Posledný ples v Prešporku
E-kniha

Historický román za odohráva v Uhorsku za čias vlády Jozefa II. Pokojné panstvo Pod lesom zasiahne náhla tragédia, keď jeho majiteľ gróf Samuel príde o manželku a novonarodeného... Čítať viac

Vydavateľstvo
Slovart
336 strán
5-6 hodín čítania

Historický román za odohráva v Uhorsku za čias vlády Jozefa II. Pokojné panstvo Pod lesom zasiahne náhla tragédia, keď jeho majiteľ gróf Samuel príde o manželku a novonarodeného syna. Grófov smútok sa snažia ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

9,79 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Historický román za odohráva v Uhorsku za čias vlády Jozefa II. Pokojné panstvo Pod lesom zasiahne náhla tragédia, keď jeho majiteľ gróf Samuel príde o manželku a novonarodeného syna. Grófov smútok sa snažia rozptýliť švagriná Lujza, sama poznačená osudom a priateľ Jozef Erdődy. Príbehy hrdinov sa odohrávajú v Prešporku, Tepliciach ale aj v Kláštore sv. Kataríny, no i v divokom Sedmohradsku, kde sa schyľuje k dráme. Na pozadí jozefínskych reforiem sa do životov hrdinov vkrádajú intrigy a klamstvá, ale aj láska a priateľstvo.
Čítať viac
Počet strán
336
Naše katalógové číslo
1567533
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Slovart
Pre koho
pre ženy, pre mužov
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,9 / 5

8 hodnotení

7
1
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

24.2.2023
Kniha nabitá históriou
„ Kniha nabitá históriou.“
Tieto slová jednoznačne vystihujú moje pocity po prečítaní. Už naozaj dlho sa mi nestalo, aby som v čítanej knihe mala toľko malých nálepiek - označených častí, ktoré ma zaujali a chcem si ich pozrieť, aby som si každú chvíľu hľadala na internete, či je skutočne pravda, čo som si prečítala, keďže som to doteraz nevedela a zdalo sa mi to veľmi zaujímavé…
Ale pôjdem pekne po poriadku. Knihu som dostala ako darček k Vianociam od manžela. Keďže je pre mňa naozaj ťažké nájsť historickú knihu z nášho prostredia, ktorú by som nepoznala, manžel nemal ľahkú úlohu, ale v kníhkupectve v poslednej poličke (V ako Važanová) sa mu nakoniec podarilo nájsť toto dielo. Ak sa mám priznať, spočiatku som z knihy nebola nadšená, keďže som autorku nepoznala, a preto ma nenadchla tak, ako knihy obľúbených autoriek. Skôr vo mne prevažovala zvedavosť a páčila sa mi podľa môjho názoru veľmi elegantná obálka.
Keď som teda dočítala rozčítanú knihu, rozhodla som sa pustiť do tejto, aby som si ju nezaložila do knižnice a nezabudla som na ňu.
Pri prvých stránkach (asi 30 – 40) ma dej príliš nezaujal, keďže mi prišlo, že mu chýba to, čo ja v knihách vyhľadávam – tajomstvo, gradácia deja, prípadne príbeh lásky. Veľmi mi takýto štýl písania pripomenul Tolstoja a Annu Kareninu – príbehy rôznych ľudí z rôznych vrstiev, opisovaná celá spoločenská situácia, rôzne problémy a názory na ne…
Keď som si trošku urobila poriadok vo viacerých postávach a príbehoch a pochopila som, že to, že nie je v knihe to, čo očakávam, vôbec nemusí znamenať, že to je zlé, ma kniha zaujala a hltala som ju stále viac a viac s nadšením.
Doslova som sa tešila, kedy bude spomenutý Jozef II. a jeho reformy, a nielen to, ale aj ako ich prijímali ľudia, rušenie kláštorov, fantasticky opísaný kláštor Katarínka, zahrnutý príbeh Juraja Fándlyho a Antona Bernoláka, sochár Messerschmidt, dokonca ešte aj lekári, ktorí sa spomínali, boli reálne historické osobnosti, ktoré boli niečím významné. Naozaj sa skláňam pred neuveriteľným majstrovstvom autorky, ktorá dokázala neskutočne zapojiť historické skutočnosti do diela.
Toto je naozaj obdivuhodná práca, pretože z tejto knihy sa veľa naučí aj bežný človek, ktorému sa nechce čítať a zaoberať odbornými pojmami. Navyše to napísala tak, že som jednoducho stále mala potrebu si vyhľadať informáciu s pocitom, že toto asi bude vymyslené, keďže som o tom ešte nepočula.
V prípade takýchto kníh si väčšinou nemám záujem čítať vysvetlivky, poznámky pod čiarou a pod. Pri tejto knihe som si so záujmom prečítala chronologický prehľad historických udalostí aj krátky popis historických postáv, ktoré sa v knihe spomínali.
Aby som neopisovala len svoje nadšenie z novozískaných historických informácií, nakoniec sa mi páčili aj jednotlivé príbehy. Pre mňa veľmi sympatické postavy boli Samuel Strelecký, Jozef Erdödy, Lujza, Izabela, Cyril a Želka a nakoniec aj nesympatické postavy „dostali, čo si zaslúžili“, ako napríklad Gašpar či Gejza.
Knihu budem rada odporúčať všetkým čítateľom, a to nielen tým, ktorí majú radi knihy z historického prostredia, ale určite by to bolo zaujímavé čítanie aj pre žiakov 8. ročníka, ktorí toto obdobie preberajú, a myslím, že je táto kniha spracovaná veľmi zaujímavo aj pre nich a nenachádzajú sa v nej žiadne chúlostivé scény, ktoré by ešte nemali čítať.
Mám obrovskú radosť, že mi môj manžel tak dôkladne vyberá darčeky, že som sa vďaka nemu dostala k tejto knihe, ktorá ostáva v mojej knižnici, a že mi dala tak veľa.
Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac

„Prečo každý, kto prestal byť tínedžerom, automaticky mávne rukou nad všetkým čo vtedy cítil? Koho zaujíma, že z toho vyrastie? Bolestné a euforické dní, keď to človek prežíva, preto nie sú o nič menej skutočné. Skutočne je to čo sa odohráva teraz. “