Ľaliové deti - Erika Jarkovská, Enribook, 2019

8,00 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Ľaliové deti

Kultúrna genocída, agresívna asimilácia, neľudské zaobchádzanie, celoživotné traumy. To sú nosné témy spoločenského románu ĽALIOVÉ DETI. Vdovec Matthew Scott, starý Krí, žije v... Čítať viac

Vydavateľstvo
Enribook, 2019
360 strán
5 hodín čítania

Kultúrna genocída, agresívna asimilácia, neľudské zaobchádzanie, celoživotné traumy. To sú nosné témy spoločenského románu ĽALIOVÉ DETI. Vdovec Matthew Scott, starý Krí, žije v štvrti belochov, ktorým sa radšej vyhýba... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

8,00 €

U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 3 – 4 dní

Dostupné v 28 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Dievča v Auschwitzi - Eti Elboim, Sara Leibovits, Tatran, 2024

Viac o knihe

Kultúrna genocída, agresívna asimilácia, neľudské zaobchádzanie, celoživotné traumy. To sú nosné témy spoločenského románu ĽALIOVÉ DETI.
Vdovec Matthew Scott, starý Krí, žije v štvrti belochov, ktorým sa radšej vyhýba. Dávno stratil cestu k svojim dospelým deťom a v zatrpknutosti čoraz viac prichádza o radosť zo života. Do jeho susedstva sa nasťahuje biely mladík a Mattove šedé dni sa razom prevrátia naruby.
Daniel Tait uteká pred minulosťou drogového dílera a útočisko hľadá v opustenom dome po starej matke. Keď na neho padne tieň podozrenia z vraždy starého medicinmana, zdá sa, že kolotoč komplikácií sa začína odznova. Sused ho navyše požiada o nezvyčajnú službu.
Tantoo Hartnerová je bývalá balerína. Žije s ovdovelou dcérou a vnukom. Jedného dňa ju rodinný priateľ požiada, aby na Národnom zhromaždení Indiánov vystúpila so svojimi zážitkami z internátnej školy. Tantoo odmieta. Zakrátko na dvere jej domu zaklope nečakaná návšteva.
Kto sú v skutočnosti hlavní protagonisti príbehu, čo majú za sebou? Aká je ozajstná pravda o prevýchove domorodého etnika v cirkevných školách a ako ju prijme súčasná spoločnosť?
Autorka sa opiera o historické fakty a prostredníctvom výpovedí skutočných obetí pútavo približuje zločiny asimilačného procesu Indiánov v Kanade v 40-tych rokoch 20. storočia.
Čítať viac
Počet strán
360
Väzba
pevná väzba
Rozmer
130×250 mm
Hmotnosť
417 g
ISBN
9788089948130
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
646101
Štýl
historický, psychologický, filozofický, duchovný
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Enribook
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Ľaliové deti - Erika Jarkovská, Enribook, 2019
Posledný potomok - Erika Jarkovská, Enribook, 2017
11,81 €

Hodnotenia

5,0 / 5

13 hodnotení

13
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Nikola Kralikova
Neoverený nákup
13.4.2021
od kolkych rokov
Vela kto hovori ze tato kniha je dobra,chcela som sa spyatat, od kolkych rokov priblizne je tato kniha. Čítať viac
Maria Habanikova
Overený zákazník
12.12.2020
Citlivo spracovaná náročná téma, ktorej sa často stránia aj kanaďania
Radosť deliť sa o dojmy z tejto unikátnej knihy.

Snáď ešte žiadna kniha od slovenského autora ma nezaujala, nedojala a nevtiahla do deja tak ako Ľaliové Deti. Preto by som sa autorke v prvom rade chcela poďakovať za skvelý a unikátny čitateľský zážitok. 
Od svojich 16 rokov žijem v Kanade a môžem potvrdiť, že spracovanie tejto naozaj citlivej témy nie je jednoduché. Je vidieť, že pani Jarkovská si veľa pri písaní naštudovala a knihu písala s pokorou a hlbokým porozumením.

