Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Perun - bůh hromovládce - Michal Téra, Pavel Mervart, 2017

18,00 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Perun - bůh hromovládce - Michal Téra, Pavel Mervart, 2017
Perun - bůh hromovládce - Michal Téra, Pavel Mervart, 2017

Perun - bůh hromovládce

Sonda do slovanského archaického náboženství

Práce Michala Téry představuje Peruna – božstvo starých Slovanů – komplexně a v širokém kontextu. Využívá k tomu četné písemné prameny, archeologický materiál a analogie z... Čítať viac

4,8 21 hodnotení
Vydavateľstvo
Pavel Mervart, 2017
Počet strán
384

Práce Michala Téry představuje Peruna – božstvo starých Slovanů – komplexně a v širokém kontextu. Využívá k tomu četné písemné prameny, archeologický materiál a analogie z jiných náboženských systémů, především z oblasti indoevropských... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Čeština

18,00 €

-18 %
Pôvodná cena 21,95 €
Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v dvoch knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Perun - bůh hromovládce - Michal Téra, Pavel Mervart, 2009
Pevná väzba
Čeština, 2009
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Greywaren (slovenský jazyk) - Maggie Stiefvater, Slovart, 2024
Perun - bůh hromovládce - Michal Téra, Pavel Mervart, 2017
18,00 €

Viac o knihe

Práce Michala Téry představuje Peruna – božstvo starých Slovanů – komplexně a v širokém kontextu. Využívá k tomu četné písemné prameny, archeologický materiál a analogie z jiných náboženských systémů, především z oblasti indoevropských tradic. Mimo pozornost nezůstává ani lidová kultura slovanských národů, která v sobě uchovala řadu prvků předkřesťanských kultů. Kniha o Perunovi není jen portrétem pohanského božstva, ale studií o zaniklém světě archaického náboženství, jeho bohatosti a proměnách.
Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Perun - bůh hromovládce - Michal Téra, Pavel Mervart, 2017
Vychvátenie - Sergej Miháľ, Sergej Miháľ, 2016
34,00 €

Hodnotenia

4,8 / 5

21 hodnotení

17
4
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

19.3.2022
Hromovládce
Jednou z najsilnejších stránok autora je jednoznačne, podobne ako v knihe Kyjevská Rus, doslovné citovanie veľkého množstva dobových prameňov. V diele spomína ja najvýznamnejšie archeologické nálezy, spojené so slovanským pohanským náboženstvom. Snaha o spájanie jednotlivých indoeurópskych mýtov a ich postáv je veľmi užitočná, nemyslím si však, že len preto, lebo všetky tieto náboženstvá vychádzajú z jedného prapôvodného zdroja. Osobne za akýmkoľvek náboženstvom vidím viac, než len dobovú kultúrnu fikciu. Za mytologickými obrazmi a metaforami sa dajú hľadať reálne historické udalosti, samozrejme veľmi zložito a často skôr v hypotetickej rovine. Ťažko uchopiť problematiku náboženstiev bez istého pochopenia metafyzických aspektov bytia a histórie. Ale to sú veci, ktoré od profesionálov z akademickej pôdy nemožno čakať. Kniha poskytuje objektívny sumár známych archeologických a pramenných faktov o náboženstve Slovanov a mnoho informácií získava z paralel najbližších európskych mytológií, preto je rozhodne podnetným čítaním pre každého záujemcu o problematiku, bez ohľadu na osobné presvedčenie. A na záver treba spomenúť záležitosť, ktorú hodnotím u kníh málokedy - publikácia má nádherný obal, s využitím obrazu Alfonsa Muchu. Čítať viac
27.10.2021
Konečne poctivá práca o staroslovanských bohoch
Autor v knihe poukazuje na problematiku, ktorú v iných publikáciách venujúcich sa staroslovanskému náboženstvu buď nenájdete alebo nie je príliš akcentovaná - písomné zmienky o Perunovi pochádzajú iba z Kyjevskej Rusi. Autor podáva erudovanú analýzu postavy staroslovanského hromovládcu, pričom sa dotýka nielen podobných mytologických postáv z ostatných mytológií, ale využíva aj lingvistiku a zmienky z folklóru. Hoci je primárnym cieľom Perun, nie je to iba o ňom. Autor rekonštruuje aj postavu chtonického božstva (Velesa), božstva plodnosti a úrody (snáď Jarilo či Jarovít) a kult bohyne matky Zeme (Mokoša či Živa). Rozhodne všetkým odporúčam. Čítať viac
8

Mám rád heavy metal a gýč. Influencer, multipotenciál, novinár a religionista.

Michal Puchovský
Overený zákazník
3.9.2020
Komplexná kniha, ktorá je určená skôr odborníkom než bežnému ľudu. Na druhú stranu sa na konci každej kapitoly nachádzajú stručné zhrnutia základných myšlienok, čo uľahčuje orientáciu. Oceňujem autorovu poctivosť pri práci s faktami, pretože nie je prameň ako prameň a nie je interpretácia prameňa ako interpretácia prameňa. Len si dovolím ako človek z fachu nesúhlasiť s teóriou o neslovanskom pôvode Zbručského idolu. Čítať viac
30.1.2018
znamenité
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Výborná systematická a vedecká publikácia pre každého, kto sa zaujíma o slovanskú mytológiu.

Najskôr autor prehľadne uvádza historické pramene - texty, ktoré síce stroho, ale predsa len informujú o slovanskom hromovládcovi. Absenciu dobových správ o Perúnovi, najmä u západných a južných Slovanov, autor umne doplnil informáciami na základe foklóru, tradícií a toponymie.

Takisto sa autor snaží vyložiť Perúnovo meno a porovnať ho aj typologicky s hromovládnymi božstvami iných kultov od indoiránskych, cez keltské, grécke, rímske až po germánske.

Obsiahlejšie sa venuje Perúnovi v prostredí východoeurópskych Slovanov, nakoľko tu je zdroj informácií a výskumu najbohatší. Predstavuje kultové miesta a idoly a vyvracia dezinterpretácie mnohých ďalších bádatelov v tejto oblasti. Takisto sa skepticky stavia k rôznym iným teóriam o bájkam o Perúnovi, ktorým chýba hodnoverný podklad a obnaží ich len ako púhe špekulácie a fantázie autorov.

Ďalej sú charakterizované hlavné atribúty tohto božstva a čo je veľmi zaujímavé jeho dedičstvo a transformácia do kresťanských svätcov alebo ruských bohatierov ala Ilja Murovec a pod.

Autor sa koncentruje nielen na Perúna, ale snaží sa logicky dopátrať slovanského panteónu a iných dôležitých božstiev, ktoré ho mohli tvoriť.

Knihu ukončuje prepracovanými úvahami, ktoré donútia čitateľa sa zamyslieť a vyvolajú v ňom mnoho otázok.

Prečítal som už niekoľko publikácií o slovanskej mytológii a božstvách, ale túto môžem s pokojným svedomím zaradiť medzi tie najkvalitnejšie a aj najodbornejšie.
Čítať viac

Kúpte spolu
Perun - bůh hromovládce - Michal Téra, Pavel Mervart, 2017
Vychvátenie - Sergej Miháľ, Sergej Miháľ, 2016
34,00 €

„Niekedy je všetko čo máme okamih. Neexistujú žiadne opakovania. Všetko, čo sa niekedy stalo, robí život životom.“