Pohoda 2023
Program v literárnom stane

Piatok 7.7. 2023

Momentálne nevieme o žiadnych programových zmenách :-).

9:00 - 9:15

Rádio Devín

V dotyku s kultúrou. Naživo s Kolomanom Kertészom Bagalom, Františkom Malíkom a Michalom Kaščákom (nielen) o Literárnom cirkuse.

9:15 - 10:00

Svet pre troch

Dcéry spomínajú na otcov: Satinská, Nvotová a Lasicová rozprávajú o spoločných príhodách a o tom, ako už bolo. Totižto, ak sa raz za dlhý čas v zázračnom hviezdnom okamihu stretnú dve bytosti s rovnakým tajným znamienkom humoru v srdci, z ich vzájomného iskrenia sa rodí nový svet. Svet pre dvoch. Z rovnomennej knižky číta Kristína Tormová. Diskusiu bude nahrávať rádio Devín. Moderuje Marek Lupták.

10:15 - 11:15

Neda Nezhdana

Neda Nezhdana je ukrajinská dramatička, autorka hry Mačiatko ako spomienka na temnotu, ktorú chersonské divadlo odohrá na Pohode a na krátkom turné po Slovensku.Na festivale pokrstíme ukrajinsko-slovenské vydanie tejto hry, ktorú vydala Pohoda v spolupráci s Denníkom N.

11:30 - 12:30

Gemer

Príbeh plný napätia, absurdných zvratov a tragikomických dialógov zasadený do rázovitého prostredia Plešivca. Spoznajte Gemer, nový grafický román Daniela Majlinga.

12:45 - 13:45

Literárny cirkus KK Bagalu: POVIEDKA 2023

Vyhodnotenie 27. ročníka súťaže Poviedka, na ktorom budú predstavené víťazné texty a ich autori*ky. Víťazné poviedky číta Kristína Tormová. Vyhodnotenie bude nahrávať rádio Devín. Moderuje Zuzana Golianová.

15:15 - 16:15

Alena Mornštajnová (CZ)

Beseda s českou literárnou hviezdou Alenou Mornštajnovou, autorkou románov Hana, Tiché roky alebo Listopád. Podujatie sa koná v rámci Mesiaca autorského čítania. Moderuje Andrea Makýšová Volárová.

17:45 - 18:45

Cesta von Eleny Lackovej a Patrika Bangu

Diskusia o živote a tvorbe Elene Lackovej, ktorú poznáme z knihy Narodila som sa po šťastnou hviezdou, a o oceňovanej knihe českého autora Patrika Bangu, Skutečná cesta ven. Besedovať budú Alžbeta Ferencová, Alexander Mušinka, Júlia Choleva Vrábľová, Patrik Banga s moderátorkou Andreou Makýšovou Volárovou. Ukážky z knihy Narodila som sa pod šťastnou hviezdou číta Jana Oľhová. Patrik Banga prečíta ukážku z knihy Skutečná cesta ven.

20:15 - 21:15

Literaptúra

Drž hudbu - pusť hubu! V Literárnom stane sa predstavia aj špičky slovenského a českého rapu v podobe Dušana Vlka, Miss Petty, Čavalenky, Tona S., Strýčka Nicolas. Moderuje Ivan Kostra.

22:45 - 23:45

BEST OF FEST ANČA 2022

Best of Fest Anča 2022: Najlepšie animované filmy 2022 predstavuje kolekciu najlepších súčasných krátkych filmov, ktoré nikde inde neuvidíš. Organizátori festivalu Fest Anča pripravili pásmo filmov s cieľom priniesť nezabudnuteľné vizuálne a príbehové zážitky zo sveta animácie.

Sobota 8.7. 2023

Momentálne nevieme o žiadnych programových zmenách :-).

9:00 - 10:00

Detektívny kvíz

Cítite sa niekedy ako Harry Hole, Nancy Drew či slečna Marplová? Potom by bol zločin nezúčastniť sa nášho detektívneho kvízu. Moderuje: Juraj Šlesar.

10:15 - 11:15

Ukrajinské umenie v dobe vojny

Totálna vojna Ruska proti Ukrajine zmenila životy všetkých Ukrajincov. Ilustrátori a knižní dizajnéri nie sú výnimkou. Od prvých dní vojny ukrajinskí umelci využívajú svoje umenie na podporu svojej krajiny v informačnej vojne. Ilustrácia sa ukázala ako silné médium pre umelcov, ktorí môžu priamo a živo reagovať na tragické udalosti vojny. Súčasťou programu je benefičná výstava.

11:30 - 12:30

Anasoft Litera 2023

V diskusii s finalistami Anasoft Litera 2023 Soňou Urikovou, Jakubom Spevákom, Dušanom Martinčokom, Jakubom Juhásom a Veronikou Šikulovou spoznáte výrazné hlasy novších aj etablovaných autorov a autoriek domácej scény. Moderuje Martin Makara.

12:45 - 13:45

Åsne Seierstad (NO)

Diskusia a autorské čítanie s ocenenou nórskou autorkou Åsne Seierstad, spisovateľkou a novinárkou na voľnej nohe, ktorá je známa predovšetkým vďaka reportážam z vojnových zón (Kábul, Bagdad, Groznyj), za ktoré získala rad významných novinárskych ocenení. Podujatie sa koná v rámci Mesiaca autorského čítania. Moderuje Andrea Makýšová Volárová.

15:15 - 16:15

Ženy, ktoré zostali

Spoznajte odvrátenú stranu emigrácie s Magdalénou Rojo, ktorá píše o ženách a deťoch, ktoré zostali v domovských krajinách po tom, ako odišli ich muži, otcovia či synovia. Novú knihu z edície vydavateľstva Absynt Prekliati reportéri predstaví spolu s autorkou aj moderátorka Frederika Halászová.

17:45 - 18:45

Juraj Červenák rozpráva o písaní

Juraj Červenák je jedným z najpopulárnejších slovenských autorov, porozpráva (nielen) o svojich historických detektívkach, slovenskom a slovanskom fantasy, ale aj o knihách, ktoré ešte len vzniknú, a vlastne čomkoľvek ďalšom, čo nás a vás bude zaujímať. Moderuje Juraj Šlesar.

20:15 - 21:15

SLAM POETRY SK/CZ

Súťažný žáner performatívnej poézie, v ktorom sa môže človek naplno prejaviť akýmkoľvek spôsobom. Pravidlá sú len dve – autorský text a žiadny kostým. Príďte sa pozrieť na špičky česko-slovenskej slamovej scény a rozhodnite, kto sa stane víťazom večera. Performeri : Vašek z Aše (CZ) Večerka (CZ), Šupazdela (SK), Straka (SK), Abby (SK), Monos (SK). Moderuje Anatol Svahilec.

22:45 - 23:45

BEST OF AZYL 2023

Poď pozerať krátke filmy! Prehliadka najlepších 1-minútových, 5-minútových filmov a videoklipov z celého sveta prihlásených do súťaže medzinárodného festivalu krátkeho filmu AZYL SHORTS '22. Medzinárodná porota tvorená filmovými profesionálmi z krajín V4 a Ukrajiny vyberala spomedzi stoviek krátkych filmov. Výsledné pásmo je žánrovo i formálne pestrým výberom, ktorý prináša svojim divákom neobyčajný audiovizuálny zážitok.

„Dážď netrvá večne a keď opäť zasvieti slnko, všetko sa bude ligotať.“