Hviezdy pre teba
E-kniha

Nový román jednej z najpredávanejších YA slovenských autoriek Mirky Varáčkovej zavedie čitateľov do sveta, kde aj čierne mačky nosia šťastie a staré, zdanlivo nepotrebné veci... Čítať viac

4,4 23 hodnotení
Vydavateľstvo
Slovart, 2021
216 strán
3 hodiny čítania

Nový román jednej z najpredávanejších YA slovenských autoriek Mirky Varáčkovej zavedie čitateľov do sveta, kde aj čierne mačky nosia šťastie a staré, zdanlivo nepotrebné veci prebúdza fantázia k novému životu... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

8,99 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Volá ju Jednička a jeden pre druhého znamenajú všetko. Spájajú ich staré pesničky, neštandardná vášeň a zmysel pre humor. Keď sa práve nedoťahujú, Žela zachraňuje svet, tvorí umenie a chodí s kamarátmi na tajné výpravy. Partia svojských tínedžerov drží spolu v dobrom i zlom a v opustenom dome si vytvorila útočisko, kde to žije. Veria na druhé šance, nesmrteľnosť korytnačky a silu priateľstva. Hľadajú zmysel aj tam, kde už často nie je. Až kým nepohasnú hviezdy.

Nový román jednej z najpredávanejších YA slovenských autoriek Mirky Varáčkovej zavedie čitateľov do sveta, kde aj čierne mačky nosia šťastie a staré, zdanlivo nepotrebné veci prebúdza fantázia k novému životu.
Čítať viac
Počet strán
216
Rok vydania
2021
ISBN MOBI
978-80-556-5278-8
ISBN EPUB
978-80-556-5276-5
ISBN PDF
978-80-556-5276-4
Naše katalógové číslo
1001215
Štýl
romantický
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Slovart
Pre koho
young adult
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

23 hodnotení

16
3
3
0
1

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

1.10.2022
Dalo sa
Na začiatok musím pochváliť krásnu obálku knihy, ktorá je doslova pastvou pre oči.
Moja recenzia zrejme nebude úplne pozitívna, pretože táto Mirkina kniha mi sadla azda najmenej. Dôvod je, že by som si s hlavnými postavami nerozumela. Vystupujú ako voľnomyšlienkári, ktorí bojujú za umenie so silným zmyslom pre ekológiu. Príbeh je antiromantický, pretože ani tomu minimu romantiky, čo sa nachádzalo v knihe, som neverila. Dôraz sa kladie na priateľstvo.
Zvrat v knihe som neprežívala tak intenzívne ako pri iných Mirkiných knihách. Áno, rozoberá sa tu ťažká téma, ale nie v takom podrobnom rozsahu ako by som chcela. Možno je to tým, že daný problém nie je hlavnej hrdinky, ale jej kamaráta.
Koniec knihy bol pre mňa smutný, už len z toho dôvodu, koľko trápenia dostala hlavná hrdinka okolo svojho dedka. Obdivovala som jej obrovskú obetavosť pre blízkych.
Štýl písania je typický pre autorku. V knihe sa nachádza veľmi veľa vtipných hlášok a sarkastických odpovedí, pri ktorých sa z chuti zasmejete ako ja.
Čítať viac
Vivaldi
Neoverený nákup
6.4.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Po tom ako som prečítal autorkin debut som hovoril, že sa dá ísť iba hore. A tak som sa rozhodol, že sa pozriem na jej (momentálne) poslednú knihu. Či uvidím v jej písaní nejaký posun oproti "O Lásku Sa Neprosí". Pozitívna správa je, že posun sa tu rozhodne ukázal. Je to napísané lepšie, miestami emocionálne silnejšie a nie sú tu žiadne do očí bijúce metafory, pri ktorých by som uvažoval nad tým, čo vlastne chcela autorka povedať.

