Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Zázrakmi chránená tíš - Osip Mandeľštam, F. R. & G., 2017

9,50 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Zázrakmi chránená tíš - Osip Mandeľštam, F. R. & G., 2017
Zázrakmi chránená tíš - Osip Mandeľštam, F. R. & G., 2017

Zázrakmi chránená tíš

Osip Mandeľštam (1891 – 1938) má svoje nezameniteľné miesto v súhvezdí najpozoruhodnejších ruských spisovateľov. Medzi jeho generačnými druhmi nachádzame Annu Achmatovovú,... Čítať viac

Vydavateľstvo
F. R. & G., 2017
254 strán
4-5 hodín čítania

Osip Mandeľštam (1891 – 1938) má svoje nezameniteľné miesto v súhvezdí najpozoruhodnejších ruských spisovateľov. Medzi jeho generačnými druhmi nachádzame Annu Achmatovovú, Marinu Cvetajevovú, Borisa Pasternaka, Michaila Bulgakova. Mandeľštam... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 12 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Zo života bábok - TJ Klune, Metafora, 2024

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Osip Mandeľštam (1891 – 1938) má svoje nezameniteľné miesto v súhvezdí najpozoruhodnejších ruských spisovateľov. Medzi jeho generačnými druhmi nachádzame Annu Achmatovovú, Marinu Cvetajevovú, Borisa Pasternaka, Michaila Bulgakova. Mandeľštam – v nečase boľševickej totality nezákonne perzekvovaný a až posmrtne rehabilitovaný – sa vo svojej poézii a esejistickej tvorbe usiloval nájsť živý zmysel a trvalé hodnoty svetového kultúrneho odkazu. Svoj záujem sústredil na historicko-filozofické systémy i na problémy umenia a literatúry.

Za svojho života Mandeľštam vydal iba tri neveľké zbierky veršov (Kameň, Tristia, Básne), jednu knihu próz, zahrňujúcu cyklus autobiografických čŕt Šum času, rozsiahlejšiu prózu Egyptská známka a zborník článkov a esejí O poézii. Všetky ostatné diela Osipa Mandeľštama ostali po dlhé desaťročia iba v rukopisoch, ktoré sa podarilo zachrániť a postupne vydať.

Mandeľštamovo dielo patrí k vrcholom ruskej duchovnej a slovesnej kultúry, v ktorom sa stretajú najlepšie tradície ruskej intelektuálnej elity s európskym myšlienkovým kontextom. Mandeľštamove brilantne písané úvahy o kríze súdobej kultúry, vedy a spoločnosti, o aristokratickej podstate kultúrneho a duchovného života, o systéme a forme, o zmysle ľudských dejín súzvučia s názormi napríklad Ortegu y Gasseta, H. Bergsona a N. Berďajeva.

Rozsiahle literárne dielo Osipa Mandeľštama – tohto fantastu slov – je „skúškou odvahy“ každého prekladateľa. Slovenskí prekladatelia (J. Štrasser – próza, eseje, korešpondencia, J. Zambor - poézia, J. Kvapil - poézia, J. Mihalkovič - poézia, S. Čechová - próza) sa zhostili tejto neľahkej úlohy doslova majstrovsky. Čas už potvrdil pravdivosť Mandeľštamových prorockých slov, že nie je „básnikom na včera ani na dnes, ale básnikom navždy“.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
268557
Počet strán
254
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
120×190 mm
Hmotnosť
255 g
ISBN
9788089499458
Rok vydania
2017
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
F. R. & G.
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

2 hodnotenia

2
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

10

Knihomoľ. Času je málo, ale keď si ho ukradnem, vždy som znova a znova knihomoľ. :)

Peter Vrábel
Overený nákup
5.11.2017
Brilantný Osip Mandeľštam
Meno Osip Mandeľštam mi až doteraz bolo neznáme a nebyť toho, že som na zmienku o ňom narazil v inej publikácii o Rusku, aj by to tak zostalo. Osip Mandeľštam bol zjav celkom výnimočný. Pri čítaní som mal pocit, akoby som objavil zabudnutý poklad na morskom dne, o ktorom už nikto žijúci nemá ani len tušenia. Objavil pre mňa akméizmus a odkazy na ďalších jeho predstaviteľov, ktorí pre mňa dodnes (okrem Achmatovovej) boli skrytí. Čítať viac

„„Čím chceš byť, keď vyrastieš?“ „Chcem byť láskavý,“ povedal chlapec.“