Komplikovaný vzťah kanaďanov a kanadskej vlády s pôvodným obyvateľstvom je téma, ktorej sa častokrát stránia aj kanaďania samotní hoci v poslednej dobe sa otvorenosť voči tejto otázke výrazne zlepšila. Je obdivuhodné, že autorku téma smutnej a bolestivej histórie kanadských rezidenčných škôl zaujala natoľko, že sa o nej rozhodla napísať knihu.  

Ľaliové Deti vrele odporúčam fanúšikom historickej fikcie. Kniha je skutočným obohatením slovenskej literátnej tvorby.
Čítať viac
23.9.2020
Srdcom indiánka
Ľaliové deti je výborná knižka o prevýchove indiánskych detí v cirkevných internátnych školách. Čo všetko museli tieto deti prežiť sa dočítate v tejto knižke plnej historických udalostí. Napísala ju skvelá slovenská spisovateľka Erika Waphía Jarkovská, ktorá vďaka knižkám o indiánoch získala už aj indiánske meno . Knižku odporúčam nielen milovníkom histórie. Čítať viac
9
Na veky vekov - Ken Follett, 2011
Práve čítam
Na veky vekov

Láska prechádza všetkým, nie láska je všetko. Ako môžeš povedať, že láska nejestvuje, keď nič okrem Lásky nie je? (Fakhruddin Araqi)

