Knihy
E-knihy

Odviate vetrom

2. vydanie

Ikar, 2008
12 hodín čítania
Vydavateľstvo
Ikar, 2008

Dramatický ľúbostný príbeh Scarlett O´Harovej a Rhetta Butlera z americkej občianskej vojny dojímal i provokoval celé generácie čitateľov a dodnes patrí k najčítanejším románom...

Čítaj viac

18,89 €

Bežná cena Bežne 19,88 €

Ušetríte 5%

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Dramatický ľúbostný príbeh Scarlett O´Harovej a Rhetta Butlera z americkej občianskej vojny dojímal i provokoval celé generácie čitateľov a dodnes patrí k najčítanejším románom. Scarlett, krásnu, rozmaznanú, tvrdohlavú dcéru plantážnika vychovávajú ako pravú južanskú dámu, ktorá sa má podriaďovať prísnym spoločenským zvyklostiam a tradíciám. Jej výbušná povaha sa však proti týmto putám vzbúri, keď sa zaľúbi do romantického Ashleyho Wilkesa a rozhodne sa ho získať za každú cenu napriek tomu, že je zasnúbený s inou ženou. Keď sa Ashley ožení s Melaniou, Scarlett sa z trucu vydá za jej brata. Do ich života však zasiahne vojna. Ashley odchádza do boja. Scarlett s malým synom a Melaniou žijú v Atlante, kde do ich života opäť vstupuje arogantný kapitán Rhett Butler. Scarlett síce prijíma jeho dvorenie, ale lásky k Ashleymu sa nevie vzdať. Až keď Georgiu zasiahne vojna, Scarlett sa zmení. Z vrtošivého rozmaznaného dievčatka sa stane samostatná ctižiadostivá žena, ktorá robí všetko pre to, aby zachránila nielen svoju milovanú plantáž, ale aj životy svojich najbližších. Po smrti svojho druhého muža Franka sa vydá po tretí raz - na veľké prekvapenie a pohoršenie celej Atlanty za Rhetta Butlera. Začína sa ich búrlivé manželstvo plné nepochopenia, sporov a nedorozumení. Stále je tu totiž Scarlettina zakázaná láska k Ashleymu...
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
872
Hmotnosť
985 g
Rok vydania
2008
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Ikar
Rozmer
152×233 mm
ISBN
9788055117881
Naše katalógové číslo
64101

