podľa nich stojí za to pokúsiť sa ju zachrániť.

V roku 1900 bola väčšina obyvateľov Západu na svoju civilizáciu hrdá. Vedeli, čo predstavuje a verili jej. Dnes sa tento pocit stratil. Je to najmä preto, že šesť ideí, na ktorých sebavedomie Západu stojí, zažilo storočie neustálych útokov.

Západná civilizácia pretrváva dlhšie ako akákoľvek iná v minulosti alebo v súčasnosti – je oveľa úspešnejšia v ekonomickom, vojenskom či politickom zmysle, ale aj vo vede, technológiách a umení. Zlepšuje sa zdravotných stav jej obyvateľov, rastie ich bohatstvo, dĺžka života a zrejme aj pocit šťastia. Veľkú časť týchto úspechov môžeme pripísať na vrub šiestim základným ideám – kresťanstvu, optimizmu, vede, ekonomickému rastu, liberalizmu a individualizmu. Tieto idey však už Západ nespájajú ani neinšpirujú a jednotlivcom nedávajú sebaistotu nevyhnutnú na spoločný postup, akokoľvek neuvedomelý. Namiesto toho vidíme evidentný príklon ku kolektívnej samovražde, v našich dejinách hlboko zakorenený už od roku 1914. Dá sa vystopovať v upadajúcej dôvere voči každej idey, ktorá kedysi inšpirovala Západ a celý svet.
Našťastie, lepší pohľad na šesť faktorov ukazuje veľkú húževnatosť, s akou odolávajú útokom. Väčšina dnešného nepriateľstva voči týmto ideám je založená na módnych, ako bol napríklad Freudov pohľad na ľudskú prirodzenosť, ktorý vedecké dôkazy medzitým vyvrátili. Aspoň teoreticky by dômyselnejšia syntéza šiestich ideí mohla ponúknuť Západu cestu, ako ho zbaviť jeho úzkostí a zvýšiť jeho integritu. Ale v praxi? Táto facsinujúca kniha sa pokúša nájsť odpoveď.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha
Posielame do šiestich dní
12,95 €

E-knihy a audioknihy

Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
PDF
EPUB
MOBI
6,90 €
Ďalšie
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
216
Väzba
pevná väzba
Rozmer
152×234 mm
Hmotnosť
408 g
ISBN
9788097066154
Rok vydania
2011
Naše katalógové číslo
118925
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Premedia

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

3,8 / 5

6 hodnotení

2
1
3
0
0

14.3.2016
Len jeden pohľad
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Čo sa nastolenej témy a štýlu písania týka, je to skvelá kniha.
Udivilo ma však, ako sú v niektorých vetách spojené hrušky s jabĺčkami. Tiež je udivujúce, ako brilantne sa dokázali autori vyhnúť slovu katolícky, čo je pri knihe takéhoto zámeru do očí bijúce. No ale povedzme, že britskí autori zameraní hlavne na Ameriku si to ani nevšimli. Vojny dali do jedného vreca s misiami, Ježišove výroky o tom, ako priniesol meč na zem nechali vyznieť tak, ako by bolo kresťanstvo násilníckou militantnou organizáciou. Niekde by som kvôli presnosti očakávala slovo cirkev, kam oni dali slovo kresťanstvo, čím dosiahli podivný dojem protirečiaci skutočnosti. Celkove v kapitole o kresťanstve mi to pripadalo, že hoci uznávajú, že táto civilizácia vyšla z kresťanstva, samotnému kresťanstvu až tak nerozumejú, alebo nefandia.
V úmysle hľadať východisko z danej situácie ma kniha sklamala. Autori totižto naplno a jasne nepomenovali príčiny, ktoré viedli a stále vedú ku kolapsu celého západného systému. Je možné, že si autori nevšimli také veci akými sú dramatický pokles pôrodnosti, zmena štruktúry americkej spoločnosti zásluhou nárastu neeurópskych imigrantov (t. j. ľudí, ktorí vyznávajú úplne iné hodnoty), neúmerný rast zadlženia, nevymožiteľnosť práva, príklon všetkých verejných inštitúcií a médií k manipulácii, rétorike vysmievania tradičných hodnôt a ničím nepodloženému obdivu k modernizmu, k vyzdvihovaniu záujmov účelových skupín, teda jedným slovom ku lži? Aj keď ako spoločného menovateľa súčasného úpadku spomínajú stratu zodpovednosti, je to iba niekoľko strán pred koncom knihy. K strate pravdy,ktorá bola hybným motorom rozvoja všetkých faktorov, ktoré autori rozoberajú, k strate lásky k pravde a snahy o jej presadenie sa vôbec nedostali. Skutočnosti, že tu nastúpil silný relativizmus hodnôt venujú autori "až" pol strany, kde túto skutočnosť jednoducho konštatujú. Nechápem spokojnosť autorov s tým, že "niektoré hodnoty kresťanstva sú tak zažité, že si už vôbec nemusíme uvedomovať, odkiaľ sú". Práve preto, že si neuvedomujeme, odkiaľ sú, vyznievajú dnes staromódne a v duchu modernizmu sú ľahko označované ako "zrelé na smetisko". Atď. Realita, ktorú akoby dielo neregistrovalo, je ale v skutočnosti tu. Optimizmus, ktorým má kniha v závere vyznieť tak stojí na hlinených nohách, resp. môže byť optimistickým iba z pohľadu, ktorý ponúkli autori.
Celkove na mňa kniha pôsobila ako impozantné dielo, ktoré ale podstatné veci spomína iba medzi riadkami, alebo vôbec, aby si azda autori niekoho nepohnevali.
Čítaj viac
10