Eva Ava Šranková
Overený zákazník
8.1.2020
Román, ktorý má čo povedať.
Erika Jarkovská prichádza so strhujúcim, nezabudnuteľným a nesmierne čítavým románom, v ktorého začiatku dojme už samotný citát: Každú ľudskú chybu možno odpustiť, iba neľudskosť nie. Slová Walta Whitmana sa dotknú vari každého, zavŕtajú sa pod kožu a primäjú nás čítať...
Tí, ktorí po Ľaliových deťoch siahnu, zaiste neoľutujú. Ako je u Eriky už zvykom: nekĺže po povrchu a nevyhýba sa ťažkým témam. Dôslednou prácou, idúc do hĺbky, odhaľuje emóciami nabitý príbeh, bohatý na udalosti, ktorý sa viac-menej naozaj stal.
Čítať viac
1.1.2020
Výborná!
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Keďže Kanada ma nikdy nejako nezaujímala, netušila som, že sa aj tam diali zverstvá páchané na pôvodných obyvateľoch. Dej sa odohráva v čase, keď sa u nás likvidovali ľudia len preto, že niekto si zmyslel, že bude mať čistú rasu. Tam prišli imigranti, ukradli zem, začali sa rozťahovať a prevychovávať, samozrejme v duchu kresťanskej lásky. Nie všetci však mali to šťastie, že sa opäť začlenili do spoločnosti a žili spokojný život. Tu si dovolím použiť v skrátenej verzii slová autorky: Deti opúšťali internátny systém ako 15-ročné, odtrhnuté od reality života a navracali sa k svojim komunitám, ktorým už nerozumeli. V spoločnosti, pre ktorú mali byť prevychované, boli s predsudkami odmietané.
Hlavnému hrdinovi sa začleniť do života celkom podarilo, aj keď belochom na chuť nikdy neprišiel a cítila som z neho trochu sklamanie, aký život si vybrali jeho deti. Paradoxne práve beloch mu pomôže, keď nájde materiál do semestrálnej práce svojej vnučky, spomienky ho zavedú k Alme a po svojom vysvetlí sen, v ktorom sa mu zjaví mŕtva manželka. A tu sa román postupne premostí do minulosti, kde sa dozvieme, ako tá vynútená asimilácia prebiehala, že v jednotlivých školách boli rôzne pravidlá, iba krutým zaobchádzaním sa nelíšili, čím všetkým si on, či ona museli prejsť, až kým sa ich osudy stretli, rozdelili, aby po rokoch kruh uzavreli a opäť sa našli. Alma, ktorá v dospelom živote vystupuje už ako Tantoo, je požiadaná, aby vypovedala na zhromaždení o zaobchádzaní v týchto školách. Bráni sa tomu, ale po tom, ako nájde pred svojimi dverami kamaráta s rovnakým osudom, sa dá prehovoriť a kniha vyvrcholí Národným zhromaždením Indiánov.
Inak...
Kniha ma z anotácie nezaujala, ale keďže mala veľmi pozitívne recenzie nezavrhla som ju úplne, pri návšteve kníhkupectva som si sadla bokom, kúsok som si prečítala a aj s ňou odišla domov. Teší ma, že táto slovenská autorka sa venuje tejto téme a nie obohraným pesničkám, ktoré sú na jedno kopyto, a aj preto sa odvážim kúpiť v rámci malej zmeny môjho obľúbeného žánru knihu od nej.
Čítať viac
Juraj Grežďo
Neoverený nákup
18.11.2019
Vynikajúci román!
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
„Každú ľudskú chybu možno odpustiť, iba neľudskosť nie“ kričí z obálky hlavné motto najnovšieho románu Ľaliové deti slovenskej autorky Eriky Jarkovskej. A presne do témy neľudskosti sa autorka veľmi hlboko zavŕtala, aby čitateľom priniesla knihu, ktorá reflektuje násilnú asimiláciu indiánskych detí podloženú kultúrnou genocídou a neľudským zaobchádzaním v internátnych školách v Kanade počas 20. storočia.
V príbehu sledujeme trpké osudy jednotlivých protagonistov, indiánskych detí z rôznych kmeňov (prevažne Kríjov), agresívne odvlečených od rodín v akomsi nezmyselnom záujme štátu o ich sociálno-spoločenskú prevýchovu. Stretávame sa tak s osudmi vdovca Matthewa Scotta, baleríny Tantoo Hartnerovej, či drogového dílera Daniela Taita. Tieto postavy spája najmä to, že každá z nich a svojím vlastným spôsobom uteká pred svojou minulosťou. Ich životy sa však po dlhých rokoch opäť pretnú. A tu treba podotknúť, že Erike Jarkovskej sa všetky postavy podarilo vykresliť vynikajúco, ako v detskom veku, tak v starobe.