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,8 / 5

112 hodnotení

96
13
0
2
1

12
27.4.2019
Aj zajtra je deň.
Vždy sa veľmi rada nechám zlákať staromódnosťou. Nadchýna ma pýchou váhavé dvorenie, noblesa, rešpekt, zdvorilosť, slušnosť i úcta, ktorá je mi dnes až žiadúca. Aj keď také správanie existovalo iba vo vyšších kruhoch, tak každý si bol vedomý svojej hodnoty, ceny. Smutné, že už také správanie nachádzam len v knihách, no vďaka bohu aspoň za to. Preto must have!
Čítaj viac
Nika
21.5.2017
Nestarnúca klasika
Odviate vetrom je kniha po ktorej prečítaní sa na svet pozerám inak. Je to jednoducho tak! Pre mňa ľúbostný román, ktorý nepotrebuje prikrášľovanie. Je prostý, no zároveň neskutočne dojemný, citlivý a najmä uveriteľný. Je poučný a dá sa pretaviť do každej doby. Neustále porovnávanie sveta vtedy a dnes ma nútilo premýšľať o tom, že až tak veľa sa toho zasa nezmenilo. Myslím, že tento román by mala mať prečítaný každá žena. Je provokatívny, je romantický, občas i drsný a najmä je historický (čo považujem za obrovské plus). Nahradí pre mňa 10 učebníc histórie o Občianskej vojne.
Čítaj viac
Adik
13.9.2016
NAJ
Odviate vetrom mi dalo tak veľa, ako žiadna iná kniha. A mám ich prečítané už stovky. Odviate vetrom je pre mňa vrchol ľúbostných románov, ktorý sa bude ťažko prekonávať. Prvýkrát som túto knihu čítala ešte v 9. ročníku na ZŠ, pretože ma zaujal jej názov. Pomyslela som si, že by to mohla byť dobrá romantická kniha. Naozaj ňou bola, ale Odviate vetrom nie je len príbehom lásky a sklamaní jedného dievčaťa. Autorka v knihe opisuje úpadok a zánik jednej spoločnosti, založenej na určitom spôsobe života. Dej sa odohráva v historickom období, ktorému sú prispôsobené aj postavy, ktoré sa počas celej knihy menia a vyvíjajú. A to najmä v obdoví, keď prežívajú vojnu. Najmä hlavná hrdinka Scarlett prechádza zaujímavým vývinom- od rozmaznaného decka cez mladú vdovu plnú nenávisti z nenaplnenej lásky, cez praktickú živiteľku rodiny a vypočítavú obchodníčku až po zrelú ženu, schopnú ozajstnej lásky.Túto knihu milujem, pretože sa v nej spája romantika s históriou, ale nie je to typická lovestory so šťastným koncom. Kniha drží v napätí a očakávaní čo bude ďalej až do samého konca, vyniká dynamickými dialógmi medzi Rhettom a Scarlett, krásnym opisom prostredia občianskej vojny na juhu, ale aj vykreslením vtedajšej mentality ľudí. Vtiahne vás to do deja tak, akoby ste žili v tej dobe a príbeh prežívali spolu s postavami. Autorkine zobrazenie povojnových čias je totiž veľmi presvedčivé. Historické pozadie, na ktorom Margaret Mitchellová vytvorila svoje prekrásne dielo, je rozprávané presvedčivejšou rečou ako fakty dejepisu. Týmto všetkým si ma kniha získala a je mojou srdcovkou už roky...Odporúčam ju každému, lebo táto kniha vám toho dá veľa a dlho nezíde z mysle.
Čítaj viac
Veronika Sieklová
11.8.2016
Super
Ja som videla najskôr film, ale túžila som prečítať si aj knihu. Samozrejme, film bol super, ale kniha bola omnoho lepšia, úžasný autorkin štýl a ľúbostný príbeh z prostredia americkej občianskej vojny sú jednoducho skvelou kombináciou. Nie je to žiadna presladená romantika, ale opisuje aj život v Amerike počas otrokárskej éry a premeny v spoločnosti počas vojny a po nej. Stojí za prečítanie!
Čítaj viac
Karin Vargová
15.3.2016
Názor čitateľa
Keď sa mi do rúk prvý krát dostala táto kniha váhala som či ju vôbec začať čítať, keďže som historické romány nikdy predtým nečítala, no rozhodla som sa správne a po prečítaní oboch dielov môžem povedať, že Odviate vetrom je najlepšia kniha akú som v živote čítala!
Čítaj viac
Ľubomíra Križanová
4.9.2014
Nádherná kniha
