V kráľovstve svätého Štefana - Kolektív autorov
V kráľovstve svätého Štefana
17,26 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy

V kráľovstve svätého Štefana

Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov III.

  • Kolektív autorov

Tretia časť pramenných materiálov s titulom V kráľovstve svätého Štefana (Vznik uhorského štátu a čas arpádovských kráľov) dokladuje históriu obdobia, v ktorom sa Slováci sformovali do podoby svojbytného národa...

Čítaj viac

17,26 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Tretia časť pramenných materiálov s titulom V kráľovstve svätého Štefana (Vznik uhorského štátu a čas arpádovských kráľov) dokladuje históriu obdobia, v ktorom sa Slováci sformovali do podoby svojbytného národa.
Zachytáva dejiny Slovenska od najstarších čias až po smrť "prvého cisára na uhorskom tróne" Žigmunda Luxemburského. Novinkou tretieho zväzku je skutočnosť, že rozpráva históriu obdobia, v ktorom sa Slováci sformovali do podoby svojbytného národa. Dokumentuje snahu prvého kráľa Štefana Svätého a jeho otca Gejzu o vytvorenie konsolidovanej vlády, o bojoch, ktoré sa s tým spájali a vyvrcholili Štefanovou korunováciou za kráľa. K prvým významným krokom Štefana I (svätého) patrilo vytvorenie cirkevnej organizácie s centrom v Ostrihome.
Pramene k prvým trom storočiam jestvovania Uhorského kráľovstva majú prevažne listinný (diplomatický) charakter, rozprávacích prameňov k tomuto obdobiu je omnoho menej. Počet diplomatických prameňov veľmi vzrastá v 13. storočí. Vysoký nárast diplomatických prameňov súvisí s chápaním listiny ako právneho dokazovacieho prostriedku. V 11. - 12. storočí sa u nás cirkev ovplyvnená kanonickým (cirkevným) právom usilovala zabezpečiť si svoje práva a majetky písomným svedectvom (listinou). V 13. storočí sa táto požiadavka postupne začala uplatňovať aj v uhorskom domácom práve a viedla k obrovskému zvýšeniu počtu vydávaných listín. Okolo polovice 13. storočia sa začínajú vo väčšej miere vyskytovať aj listiny nekráľovských vydavateľov, najmä hodnoverných miest.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
360
Hmotnosť
918 g
Rok vydania
2004
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Literárne informačné centrum
Rozmer
180×245 mm
ISBN
8088878829
Naše katalógové číslo
15845

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,4 / 5

9 hodnotení

6
2
0
1
0

mirko1984
7.9.2012
Názor čitateľa
Velmi dobra kniha, ALE su to len pramene z casu vlady Arpadovcov - takze je to uplny nezmysel napisat ze tam su dokumenty az do smrti Zigmunda - na to je dalsi zvazok pramenov (nazov "Prvy Cisar na Uhorskom Trone"). Martinus, zase vidim, budte trosku opatrnejsi v opisovani knih. Čítaj viac
Mako
13.6.2005
Pekné
Všetko super, len si myslím, že Slováci sa sformovali ako národnosť už dávno pred Štefanom I. ... Čítaj viac

Čítaj viac

„Škola produkuje mnoho ľudí, ktorí vedia čítať, ale nevedia rozlíšiť, čo za prečítanie stojí a čo nie.“

George Macaulay Trevelyan