Od prvej strany ma príbeh priam pohltil, vnoril som sa doňho, splynul som s každou vetou obsiahnutou v románe. Hneď od začiatku ma upútal vycibrený štýl, akým autorka disponuje, každé slovo vo vete má svoje opodstatnené miesto, nie je ich tam viac ani menej. Rovnako som nenašiel v knihe žiadne hluché miesta, zbytočnú vatu, ktorá by ma otravovala. Dej plynie ako dobre namazaný stroj, nikde sa nezasekáva, má svoju harmóniu, ktorá rezonuje na každej strane a nevybočuje zo svojej cesty.
Je pútavé, že dielo je písané vo viacerých časových rovinách a niektoré situácie sú opisované pohľadmi rôznych ľudí. Práve toto dodáva kniha na farbitosti a neskĺzava do monotónnosti. Jednoducho povedané, Ľaliové deti ma nenudili ani na chvíľu. A hoci je kniha bez nejakých väčších akcií, čo tu vlastne nebolo ani potrebné, preplával som riadkami veľmi rýchlo, keďže aj navzdory „neakčnosti“ si udržala veľkú dávku napätia. No najmä pocitov. A presne tu by som sa pristavil. Ľaliové deti nie sú historicko-dobrodružný román, na aké sme boli doposiaľ od autorky zvyknutí. Pohybuje sa vo vodách kultúrno-spoločenského, do určitej miery (a možno aj „hlavne“) až v medziach spoločensko-kritického románu. Kniha je nabitá neskutočnou škálou emócií a citlivejším povahám pri nejednej scéne vypadne z oka slza. Aj mne pri čítaní bolo nesmierne ľúto detí, ktoré neraz museli čeliť zvrátenosti, ponižovaniu, dokonca znásilneniam zo strany tých, ktorí mali viesť ich kroky. Veľmi silné!
Autorka pred písaním románu bezpochyby venovala veľa času dôslednej príprave a overovaní si skutočností, čo sa odzrkadlilo na úplnej hodnovernosti jej diela. Ostatne, Erika Jarkovská to tak robí pri každom románe, čo u mňa osobne pridáva bodíky každému autorovi, ktorý pracuje s faktami, pretože dokáže čitateľa vernejšie preniesť do daného obdobia a neponúknuť mu iba vyfabulovaný výplach histórie a neexistujúcich miest, či napríklad ošatenia, ktoré sa vtedy celkom iste nenosilo. U Jarkovskej platí to, že detailne a autenticky predkladá pred čitateľa historické fakty. Tie sú však na druhej strane spojené do samotného príbehu vymyslenými osudmi hlavných hrdinov. Veľmi sa mi páčili dobové reálie a najmä úžasné spracovanie témy.
Erika Jarkovská si zvolila na písanie neľahkú tému, avšak zvládla ju bravúrne. Postupne nám odkryla celú škálu ľudských osudov, nie práve umiernený systém asimilácie indiánskych detí, ich bolestné chvíle v školách, hlboké myšlienky, ktoré sa ťahajú, či už otvorene, alebo skryto celým dielom. Ale ako som už spomenul – emócie. Bolestné, trpké, ťaživé. Táto kniha je naskrz smutná. Ale na utrpení predsa nie je nikdy nič veselé.
Erika Jarkovská opäť ukázala, že je vynikajúcou autorkou, pretože knihou Ľaliové deti (a to som si myslel, že Bojovníkov dúhy už neprekoná) vytiahla pomyselnú latku svojich spisovateľských kvalít zase o ďalší stupienok vyššie, ak nie hneď na samotný vrchol. Skvelá práca!
Čítať viac
Tatiana Macková
Overený zákazník
8.11.2019
Ďakujem.
Nič lepšie mi nenapadlo, ako jednoducho poďakovať autorke za množstvo práce, vďaka ktorej nám, čitateľom, mohla poskytnúť úžasný zážitok v podobe svojho ďalšieho diela. Knižka Ľaliové deti je krásna a jemná obalom, ale silná a nádherná obsahom. Priznávam, niektoré state sa mi čítali veľmi ťažko - chcela som skočiť do deja a zachrániť tie úbohé deti z rúk necitlivých policajtov, ktorí tvrdo plnili svoje rozkazy. Pripomínalo mi to srdcervúce scény zo súčasnosti, keď pracovníci sociálky nasilu berú deti z náručia jedného rodiča, aby ho odovzdali tomu druhému. Ľaliové deti, surovo vytrhnuté z domáceho prostredia a odvlečené od nešťastných rodín, však nešli do rúk nikoho blízkeho. Čakalo ich utrpenie, šikana, nepochopenie, často aj sexuálne zneužívanie v úplne cudzom prostredí. A znovu premýšľam nad tým, čo by asi cítili Američania, keby sa im dostali do rúk texty Eriky Jarkovskej. Dúfam, že aspoň obrovskú hanbu za svojich predkov. Tak ešte raz - ďakujem, Erika, za krásnu, hoci mnohými pasážami takú smutnú knihu. Čítať viac
