popis
Súostrovie Gulag

Súostrovie Gulag   

Kniha v troch zväzkoch

Alexander Solženicyn  ·  Vydavateľstvo: Premedia, 2012
Edícia: História  
Bežná cena: 59,00 €
Naša cena: 56,05 €
Ušetríte:5% (2,95 €)
POŠTOVNÉ ZADARMO!
Posielame do 5 dní.

Informácie o dostupnosti   Pozrieť, v ktorých kníhkupectvách máme na sklade

Detaily

 • 1248 strán
 • pevná s prebalom väzba
 • slovenský jazyk
Viac podrobností

O knihe

Nové slovenské vydanie Súostrovia Gulag vychádza v revidovanom preklade doplnenom novými poznámkami a doslovom, ktorý sa zameriava na slovenské obete gulagu a dobové politické súvislosti.

Solženicynovo prelomové dielo odhaľuje pomery v sovietskych komunistických koncentračných táboroch. Stalo sa symbolom politickej a ľudskej obžaloby stalinizmu, pričom však neobchádza fakt, že základy totalitného štátu siahajú až k Leninovi – už počas jeho vlády začali masové popravy, položil základy plánovanej ekonomiky, vytvoril Čeku a vznikli prvé tábory, neskôr známe ako gulag.

Autor čerpal z vlastných skúseností politického väzňa, ktorý prešiel hrôzami gulagu, ako aj z dobových dokumentov a mnohých autentických svedectiev. Sleduje osud jedného väzňa od zatknutia, cez vyšetrovanie, súd, transport do tábora a život v ňom, ako aj ďalšie príbehy jednotlivých väzňov a na pozadí týchto udalostí uvažuje o nezmyselnej krutosti a absurdite sovietskeho zákonodarstva a pomerov v Stalinovej ére.

Podľa Solženicynových prepočtov prešlo gulagom počas jeho existencie okolo šesťdesiat miliónov ľudí. Keď roku 1970 získal Nobelovu cenu za literatúru, vedelo iba pár zasvätených, že už dvanásť rokov pracuje na svojom najdôležitejšom diele. Súostrovie Gulag patrí medzi najvýznamnejšie knihy 20. storočia. Ako napísal americký diplomat a historik George F. Kennan, je to „najväčšie a najsilnejšie jednotlivé svedectvo o politickom režime, aké sa v modernej dobe objavilo.“


Podrobnosti

 • Počet strán: 1248 strán
 • Väzba: pevná s prebalom väzba
 • Rozmer: 240×170 mm
 • Hmotnosť: 2610 g
 • Jazyk: slovenský jazyk
 • ISBN: 9788089594122
 • Rok vydania: 2012
 • Naše katalógové číslo: 135309
Pomôžte nám doplniť informácie o knihe

Poslať doplňujúce údaje o knihe

Máte o knihe viac informácii ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácii na našich stránkach.

Kniha: Súostrovie GulagZdieľať

Ukážka z knihy

Štvrtá kapitola

VYHNANSTVO NÁRODOV


Historici nás môžu opraviť, ale priemerná ľudská pamäť z 19., ani z 18., ani zo 17. storočia si neuchovala spomienku na masové násilné presídlenie národov. Vyskytovalo sa koloniálne pokorenie – na oceánskych ostrovoch, v Afrike, Ázii, v Turkestane, víťazi získavali moc nad domácim obyvateľstvom, ale nevyvinutým hlavám kolonizáto¬rov akosi nezišlo na um, aby toto obyvateľstvo izolovali na jeho od vekov obrábanej pôde, v domoch praotcov. Azda iba vývoz černochov na americké plantáže poskytuje akúsi analógiu a precedens. Tam však nefungoval zrelý štátny systém: boli tam len jednotliví kresťania-otrokári, v hrudi ktorých sa zrazu búrlivo prejavila mož¬nosť prospechu, takže každý lovil sám pre seba, klamal a kupoval černochov jednotli¬vo, aj po desiatkach.
Musela prísť nádej civilizovaného ľudstva – 20. storočie, na základe Jedine správne¬ho učenia sa musela maximálne rozvinúť národnostná otázka, aby najerudovanejší odborník...

Hodnotenia čitateľov (hodnotilo 7 ľudí)

Povedzte svoj názor na tento titul ostatným návštevníkom aj Vy!

Upozornenie pre čitateľov! Niektoré recenzie prezrádzajú aj dôležité momenty deja. Aby sme vám nepokazili prekvapenia a pôžitok pri čítaní, text týchto príspevkov je automaticky skrytý a označený červeným pásikom. Ak si želáte, môžete si ho sami zobraziť.
Richard
Richard
22.12.2014
Reagovať
silný zážitok

výborne napísaná kniha ktorá detailne popisuje atmosféru a mechanizmus gulagov - koncentračných táborov v ZSSR. čítal som ju dosť dlho vzhľadom aj na rozsah tohto diela, no stojí to za to. veľa pasáží je svojou podstatou až nepochopiteľných a človek sa veľakrát pozastaví nad tým, aké hrôzy bývali bežne páchané na väzňoch. Absurdnosť celého systému počínajúc zatýkaním, pokračujúc vyšetrovaním a odsúdením a končiac samotným výkonom trestu dáva človeku otázku, aký malo toto celé zmysel. Z tohto hľadiska má táto kniha nielen historický, ale aj duchovný charakter

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (6)   nie (5)  
Nahlásiť recenziu
Jana Kovačičová
Jana Kovačičová
23.09.2013
Reagovať
... uff...

dalo mi to zabrať. iste nejde o čítanie len tak z dlhej chvíle. fascinujúce, a pritom také hrozné...