Ako prvý som videla film, ktorý je síce krásny ale príliš cukrový. Preto som aj váhala, či ma kniha vôbec bude baviť. Nakoniec som si ju prečítala aj preto, lebo viem, že niektoré filmy sú skôr inšpirované knihou, než by ju mali verne zobrazovať. Film ponúka dvojdielnu večernú romantiku, ktorá má prilákať diváka k TV a dobre zarobiť. Kniha ide však do hĺbky, poskytuje niekoľkoročný pohľad na prispôsobenie sa hlavnej postavy zmenám, ktoré daná doba priniesla so sebou. Scarlett je potvorka, ktorá si je vedomá toho, že dosiahne všetko, čo si zaumieni, ale na druhej strane vždy je to len za účelom ochrany rodiny pred stratou domova a hladom, ktorého si počas vojny užila dosť a nenávidí ho. Samozrejme nie všetkým sa páčia nástroje a spôsoby, ktorými svoje ciele dosahuje, čo z nej nerobí obľúbenú osobu v spoločnosti. :) Pokiaľ ide o Rhetta, tak jeho postava je vo filme nedocenená. Je vykreslený len ako boháč v stredných rokoch s pochybnou povesťou, ktorej pravý dôvod nie je vo filme objasnený. V knihe to ale Rhettovi veľmi dobre myslí a hoci väčšina vo vojne prišla o celý majetok, tak on dokázal vojnu využiť vo svoj prospech a vďaka nej zbohatol. Obe postavy nespája na začiatku ani tak láska (hlavne zo strany Scarlett, ktorá pochopí neskoro, že Rhettovi na nej skutočne záleží) ako vzájomné pochopenie, že sú si veľmi podobní a rovnako sa búria proti zaužívaným zvyklostiam tej doby a predstavujú teda akýchsi vydedencov. Kniha je perfektná, bez nudných častí, ktoré ponúkajú čitateľovi niektoré hrubé knihy. Počas viacerých rokov zažije pochabú a tvrdohlavú mladosť, vojnu a biedu, tri svadby, niekoľko pohrebov až nakoniec dospeje spolu s hlavnou postavou, ale čitateľovi neponúkne jasný záver knihy, pretože tak to v živote nechodí. :) Len odporúčam !!!!!!
Čítaj viac
Mariette
8.9.2013
Literárny skvost.
Titul "Odviate vetrom" ma dlhé roky odrádzal svojím zdanlivo romantickým názvom. Som náročná čitateľka a knihy si starostlivo vyberám, po tejto som siahla až v čase najväčšej literárnej núdze. Dnes si môžem už len búchať hlavu o stenu, že mi to tak dlho trvalo. Je to bez pochyby tá najlepšia kniha, akú som kedy čítala.
Dej je vložený do pútavého historického kontextu, ktorému je v knihe venovaný primeraný priestor. Hlavná hrdinka Scarlett prechádza zaujímavým duševným vývinom - od rozmaznaného decka cez mladú vdovu plnú nenávisti z nezrelej nenaplnenej lásky, cez tvrdú a praktickú živiteľku rodiny, vypočítavú obchodníčku schopnú čohokoľvek, až po zrelú ženu, schopnú ozajstnej lásky. Ostatné postavy sú tiež majstrovsky prepracované, také nájdete len v málo knihách. Vynikajúce sú aj dynamické dialógy, opisy celkového prostredia aj vtedajšej mentality.. Kniha drží čitateľa v pozornosti, núti ho, aby knihu nezatvoril a čítal ďalej, a nejde tu len o pútavosť príbehu. Ja osobne som po jej prečítaní cítila úžasný zážitok a zároveň smútok, že príbeh je skončený. Otvorený koniec ma prekvapil.
Čítaj viac
Monielda
31.8.2013
Odviate vetrom
Musím sa priznať, že keď som začala čítať túto knihu, tak som si povedala že je len dobrá.. nebola som z nej hneď nadšená. Ale čítala som aj tak ďalej. Potom sa to nejako zlomilo a ja som ju čítala celé dni, nemohla som prestať. A teraz na konci si uvedomujem aký je to krásny príbeh. Tie dokonalé opisy, charaktery postáv... Vtiahne vás to akoby ste sa zrazu ocitli v tej dobe a všetko to prežívate s nimi. Scarlett je chamtivá a ku každému protivná. Niekedy mi bolo veľmi ľúto Melanie aj Rhetta. A nakoniec aj samotnú Scarlett. Ako dlho jej trvalo kým si všetko uvedomila! Každopádne táto kniha vo mne zanechala veľmi veľa dojmov a okamžite sa vyšplhala po rebríčku mojich najobľúbenejších kníh. Dokonalosť.
Čítaj viac
Lajla
17.3.2013
:)
Verím tomu, že lepšia kniha nebola a nikdy už ani nebude . :) Toto je moja srdcovka! Čítať ju môžem denno-denne,stále a stále, bez prestávky . Aj keď ju už čítam 4x, stále ma dokáže niečim prekvapiť a ešte viac zaujať. Tomuto sa hovorí KNIHA KNÍH :)
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Začiatok je vždy iný a prostriedok je vždy zložitý. No koniec je vždy jednoduchý a rovnaký. Na konci vždy niekto príde, niekto odíde, niekto zomrie a niekto zostane.“

Štyri hostiny - Meir Shalev
Štyri hostiny
Meir Shalev