Knihy
E-knihy
13,53 €

Bežná cena Bežne 14,20 €

Ušetríte 5%

Posielame do troch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Provokujúca kniha, za ktorú si autor vyslúžil veľa odsudkov, ale aj nemálo uznania.
Kniha o tisícročnom premenlivom osude Maďarov, o ich histórii od najstarších čias po súčasnosť, fascinujúca prehliadka víťazstiev a prehier napísaná priateľsky, no s kritickým odstupom.
Text je prepracovanou a doplnenou verziou pôvodného nemeckého vydania publikácie, ktorá vyšla v maďarčine, angličtine, češtine, rumunčine, vo francúzštine a nedávno aj v japončine.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Maďari - Paul Lendvai
Oheň a krv - George R.R. Martin
35,93 €
Ušetríte 6,17 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
464
Hmotnosť
600 g
Rok vydania
2011
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Kalligram
Rozmer
150×220 mm
ISBN
9788081014642
Naše katalógové číslo
117108

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,2 / 5

11 hodnotení

5
4
1
1
0

Ján Ďurana
27.2.2017
Víťazstvá a prehry
Parádne napísaná a užitočná kniha, hlavne pre slovenský národ, aby sa mohlo veľa členov, napr. Matice slovenskej, doučiť a spoznať hlavne historické súvislosti; a potom by aj medzi nimi bolo minimum Slovákov a "Slováčiek", ktoré si nedajú rozkazovať od nejakých Maďarov.....
Ale vhodné aj pre spoluobčanov maďarskej národnosti, ktorí tiež často majú vo veci "jasno".
Čítaj viac
tomasino
30.4.2013
Názor čitateľa

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

autor absolútne ignoruje vplyv Veľkej Moravy na formovanie ranno - Uhorského štátu, ignoruje prevzatie prvkov riadenia správy štátu z VM, význam Nitrianského údelneho kniežactva, význam pôvodného etnika na scivilizovaní starých Maďarov a čo je úplne absurdné snaží sa navodiť dojem, akoby Slováci boli etnikom, ktorí sa dostali do Uhorska spolu s iným etnikami ako napr. Rusínmi až na základe migrácie po tatarskom vpáde, cit str. 67 " Kráľ venoval veľkú pozornosť aj tomu , aby urýchlil zaľudnenie krajiny. Umožnil nespočetným skupinám roztrúseným za hranicami štátu - Slovákom, Čechom, Rusínom atď - aby na území Uhorska založili nové osady". Dúfam, že Ledavi napíše aj knihu s názvom Slováci, aby vysvetlil náš pôvod, a našu cestu do zeme zasnúbenej - Uhorska, aby tak podporil zvrhlú teóriu maďarských pseduhistorikov, že Slovácí nie sú potomkovia Nitranov, resp. Veľkomoravanov , ale sa zjavili ( zrejme čisto z neba ) na prelome 11/12 storočia a začali, ako kobylky osídlovať Horné Uhorsko,
P.S. zatiaľ som len na 70 strane a a kniha ma doposiaľ nenadchla,
Čítaj viac
A.Evinová
14.1.2013
Názor čitateľa
Knihu som darovala manželovi k Vianociam. Vraj je výborná.
Čítaj viac
Peter
24.9.2012
Názor čitateľa
Perfektné! Mal by mať v knižnici každý čitateľ, čo sa zaujíma o dejiny. Lendvai si môže dovoliť byť otvorene kritický aj voči Maďarom, aj voči Židom, pretože sám je Maďar a Žid. Iný autor by bol za to zrejme viac kritizovaný a táto kniha by sa zrejme nikdy nepreložila.
Čítaj viac
MS
10.9.2012
Pútavý sprievodca politickými dejinami Maďarska
Maďarská história je v tejto knihe na relatívne malom priestore spracovaná komplexne a prehľadne. Jej čítanie možno vnímať ako opakovanie stredoškolského učiva, osvojovanie si nových informácií i nadobúdanie predsudkami a rôznymi legendami nezaťaženého pohľadu na dejiny štátu, ktorého súčasťou počas viac než tisíc rokov boli aj Slováci. Aj preto ma trochu mrzí, že autor nevenoval viac priestoru slovensko-maďarským vzťahom a ich vývoju a prípadne nezahrnul aj práce slovenských historikov, ktoré by tiež mohol podrobiť kritickému zhodnoteniu. Na druhej strane je pravda, že kniha nie je o dejinách Uhorska, ale maďarského národa, takže táto absencia je vzhľadom na jej zameranie pochopiteľná. Dúfam však, že autor v budúcnosti zváži publikovanie diela podobného charakteru.

Drvivá väčšina kapitol je veľmi pútavá a ponúka ucelený pohľad na historickú etapu alebo osobnosť/ osobnosti maďarskej histórie. Kým zopár úsekov o hospodárskych dejinách a osudoch menej významných predstaviteľov dejín 20. storočia ma zaujalo menej, práve kapitoly venované osobnostiam ako Štefan I., Belo IV., Matej Korvín, Séchényi, Kossuth a ďalším hodnotím výrazne pozitívne. Neuškodilo by, keby sa aspoň s obsahom týchto kapitol oboznámila väčšia časť slovenskej verejnosti.

Posledná kapitola o súčasnom vývoji v Maďarsku je väčšmi subjektívna než predchádzajúce, no zároveň prehľadná a vplyvná. Autor túto tému rozvíja podrobnejšie v diele Moja premrhaná krajina, ale i toto zhrnutie stojí za to prečítať. Slovenské vydanie je kvalitné, preklad je na slušnej úrovni, nechýbajú poznámky, ale našťastie nie sú prítomné v prehnanom meradle. Jednoducho, Maďari: Víťazstvá a prehry sú odbornou publikáciou, ktorá sa však na rozdiel od mnohých historických prác číta dobre a plynulo. Možno ju preto odporúčať nielen dospelým čitateľom, ale aj študentom stredných škôl so záujmom o históriu.
Čítaj viac
Rudolf Las
3.8.2012
ucelene a s nadhladom
dava prehlad o mocenskom boji a pohnutkach k rozbrojom medzi domacimi zemepanmi so zdedenou mocou a "importovanym remeselnikom" teda nemeckou slachtou, co neplati dane. Ak chcete vediet viac vrelo odporucam ... Navyse sa tam spomina aj vztah k hornemu Uhorsku aka Slovensku a aj Sedmohradsku (Moldavia + Ru)
Čítaj viac
M.V. (neuvádzať celé meno)
27.5.2012
Názor čitateľa
Ocenil som koncízny prehľad histórie Uhorska, kritické hodnotenie názorov na významné udalosti s odlíšením mýtov od historicky dokázaných skutočností. Veľmi dobrý zdroj informácií pre neprofesionálneho čitateľa, podaný pútavou formou.
Čítaj viac
29.6.2016
Názor čitateľa
:-) Cize pre profesionalneho citatela co.. ? Prilis polopatisticky pisane ?
Ale dala by sa tato tema napisat inak ? Ako by to vyzeralo ? Malo by to 2500 stran textu?
Nerobte zo seba, historici, nejaku sektu. Historia nie je kvantova fyzika, ani botanika.
Alebo ma presvedce o opaku.
Čítaj viac

Čítaj viac
Kúpte spolu
Maďari - Paul Lendvai
Oheň a krv - George R.R. Martin
35,93 €
Ušetríte 6,17 €

„Milostný román treba písať skôr o tom, čo bolo po svadbe, nie čo bolo pred ňou.“

Konstantin Nikolajevič Baťuškov