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (7)   nie (6)  
Nahlásiť recenziu
Peter Šimurka
Peter Šimurka
15.08.2013
Reagovať
Každý

Túto knihu by si mal prečítať každý človek na svete. Čítanie je ťažké a pomalé. Vedel som čo sa dialo v SSSR ale až detaily a príbehy konkrétnych ľudí ma šokovali. Niektoré pasáže som čítal viackrát ako keby mozog nechcel veriť tomu čo číta a čo dokázali robiť ľudia vlastným ľudom. Počas čítania čo bolo cca 3/4 roka som musel neustále premýšľať o tom čo som práve prečítal.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (12)   nie (3)  
Nahlásiť recenziu
Vilma
Vilma
10.06.2013
Reagovať
Súostrovie Gulag

Memento

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (2)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
martinko 603
martinko 603
29.04.2013
Reagovať
Názor čitateľa

Výborné,úžasné a zároveň strašné...ani si neviem predstaviť,čím asi autor po zverejnení tej knihy v ZSSR prešiel...Nakoľko mám tu \"česť\",že mám kolegov rusov,je hrozné,že ešte aj po toľkých rokoch, súdruha Stalina,čekistov,NKVD a podobné inštitúcie stále obhajujú....je to kniha,silný príbeh vypovedajúci o tisícoch ľudských osudoch...kniha,ktorá ma donútila zamyslieť sa nad tým,aký som šťastný,že nežijem v tej strašnej dobe plnej intríg,násilia a upodozrievania!!!!Súhlasím s tým pánom predomnou,určite by som tú knihu odporúčil ako povinné čítanie,naším internetom rozmaznaným deťom.....Všetká česť autorovi za odvahu.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (7)   nie (5)  
Nahlásiť recenziu
Jano
Jano
17.03.2013
Reagovať
Názor čitateľa

Je to kniha pre čitateľov pripravených na holé a nekompromisné fakty z obdobia, ktoré dodnes ospevuje mnoho nepoučených. Odkaz tejto knihy by som dal ako povinné štúdium na školy, aby sa aj mladé generácie poučili a mali na pamäti, ako dokáže človek v sebe prebudiť netvora. Nakoľko som mal v rodine príbuzného, ktorý týmto utrpením prešiel, čítanie tohto diela ma naplno zasiahlo. Nemalo by sa zabudnúť na túto dobu a preto vďaka autorovi za odvahu.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (13)   nie (2)  
Nahlásiť recenziu
Ondrej
Ondrej
08.02.2013
Reagovať
Názor čitateľa

Knihu som mal možnosť čítať v predchádzajúcom vydaní z "oných časov" požičanú, teraz pomaly lúskam jej strany a oživujem, čo som medzičasom vytesnil. Súostrovie Gulag odporúčam každému, kto aj v dnešnej dobe háji dobu a podmienky v akých sme žili pod ochrannou rukou ZSSR a tomu, kto chce poznať pravdu o tomto zvátenom (z)riadení.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (6)   nie (2)  
Nahlásiť recenziu
Mária
Mária
14.01.2013
Reagovať
Názor čitateľa

Kniha je zaujímavá, upozorňujem, že sa nedá čítať v kuse ako román.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (4)   nie (2)  
Nahlásiť recenziu
10.01.2013
Reagovať
Názor čitateľa

Každý kto sa chce dozvedieť niečo o Rusku a jeho fungovaní v 20. storočí by si tieto knihy mal určite prečítať.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (4)   nie (3)  
Nahlásiť recenziu
Gerlach
Gerlach
21.11.2012
Reagovať
Najdite si čas

Ja tomuto občanovi Solženicynovi dosť verím – neverili mu najmä sovietske úrady, ktoré ho hneď po vydaní tejto knihy vyhostili. Dobre vedeli, že o nich povedal oveľa viac, než boli ochotní počuť. Kto naozaj prečítal celé Súostrovie Gulag a pokúsil sa predstaviť si, koľko práce a odvahy množstva ľudí za tým stojí, by sa asi vyvaroval povrchných súdov a známkovania na základe toho, čo si pamätá z nekrológov spred štyroch rokov, keď autor zomrel a všetci sa predháňali s vyznaniami, že ku koncu života im jeho názory nevoňali. Svoje najdôležitejšie knihy však napísal dávno predtým, ako v ňom prevážil konzervatívny moralista. Ktokoľvek písal o gulagu po Solženicynovi, to mal veľmi ťažké a bolo náročné povedať ešte čosi dôležité napriek tomu, že súčasní bádatelia už majú lepší prístup k archívom ako mal Solženicyn. Ako sám tvrdil, keď sa po rokoch pokúsil Gulag dotvoriť, kniha sa tomu sama bránila, bol to uzavretý celok a všetky dodatky už boli zbytočné. Nehovorím, že je to dokonalá kniha, ale pri danej téme a žánri (nehovoriac o podmienkach na písanie) sa tomu veľmi priblížil.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (2)   nie (4)  
Nahlásiť recenziu
eva
eva
14.11.2012
Reagovať
Názor čitateľa

