popis
Krutý kontinent
Kruty kontinent (Keith Lowe)

Krutý kontinent   

Európa krátko po druhej svetovej vojne

Keith Lowe  ·  Vydavateľstvo: Premedia, 2014
Edícia: História  
Bežná cena: 24,90 €
Naša cena: 24,23 €
Ušetríte:3% (0,67 €)
Poštovné zadarmo nad 49 €! Objednajte si tovar spolu nad 49 € a poštovné zaplatíme za vás! (viac info)
Posielame do 5 dní.

Informácie o dostupnosti   Pozrieť, v ktorých kníhkupectvách máme na sklade

Detaily

 • 496+16 strán
 • pevná s prebalom väzba
 • slovenský jazyk
Viac podrobností

O knihe

Tento titul je v ponuke aj ako elektronická verzia Krutý kontinent
Jedinečná kniha o Európe krátko po druhej svetovej vojne zachytáva široké spektrum konfliktov, ktorými kontinent prešiel približne v rozmedzí rokov 1944 až 1949. Koniec vojny priniesol explóziu nového násilia naprieč celou Európou.

Väzni zabíjali svojich väzniteľov, odbojári zabíjali a pranierovali kolaborantov. Etnické čistky, občianske vojny, znásilňovanie a zabíjanie boli bežné v dňoch, mesiacoch aj rokoch po oficiálnom skončení vojny. Kniha britského historika skúma Európu hnanú túžbou po pomste. Krutý kontinent je šokujúcim portrétom doteraz nepovšimnutej doby bezprávia a hrôz.

Ako píše autor, je len akýmsi príjemným mýtom, že akonáhle skončila druhá svetová vojna, všetko sa vrátilo do normálu. Všetko, čo existovalo pred vojnou, bolo zničené, a to nehovoríme iba o dopravnej infraštruktúre, budovách či fabrikách, ale o celom predvojnovom živote. Povojnové roky sa niesli v znamení presídľovania, posúvania hraníc, ale trebárs aj zbavovania sa nepohodlných detí, ktoré v mnohých krajinách zostali po nemeckých vojakoch. Kniha Krutý kontinent je prvá veľká syntéza o danom období, ktorá ukazuje, že podobné dianie a chaos existovali takmer všade v Európe.

Podrobnosti

 • Originálny názov: Savage Continent (kúpiť v originálnej verzii)
 • Počet strán: 496+16 strán
 • Väzba: pevná s prebalom väzba
 • Rozmer: 170×240 mm
 • Hmotnosť: 1140 g
 • Jazyk: slovenský jazyk
 • ISBN: 9788081591303
 • Rok vydania: 2014
 • Naše katalógové číslo: 192548
Pomôžte nám doplniť informácie o knihe

Poslať doplňujúce údaje o knihe

Máte o knihe viac informácii ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácii na našich stránkach.

Kniha: Krutý kontinentZdieľať

Recenzie, kritiky

„Názorná a desivá. Táto skvelá kniha zachytáva málo známy a hrozivý obraz kontinentu v zajatí bezprávia a chaosu.“
– Ian Kershaw

„Máme tu nový historický talent... Vynikajúco rozvrhnutá a škrupulózne objektívna práca o kontinente, ktorý sa ocitol na kolenách.”
– BBC History Magazine

„V Loweho mimoriadne objektívnej knihe sa chaotické obdobie medzi druhou svetovou vojnou a európskym „studeným mierom” päťdesiatych rokov dočkalo skvelého spracovania.”
– Financial Times, „Najlepšie knihy roka"

Hodnotenia čitateľov (hodnotilo 12 ľudí)

Povedzte svoj názor na tento titul ostatným návštevníkom aj Vy!

Upozornenie pre čitateľov! Niektoré recenzie prezrádzajú aj dôležité momenty deja. Aby sme vám nepokazili prekvapenia a pôžitok pri čítaní, text týchto príspevkov je automaticky skrytý a označený červeným pásikom. Ak si želáte, môžete si ho sami zobraziť.
Marek
Marek
25.03.2016
Reagovať
Skutočne brutálne čítanie

