Arcibiskupova studňa - Zuzana Kuglerová, Altech (ilustrátor), Pars Artem, 2024

15,25 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Arcibiskupova studňa

Bratislavské povesti z palácov aj predmestí

Poznáte povesti z dávnych bratislavských švrtí Vydrica a Zuckermandel? Viete, že chudobných rybárov, čo tu žili, dlho chránila vodná víla Striebruška? Zaľúbila sa do jedného z... Čítať viac

Vydavateľstvo
Pars Artem, 2024
124 strán
2-3 hodiny čítania

Poznáte povesti z dávnych bratislavských švrtí Vydrica a Zuckermandel? Viete, že chudobných rybárov, čo tu žili, dlho chránila vodná víla Striebruška? Zaľúbila sa do jedného z nich... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

15,25 €

Cena v kníhkupectve: 16,00 €
Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Naši škriatkovia odporúčajú

Dievča v orlích pazúroch - Karin Smirnoff, Ikar, 2024
Arcibiskupova studňa - Zuzana Kuglerová, Altech (ilustrátor), Pars Artem, 2024
15,25 €

Viac o knihe

Poznáte povesti z dávnych bratislavských švrtí Vydrica a Zuckermandel? Viete, že chudobných rybárov, čo tu žili, dlho chránila vodná víla Striebruška? Zaľúbila sa do jedného z nich, no aj keď bola jej láska opätovaná, medzi ľuďmi dlho nepobudla... Jej otec, kráľ jeseterov, strašný vládca Dunaja, niekoľkokrát zaplavil Bratislavu veľkými povodňami. A iba potom, keď sa Striebruškin syn Jakub stal richtárom, prestal mesto ohrozovať rozbúrenými vodami.
Každému čitateľovi príde na rozum otázka: odkiaľ to autorka všetko vie? Nuž, niečo prezradili dlažby v bratislavských uliciach, niečo samotný Dunaj, niečo balvan pod bratislavským hradom, niečo Rolandova socha na hlavnom námestí. Veď v Bratislave sa dá o peknú povesť potknúť na každom rohu.

Ilustracie: AItech
Čítať viac
Počet strán
124
Väzba
pevná väzba
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
340 g
ISBN
9788089939527
Rok vydania
2024
Naše katalógové číslo
2329151
Ilustrácie
Vydanie
1
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Pars Artem
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

2 hodnotenia

2
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Zuzana Kovářová
Neoverený nákup
16.2.2024
o knihe
Na základnej škole sme sa učili,že povesť je literárny útvar,ktorý zobrazuje historické reálie opradené vymyslenými skutočnosťami.Táto elementárna poučka plne zodpovedá knihe povestí pani spisovateľky Zuzany Kuglerovej- Arcibiskupova studňa.Okrem tejto s týmto názvom kniha obsahuje 14 ďalších.
Autorka sa rozhodla spopularizovať dávne dejiny Bratislavy a vybrala si tento žáner.Povesť je totiž priestor poskytnúť historické reálie a zároveň rozvinúť príbeh tak,aby bol vtiahnutý do deja v danom čase a priestore.Hovorím o čitateľovi rôzneho veku-od detí po dospelých.
Tieto príbehy si viem celkom dobre predstaviť v učebniciach literatúry.Kniha bude určite súčasťou školských,domácich aj verejných knižníc.
Čo ma vedie k tomuto tvrdeniu? Nuž toto.
Je dôležité poznať naše národné dejiny. A Bratislava bola križovatkou v strede Európy.Tu narážali na seba rôzne kultúry,zažila vzostupy aj pády.Tak ako ľudia,ktorí tu žili. Chudobní,bohatí,mocní,slabí,dobrí,zlí.Takýchto ich v knihe zobrazila autorka.
Veľmi sa mi páči ,ako dokonale skĺbila čas a priestor s charakterom postáv.V tom vidím jasné posolstvo-konfrontácia dobra a zla,spravodlivosti a bezprávia,pracovitosti a lenivosti...A toto všetko bez zbytočného pátosu-jemne,nenásilne.
Dej povestí plynie harmonicky,zároveň nestráca na dynamikeZásluhu má na tom jazyk-jemný,upokojujúci,obrazný.Dáva tušiť,že autorka je aj poetka.
Prečítala som si viaceré knižky pani Kuglerovej. Historickými románmi skvele vyplnila medzeru v historickej literatúre v súčasnosti.Nebudem menovať tieto romány,o to tu nejde.Len chcem oceniť majstrovský výber doby,prostredia,zobrazenie postáv a hlavne formu.To sa nie vždy autorom podarí
A práve preto budem upozorňovať na dielo pani Kuglerovej.
Hoci si myslím,že ony sa propagujú samy.
Zuzana Kovářová
Čítať viac
Ondrej Kalamár
Overený zákazník
16.12.2023
Arcibiskupova studňa. /Bratislavské povesti z palácov aj predmestí./
Spisovateľka Zuzka Kuglerová je skutočne nevšedný zjav v súčasnej slovenskej literatúre. A to jednak svojou autorskou plodnosťou, ale aj kvalitou spracovaného textu, ktorý dokáže osloviť svojimi dielami – od poézie, cez rozprávky a povesti až po romány - čitateľov od tých najmenších až po seniorov a to nielen u nás, ale aj v zahraničí. V jej prípade nejde len o talent, ktorým je obdarovaná bohato, ale aj o skutočne až vedeckú prácu s hľadaním a spracovaním historických faktov, mýtov a povestí. Ako som sa mohol na spoločných besedách presvedčiť osobne, pre niektoré obce, mestá a lokality sa stala doslova ikonou – napríklad pre Žilinu, ale aj Petrovice (historický román Čarodejnica z Petrovíc.). Preto som bol od začiatku presvedčený, že je tou správnou autorkou na spracovanie mýtov a povestí, ktoré sa viažu k jej takpovediac srdcovému mestu – rodnej Bratislave. A ako vidím, nemýlil som sa. Dokázala vyhľadať miestne lokality (Vydrica, Zucckermandel, Račišdorf, Jurajov dvor, Dornkapelale) s nádychom nielen histórie, ale aj určitého tajomna, ktoré čitateľa vždy fascinuje a spracovala ich skutočne bravúrne. Nuž, gratulujem Bratislave k takejto rodáčke, ktorá na ňu nielenže nezabúda, ale pre ktorú je Bratislava skutočne celoživotnou láskou.
Ondrej Kalamár
Čítať viac

Zuzana Kuglerová

Čítať viac

„Bláznovstvo je neschopnosť vyjadriť svoje myšlienky. Ako keby si bola v nejakej cudzieho krajine. - Všetko vidíš, chápeš, čo sa deje okolo teba, ale nevieš sa vyjadriť. A nikto ti nemôže pomôcť, lebo nerozumieš jazyku, ktorým tam hovoria. “