Knihy
E-knihy

Oči zasypané pieskom

Absynt, 2015
Vydavateľstvo
Absynt, 2015

V rámci edície „Prekliati reportéri” prinášame knihu reportáží Pawła Smoleńského o jednom konflikte a dvoch krajinách. Je ešte možné dosiahnuť mier na území Palestíny a Izraela, v Jeruzaleme, v Pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu? Paweł Smoleński...

Čítaj viac

12,10 €

Vypredané, je však dostupné ako e‑kniha.

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

V rámci edície „Prekliati reportéri” prinášame knihu reportáží Pawła Smoleńského o jednom konflikte a dvoch krajinách. Je ešte možné dosiahnuť mier na území Palestíny a Izraela, v Jeruzaleme, v Pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu?

Paweł Smoleński sa opäť vydáva na tie najcitlivejšie miesta, pozerá na neustále sa predlžujúci múr, číta o ďalších samovražedných útokoch, počúva o nenávisti. Snaží sa pochopiť, i keď si je vedomý, že čokoľvek pochopiť bude nekonečne zložité. “Ja som to nerozmotal. Podľa mňa sa to nedá rozmotať z niekoľkých dôvodov. V prvom rade preto, že ako v každom konflikte je situácia šialene dynamická, človek „antihrdina“ sa môže v priebehu dňa, týždňa zmeniť na hrdinu. Mne sa zdá, že trochu už rozumiem, možno aj viac než len trochu, ale zdá sa mi to každý druhý pondelok, každý tretí štvrtok, ale už v utorok alebo v stredu vôbec ničomu nerozumiem. V nedeľu sa snažím nerozmýšľať.”

“Počas dlhých rozhovorov s Pawłom Smoleńským som sa musel neustále pasovať s najzaujímavejšími otázkami o Blízkom východe, aké som kedykoľvek dostal. Mohlo by sa zdať, že aby niekto tak hlboko pochopil tento divný a paradoxný región, nemôže byť z Poľska, alebo prinajmenšom by mal byť viac opálený než on. Ale nie, jeho otázky, priamočiarosť a dôvtip sú dôkazom, že reportér, ktorý sa zaoberá politickými otázkami, jednoducho musí byť zvedavý, poctivý a dostatočne tvrdohlavý, aby sa nedal zmiasť frázami, ktoré počuje, keď hľadá zložitejšie a nejednoznačné odpovede.”


Čítaj viac

Recenzie, kritiky

Oči zasypané pieskom (Martina Hatňanková), citajto

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
251
Hmotnosť
240 g
Rok vydania
2015
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Absynt
Rozmer
115×185 mm
ISBN
9788097182304
Naše katalógové číslo
204618

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,5 / 5

13 hodnotení

8
4
1
0
0

Martin
18.7.2017
Jeden krát zažiť je viac ako niekoľkokrát počuť
Nejdem sa rozpisovať o konkrétnostiach. Prečítajte si túto knihu, ak sa chcete o izraelsko-palestínskom konflikte dozvedieť niečo viac ako len strohé fakty, od človeka, ktorý tam reálne bol a má mnoho priateľov na obidvoch znepriateľených stranách. Bol som aj na prednáške tohto pána, na staničke v Žiline. Pôsobil na mňa príjemným dojmom, skromne a nezaujato, čo sa nedá povedať o niektorých našich vševedúcich pisálkoch a samozvaných analytikoch, ktorí v palestínskej zemi ani pätu neomočili. Z tejto knihy dýcha človečina.
Čítaj viac
Twista
22.5.2017
Palestína, taká aká v skutočnosti je
Kto v živote nenavštívil Palestínske autonómne, samosprávne územie, nečelil viac hodinovému vypočúvaniu zo strany izraelskej bezpečnosti na ceste do Bethlema respektíve nevidel to množstvo takzvaných checkpointov, ktorými občania Palestíny prechádzajú kamkoľvek sa pohnú si nedokáže predstaviť ako sa život vyvíja v tejto oblasti. Kniha ale poskytuje dovoľujem si tvrdiť takmer autentický pohľad na vec cez rozprávanie viacerých izraelských a palestínskych každodenných príbehov. Azda najviac vystihuje situáciu v tomto regióne výrok palestínskej ženy pred plánom izrealských žien v znení: "Bojím sa Vás ...... " na čo Izrealská žena reaguje ... " Aj ja sa Vás bojím..." Strach je emócia, ktorá je pre jedných aj druhých v tomto regióne najvýstižnejšia. Odporúčam.
Čítaj viac
Martin Chudík
2.11.2015
palestínske reportáže
som prekvapený, ako svoje reportáže autor poňal.každá reportáž je založená na konkrétnom príbehu/osobe/ udalosti zo Západného brehu alebo Gazy a konfrontuje ju s inými pohľadmi. reportáže prinášajú veľa zaujímavých reálií, ale treba poznať pozadie vývoja blízkovýchodných udalostí, aby sa človek v texte nestratil. Inak podľa mňa asi najkvalitnejšia reportážna kniha s touto tematikou.
Čítaj viac

Vydavateľstvo Absynt bolo založené s cieľom prinášať na slovenský knižný trh svetovú reportážnu literatúru a fotografiu.

Našou ambíciou je vydávať knihy autorov, ktorí získali ocenenia za svoju tvorbu alebo boli ocenení významnými organizáciami za boj o ľudské práva.

Výber reportážnej literatúry je určený aktuálnosťou a dôsledným spracovaním témy, objektívnym prístupom, hľadaním zmierenia a odvahou autora neuspokojiť sa s frázami, ktoré sa núkajú pri hľadaní zložitejších a nejednoznačných odpovedí.

Knihy Vydavateľstva Absynt budú prinášať diela tých najlepších autorov reportážnej literatúry s dôrazom na hodnotu knihy, čiže na návrh obálky, výber materiálu, sadzbu, typ písma a papiera.

Vydavateľstvo Absynt je neziskový projekt, ktorý je financovaný z vlastných zdrojov, z predaja kníh, z grantov a darov. Všetky finančné prostriedky sú určené na vydávanie kníh a organizáciu stretnutí s autormi reportáží.

Čítaj viac

„Niektoré knihy sú nezaslúžene zabudnuté, žiadna však nie je zapamätaná nezaslúžene.“

W. H. Auden