Knihu som si kúpil a prečítal s veľkým záujmom a musím uznať, že sa mi páčila a bola dobrá. Dozvedel som sa nechutné a ukrutné fakty, ktoré sa na dejepise vôbec nespomínajú. Nemal som ani poňatia, čo sa odohrávalo v rokoch po druhej svetovej vojne, preto som bol veľmi prekvapený tým, čo som sa dočítal. Povojnové obyvateľstvo Európy sa muselo vysporiadať s fyzickou deštrukciou, hladom, lúpežnými gangmi, vyrovnávaním si účtov, etnickými čistkami, vysťahovalectvom nepohodlných a najrôznejšími formami príkoria a útlaku zo strany jednotlivcov, spoločnosti i štátu ako takého. Každý tento aspekt povojnového života je v knihe opisovaný pomerne stručne, no vždy sú tam vystihnuté tie najpodstatnejšie veci, zvyčajne aj s odkazom na zdroj. Okrem tejto stručnosti, ktorá však menej náročným čitateľom zrejme vadiť nebude, mi ešte trochu vadí aj krátka obrazová príloha. Tých fotiek mohlo byť v knihe skutočne viacej. S kvalitou prekladu aj úpravou som bol spokojný. Odporúčam prečítať. 100%

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (1)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Dušan Ján Hlísta
Dušan Ján Hlísta
20.11.2015
Reagovať
Krutý kontinent

Vynikajúca kniha, (a precízne preložená) napísaná z hlbokou znalosťou všetkých súvislostí. Jediným kazom je, že číslovanie poznámok v texte niekoľkých jednotlivých kapitol sa líši od číslovania v závere knihy. Od vydavateľstva Premedia by som očakával precíznejšiu prácu pri kontrole pred tlačou.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (3)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Ľubica
Ľubica
09.09.2015
Reagovať
Úžasná kniha

Je to výpoveď o tom, ako vedia ľudia v období vojny absolútne stratiť ľudskosť, ako im pomsta dokáže zatemniť zdravý rozum a že existujú medzi nami stále takí, ktorí veľmi radi využijú obdobné príležitosti na pokračovanie vo vraždení a na uchopenie moci. Jednoznačne odporúčam!

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (4)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Ján Végső
Ján Végső
26.07.2015
Overený nákup Reagovať
1*

rozprávanie /podložené faktami/ o tom, že keď keď sa skončí vojna, nie je to ako keď otočíš vypínačom a zapne sa mier.... toto sme v dejepise nemali. a mali sme mať!

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (6)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Franekova Veronika
Franekova Veronika
18.06.2015
Reagovať
Názor čitateľa
Tento príspevok prezrádza dôležitý moment deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania. Prajete si ho zobraziť?
Nahlásiť recenziu
Ivan Chalupecký
Ivan Chalupecký
13.06.2015
Reagovať
Názor čitateľa

Kniha na základe dokumentov informuje o veciach, ktoré sa často zamlčiavajú alebo neberú do úvahy. Je spracovaná na základe dlhoročného výskumu v archívoch rôznych štátov. Výborne doplňa doterajšiu literatúru p 2. svetovej vojne.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (2)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Ivan Chalupecký
Ivan Chalupecký
18.05.2015
Overený nákup Reagovať
Krutý kontinent

Mnoho rokov po vojne prináša kniha objektívny a celkový pohľad na problémy povojnových rokov v Európe, ktoré si doteraz málokto všímal. Je spracovaná kompetentne, na základe vierohodných podkladov a je veľkým prínosom pre dejiny Európy v rokoch 1945 - 1948.
Ivan Chalupecký

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (6)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Bakytová
Bakytová
02.03.2015
Reagovať
krutý kontinent
Tento príspevok prezrádza dôležitý moment deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania. Prajete si ho zobraziť?
Nahlásiť recenziu
Patrik Paštrnák
Patrik Paštrnák
31.01.2015
Reagovať
guuut

výborná kniha a ešte výbornejší preklad! zhltnuté na počkanie. široký záber a kontext udalostí doby po WWII, strašné veci sa to diali, chaos, smrť, hlad... zimomriavky všade.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (7)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Jan Blasko
Jan Blasko
12.01.2015
Overený nákup Reagovať
vyborna kniha

velm idobra kniha, poukazuje na tie povojnove udalosti ktore boli/su viacmenej utajovane, niesu vyucovane v skolach atd. velm idobre citanie a poucne. Pomoha pochopit nalady v europe a chovanie ludi v europe aj v dnes.