Chápem asi aj všetkých, čo dali knihe pozitívnu odozvu a aj dôvody. Myslím si, že ak by som bol rodičom a hľadal nejakú knihu pre svoju dvanásť alebo trinásťročnú dcéru, tak knihy Miroslavy Varáčkovej by boli asi úplne správnou voľbou. V podstate spĺňajú asi všetko, čo by mali. Ja by som ale ako čitateľ do superlatívov nešiel a hodnotenie by som dal asi tak na 2,5 hviezdy. Prečo? Poďme si to rozobrať.

Priznávam, že sprvu boli moje dojmy celkom pozitívne. Možno ale aj z toho titulu, že som sa najprv bál rovnakej kaše ako som mal naposledy. Našťastie ale je vidno, že od roku 2009 uplynulo veľa času a pani Varáčková ako autorka sa posunula dopredu. Ja rozprávanie tomuto titulu vyhovuje, v knihe sú dobré myšlienky (ktoré okrem toho vštepovať do hlavy tínedžerom je podľa mňa treba) a postavy majú aj nejaké charakterové črty. Nezachytil som tu asi žiadne obrovské stereotypy.

Tiež si myslím, že kniha zachytáva 2 veci veľmi dobre. Ukazuje, že keď sa niekto má starať o imobilného človeka, prináša to rozhodne veľkú dávku problémov a rozhodne to nie je jednoduché. A môže sa stať čokoľvek. Oceňujem a spracované je to dobre. A čo je rovnako dobre zachytené je akým spôsobom zamáva smrť Dominika našou partiou. Tie vnútorné výčitky, ktoré má asi každý z nich, no nejakým spôsobom si to potom začnú ventilovať jeden na druhom sú veľmi uveriteľné a silne zachytené. Nemôžem povedať, že by som to v minulosti nevidel spracované ešte lepšie, ale aj tak si myslím, že toto kniha zvládla veľmi dobre.

No súčasne si potom uvedomím, že s výnimkou týchto momentov na mňa kniha neurobila dokopy žiadny dojem. Keď som to čítal, cítil som sa dokopy pri veľkom množstve udalostí (ktoré mali byť silné) veľmi neutrálny a nejakým spôsobom som si uvedomoval, že asi by ma to malo zasiahnuť. Ale nejako z toho necítim tie potrebné emócie. Keď Želin dedko dostane porážku, bolo to celkom silné a jej reakcie na to boli celkom silné. Ale problém je, že dokopy sme nevideli Želu s dedkom stráviť predtým skoro žiaden čas. Jediné čo sme mali je momentka pred tou nešťastnou udalosťou. Keby sme mali viac scénok medzi ňou a dedkom, ktoré by nám viac ukázali ich vzťah, mohlo to byť oveľa silnejšie.

Rovnaké je to aj v prípade Dominika. Jeho smrť určite nie je niečo, čo by ma malo nechať viac-menej nezaujatým. Ale nemal som pocit, že by sme stihli Dominika nejako výraznejšie poznať, vidieť do jeho života... no najmä sme nikdy nemali príležitosť vidieť ho medzi priateľmi a vedieť aký je ich vlastne vzťah. Veľa vecí sa síce povie, no ako čitateľ potrebujem aj veci nejakým spôsobom vidieť a precítiť. Keď sa o niečom iba hovorí, stále je to len expozícia.

Okrem toho som si všimol, že veľa ľudí si obľúbilo Želu ako hlavnú hrdinku. Nuž... ja nie. Počas knihy mi nepríde veľmi zaujímavou hrdinkou. Je tak trošku typickou tínedžerkou a hlavnou hrdinkou, ktorá chce konať dobro a nájde pritom aj lásku svojho života v podobe Igora. Má rada Davida Bowieho (čo nám autorka neustále pripomína), svojich kamarátov, dedka a mačku Černicu, nevie veľmi variť, je technicky zdatná a nečíta knihy. To je asi v skratke to čo by som o nej z tejto knihy vedel povedať. Igor je pre mňa o niečo zaujímavejšou postavou minimálne vďaka svojej loajalite a ochote v ťažkých situáciach ukázať záujem a dobré srdce. Takže s ním nejaké väčšie problémy nemám.
O Alici toho podľa mňa veľa nevieme... a Mišo je síce veľmi zaujímavým elementom, no myslím si, že autorka z neho pokojne mohla urobiť autistickú postavu s "aspergerovým syndrómom" alebo niečo podobné. Dalo by to aj jeho mysleniu väčšiu logiku a rovnako aj jeho citu pre úprimné reakcie. Môj pocit. A urobilo by ho to ešte zaujímavejším.

