Odporúčame

 

Vyberá Jana Šlinská

Anasoft litera je slovenská literárna cena. Udeľuje sa raz ročne za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného prozaického diela autorov, ktorí sú primárne občanmi Slovenskej republiky a ich prózy sú knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku.

Akciové tituly  

Posledná kniha - Darina Hamarová
Ušetríte 5,90 €
  • Darina Hamarová
-54 %
5,00 €

Nádherný príbeh Charlotte de Grièse odohrávajúci sa na pozadí búrlivých a dramatických udalostí vo Francúzsku na sklonku 18. a začiatku 19. storočia. Historický román plný vášne, lásky, priateľstva a zrady, ktorý vás prevedie tými najtmavšími... Čítať viac 

Odporúčame

 

Vyberá Anna Porubcová

Dobrý príbeh unesie našu myseľ a výkupné si pýta stránku po stránke. Vyberte si skvelé čítanie z výberu Knihy roka.

Najpredávanejšie z ponuky  

Novinky v čitateľských profiloch

10

Ano, toto je vec, ktoru by mali preluskat vsetci, nase deti to v podobe komixu neskutocne bavi. Myslim, ze dokonca viac ako serial.

Čítaj viac

24

Podivný prípad Doktora Jekylla a Pána Hyda je názov knihy, ktorá obsahuje tri poviedky: Lupič mŕtvol z roku 1884, Markheim (1885) a nakoniec poviedka, ktorá tejto zbierke prepožičala svoj názov, teda Podivný prípad Doktora Jekylla a Pána Hyda z roku 1886.
-
Dr. Jekyll a Mr. Hyde - existuje ešte niekto, kto by tieto mená už aspoň raz nepočul?! Mená možno áno, ale tých, ktorí čítali aj knihu je asi pomenej. Dr. Jekyll, vedec, rozhodne sa vyskúšať na sebe elixír. Ten spôsobí, že sa zmení na pána Hydea, muža, ktorý je opakom doktora a ľahko podlieha prízemným inštinktom. Hyde však postupom času nadobúda na sile a svojvoľne preberá vládu… A teraz básnická otázka: Viete ako vyzeral Mr. Hyde? Každý kto videl film Van Helsing z r. 2004 s Hughom Jackmanom a vie si ešte vybaviť scénu, kde Abrahám Van Helsing bojoval s Hydom určite povie, že je to krutý, svalnatý obor, niečo na štýl Hulka. Nuž v tom prvom máte naozaj pravdu, pán Hyde je krutý a zlomyseľný, avšak po telesnej stránke je to skôr škriatok, z ktorého každého skôr mrazilo v kostiach.
-
“Zlá stránka mé povahy, na niž jsem nyní přenesl formovací působnost, byla oproti dobru, jež jsem odložil, méně robustní a rozvinutá. … Tak se, myslím, stalo, že byl Edward Hyde o tolik menší, hubenější a mladší než Henry Jekyll. Tak jako z vzezření jednoho zářilo dobro, bylo v obličeji druhého široce a jasně vepsáno zlo. Navíc zlo - o němž stále musím mít za to, že představuje smrtící stránku člověka - na onom těle zanechalo otisk znetvoření a zkázy. A přec jsem při pohledu na toho odporného bůžka v zrcadle neucukl odporem, naopak mu mé srdce poskočilo v ústrety. I toto jsem byl já. Zdálo se to přirozené a lidské.”
-
Pri tejto poviedke ešte chvíľu zostanem. Viete, že k napísaniu tejto poviedky inšpirovala autora skutočná udalosť? Autor, Robert Louis Stevenson, vyrastal v škótskom Edinburghu, kde mal v tom čase veľký rešpekt muž menom William Brodie, ktorý bol umeleckým stolárom a zručným zámočníkom. Nejeden obyvateľ Edinburghu mu dôveroval. A to dokonca až tak, že kým boli ľudia preč, dávali mu kľúče od svojich domovov, aby mohol v pokoji vykonávať svoju prácu aj v ich neprítomnosti a pritom sa Brodie neštítil svojich zákazníkov po nociach okrádať.
Na základe tohto vzniklo dielo zobrazujúce život Jekylla a Hydea. Dr. Jekyll bol slušný a priateľský, kým Hyde nemal zábrany ľudí zabíjať.
Zaujímavé sú aj ďalšie dve poviedky, ktoré vďaka svojmu krátkemu rozsahu idú rovno k veci a teda sa nemusíte obávať siahodlhých opisov prostredia či atmosféry.
-
Dr. Jekyll v sprievode Lupiča mŕtvol a Markheima ponúkajú trochu hororovej atmosféry, trochu tajomna, za náprstok nadprirodzených javov a štipku šialenstva. Jasné je, že dnešným hororovým príbehom z pera Mr. Kinga či krvákom ? la Chris Carter sa tieto poviedky nevyrovnajú, ale aj po 135 rokoch majú svoje čaro.

Čítaj viac

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“