Otto Katz - André Simon očima své manželky Ilsy - Jaroslav Hojdar, Grada, 2017

4,57 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Otto Katz - André Simon očima své manželky Ilsy - Jaroslav Hojdar, Grada, 2017
Otto Katz - André Simon očima své manželky Ilsy - Jaroslav Hojdar, Grada, 2017

Otto Katz - André Simon očima své manželky Ilsy

Ilsa

Knihu o Otto Katzovi a jeho manželce Ilse jsem s její pomocí, podle jejího vyprávění, jejích dokumentů a fotografií a na základě dosavadních výsledků svého bádání napsal dost... Čítať viac

Vydavateľstvo
Grada, 2017
272 strán
4-5 hodín čítania

Knihu o Otto Katzovi a jeho manželce Ilse jsem s její pomocí, podle jejího vyprávění, jejích dokumentů a fotografií a na základě dosavadních výsledků svého bádání napsal dost brzy. Nazval jsem ji ŽALOBA. Podobně jako kdysi před.... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Čeština
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Naši škriatkovia odporúčajú

Bohyne a prízraky - Juraj Červenák, Artis Omnis, 2024

Viac o knihe

Knihu o Otto Katzovi a jeho manželce Ilse jsem s její pomocí, podle jejího vyprávění, jejích dokumentů a fotografií a na základě dosavadních výsledků svého bádání napsal dost brzy. Nazval jsem ji ŽALOBA. Podobně jako kdysi před dvaceti roky Otto tu svou nejznámější, které dal francouzský název J’accuse! – v českém překladu Žaluji!. V té době byl můj rukopis určitě první, i když s chybami, nedostatky i mými politickými naivnostmi, který byl o Ottovi, Ilse, procesu a podivných rehabilitacích u nás napsán. Knížka tehdy samozřejmě světlo světa nespatřila. A ani mi to moc nevadilo. Nevadilo to ani naší přítelkyni Ilse.

V posledních letech, kdy Ilsa už dlouho, desítky roků, není mezi námi, jsem se rozhodl knihu od základu přepsat, věnovat se v ní více než dosud Ilse, založit ji na nových poznatcích a především na jejím mnou zachyceném vyprávění, dát jí jinou podobu a nový název.
Čítať viac
Počet strán
272
Väzba
pevná väzba
Rozmer
145×205 mm
Hmotnosť
489 g
ISBN
9788027101726
Rok vydania
2017
Naše katalógové číslo
298288
Jazyk
čeština
Vydavateľstvo
Grada
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Jaroslav Franek
Neoverený nákup
18.7.2022
Recenzia knihy autora J. Hojdara "Otto Katz Andre Simone očima sve manželky Ilsy
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
RECENZIA

Autor: Jaroslav Hojdar

Titul: Otto Katz - André Simone, popravený 3. prosince 1952 v procesu „s vedením protistátniho spikleneckého centra v čele s Rudolfom Slánskym“, očima své manželky Ilsy

