Chvála nacionalismu - Yoram Hazony, Leda, 2021

19,24 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Chvála nacionalismu - Yoram Hazony, Leda, 2021
Chvála nacionalismu - Yoram Hazony, Leda, 2021

Chvála nacionalismu

Po dlouhých letech hanobení národního státu ve jménu univerzalistické ideologie opět nastává čas, abychom ocenili ctnosti a přednosti nacionalismu. Izraelský politolog... Čítať viac

Vydavateľstvo
Leda, 2021
352 strán
5 hodín čítania

Po dlouhých letech hanobení národního státu ve jménu univerzalistické ideologie opět nastává čas, abychom ocenili ctnosti a přednosti nacionalismu. Izraelský politolog vysvětluje, že svět má na výběr pouze dvě možnosti... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Čeština

19,24 €

-17 %
Pôvodná cena: 23,38 €
Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v piatich knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
The Virtue of Nationalism - Yoram Hazony, Basic Books, 2018
Pevná väzba
Angličtina, 2018
Viac ako 30 dní

Naši škriatkovia odporúčajú

Mile High – Vrchol v oblakoch - Liz Tomforde, Zelený kocúr, 2024
Chvála nacionalismu - Yoram Hazony, Leda, 2021
19,24 €

Viac o knihe

Po dlouhých letech hanobení národního státu ve jménu univerzalistické ideologie opět nastává čas, abychom ocenili ctnosti a přednosti nacionalismu. Izraelský politolog vysvětluje, že svět má na výběr pouze dvě možnosti: řád nezávislých národních států, anebo univerzální světové impérium. K němu ostatně směřovaly všechny čtyři totální, děsivé střety: třicetiletá válka i války napoleonské, stejně jako první a druhá světová válka. „… na rozdíl od impéria je nezávislý národní stát mírumilovný, odmítá avanturismus v zahraniční politice a zábor cizích zemí. Řád národních států nabízí možnost kolektivního sebeurčení, plodného soutěžení a maximálního rozvoje… Pouze národní soudržnost a vzájemná loajalita umožňuje svobodné instituce, demokracii a osobní svobody. Tak zásadní výhody jiné politické uspořádání světa nenabízí.

Buďme proto nacionalisty. Nemluvím jen o vlastenectví, chvályhodné věrnosti údělu svého národa a jeho zájmům. Jde o prospěch lidstva, protože pouze v globálním řádu nezávislých národů lze usilovat o jedinečné kolektivní cíle… Nacionalista má velké poslání stát na stráži před imperiálním nátlakem nadnárodních institucí, odmítat globální ideologii, jež odvrací politiky od potřeb lidí doma a svádí je k intrikánství a avanturismu v cizině… Nacionalista… má za úkol rozvíjet blahobyt, vnitřní soudržnost a kulturní dědictví svého společenství… aby národ sílil a stal se požehnáním pro své členy i vzorem a příkladem pro ostatní.”

Nacionalismus je také osobní ctnost, protože ze členů národa vytváří širší rodinu a probouzí v lidech pouto vzájemné oddanosti. Nabízí protiváhu k fanatismu univerzální spásy lidstva a k prosazování všeobecného konformismu. Je to nacionalismus, kdo pěstuje snášenlivost a přináší prospěšnou rozmanitost světa.
Čítať viac
Originálny názov
The Virtue of Nationalism
Počet strán
352
Väzba
pevná väzba
Rozmer
145×225 mm
Hmotnosť
634 g
ISBN
9788073356668
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
818531
Jazyk
čeština
Vydavateľstvo
Leda
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,0 / 5

1 hodnotenie

0
1
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

14.9.2021
Izraelský konzervatívec Hazony ponúka trochu iný "ne-mainstreamový" pohľad na nacionalizmus. Vidí iba jeho klady a jeho pôvod hľadá v Starom zákone. V niečom sa s ním súhlasiť dá: kritizuje dogmatický liberálny internacionalizmus, ktorý je podľa neho v zajatí Lockovej a Kantovej paradigmy, ktoré považuje za mylné - pri prvej ide o pohľad na národný štát, len ako na vynútené zlo - nutného nočného strážcu, pri druhej o to, že je národný štát považovaný za dočasné štádium, iba nedokonalý prechod k svetovej (kon)federácii.
Opakovane velebí duchovné hodnoty národného spoločenstva, ktoré podľa neho v žiadnom nadnárodnom (imperiálnom), alebo menšom (kmeňovom) usporiadaní nemožno nájsť. Ideálne je pre neho medzinárodné usporiadanie malých navzájom si priateľsky konkurujúcich a obohacujúcich sa štátov, nenarúšajúcich si však vzájomne svoju integritu.
Za ničivé vojny 20. storočia nebol podľa neho zodpovedný - ako je všeobecne rozšírené - nacionalizmus; ale nemeckú expanziu označuje za biologický imperializmus, niečo úplne proti princípom národného štátu, ako ho sám interpretuje.
S čím nemožno súhlasiť, je jeho sťažovanie sa, že Západ neustále neoprávnene(!) kritizuje Izrael, zato že koná v meno národného záujmu. Podobne obhajuje USA. Napadnutie Juholslávie je pre neho skrátka národný záujem a kritika budovania nelegálnych osád a politiky apartheidu, ktorej sa Izrael dopúšťa, je podľa neho neoprávnená a antisemitská.
Miešajú sa tu dobré i kontroverzné podnety k zamysleniu. Ale každopádne odporúčam, za prečítanie tento "iný pohľad" stojí.
Čítať viac

„Nech sú naše duše z čohokoľvek, tvoja a moja sú jedno.“

After 2: Sľub - Anna Todd, 2015
After 2: Sľub
Anna Todd