Jolka
Neoverený nákup
7.11.2019
Zážitok
Nepoznala som tvorbu tejto autorky,len náhodou mi k tomu dopomohli sociálne siete a som im zato vďačná.Už prvá kniha siahala obsahom aj do kultúry a života Indiánov,bola prepojená so súčasnosťou a veľmi zaujímavá.Preto som siahla aj po ďalších(napr.Bojovníci dúhy) a najnovšie je to román Ľaliove deti.Téma ťažká,ale skvele spracovaná,na tom si autorka dáva záležať.Ani som netušila,že ešte v nedávnej minulosti sa diali takéto veci ,ktoré mali indiánske deti "prevychovať" a následne ich začleniť do spoločnosti.Výsledkom boli často deti zlomené telom i duchom,mnohé neprežili kruté fyzické,sexuálne a psychické týranie.A životné traumy si niesli celý život,tak ako to bolo u hlavných postáv tejto knihy.
Nie každý čitateľ si možno nájde cestu práve ku knihám tohoto žánru,pretože opisuje nám trochu neznámu kultúru a históriu života Indiánov.Ale ak raz siahnete po takejto knihe ,verím,že nie naposledy.Ja osobne sa teším na ďalšiu novinku tejto autorky,pretože bude zárukou kvalitného čítania.
Čítať viac
Ina
Neoverený nákup
7.11.2019
Odporúčam
Na Román Ľaliové deti som sa veľmi tešila, keďže je z pera autorky, ktorej tvorbu poznám a každá z jej doposiaľ vydaných kníh mi priniesla skvelý čitateľský zážitok. Erika Jarkovská je na literárnom poli etablovaná ako autorka kvalitnej literatúry, v ktorej spája reálne historické udalosti s fikciou. Na základe jej prečítaných diel môžem dodať, že to robí nesmierne pútavo a precízne. Osobne mám veľmi rada spisovateľov, ktorí svoje diela píšu po dôkladnej príprave, a aby čitateľovi predložili kvalitný príbeh, sú schopní naštudovať obrovské množstvo faktov. Erika Jarkovská k takým spisovateľom rozhodne patrí a jej knihy sú vždy zárukou silného príbehu. Mám pocit, že každou knihou si dáva latku vyššie a vyššie. V prípade diela Ľaliové deti siahla po nesmierne náročnej téme násilnej asimilácie Indiánov v Kanade. Napriek náročnosti témy autorka sa jej zhostila bravúrne a hoci sa môže zdať, že táto problematika je pre nás príliš vzdialená, spracovala ju tak príťažlivo a autenticky, že kniha má potenciál zaujať aj čitateľov, ktorí cielene takéto knihy nevyhľadávajú. Tvorba Eriky Jarkovskej potvrdzuje, že aj témy, ktoré na prvý pohľad nemusia vyzerať komerčne atraktívne, dokážu byť častokrát omnoho zaujímavejšie než desiatky osvedčených klišé príbehov za podmienky, že ich spracuje talentovaný autor. Román Ľaliové deti je rozhodne výnimočný a osobne by som ho odporučila tým čitateľom, ktorí majú radi knihy s pridanou hodnotou a dokážu oceniť naozaj kvalitne a profesionálne napísané dielo. Čítať viac
Gertrúda H.
Neoverený nákup
5.11.2019
Krásna a smutná
Krásne napísaná kniha so smutným, až srdcervúcim obsahom. Páčili sa mi presvedčivé opisy vnútorného sveta a prežívania postáv, pôvodných obyvateľov Kanady, a opisy prírody (napríklad hviezdnej oblohy, jazierka, starej jelše, rieky...), ktoré sú zachytené s veľkým citom a z pohľadu zúčastnených. Autorke patrí uznanie za to, že – nesporne po zodpovednom štúdiu – ukázala, kam vedie a ako prebiehala násilná asimilácia indiánskych detí. Z tohto dôvodu vidím v knihe presah, ktorý ju posúva viac do žánru spoločenského románu. A rozhodne nesie odkaz aj pre súčasníkov, aby sa takéto pokusy viac neopakovali. Čítať viac

Erika Jarkovská

Čítať viac

Vydavateľstvo Enribook

Čítať viac
Kúpte spolu
Ľaliové deti - Erika Jarkovská, Enribook, 2019
Posledný potomok - Erika Jarkovská, Enribook, 2017
11,81 €

„Člověk odjakživa bojuje, aby měl co jíst. Honba za potravou je zoufalé břemeno zvířecí mysli. Člověk se musí nejdřív najíst a pak teprve může snít, musí mít plný žaludek a pak teprve může milovat.“

Elantris - Brandon Sanderson, 2017
Elantris
Brandon Sanderson