Posledné varovanie - Ľubo Olach, Marenčin PT, 2012

11,54 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Posledné varovanie - Ľubo Olach, Marenčin PT, 2012
Posledné varovanie - Ľubo Olach, Marenčin PT, 2012

Posledné varovanie

Novinár, generálny riaditeľ veľkého podniku a vexlák Gubat, majú jedno spoločné: uvedomili si, že po revolúcii ’89 ich spokojný život na relatívne vysokej úrovni končí... Čítať viac

Vydavateľstvo
Marenčin PT, 2012
276 strán
4 hodiny čítania

Novinár, generálny riaditeľ veľkého podniku a vexlák Gubat, majú jedno spoločné: uvedomili si, že po revolúcii ’89 ich spokojný život na relatívne vysokej úrovni končí... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
12,90 €

11,54 €

-11 %
Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 34 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Aby už detstvo nebolelo - Lindsay C. Gibson, Grada, 2024

Viac o knihe

Novinár, generálny riaditeľ veľkého podniku a vexlák Gubat, majú jedno spoločné: uvedomili si, že po revolúcii ’89 ich spokojný život na relatívne vysokej úrovni končí. Preto spojili svoje sily a vďaka valutovým špekuláciám získavajú počiatočný kapitál na podnikanie. Potom sa ich cesty rozchádzajú. Z Gubata sa stáva šéf mafie, generálny riaditeľ Rudi je jedným z najvplynejších mužov Slovenska a z novinára Mikyho je veľký mediálny boss. Títo traja muži ťahajú nitky na najvyšších miestach v politike, hospodárstve, ale aj ďaleko za hranicami Slovenska. Nie všetci to prežijú, ale život na hranici rizika si vyberá svoju daň.
Čítať viac
Počet strán
276
Väzba
pevná väzba
Rozmer
139×208 mm
Hmotnosť
440 g
ISBN
9788081141669
Rok vydania
2012
Naše katalógové číslo
137385
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Marenčin PT
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Posledné varovanie - Ľubo Olach, Marenčin PT, 2012
Čo s nemŕtvymi - John Ajvide Lindqvist, Marenčin PT, 2011
25,44 €

Hodnotenia

3,0 / 5

2 hodnotenia

1
0
0
0
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

8

Milujem knihy o temných zákutiach ľudskej duše a o ľuďoch vo vypätých hraničných situáciách.

Tomáš Nagy
Overený zákazník
16.9.2018
Ľubo Olach POSLEDNÉ VAROVANIE
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
V novembri 1989 dochádza v Československu po nežnej revolúcii k zásadným politicko-spoločenským zmenám.

Mikuláša "Mikyho" Polanského, novinára z redakcie časopisu Svet socializmu, jeho kamaráta z detstva Petra "Gubata" Kvašnevského, priemerného bratislavského veksláka a Rudolfa "Rudiho" Červeňana, generálneho riaditeľa štátneho podniku, spojí špekulatívny nákup východonemeckých mariek a ich výmena za západonemecké marky v hodnote 1.000.000 Kčs. Keďže provízia nie je nezanedbateľná, každý z nich si rozbehne vlastný biznis.

Miky s Gubatom otáčajú koruny v malej privatizácii, Rudi sa orientuje na krachujúce štátne a národné podniky vo veľkej privatizácii.

Kým Miky cez reklamnú a cateringovú spoločnosť získava kontakty na politikov, ktorí mu prihrávajú lukratívne štátne zákazky za výhodne obojstranné benefity, Gubat si upevňuje moc v bratislavskom podsvetí.

Ak vstúpi rozhľadenému Rudimu, či sofistikovanému Mikymu niekto alebo niečo do cesty, využijú na špinavú prácu Gubata a jeho chlapcov.

Posledné varovanie je časozberným spoločenským románom o mafii a oligarchoch v rokoch 1989 - 2003, v ktorom autor využíva skutočné slovenské reálie či už v náznakoch, alebo s pomocou menších obmien. Napríklad v postave Jany Hederovej, šansoniérke a emigrantke žijúcej vo Francúzsku, ktorá sa snaží v bývalých skladoch založiť hudobné divadlo, rozhľadené oko čitateľa spozná slovenského míma, choreografa, pedagóga a režiséra Milana Sládeka, zakladateľa divadla Aréna. Aj kauza jeho odvolania z postu riaditeľa, po prechode divadla pod kompetencie Bratislavského samosprávneho kraja, a škandalózne vymenovanie Juraja Kukuru za nového riaditeľa, sú malým kamienkom tejto literárnej mozaiky.

V postave Petra "Gubata" Kvašnevského spoznáte Tibora Pútika, alias Buca, prvého slovenského mafiánskeho bossa, ktorý záhadne zmizol v roku 1993 a predpokladá sa o ňom, že je dávno po smrti. V jeho následníkovi, bratrancovi Petrovi, je zas ako predloha použitý kontroverzný podnikateľ, spájaný s podsvetím, Peter Steinhübel.

Ľubo Olach vytvoril dynamický román, ktorý je napísaný pútavým a ľahkým štýlom. Nezaťažuje zbytočne čitateľa zdlhavými opismi, ale spája mnohé mierne šifrované kauzy a udalosti s ich aktérmi. Veľkým plusom tejto knihy je, že ju môžete vnímať ako oddychové čítanie počas dlhých večerov, ale aj ako výpoveď o skurvenej dobe, ktorá stále neskončila, iba sa snaží cez volebné sľuby našich mocipánov oklamať národ.

Po prečítaní poslednej strany som si uvedomil, že ma už nebaví byť jedným z rukojemníkov organizovaného zločinu, a to v podobe skorumpovaných politikov, mafiánov, nenažraných oligarchov, amorálnych "celebrít" a primitívnych zlatokopiek.

Treba už zmenu! ...a každému, čo jeho je!!!

#ALL FOR JAN
Čítať viac
Laci
Neoverený nákup
22.12.2017
Negatívna
Totálne neschopný autor, alebo editor. Nesúvislé dialógy, čitateľ má problém zorientovať sa v udalostiach kde sa kedy a kto z postáv nachádza, kedy kto hovorí. Možno by to bola dobrá kniha, keby dal Olach námet napr. Karikovi a uspokojil by sa s províziou. Mohla to byť dobrá kniha. Ľutujem kúpu tejto knihy. PS: “Žraloci" je rovnaká kategória a obe nedočítané darujem. Žiadnu ďalšiu si od Olacha nekúpim!!! Čítať viac

Vydavateľstvo Marenčin PT

Čítať viac
Kúpte spolu
Posledné varovanie - Ľubo Olach, Marenčin PT, 2012
Čo s nemŕtvymi - John Ajvide Lindqvist, Marenčin PT, 2011
25,44 €

„Vždy sa treba uchýliť k slovám, aby sme zabránili tichu rozprávať príliš hlasno.“

Šarkany - Romain Gary, 2021
Šarkany
Romain Gary