Slovensko - Čo ti v škole nepovedia - Samo Marec, Lucia Čermáková, Príroda, 2020

8,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Slovensko - Čo ti v škole nepovedia

Kniha Slovensko Čo ti v škole nepovedia je doplnková vzdelávacia publikácia k učivu 1. stupňa ZŠ v predmete vlastiveda. Zaujímavým a zábavným spôsobom približuje minulosť aj... Čítať viac

Vek
7+
Vydavateľstvo
Príroda, 2020
Počet strán
80

Kniha Slovensko Čo ti v škole nepovedia je doplnková vzdelávacia publikácia k učivu 1. stupňa ZŠ v predmete vlastiveda. Zaujímavým a zábavným spôsobom približuje minulosť aj súčasnosť Slovenska, jeho geografiu aj prírodné krásy... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

8,90 €

Na sklade 2 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 34 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Dievča v Auschwitzi - Eti Elboim, Sara Leibovits, Tatran, 2024

Viac o knihe

Kniha Slovensko Čo ti v škole nepovedia je doplnková vzdelávacia publikácia k učivu 1. stupňa ZŠ v predmete vlastiveda. Zaujímavým a zábavným spôsobom približuje minulosť aj súčasnosť Slovenska, jeho geografiu aj prírodné krásy, ako aj významné osobnosti.
Je určená pre každého rodiča, ktorý chce, aby jeho dieťa poznalo Slovensko, a pre každé dieťa, ktoré je zvedavé a zaujíma ho svet okolo neho. Nájde tu kuriozity, rekordy, ale aj konkrétne čísla, fakty a roky, ktoré spolu tvoria fascinujúcu realitu našej vlasti.
Čítať viac
Počet strán
80
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
170×240 mm
Hmotnosť
259 g
ISBN
9788055172606
Rok vydania
2020
Vekové odporúčanie
7+
Naše katalógové číslo
706523
Vydanie
1
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Príroda
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,6 / 5

