Knihy
E-knihy
9,92 €

Bežná cena Bežne 9,95 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Bolo by to pekné povedať, že novela Pavla Vilikovského dáva odpovede na základné otázky života, ale nebola by to pravda.

Anasoft litera 2015: Pavel Vilikovský from Anasoft litera on Vimeo.


Hlavný hrdina a rozprávač príbehu sa len pokúša klásť tie odveké otázky trochu ináč, tak ako mu ich vnucujú na jazyk jeho vlastné zážitky a skúsenosti. No ako vieme, dobre položená otázka je už polovicou odpovede, a druhú polovicu si iste doplní sám učiteľ. Dozvie sa popritom všeličo o láske, lavínach, kožuchoch, duši, materských znamienkach, zen budhizme a na neposlednom miest aj o bilabiálnych konsonantoch v jazyku algonquinských Indiánov. Nie všetkému, čo rozprávač vraví, sa dá veriť, ale to nie je čudné, on si len píska na ceste tmavým lesom, aby si dodal odvahu. Iste ho poteší, ak ho čitateľ na kuse odprevadí a prípadne sa aj pridá svojím vlastným popiskovaním - vo dvojici sa ani ten najhustejší les už nezdá taký temný.

Z nášho blogu:
Letmý sneh pohladí dušu bez ohľadu na ročné obdobie
Čítaj viac
Kúpte spolu
Letmý sneh - Pavel Vilikovský
Prvá a posledná láska - Pavel Vilikovský
21,84 €
Ušetríte 0,06 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
144
Hmotnosť
300 g
Rok vydania
2014
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Slovart
Rozmer
110×185 mm
ISBN
9788055609751
Naše katalógové číslo
183781

Čo si myslíme my

Jana Šlinská
Jana Šlinská
event manager
1. decembra 2014

Malá knižka, ktorá si zaslúži veľkú pozornosť. Je to príbeh muža, ktorý neuznáva mená a neverí, že človek môže mať povahu. Je to aj príbeh jeho kamaráta a jeho ženy. Príbeh, aký by sa mohol stať komukoľvek a kdekoľvek, no Vilikovský ho opísal netradične, zaujímavo, inak. Skvelá kniha, ktorú treba čítať s ceruzkou v ruke. Myšlienok na podčiarknutie je tam totiž neúrekom. A áno, je to kniha o láske, lebo láska je také slovo, že každý si pod ním môže predstaviť, čo mu napadne.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,6 / 5

26 hodnotení

18
6
1
1
0

21.3.2017
aj 10 hviezdičie
nádherná kniha, keďže milujem "slovní hrátky", ktorých je tu neúrekom, na pozadí neľahkej témy, brilantne podané mnohé myšlienky, keby som podčiarkovala, nebolo by strany bez zvýraznenia, hovorím pán autor, "smekám klobouk"
Čítaj viac
Zdeněk
29.12.2015
Každá lavina začíná sypáním prvních zrnek sněhu...
Skvostná kniha. Při čtení do mne vstoupila a v myšlenkách jsem byl takřka po celý den s ní. Zaujat hravostí slov a významů otáčí člověk jednotlivé jednotlivé strany a čte v nich nejen děj - ale prosvítají z nich i vlastní otázky lovící z všedního života hlubší smysl a směr. Zaplaťpánbůh - vyšla na ni recenze v Lidových novinách. Užil jsem si po delším čase slovenštinu v její, díky autorovi, mimořádně košaté a hravé podobě.
Čítaj viac
Czambel
9.12.2015
Príťažlivé reflexie
Ked človek začne čítať túto knihu, tak sa po chvíli stretne s rôznymi úvahami, ktoré charakterizujú Vilikovského štýl písania. Okrem reflexií o povahe nám autor podáva aj svoju definíciu lásky, či úvahu o duši. Kniha dáva čitateľovi priestor, aby pri jednotlivých úvahách spomalil, zamyslel sa a vytvoril si vlastný názor. Čo je v tomto diele nové v porovnaní s tým, ako boli dané témy už v literatúre zobrazené? Neobvyklé je autorovo ponímanie povahy. Podľa hlavného hrdinu povaha neexistuje. On sám ju odmieta. Nechce byť predvídateľný. Chce byť jedinečný, a práve preto si mení meno zo Štefana Kováča na Čimborazka. Chce byť čistým, nepopísaným listom. Meno o človeku veľa vypovedá. Čimborazka je slovo, ktoré on sám vymyslel, čiže ľuďom sa s ním nebudú spájať nijaké povahy. Napríklad ako sa mení povaha jeho manželky, tak sa mení z Lienky na Magdalénu, Agrafiu, či Eugéniu. S každým menom sa spája nejaký človek, nejaká povaha. Práve príťažlivé úvahy autora pridávajú knihe na jedinečnosti. Najviac ma zaujal koncept povahy, aj keď každý môže mať svoju vlastnú interpretáciu. Ako vyjadrenie sympatie s úvahou autora, neuvádzam svoje celé meno, len priezvisko, aby sa s mojim menom nespájali nijaké povahy :)
Čítaj viac
14.7.2015
Klasická Vilikovského téma podaná opäť čarovne
<i>Tisíc slov, s tým Slovák pokojne vystačí. A vieš, prečo nikdy nesiahne po tých zvyšných deväťdesiatich deviatich tisíckach? Lebo nemá také myšlienky, na ktoré by ich potreboval. To je tá skutočná tragédia.</i>