ja tomuto občanovi Solženicynovi nie celkom verím, aj ked je velmi populárny a stal sa "stár!!!"... ku koncu jeho , nazvime to profeionálnej kariéry, svojimi postojmi a vyjadreniami ma sklamal

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (5)   nie (26)  
Nahlásiť recenziu
čaňo
čaňo
09.10.2012
Reagovať
Súostrovie Gulag
Tento príspevok prezrádza dôležitý moment deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania. Prajete si ho zobraziť?
Ďalej odporúčam: Varlam Šaalamov - Kolymské poviedky podbný žáner
Nahlásiť recenziu

Odporúčania

Impérium
Naša cena: 11,75 € (ušetríte 11%)
Ryszard Kapuściński, otec poľskej reportážnej školy, autor mnohých úspešných kníh reportážneho žánru. Svetové uznanie mu priniesli najmä reportáže...
Civilizácia
Naša cena: 18,91 € (ušetríte 5%)
Nová kniha britského historika nám predstavuje pokus o konfrontáciu stretu Západu a zvyšku sveta. Rovnako ako vo svojej predchádzajúcej knihe...
Impérium
Naša cena: 9,20 € (ušetríte 30%)
Ryszard Kapuściński, otec poľskej reportážnej školy, autor mnohých úspešných kníh reportážneho žánru. Svetové uznanie mu priniesli najmä reportáže...
Zamlčané dejiny
Naša cena: 29,00 €
Minulosť Slovanov, a s ňou súvisiaci pôvod a začiatky Slovenov-Slovákov, sú zaťažené účelovými dezinformáciami. Ich minulosť bola dlho zamlčovaná,...

Ďalšie knihy z edície História

Krvavé územie
Naša cena: 24,37 € (ušetríte 2%)
Čierna zem
Naša cena: 18,95 € (ušetríte 5%)
Krutý kontinent
Naša cena: 24,23 € (ušetríte 3%)
Čierna zem
Naša cena: 9,90 € (ušetríte 50%)
Maďarsko v druhej svetovej vojne
Naša cena: 23,66 € (ušetríte 5%)
Diablovi spojenci
Naša cena: 23,66 € (ušetríte 5%)
Neprehliadnite: náš tip!
Súostrovie Gulag
+
Historie gulagu
Kúpte si titul
Súostrovie Gulag

spolu s titulom
Historie gulagu
Spolu iba za 73,48 €
(ušetríte 3,67 €)
Kúpiť spolu
Moja knižnica
Prihláste sa a môžete ihneď začať hodnotiť knihy jediným klikom a vytvoriť si u nás vlastnú knižnicu!
Čo je moja knižnica?
Ďalšie knihy z tejto oblasti
Impérium
Ryszard Kapuściński
Naša cena: 11,75 €
Podkarpatská Rus v dějinách Československa 1918–1946
Jan Rychlík, Magdaléna Rychlíková
Naša cena: 14,65 €
Zabudnutí hrdinovia protitureckých bojov
Miroslav Eliáš
Naša cena: 14,62 €
Dejiny štátu a práva na území Slovenska I.
Peter Mosný, Miriam Laclavíková
Naša cena: 6,65 €
Krvavé územie
Timothy Snyder
Naša cena: 24,37 €
Slovenská republika v rokoch 1939 - 1945
Roman Michelko
Naša cena: 5,89 €
Postavy veľkomoravskej histórie
Matúš Kučera
Naša cena: 13,21 €
Ďalšie knihy od autora
Naša cena: 21,99 €
Naša cena: 21,99 €
Naša cena: 7,06 €
Najpredávanejšie knihy za posledných 14 dní
Úlomky spomienok
Marika Gombitová, Miroslav Graclík
Naša cena: 11,82 €
Tanec s drakmi 1: Sny a Prach
George R.R. Martin
Naša cena: 15,12 €
Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej
Ransom Riggs
Naša cena: 13,60 €
Si ako slnko
Táňa Keleová-Vasilková
Naša cena: 8,72 €
Harry Potter a Prekliate dieťa (Kniha 8)
J.K. Rowling, Jack Thorne, John Tiffany
Naša cena: 14,39 €Je skutočne veľa ľudí, ktorí čítajú iba preto, aby nemuseli myslieť. (Georg Christoph Lichtenberg)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinus.sk darovali už 332 447,07 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička