Naše kníhkupectvá sú zatvorené :(
Stále sme tu však pre vás na webe. Viac info
Postele - Pavel Džuban
Postele
9,95 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy
9,95 €

Bežná cena Bežne 10,44 €

Ušetríte 5%

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Posteľ sprevádza človeka celým životom. Strávi v nej približne jeho tretinu – či už vo svojej, alebo v nejakej zaujímavejšej. No dobre, v divokých dobách dospievania sa vyspí aj pod širákom či pod kriakom, ale kniha nie je o spaní. Spanie je z hľadiska postele asi to najmenej zaujímavé. Niekedy je zaujímavá posteľ samotná, či už konštrukciou, veľkosťou alebo umiestnením; inokedy to, čo sa deje pod ňou, na nej, vedľa nej, či v nej – o čom by vedel rozprávať napríklad roztoč.

Niekedy je problém sa do postele dostať, inokedy ju opustiť. Manželské, poschodové, nafukovacie, zvinovacie, „kolísavé“, vodné, to všetko patrí do tejto knihy. Od prvej po poslednú. A mnohé postele sú výnimočné. Či už tým, kto je v nej, kto ju dodal alebo len tým, že vôbec je. S čím všeličím postele súvisia! Predstava postele samozrejme priamo evokuje súvisiace dráždivé predstavy, no a pár príbehov ich skutočne aj naplní. Vo všetkej počestnosti… Prinajmenšom z hľadiska čitateľa.
Postele„Jéžiš, ty si mi teda foter, tatko!“ zasmiala sa a doslova mu vrazila dieťa do rúk. „Na a kúp! A prestaň sa vyhovárať!“

Zľakol sa. Už dva týždne sa mu darilo vyhýbať kúpaniu dieťatka – celý ten čas, čo ich má doma. Myslel, že nenápadne, no ukazuje sa, že ho jeho žena prekukla. Zrazu má dieťa v náručí, vlastne v rukách. Dieťa do dvoch dlaní. Presne. Videl podobný obraz, ale to bol iný mladý otec – vzpierač. Ten keď vo svojich ručiskách držal niekoľkotýždňovú dcérku, celkom ju skryl. On nie je vzpierač, ale ruky má dosť veľké na to, aby sa mu v nich dieťa stratilo. Bojí sa ho, tak útle telíčko, tak krehké!

Nezareagoval na vrazenie potomka do vlastných rúk tak, ako jeho priateľ, keď im čosi priniesol a vyfasoval maličkú. Ani jemu sa nepáčilo, že drží vlastne ešte novorodenca a zdôvodnil svoju nevôľu vcelku absurdne: „A čo keď to pokazím?“ No dobre, bolo to lepšie, než hláška iného ich známeho, ktorý si nedlho predtým našiel dievča a vyslovil obavu: „A nie je to nákazlivé?“

Zvládol to. Okúpal maličkú po prvý raz a odbúral tým svoj strach. Príde doba, kedy ju bude kúpať rád a a hlavne bude potom prečesávať a fénovať jej anjelske zlaté kučery. Vždy ju pritom uloží tak, aby jej hlávka prevísala kúsok z postele do priestoru a pustí sa do česania. Najprv prstami, opatrne a pomaly, aby ju nekvákal, potom hrebeňom.

Potom spratal kúpeľ a vaničku. Dieťa z nej nevylial, už papalo. Sadol si do poloľahu, a spokojné, vysmiate okúpané a napapané dieťa si uložil na prsia. Zvláštne lôžko, ale účinné. Dostalo prezývku „tatkolíska“. Takto uložená maličká vždy rýchlo zaspinká, ukolísaná ocinovým pomalobežným srdcom a veľkými vlnami jeho dychu. Hrá na dychové nástroje, pľúca má teda poriadne a nepotrebuje dychčať. A ešte malej spieva do uška basovým hlasom. „Ovisla“ a pobrala sa do sveta snov, fantázie a spomienok.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Postele - Pavel Džuban
Odrazy a dopady. A realita. - Pavel Džuban
20,69 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
232
Hmotnosť
312 g
Rok vydania
2015
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Lutien
Rozmer
148×210 mm
ISBN
9788097206314
Naše katalógové číslo
221638

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

1 hodnotenie

1
0
0
0
0

Pavel Džuban
6.9.2016
Kto by už nevedel, čo je posteľ...
Každý v nej ležal. Každý ju pozná. Každý si myslí, že vie, načo posteľ je, čo sa v nej deje najčastejšie... Pravda je možno kdesi trocha inde. Posteľ nie je len miestom oddychu, môže byť dejiskom dramatických situácií - a často aj je, napríklad tá v nemocnici, najmä detskej. Prvé lôžko dieťaťa môžebyť dokonca prádlový kôš (vlastná skúsenosť). Poviedky sú prepletené intermezzamu faktografie o posteiach, ktoré odhaľujú aj dosť neuveriteľné skutočnosti a fakty o tak obyčajnom a bežnom predmete. Ako autor som bol proste zvedavý. Nie ste aj vy? Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Postele - Pavel Džuban
Odrazy a dopady. A realita. - Pavel Džuban
20,69 €

„Začiatok je vždy iný a prostriedok je vždy zložitý. No koniec je vždy jednoduchý a rovnaký. Na konci vždy niekto príde, niekto odíde, niekto zomrie a niekto zostane.“

Štyri hostiny - Meir Shalev
Štyri hostiny
Meir Shalev