Audioturizmus: Bratislava -
Audioturizmus: Bratislava
6,00 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Audioturizmus: Bratislava

  Vydavateľstvo
  Atrakt Art, 2004

  Audioturizmus je cestovanie zvukom. Konceptuálne mysliaci zvukoví umelci už nejaký čas vyrovnávajú s pomocou súčasných technológií terénne rozdiely medzi zvukmi okolitého sveta, hudbou, sound artom umením a psychogeografiou. Medzi zvukom a každým...

  Čítaj viac

  Audioturizmus je cestovanie zvukom. Konceptuálne mysliaci zvukoví umelci už nejaký čas vyrovnávajú s pomocou súčasných technológií terénne rozdiely medzi zvukmi okolitého sveta, hudbou, sound artom umením a psychogeografiou. Medzi zvukom a každým...

  Čítaj viac
  6,00 €
  Posielame do 14 dní

  Odporúčané tituly a kolekcie

  6,00 €

  Viac o titule

  Audioturizmus je cestovanie zvukom. Konceptuálne mysliaci zvukoví umelci už nejaký čas vyrovnávajú s pomocou súčasných technológií terénne rozdiely medzi zvukmi okolitého sveta, hudbou, sound artom umením a psychogeografiou. Medzi zvukom a každým miestom s jeho atmosférou – geniom loci môže existovať veľa rôznych prepojení. Bod, v ktorom sa zvuky stávajú hudbou, ťažko presne určiť: od „necenzurovaného“ záznamu akustického prostredia sa cez rafinované simulácie virtuálnych svetov s prvkami „reálnej“ reality dostávame až k utopickým či dystopickým hudobným víziám, viažucich sa na konkrétne miesto. Od terénnych nahrávok cez používanie existujúcej hudby až k synteticky vytváraným zvukom.

  Bratislava je jedno z hlavných miest v strede Európy. Je však v niečom zvláštne: prudké politické a sociálne zlomy vo vývoji akoby tu vždy znovu prerušili a zvírili usadené pamäťové stopy, výmeny obyvateľstva aj politických režimov mali za následok niekedy dokonca až pocit odcudzenia vo vlastnom meste. Bratislava navyše neustále riešila a rieši problém centra a periférie, a aj dnes ešte viac ako predtým je miestom premien. Zároveň je však Bratislava miestom zaujímavej a živej umeleckej a experimentálnej hudobnej komunity. Kurátorovaná CD kompilácia Audioturizmus: Bratislava preto predstavuje dve prekrývajúce sa mapy: jedna je zvukovým vyjadrením vzťahu oslovených hudobníkov k tomuto mestu a jeho miestam, druhá zachytáva topografiu miestnej experimentálnej hudobnej scény roku 2004. Obe svojím spôsobom prispievajú k vytváraniu kultúrnej pamäte tohto zvláštneho mesta.

  Kurátori: Slávo Krekovič, Oliver Rehák
  Artwork a dizajn: Vladimíra Pčolová

  Skladby:

  1. onedivx / Električka
  “Šedivé skoré ráno, Kapucínska, vchod do tunela, vietor zafúkava kopy smeti dovnútra, električka model Tatra – ČKD T2. Tenké sivé chápadlá šialenstva škrabkajú na špinavé sklá jej okien. Výlet šedými odtieňmi jesennej Bratislavy sa mení na paranoidný badtrip sprevádzaný sklenými pohľadmi ľudí z električiek. Kill reality or reality kills you!”

  2. Pavlov’s Lightbulb / Tiež by som chcel spraviť niečo umelecky hodnotné o Bratislave

  3. Phragments / 1945-1989
  “Moja skladba je kritickou odpoveďou na obdobie komunizmu, ktorý si
  Väčšina ľudí ešte príliš dobre pamätá. Tento politický a spoločenský system sužoval Bratislavu ako mesto. Okrem toho, že ho architektonicky znásilnil, zanechal aj hlboké stopy v mysliach jej obyvateľov. Zo zovretia komunizmu sa budeme zotavovať ešte celé desaťročia… Zítřek je náš!”

  4. urbanfailure / A4 – 158 – dobrá cena
  “…niektoré veci sa celkom posunuli v čase, po pár mesiacoch naša ďalšia abstrakcia v A4, kút, plagátovanie mesta so všetkými atrakciami, deň 158, všetko je pripravené… aj klauni a návštevníci, zaznamenané ako počujete?hlasy tove, tobias, pardo, hadar, nahral rbnx, zahral, zostrihal a pospájal urbanfailure”

  5. Rentip / Greycity
  “Bratislava je miesto, kde som sa narodil, je to mesto, kde som vyrástol a verím, že raz sa opäť stane miestom, kde sa budem cítiť dobre.”

  6. Iskra / -–-/)
  Nahral a spracoval Daniel Kordík
  “Ako znie moje mesto po 27 rokoch môjho života? Znie ešte vôbec moja Bratislava? Na diktafón som nahral 100 rôznych samplov jej zvuku. To čo však v skutočnosti znie z vášho CD-playera je môj notebook, cez ktorý sa táto masa samplov prehnala a zaznamenala elektromagnetickým snímačom. Tak a takto znie po 27 rokoch forma zvuku mojej Bratislavy. Notebook, odkazy a jej ticho… Alebo to celé beriem príliš vážne, Towdie?”

  7. J. B. Kladivo / Čakanie na bratislavský mier
  “Tam i tu. Nesplniteľný príkaz ducha. Násilie ako jediný svet. Tam i tu. Orezávanie duše ako ceruzky. Sprenevery predinfarktových sŕdc. Tam i tu. Čakám na bratislavský mier.”

  8. Martin Vysoký / Ostrov Ruža
  “Toto mesto má za sebou aj zaujímavú rockovú minulosť. Je istou tragédiou, že kvôli kultúrnej izolácii jej veľké postavy napriek svojej originalite zostali odsúdené žiť životy lokálnych hviezd. To už naspäť nevrátime, ale môžeme si položiť v inej dobe inú znepokojivú otázku: je dnes Bratislava baštou elektronickej hudby?”

  9. V. A. / Workshop Rez ulicou
  Kolektívna improvizácia s využitím zvukov mesta sa uskutočnila 9. mája 2004 v A4 – nultom priestore v rámci workshopu Rez ulicou, ktorý pripravilo združenie Burundi.
  Čítaj viac
  Kúpte spolu
  15,60 €
  Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
  Dajte nám o tom vedieť.

  Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

   
  CD obal
  Jazyk
  slovenčina
  ISBN
  8588006534146
  Rok vydania
  2004
  Naše katalógové číslo
  236149

  Recenzie

  Ako sa vám páčil album?

  Kúpte spolu
  15,60 €

  „Nikdy som nezažil také starosti, ktoré by neodohnala hodina čítania.“

  Charles De Secondat