Živé ploty - Soňa Uriková, Koloman Kertész Bagala, 2016

10,00 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Živé ploty - Soňa Uriková, Koloman Kertész Bagala, 2016
Živé ploty - Soňa Uriková, Koloman Kertész Bagala, 2016

Živé ploty

Soňa Uriková sa vo svojej debutovej zbierke poviedok sústreďuje na medziľudské konflikty a hraničné situácie, do ktorých sa dostávajú mladí ľudia. Prevažne ženské postavy sú... Čítať viac

Vydavateľstvo
Koloman Kertész Bagala, 2016
168 strán
2-3 hodiny čítania

Soňa Uriková sa vo svojej debutovej zbierke poviedok sústreďuje na medziľudské konflikty a hraničné situácie, do ktorých sa dostávajú mladí ľudia. Prevažne ženské postavy sú nútené prekonávať nešťastné osudy bez ľútosti a sympatií, pričom v sebe... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

10,00 €

U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 3 – 4 dní

Dostupné v 15 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Adelaide (slovenský jazyk) - Genevieve Wheeler, Lindeni, 2024
Živé ploty - Soňa Uriková, Koloman Kertész Bagala, 2016
10,00 €

Viac o knihe

Debutová kniha víťazky literárnej súťaže Poviedka Soni Urikovej


Soňa Uriková sa vo svojej debutovej zbierke poviedok sústreďuje na medziľudské konflikty a hraničné situácie, do ktorých sa dostávajú mladí ľudia. Prevažne ženské postavy sú nútené prekonávať nešťastné osudy bez ľútosti a sympatií, pričom v sebe hľadajú silu vzoprieť sa životnej bezmocnosti, priam až pomstiť sa nepriaznivým okolnostiam, a ich úsilie podčiarkuje takmer surová prirodzenosť rozprávania.
Živé ploty

„Zapichla som si bodliak do oka. Ani ma to tak nebolelo, ako skôr prekvapilo. Bežala som k záhradnej hadici. Mama zdvihla hlavu od buriny.
„Čo ti je?“ kričala na mňa, kým som si prúdom vody vymývala bodanie z rohovky. Potriasla som hlavou a rozhliadla sa okolo seba. Oko asi nebolo poškodené, videla som len trochu zahmlene. Niečo ma však príšerne pichalo pod viečkom.
Umyla som si ruky od hliny a oko si požmolila. Nepríjemná bolesť zosilnela. Prešla som k mame, nech sa mi naň pozrie. Skákal okolo nás pes od susedov, tak som ho odsunula nohou. Na šiji ma pichal pohľad jeho majiteľky Borky, ktorá kopala zemiaky.
Mama mi v oku nič nevidela, zhodli sme sa, že to pichanie spôsobilo iba podráždenie. Znovu som sa nahla nad hriadku a pribehol ku mne pes. Spoznala by som ho, aj keby som oslepla, lebo vždy smrdí, akoby už zdochol. Priblížil sa k mojej tvári a oblizol mi oko.
„Romo!“ zvolala mama, ktorá sa skláňala pri mne a spakruky mu strelila po ňufáku. Mňa jeho zvláštne gesto prekvapilo takisto ako bodliak v oku. Romo pochopil, že pri nás ho čakajú len nepríjemnosti, tak sa pomaly presunul k slnečniciam. Tam sa schúlil do tieňa a lenivo prižmúril oči.
Na vedľajšom pozemku zavrčal traktor.

Čítať viac
Počet strán
168
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×205 mm
Hmotnosť
320 g
ISBN
9788081080555
Rok vydania
2016
Naše katalógové číslo
227292
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Koloman Kertész Bagala
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,5 / 5

4 hodnotenia

0
2
2
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

27.8.2022
Žiadne láskavé čítanie
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha ma zaujala anotáciou, pretože mám rada príbehy realistické, neprifarbené, nie sladké, dokonca aj surové a rada dávam príležitosť začínajúcim autorom, ale z tejto knihy som nemala dobrý pocit a nie preto, že by som nezniesla aj drsnejšie rozuzlenia alebo obrazy či štýl písania. No v tejto knihe nenájdete hádam ani jedinký príbeh, ktorý by vo vás zanechal nejaké výrazne pozitívne či optimistické pocity či nádej, taktiež príbehy sú krátke, čiže kým sa stihnete otriasť z jedného, už sa na vás valí ďalšia tragédia. Aspoň ja som mala problém vôbec ju dočítať, a to som skôr cynik a pesimista. Štýl písania je jednoduchší, ale v poriadku, v tomto prípade primeraný povahe príbehov.
Čiže ak hľadáte štylisticky vytuningované dielo so siahodlhými opismi, alebo niečo ľahšie a vzletnejšie, siahnite po inej knihe. Pred touto knihou som čítala Svätyne Dominiky Madro, tak je možné, že som bola ovplyvnená (pozitívnym) hlbokým dojmom, aký na mňa Svätyne urobili a som k tomuto počinu trošku kritickejšia. :)
Čítať viac
Martinus
11
Vojde kôň do baru - David Grossman, 2016
Práve čítam
Vojde kôň do baru

Pesničkár, stand-up komik, programátor, knihomoľ, kaviarenský povaľač.

Peter Lachký
Overený zákazník
1.2.2016
Skvelý poviedkový debut
Poviedky ako čokoládky v adventnom kalendári - radi by ste ich dávkovali postupne, aby vám vydržali čo najdlhšie, ale zjete ich všetky, hneď v prvý deň. Pritom ale vôbec nie sú sladké. Ich chuť je zmesou mladosti so všetkými problémami a ťažkosťami, ktoré ku nej patria. Nie sú veľké - už na malom priestore vedia rozohrať skromné, ale výrazné chuťové harmónie a to aj bez zbytočných básnických dochucovadiel a farbív. Dohra zväčša horká, tragická, tragikomická až cynická. Čítať viac

Soňa Uriková

Čítať viac

„Niekedy ľudia rozprávajú veľa iba preto, aby sa ich nikto nič nepýtal...“

Tri dni do raja - Silvia Bystričanová, 2017
Tri dni do raja
Silvia Bystričanová