5 hodnotení

1
2
1
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

24.11.2021
Pomerne putava kniha obsahujuca dolezite casti z deografiea a dejin Slovenska. Par chybiciek ktore by som vytkol su najma nepodstatne informácie a názvy, ktoré niektorým žiakom/deťom v nižšom veku ešte nič nemusia hovoriť (napr. Pražšká Jar...) ale celkovy dojem je dobry a odporucam aj ako darcek ziakovi ci dietatu, ako doplnujuci materiál na geografiu. Čítať viac
Viki
Neoverený nákup
22.2.2021
Veľmi slabé
Kúpila som túto knižku dcére - štvrtáčke... akurát včera si mala ako prečítať o Trnave (keďže to práve preberajú)...nuž... bola som sklamaná... boli tam také údaje ako koľko má Trnava obyvateľov a koľko km je vzdialená od Bratislavy (pre dieťa v jej veku sú to nepodstatné informácie), takže za mňa sklamanie :-( Čítať viac
Zuzana Čížová
Overený nákup
10.10.2020
Doplnok k vlastivede pre deti na prvom stupni ZŠ
Túto útlu knižočku som vybrala synovi v čase, keď chodil do tretieho ročníka na ZŠ a rozšírila a prepojila mu mnohé vedomosti, ktoré sa práce učil v škole na vlastivede. Čítať viac
Katarína
Neoverený nákup
17.6.2020
Veľmi dobrá kniha pre štvrtáka, keďže je to presne učivo, ktoré preberajú. Stručné, zaujímavé informácie, ktoré pomôžu aj rodičom. Môj syn nerád číta, ale táto knižka ho hneď zaujala. Číta sa sama. Čítať viac
Ľudmila
Neoverený nákup
13.5.2020
Koncepcia a nápad knihy sa mi páči. Nájdete v nej zmes: dejepisu, geografie, občianskej náuky. Páčia sa mi krátke kapitoly, ich obsahová rozmanitosť. K negatívom knihy určite patrí aj jej dizajn, písmo je nevhodne zvolené. Názov knihy tiež zavádza, "čo vám v škole nepovedia". Väčšina informácií sa nelíši od iných kníh, navyše formulácia niektorých nie je vhodne zvolená, napríklad: str. 4 po informácií o Veľkej Morave nasleduje veta: Potom bolo Slovensko tisíc rokov súčasťou rakúsko-uhorskej monarchie (to nie je presná formulácia). Práve pri historických častiach sa občas objaví nesprávne sformulovanie a na to je potrebné dať si pozor. (neznamená to, že každá informácia je zlá). Z obsahu knihy sú kapitoly napr: vlajka, hymna, rozloha a poloha, vznik, prezident, mestá a obce, Bratislava, Prešov,... jaskyne, folklór, vzácne pramene,... Čítať viac
Rene
Neoverený nákup
13.5.2020
Nevhodná didaktická pomôcka
Dnes som si prečítal knižku "Slovensko - Čo ti v škole nepovedia. (rok vydania 2019).
Dcérka ju dostala k meninám a dnes nám z nej prvé dve strany, venované histórii s názvom "Krátka história", prečítala. Po vypočutí prvých dvoch stránok publikácie som si uvedomil, že ide o tendenčny pohľad na naše dejiny. Už prvé vety "Územie Slovenska má za sebou dlhú a bohatú históriu. Už v roku 623 tu svoju ríšu vytvoril franský kupec Samo." sú zavádzajúce. Jednak vypovedá o vzťahu autora k Slovensku, Slovákom, slovenskému národu, keďže píše o histórii územia. Navyše, keďže autor píše o území Slovenska, tak nemôže počiatok dejín tohoto územia spojiť so založením Samovej ríše. Keď sám na inom mieste v publikácii píše o Keltoch, Moravianskej venuši, 25 000 rokov starej figurke z mamutieho kla, či odliatku lebky neandrtalca, ktorý objavil Koloman Koky v Ganovciach, starý 100 000 rokov. Už len tieto fakty svedčia o oveľa dlhšej histórii územia Slovenska.
Tendenčny pohľad pokračuje ďalej v vete "V roku 1918 vznikla Československa republika - prvý štát, v ktorom mali Slováci rovnocenné postavenie." Pričom je doložené, že o žiadnom rovnocennom postavení nemôže byť ani reči. Že tento štát nenaplnil predstavy slovenského národa o spravovaní si svojich vecí samostatne, ktoré vložili jeho predstavitelia do znenia Pittsburgskej dohody ešte pred vznikom Československa. Tak, ako si tie svoje mohol spravovať v rámci spoločného štátu národ český. Keby bolo postavenie Slovákov v spoločnom štáte rovnocenné, tak ako o ňom píše autor publikácie, nedošlo by k tragédii v Černovej a rovnako by predstavitelia slovenského národa nepotrebovali usilovať o autonómiu, ktoré vyústilo k vzniku 1. Slovenského štátu, ktorý autor nezabudol označiť za "vojnový".
Krátka história končí manipulativnou myšlienkou "Demokratické Československo ako spoločný štát Čechov a Slovákov však dlho nevydržalo a 1. januára 1993 sa zrodila samostatná Slovenská republika, v ktorej žijeme dodnes. Akoby Slovenská republika nebol od jeho vzniku demokratickým štátom.
Dvojstrana pokračuje zaujimavostami, ktoré na tejto ploche citovať ani nejdem.
Prečítaný text ma priviedol k uvedomeniu, že publikáciu nepísal Slovák, príslušník slovenského národa, ktorý má svoj národ a Slovensko v láske.
Prečital som si publikáciu celú, našiel aj ďalšie nedostatky a manipulácie ako napr. vetu "Ústava sa začína slovami "My národ slovenský" a hovorí o slovenskej histórii." Pričom funkcia preambuly ústavy má úplne inú funkciu v tomto štátotvornom dokumente. Alebo, že "Za prezidenta môže kandidovať každý občan Slovenskej republiky starší ako 45 rokov". Pričom v ústave je napísané že kandidovať môže každý, kto v deň volieb dovŕši 40 rokov.
Zuzana Čaputová sa v publikácii, ktorá má ambíciu stať sa doplnkovou vzdelavacou publikáciou k učivu 1. stupňa ZŠ v predmete vlastiveda, spomína na 3. miestach. Dvakrát je spomenutá aj Iveta Radičová, lebo bola jedinou ženou vo funkcii premiéra, ale neušlo sa v nej miesto Mikulasovi Dzurindovi. Miesto v publikácii sa neušlo jednému z najvýznamnejších slovenských palatinov Jurajovi Turzovi, pričom autor vyzýva k návšteve Oravského hradu.
Zlatým klincom je posledná dvojstrana, kde je zoznam osobností Slovenska, kde si svoje miesto nenašiel otec slovenského národa Andrej Hlinka, ktorý sa slovenskému národu odovzdal celý. Naproti tomu si v ňom našla miesto Zuzana Caputova, ktorej osobnosť je definovaná tým, že "sa stala prvou slovenskou prezidentkou. a je zároveň najmladšou hlavou štátu v dejinách Slovenskej republiky."
Moja skúsenosť s publikáciou ma priviedla k poznaniu, že publikácia nie je vhodným doplnkovým vzdelávacím materiálom pre človeka vychovavaneho k láske k Slovensku, k slovenskému národu a teda ani pre moju dcéru.
Čítať viac

Autori

Čítať viac

Vydavateľstvo Príroda

Čítať viac

„Tak prečo máme ustavične ambíciu milovať? Pretože láska je bod, kde sa stretáva pravda s mágiou.“

Roviny života - Julian Barnes, 2015
Roviny života
Julian Barnes