Odporúčame

 

Vyberá Monika Záborská

Objavovanie lesných chodníčkov, blúdenie mestskými uličkami, odbehnúť pár kilometrov pre radosť alebo absolvovať tréning na maratón. Za každým bežeckým výkonom sa ukrýva iná motivácia, ale niečo majú predsa len spoločné – s audioknihami „ubehne” čas rýchlejšie. Vyskúšajte najbližšie vymeniť hudbu za zaujímavú audioknihu :-)

Akciové tituly  

Darker - E L James
Ušetríte 8,90 €
  • E L James
-53 %
8,00 €

Ich ohnivá, šteklivá aféra skončila zlomenými srdcami a vzájomným obviňovaním, no Christian Grey je načisto posadnutý Anastasiou Steelovou a nedokáže na ňu zabudnúť. Aby ju získal späť, rozhodne sa potlačiť svoje najtemnejšie túžby i potrebu riadiť... Čítať viac 

Odporúčame

 

Vyberá Anna Porubcová

Dobrý príbeh unesie našu myseľ a výkupné si pýta stránku po stránke. Vyberte si skvelé čítanie z výberu Knihy roka.

Najpredávanejšie z ponuky  

Novinky v čitateľských profiloch

1

Túto knihu som kúpila ako všestranný darček pre zábavu, odreagovanie sa, kreatívne vyšantenie. Destrukční denník má všetko čo som dúfala že bude mať a odporúčam ho každému mladému či staršiemu na odreagovanie sa. Taktiež je to skvelý darček :)

Čítaj viac

22

Šikmý kostel je audiokniha, ktorú som občas počúvala so zatajeným dychom, občas so zimomriavkami a priznám sa i so slzami v očiach.
Karin Lednická napísala skvelé dielo a Vilma Cibulková mu dodala korunu svojim nezameniteľným, niekedy citlivým, niekedy surovým, avšak po každej stránke uchu lahodiacim hlasom. Vďaka týmto dvom dámam sa Šikmý kostel stal i audioknihou roka 2020 a ja som rada, že som mala možnosť si ju vypočuť.
-
Rozprávanie prvej časti sa odohráva v rokoch 1894-1921 na česko-poľských hraniciach, v mestách a dedinách ako: Karviná, Stonava, Havířov či poľské soľné mesto Wieliczka (pri Krakove). Príbeh začína veľkým banským nešťastím v r. 1894, ktoré poznačí osudy mnohých banských rodín a zasiahne do života obyvateľov celého kraja. Autorka nám priblíži v troch dejových líniách osudy troch protagonistov - Barbory, Julky a Ludwika. Zároveň s nimi spoznáme i mnoho iných, či už rodinných príslušníkov, známych alebo iba bežných susedov. Autorka verne vykresľuje dobový život typický pre danú banícku oblasť a nechá nás nahliadnuť do každodenných radostí i starostí sprevádzajúcich bežného človeka. A veruže starostí bolo viac ako radostí. Až pri čítaní/počúvaní si človek uvedomí, že dnešné starosti sú v porovnaní s tými na konci 19. storočia iba obyčajnou banalitou a vlastne ani len netušíme čo znamená slovné spojenie “prebíjať sa životom zo dňa na deň”. Veď kto by sa už dnes vybral na 125 kilometrový pochod z Karvinej do Wieliczky iba kvôli tomu, aby si urobil zásoby soli?! A nedá mi nespomenúť, že zabezpečenie tejto koreniny cenenej (aj v rozprávkach) nad zlato, bolo výlučne výsadou žien, mnohokrát v sprievode malých detí či dojčiat. Drsnosť danej doby je pre dnešného pretechnizovaného a pohodlného človeka takmer nepredstaviteľná.
Postavy tohto románu sú rôznorodé. Niektorí berú život s nadhľadom a ľahkosťou, niektorí sa celkom vžili do role trpiteľa a obetavo nesú nadelený osud, ktorý by však pri troche menšej skostnatelosti a flexibilnosti mohol byť únosnejší.
Autorka zapracovala do románu mnohé reálne udalosti z dejín, medziiným prvú svetovú vojnu či česko-poľský konflikt po skončení vojny. Takisto už spomínaný pochod za soľou, taký typický pre túto oblasť, autorka zdokumentovala na základe svojich rešerší. Okrem baníctva sa veľa dozvieme i o fungovaní pivovarníctva v tej dobe. O rozmachu oboch odvetví alebo i o železnici, ktorá spájala Karvinú s Košicami.
-
Tento román bol bohatý nielen na udalosti, ale i na postavy, ich osudy, žiale a trápenia. Daná doba nebola jednoduchá, avšak o to väčšmi si dokázali ľudia ceniť malé radosti, ktoré život priniesol. Je to krásna kniha i keď v mnohých ohľadoch drsná. A preto si myslím, že určite stojí za prečítanie alebo vypočutie!

Čítaj viac

Čitateľské kolekcie

„Čím väčšmi autorovi dochádza dych, tým sú jeho vety nie kratšie, ale dlhšie.“

John Steinbeck