Najväčší problém tejto knihy je ale podľa mňa fakt, že je príliš krátky na to, koľko sa toho v sebe snaží ukotviť. Máme tu totiž dokopy asi 4 príbehové línie, ktoré sa postupne budú preväzovať dokopy. A všetky sú zaujímavé, no dokopy sa toho za 216 strán stať nestihne. Kniha mala ísť viac do hĺbky v jednotlivých udalostiach. Mali sme mať viac častí s Dominikom, viac častí s dedkom a rozhodne aj viac častí, kde naša partia skladala korytnačku. Dokonca si myslím, že Hana mala dostať oveľa väčší priestor v tejto knihe a mohla jej postavu rozviť ešte o niečo viac. Lebo jej prínos sa reálne ukáže až úplne ale úplne na konci knihy. Kto tiež mohol mať väčší priestor je Želin spolusediaci Martin. Ten mal byť oveľa väčšou postavou
Nechcem zase tvrdiť, že kniha je napísaná priamočiaro (lebo nie je), ale mám tak trošku pocit, že autorka chce na malom priestore toho zachytiť veľa. Lenže takto to úplne nejde. Potrebuje viac priestoru, potrebuje viac situácií, potrebuje tomu príbehu dať viac hĺbky. A verím tomu, že keby to nebol príbeh na 216 strán, ale povedzme 432, mali by sme tu oveľa silnejšiu a kvalitnejšiu knihu. Keby sme mali čas nasať všetky tie udalosti spolu s všetkými jednotlivými vyvrcholeniami, mali by sme tu silnú knihu, na ktorú by som nezabudol.

Takto to asi dopadne ako v prípade (aj v tejto knihe spomenutej) knihy "Láska Na Dvoch Kolesách" od Enjy Rúčkovej. Viem, že som to čítal, no už si z knihy nespomeniem absolútne na nič. A myslím si, že o nejakých pár mesiacov budem túto knihu vidieť úplne rovnako. Pokiaľ si po sebe neprečítam tento komentár. To by možno pomohlo.
Čítať viac
Zdena
Neoverený nákup
4.2.2022
Zaujímavá kniha o dievčati, ktoré žije iba s dedkom. Mali pekný vzťah. Zaujala ma aj téma ohľadom ZUŠ a všetkého okolo toho. Mišo ma trochu štval, ale mal aj v niečom pravdu. Postavy boli zaujímavé. Neviem čo viacej napísať. Je to zaujímavá kniha. Čítať viac
Eva Hudáková
Neoverený nákup
8.12.2021
Vrátila som sa pri čítaní do svojej mladosti a spomínala som na kamarátov a prázdniny na dedine. Veľmi dobrá kniha. Mladí sa v nej určite nájdu. Vyzdvihujem vzťah hlavnej hrdinky s dedom, jej obetavosť a šikovnosť. Môže byť príkladom pre čitateľky. Pekný bol aj vzťah s chlapcom, ako sa vyvíjal a posúval. Odporúčam prečítať si. Čítať viac
Alex
Neoverený nákup
30.11.2021
Super kniha, ktorá chytí od prvej strany. Partia kamarátov, prvá láska, Bowieho pesničky... výborná kombinácia. Poradila mi ju spolužiačka a som rada že som si ju prečítala. Dala mi veľa. Obsahuje veľa pekných myšlienok. Zasmiala som sa aj som si poplakala. Čítať viac

Miroslava Varáčková

Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac

„Never hviezdam, že nám svietia, never slnku jeho smer, never pravde, čo lož splieta, iba mojej láske ver!“

Hamlet - William Shakespeare, 2006
Hamlet
William Shakespeare