Jaroslav Hojdar vo svojej biografickej knihe približuje pohnutý a neobyčajne pestrý život kedysi svetoznámeho novinára a publicistu Otta Katza ktorý používal pseudonym André Simone. Aj keď je André Simone hlavným aktérom knihy, jeho osudy približuje jeho manželka Ilsa, v knihe čítame jej spomienky a úvahy transformované autorom do krátkych kapitol. Ak smiem byť ako recenzent trochu kriticky, povedal by som, že život André Simoneho sa mi vidí byť zaujímavejší, ako recenzovaná kniha. Inak povedané, autor nevyužil naplno potenciál príbehu ktorý popísal. Povedzme si stručne, kto bol André Simone, respektíve Otto Katz?
Otto Katz rodák z juhočeskej Jistebnice (neďaleko Tábora) sa narodil roku 1895 ako tretie dieťa židovského obchodníka Eduarda Katza a jeho manželky Otílie rodenej Schulhofovej. Bol vychovaný a zakotvený rovnako v českej ako aj nemeckej kultúre a okrem toho ovládal plynule slovom aj písmom niekoľko ďalších svetových jazykov.
Ako mladík sa zúčastnil bojov 1. svetovej vojny, bol ranený a po vyliečení dezertoval z armádnej služby. Po vzniku Československa začína jeho vlastná, publicistická, novinárska a do istej miery aj politická kariéra. Pod vplyvom svojich bratov bol ľavicovo orientovaný so silným zmyslom pre sociálnu spravodlivosť. Od roku 1921 opúšťa Československo a presídľuje do centra nemeckej kultúry a politiky – do Berlína, kde sa stáva redaktorom a prispievateľom viacerých lavicových nemeckých periodík. V tomto období je neobyčajne plodný, okrem denného písania do novín pracuje aj ako režisér, riaditeľ divadla, spisovateľ, autor divadelných scenárov a zároveň ako spoločenský známa osoba stojaca v ohnisku verejnej pozornosti. V roku 1922 vstupuje do Komunistickej strany Nemecka. Spolupracuje s Bertolom Brechtom, s nositeľom Nobelovej ceny Karlom von Ossietzky, s Emilom Picsatorom a s komunistickým funkcionárom a vydavateľom Willy Münzenbergom a ďalšími.
Popri verejnej činnosti prežíva aj búrlivý osobný život. Ženám sa páčil a neodmietal ich. K jeho milenkám v tomto období patrila neskôr svetoznáma Marlenne Dietrichová, berlínske klebety dokonca označovali Katza za otca jej dcéry Márie Rivy.
V Berlíne uzatvoril Katz (roku 1921) manželstvo s o štyri roky staršou herečkou Sonjou Bogsovou. Z manželstva, ktoré vydržalo do roku 1927 pochádza dcéra Petra. Druhou manželkou Ottu Katza a jeho celoživotnou družkou sa stala Ilsa Klagemann (1903 - 1986), s ktorou sa zoznámil roku 1928 v Berlíne, ale manželstvo uzatvorili o tri roky neskôr v Moskve, kde bol Katz spolu s Piscatorom vyslaný ako politický pracovník do sídla Kominterny. V roku 1933, po etablovaní nacizmu v Nemecku posiela Kominterna Katza do Paríža. Za zmienku stojí, že v Paríži sa Ilsa a Otto druhý krát zosobášia, aby predišli problémom súvisiacim s tým, že francúzske úrady neuznávali platnosť sobáša uzatvoreného v Moskve. Paríž nebol poslednou destináciou Otta a Ilsy Katzových. Nasleduje pobyt v Spojených štátoch a po vypuknutí občianskej vojny v Španielsku Otto a Ilsa pendlujú medzi Madridom a Parížom. Po porážke Francie Katzovi odchádzajú tesne pred uzavretím hraníc do USA, kde Katza ako komunistického novinára po necelom roku pobytu vyhostia. Odchádza spolu s Ilsou do Mexika, kde žijú od novembra 1940 až do februára 1946. Následne sa vracia do Československa spolu so svojim blízkym priateľom a rovnako svetoznámym novinárom Egonom Erwinom Kischom.
Nasledujúce roky hustne okolo Katza - Simoneho atmosféra, z prominentného a svetoznámeho novinára sa stáva rádový redaktor, klesá jeho vplyv a napokon je zatknutý a v obludnom zinscenovanom procese s bývalým generálnym tajomníkom Komunistickej strany Československa Rudolfom Slánskym a jeho spoločníkmi odsúdený na smrť. Katza- Simoneho popravili spolu s desiatimi ďalšími odsúdenými 3. decembra 1953, O desať rokov neskôr všetkých posmrtne rehabilitovali.
Záverečné kapitoly knihy sa pochopiteľne týkajú Ilsy, ktorá bola po poprave manžela vyhostená z Prahy a donútená presídliť sa na Moravu do okresu Bruntál, kde žila a pracovala v robotníckej profesii až do roku 1963. Po rehabilitácii jej manžela jej bol umožnený návrat do Prahy a práca zodpovedajúca jej schopnostiam. Ilsa Katzova zomrela roku 1986.
Toľko k obsahu knihy.
Okrem už vyššie uvedených výhrad vnímam kriticky aj skutočnosť, že do obsahu sa dostali miestami špekulatívne zmienky ideologickej povahy, ktoré považujem za poplatné dobe písania knihy. Autor sám uvádza, že knihu (respektíve jej prvú verziu) napísal ešte dávno pred rokom 1989 a neskôr zásadne prepracoval. Nazdávam sa, že táto skutočnosť vysvetľuje spomenuté negatíva. Aby som bol konkrétnejší, považujem za nešťastné uvažovať a písať o zodpovednosti emigrovaného generála Františka Moravca za likvidáciu Slánskeho a jeho spoločníkov s ohľadom na dnes už známe postupy a metódy použité pri príprave „obžaloby“ a pri vynucovaní „priznaní“ jednotlivých obvinených.
Na druhej strane považujem za prínos knihy to, že pripomína jednu z najvýraznejších postáv československej aj svetovej žurnalistiky, človeka ktorý bol aktívnou súčasťou dejín prvej polovice 20. storočia a ktorého komunistická moc (tak ako mnoho iných) dala úradne zavraždiť a následne sa ho pokúsila vymazať z histórie.
Kniha zaujme predovšetkým tých, ktorí sa zaujímajú o históriu komunistického Československa a špeciálne o osudy ľudí odsúdených v najväčšom zinscenovanom procese československých dejín - Procese s vedením protištátneho sprisahaneckého centra na čele s Rudolfom Slánskym.
Jaro Franek
Čítať viac

Vydavateľstvo Grada

Čítať viac

„Všetko, čo sa stane, sa stane. Všetko, čo pritom, ako sa stane, spôsobí, aby sa stalo niečo iné, spôsobí, aby sa stalo niečo iné. Všetko, čo pritom, ako sa stane, spôsobí, aby sa stalo znova, sa znova stane. Nemusí sa to však stať presne v tomto poradí.“