Obdivujem ľudskú jedinečnosť, priateľov, humor, logiku, prírodu, psychológiu, filozofiu, chvíle úžasu a obdivu a chvíle, keď všetko funguje. Čiže život a všetko, čo život podporuje. Knihy fungujú vždy, takže sú na popredných miestach, aj keď správny výber je dôležitý. Naučila som sa (pracne) zlé knihy odhadzovať / nedočítať, lebo je to nielen strata času, ale niekedy aj ublíženie na zdraví. Ak natrafím na dobrého autora, mám tendenciu prečítať všetko, čo je od neho dostupné, no keď sa to minie, hľadám ďalšieho, VŽDY sa nájde. Ľudia vravia, že som tvorivá. Dominantným kritériom môjho záujmu je pravdivosť, lebo z pravdy plynie množstvo príjemných vecí ako dobro, krása a duchaplnosť. Horrory nemusím. Z Martinusu mám najmenej stovku kníh, preto odporúčam, zoženiete tu toho naozaj veľa bez behania po mnohých obchodoch.

Eva Valašťanová
22.11.2018
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Táto kniha je napísaná dobrým a ľahko čitateľným štýlom, zo začiatku vyzerá impozantne a má ambíciu riešiť veľkú tému. No chýbajú mi v nej mnohé veci, ktoré k tejto téme patria. To, že autori zvolili rovnaký názov, ako oveľa staršie dielo s podobným námetom, ktoré dnes už nemožno zohnať, mi pripadá zámerné a nie dosť šťastné. Oceňujem však zanietenie autorov a ponuku aspoň túžiť po záchrane vlaku Európa, ktorý sa nezadržateľne valí do priepasti. Siete na jeho záchranu, ktoré sa snažia rozprestrieť na konci knihy, aby dodali čitateľovi nádej, sú však slabé ako filozoficky, intelektuálne, prakticky, tak aj v kontexte ľudských dejín. Chýba im totiž ukotvenie v realite a celistvosti pravdy. Čítaj viac
Marek
25.3.2016
Názor čitateľa
Prečítajte si aj knihu Kolaps a regenerace od českých akademikov a Smrt Západu od Patricka Buchanana. Čítaj viac
Max Steuer
22.6.2012
Západná civilizácia stojí na rázcestí...
... a dielo autorského kolektívu Smith-Koch predstavuje možnosti jej ďalšieho smerovania. Najväčšia kvalita Samovraždy Západu tkvie v jasne a zrozumiteľne prezentovaných tézach, ktoré však stoja na rozsiahlom výskume, a v schopnosti knihy podnecovať čitateľa k zamysleniu nad jej tvrdeniami, a nie iba k súhlasu s nimi. Napriek pesimisticky znejúcemu názvu cieľom autorov nie je odsúdiť súčasný západný svet, ale ukázať, aké sú možnosti jeho pretrvania a zdokonalenia. Osobne si myslím, že dosiahnuť niektoré ciele, ktoré autori Západu v publikácii kladú, môže byť obtiažnejšie, ako sami tvrdia, avšak plne súhlasím a vysoko hodnotím dôrazné a zreteľné záverečné posolstvo textu, ktoré diela podobného charakteru dokážu sformulovať iba zriedka. Isté výhrady mám voči slovenskému prekladu, ktorý si s niektorými dlhými súvetiami nedokázal poradiť a v slovenskej verzii tak tieto vety vyznievajú neprirodzene a rozvláčne. Rovnako možno nájsť aj niekoľko chýb v skloňovaní naprieč celým textom. Tieto nedostatky však nemožno zahrnúť do vecného hodnotenia knihy, ktorá si bezpochyby zaslúži hodnotenie najvyššie. Čítaj viac

O autoroch

Čítaj viac
Čítaj viac

„Čítal mi a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green