Vilikovský však tento problém nemá, práve naopak. Krehká, útla knižka, v ktorej sa spustí lavína a nemožno ju zastaviť, všetok letmý sneh opadne. Výborne štruktúrované, plné pekných myšlienok, s ktorými sa autor nepochybne čmrláka už celý život. Aj ako Čimborazka.
Čítaj viac
Júlia Kicová
Júlia Kicová
28.5.2015
Lavína
Kniha, ktorá možno niektorým ľuďom zmení pohľad na svet. Prináša krásne myšlienky, nad ktorými ešte stojí za to zamyslieť sa. Dá sa čítať rôznymi spôsobmi, a ak po nej čitateľ siahne, určite si nájde ten svoj a nebude sklamaný.
Čítaj viac
Samuel Prílepok
Samuel Prílepok
18.5.2015
Pre mňa nový štýl
Jemne zaskočený tým, akou formou je knižka napísaná, som si ju celkom vychutnával, pretože chutí vtipne a ľahko prechádza čitateľským traktom. Hodnotím to však moc subjektivne, a teda je len vo hviezdach, kedy budem schopný nájsť aj tú 5.
Čítaj viac
Lienka
2.3.2015
Krasna kniha
Krasna kniha, nie prvoplanovo, ale tak ozajstne...pohladi, polaska, potesi i schladi a prinuti nad vecami premyslat...vsetko tak akurat...urcite kazdemu odporucam.
Čítaj viac
slav.ka
27.2.2015
Letmý sneh
Veľmi dobre napísaná kniha, autor sa pohral so slovami a myšlienkami a čitateľa zaujme výstavbou textu
i samotného príbehu. Nezvyklé myšlienkové postupy a netradičný jazyk.
Čítaj viac
Daniela
26.1.2015
hodnotenie
Dobrá kniha, naozaj sú tam myšlienky na zamyslenie, celý dej je napísaný netradične, ale mňa niektoré "jazykovedné deje" pri čítaní vyrušovali. Knihu, v ktorej sme postavení pred realitu nezvratného odchodu blízkych , napísala i Veronika Šikulová - Medzerový plod - vyšla pred Vianocami. Mne sa jej kniha, jej podanie pominuteľnosti najdrahších, páčila viac. Nedá sa na ňu zabudnúť.
Čítaj viac
janka m.
janka m.
23.1.2015
darček
Skvostné čítanie. Nielen hĺbkou úvah, načieraním do hĺbky ľudských vzťahov, ale aj hraním sa so slovíčkami, bohatým slovníkom a humorom. Radosť z čítania i zo slovenčiny.
Čítaj viac

vyštudoval filmovú réžiu na FAMU v Prahe, po dvoch rokoch prestúpil na štúdium angličtiny a slovenčiny, ktoré absolvoval na Filozofi ckej fakulte UK v Bratislave v rokoch 1960 – 1965. Pracoval ako redaktor vo vydavateľstve Tatran a od roku 1967 do roku 1995 ako zástupca šéfredaktora v literárnom mesačníku Romboid. Vo svete literatúry začínal ako prozaik, neskôr sa venoval tiež prekladom. V prekladateľskej časti svojej tvorby sa venuje najmä prekladom z anglickej a americkej prózy (James Aldridge, William Faulkner, Joseph Conrad, Virginia Woolfová, Kurt Vonnegut); príležitostne prekladá i eseje (Thomas Stearns Eliot) a básne.

Čítaj viac

Vydavateľstvo Slovart pôsobí na slovenskom knižnom trhu od roku 1991. Od začiatku sa snaží prinášať čitateľom knihy, v ktorých rovnako dôležitú úlohu zohráva obsah i forma, teda v ktorých sa kvalitný a náročný obsah spája s polygraficky i výtvarne bezchybnou formou. Prináša na knižný trh hodnotné knihy popredných slovenských i svetových spisovateľov, monografie špičkových výtvarných umelcov i modernú literatúru pre deti a mládež. Nechce sa stať najväčším vydavateľstvom na Slovensku, no chce byť vydavateľstvom najlepších kníh.

Vydavateľstvo vzniklo roku 1991 ako dcérska spoločnosť „účastinnej spoločnosti pre zahraničný obchod Slovart“, ktorá existovala od roku 1970. V čase vzniku sa vydavateľstvo zameriavalo na vývoz kníh do zahraničia, neskôr postupne na vydávanie kníh v slovenčine a češtine.

Pri knihách človek vopred nevie, čo to všetko prinesie. Vo vydavateľstve Slovart však pracujú ľudia, ktorí majú radi knižky, preto si vyberajú podľa toho, čo pokladajú za dobré a samozrejme, že pritom ešte uvažujú aj o tom, čo si kúpi niekto iný.

A na ktorú knihu sú vo vydavateľstve Slovart najviac hrdí ?

"Určite tých kníh, na ktoré sme právom hrdí, bude dosť za viac ako 25 rokov fungovania vydavateľstva. Pre vydavateľstvo je najkrajší moment vymyslieť si knihu, nájsť na ňu správnych autorov, dať jej dokonalú formu, a potom zožať s knihou úspech. To je zhmotnenie vydavateľského remesla."

Čítaj viac
Kúpte spolu
Letmý sneh - Pavel Vilikovský
Prvá a posledná láska - Pavel Vilikovský
21,84 €
Ušetríte 0,06 €

„Kniha človeka buď vytvorí alebo ho zničí.“

L.n.tolstoj