jedine co mi obcas vadi je autorove opakovanie sa napr: "ako som uz pisal predtym", "ako som uz spominal" ale oproti obsahu a v knihe popisanych veciach je to nic.
silno odporucam

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (9)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Dušan
Dušan
24.11.2014
Reagovať
Krutý kontinent

Autor výborne zdokumentoval brutalitu skupín ľudí nielen počas vojny,ale aj po jej skončení.Je to vyvážené rozprávanie o krutostiach ,ktoré páchali nielen "nadľudia" a ich pomáhači ,/často z radov porobených národov/,ale neskôr rovnako aj postihnutí.Etnická a rasová nenávisť,závisť a snaha pomstiť sa-to je v knihe napísané nevšedným štýlom. a v krátkosti upozorňuje aj na pokračovanie krutostí do dnešných čias.......Vysoko hodnotím,že autor na asi 70 stranách uvádza pramene,z ktorých čerpal informácie.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (14)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Braňo
Braňo
18.11.2014
Reagovať
Názor čitateľa

Výborná kniha, autor sa nebojí riešiť aj témy, ktoré by niektorí radšej utajili...Niektoré témy sú až kontroverzné v dobrom slova zmysle. Jedna z najlepších historických kníh dneška!

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (16)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu

Odporúčania

Americký cisár
Naša cena: 10,77 € (ušetríte 11%)
Utečenecká kríza nie je slovným spojením, ktoré sa týka výhradne dnešných dní. Aj naši predkovia z východu rakúsko-uhorskej monarchie boli na...
Denník Anny Frankovej
Naša cena: 11,53 € (ušetríte 11%)
Úplné vydanie najznámejšieho denníka na svete pod záštitou Nadácie Anny Frankovej. Trinásťročná Anna Franková sa spolu s rodinou počas druhej...
Odsúdení prežiť
Naša cena: 13,26 € (ušetríte 11%)
Tri mladé židovské matky. Tri bábätká. Tri neuveriteľné skutočné príbehy, ktoré osud spojil do jedného - do svedectva o tom, ako láska napokon...
Keď Hitler bral kokaín a Leninovi ukradli mozog
Naša cena: 12,37 € (ušetríte 11%)
Vedeli ste, že Hitler užíval kokaín? Že Stalin vykradol banku? Že telo Charlieho Chaplina po jeho smrti ukradli a požadovali zaň výkupné? Giles...

Ďalšie knihy z edície História

Krvavé územie
Naša cena: 24,37 € (ušetríte 2%)
Súostrovie Gulag
Naša cena: 56,05 € (ušetríte 5%)
Čierna zem
Naša cena: 18,95 € (ušetríte 5%)
Čierna zem
Naša cena: 9,90 € (ušetríte 50%)
Maďarsko v druhej svetovej vojne
Naša cena: 23,66 € (ušetríte 5%)
Diablovi spojenci
Naša cena: 23,66 € (ušetríte 5%)
Moja knižnica
Prihláste sa a môžete ihneď začať hodnotiť knihy jediným klikom a vytvoriť si u nás vlastnú knižnicu!
Čo je moja knižnica?
Ďalšie knihy z tejto oblasti
Odsúdení prežiť
Wendy Holden
Naša cena: 13,26 €
Americký cisár
Martin Pollack
Naša cena: 10,77 €
Denník Anny Frankovej
Otto H. Frank (editor), Mirjam Pressler (editor)
Naša cena: 11,53 €
Vojna
Samuel Činčurák
Naša cena: 12,45 €
Jeden z nás: Príbeh o Nórsku
Asne Seierstad
Naša cena: 14,23 €
Nemecko očami policajtky
Tania Kambouri
Naša cena: 11,48 €
Komando 52
Peter Tóth
Naša cena: 10,64 €
Najpredávanejšie knihy za posledných 14 dní
Support
Michal Truban
Naša cena: 11,49 €
Si ako slnko
Táňa Keleová-Vasilková
Naša cena: 8,72 €
Montessori - Aktivity pre deti
Naša cena: 12,37 €
Kniha radosti
Dalajlama, Desmond Tutu, Douglas Abrams
Naša cena: 10,97 €
Harry Potter a Prekliate dieťa (Kniha 8)
J.K. Rowling, Jack Thorne, John Tiffany
Naša cena: 14,39 €Praví spisovatelia sú ľudstvu hryzením svedomia. (L. Feuerbach)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinus.sk darovali už 333 787,38 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička