Knihy
E-knihy
9,70 €

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Publikácia príťažlivým spôsobom približuje súčasnému čitateľovi počiatky našich národných dejín od sťahovania národov cez Veľkomoravskú ríšu až po tragickú bitku pri Moháči roku 1526. Dozviete sa, akí boli Slovania, ako žili a pracovali, kto im vládol a na čo môžeme byť právom hrdí. Predstavu o stredovekom Slovensku dotvára bohatý obrazový materiál.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

13,90 €

Vypredané

E-knihy a audioknihy

E-kniha
PDF
9,70 €

Okamžite na stiahnutie

Ďalšie
Kúpte spolu
Stredoveké Slovensko - Matúš Kučera
Keď nás pravda spojí - Emily D. Beňová
16,20 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
272
Vydavateľstvo
Perfekt
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
266468
Rok vydania
2016

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

3,5 / 5

6 hodnotení

2
1
2
0
1

Andrej
27.2.2018
Stredoveké Slovensko
Netušil som síce, kto je Kučera, ale po troch vetách tejto knihy som si spomenul na Augustína Mariána Húsku rojčiacom čosi o národnej svojstojnosti. Až následne som sa dozvedel, že Matúš Kučera bol mečiarovský minister.

Kniha je písaná s určitým zámerom, dajme tomu budovať národnú hrdosť, keď chceme byť k autorovi zhovievavý. Čitateľ sa dozvie o vysokých Slovienoch a Avaroch s krpatými nohami zatočených do O (strana 21), o tom ako Židia predávali Metodových žiakov do otroctva (83), o dvojkríži na štíte sv. Štefana reprezentujúceho Cyrila a Metoda (97, dvojkríž začal používať Belo III, ktorý si ho priviezol z Byzancie, o dvesto rokov neskôr), samozrejme kráľ Svätopluk a starí Slováci. Od vzniku uhorského kráľovstva Kučera operuje už iba s termínom Slovensko a Slováci. A čas od času sa knihou mihnú masy námezdne pracujúcich, ktoré povstali za svoju dôstojnosť (253), to si asi Matúš spomenul na svoje staršie texty.

Ako tu už niekto písal, kniha to nie je faktografická, ale skôr rozprávková. Písaná takým tým štýlom, ktorý spraví radosť penzionovanej slovenčinárke (ta namiesto tam som videl naposledy v knihách po starých rodičoch).

Ale kniha je zaujímavá ako názorne prezentuje inkonzistentnosť nacionalizmu. Ako jedna a tá istá udalosť je raz šikovná lesť a inokedy podlá zrada, jeden panovník buduje ríšu a iný drancuje svojich pokojných susedov.
Čítaj viac
4
19.4.2017
Slovensko v dobách stredovekých
Kniha Matúša Kučeru Slovensko v dobách stredovekých bola v druhej polovici 80. tych rokov sviežim dejepisným čítaním pre študujúcu mládež. Svojim štýlom, záberom (Samo – bitka pri Moháči), ilustráciami (čarovný Jozef Cesnak) a množstvom farebných fotiek sa líšila od boľševickou ideológiou zagebaných kníh o dejinách, ktoré našu históriu viac menej vpasovali do českých dejín. Hoci sa Kučera po Novembri 89 tiež kus pošpinil spoluprácou s Mečiarom, myslím, že jeho kniha v zmenených podmienkach obstála a dnes je k dispozícii detskému čitateľovi opäť. Hoci s (nepochopiteľne) zmeneným názvom (Stredoveké Slovensko, Perfekt 2016) a bez Cesnakových obrázkov, ale zato v sympatickom modernom formáte a kvalitnejšími fotografiami. Text je zmenený len kozmeticky. Všetko sa dá recyklovať :-) Úvod napísal prof. Martin Homza, čím u mňa Kučeru kus „vyvinil“. Hoci by dospelý čitateľ mal mať v udalostiach popisovaných v knihe jasno, predsa len isté osvieženie si základných reálií nezaškodí. Takže čo najviac po rokoch zaujalo mňa: Pred 1. sv. vojnou vykopali pri starobylom kostole v obci Lančár kostru muža s pečatidlom s nápisom S ALBERTI ZUPNIC. Kto bol záhadný muž? Ukazuje sa, že išlo o poľského kráľovského župníka (správcu soľných baní) a neskôr richtára Krakova Alberta. Albert sa spriahol s českým kráľom Jánom Luxemburským a Nemcami proti kráľovi Vladislav I. Lokietkovi. Lokietko s pomocou Matúša Čáka Trenčianskeho poľský trón ubránil. Župník Albert pred kráľovým hnevom pravdepodobne utekal do Čiech a po ceste pri obci Lančár zomrel. Pochovali ho s pečatidlom a žezlom krakovského richtára. Čítaj viac
majko
31.12.2016
Kniha plna faktov, ktora posobi ako rozpravkova
Knizka zhrna fakty o Slovenskom stredoveku, publikacia obsahuje v zasade vsetky zname fakty z obdobia. Niektore z nich su uz prekonane. Ak niekto caka, ze to je knizka pisana faktograficky, tak to je zbytocne. Je plna faktov, ale pisana rozpravkovo napr. V ponure rano 21. Feb. 1410 alebo S chutou sa pustili do prace (str. 13) a to som ani nehladal, len otvoril nahodne. Len by ma zaujimalo, odkial cerpal spisovatel fakty o pocasi spred 600 rokov a mentalne nastavenie vierozvescov... Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Stredoveké Slovensko - Matúš Kučera
Keď nás pravda spojí - Emily D. Beňová
16,20 €

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“