Knihy
E-knihy

Emília Vášáryová - Pr(a)vá dáma

Rozhovory s Jánom Štrasserom

Forza Music, 2014
3 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Forza Music, 2014

Spisovateľ a publicista Ján Štrasser prichádza túto jeseň s ďalšou knihou rozhovorov. Tentokrát sa zhovára s prvou dámou slovenskej divadelnej a filmovej scény Emíliou Vášáryovou. No nielen slovenskej scény. Už vo svojich hereckých začiatkoch zaujala...

Čítaj viac

11,90 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Spisovateľ a publicista Ján Štrasser prichádza túto jeseň s ďalšou knihou rozhovorov. Tentokrát sa zhovára s prvou dámou slovenskej divadelnej a filmovej scény Emíliou Vášáryovou. No nielen slovenskej scény. Už vo svojich hereckých začiatkoch zaujala mladučká herečka aj tvorcov z Čiech. Ani nie dvadsaťročná nakrútila dnes už kultový film Až přijde kocour, ktorý ju okamžite katapultoval na herecké a divácke výslnie. A českí režiséri na ňu nezabudli ani neskôr. Preto o Emílii Vášáryovej možno bez najmenšieho zaváhania povedať, že označenie „československá umelkyňa“ je jediné správne.

Svojím plachým úsmevom a zasneným pohľadom očarúvala celé generácie divákov. Rovnako presvedčivo stvárnila rozšafnú grófku, psychicky narušenú hrdinku či írečitú slovenskú žienku. Spomeňme len Evu Hlavajovú z Urbanovho Živého biča či Kristínu Habdžovú z Hečkovho Červeného vína. V jej prípade išlo vlastne o stelesnenie ideálu slovenských dievčat, ako sa nám zachoval v tvorbe klasikov. A hereckých rolí, v ktorých hrávala ženy oveľa mladšie, ako bol jej fyzický vek, bolo neúrekom. Až s pribúdajúcimi rokmi sa jej repertoár rozšíril o zrelé ženy a charakterové postavy. Prvé rozhovory s umelkyňou nahral Ján Štrasser už pred tromi rokmi a kniha mala vyjsť v roku jej okrúhleho jubilea. Ťažká choroba a smrť jej manžela scénografa Milana Čorbu prerušili práce na knihe a v začatom dialógu pokračovali až na jar tohto roku.

Emília Vášáryová patrí k tomu vzácnemu hereckému druhu, ktorého umenie vekom nielenže nestráca nič zo svojich kvalít, ale je stále príťažlivé pre divákov i tvorcov. V roku 2004 za svoj výkon vo filme Horem pádem získala prestížne ocenenie Český lev 2004.

Emília Vášáryová hrá v divadle, nakrúca filmy a sem-tam sa objaví aj v televíznych seriáloch. Popritom učí na vysokej škole múzických umení a žije aktívny život, aký vedie od svojej útlej mladosti, ktorú prežila v milovanej Banskej Štiavnici. Najväčší vplyv na formovanie jej postojov a osobnosti mal jej predčasne zosnulý otec, jeho stratu pociťovala po celý život. Ale aj jeho odkaz: byť za každých okolností slušným človekom.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
206
Hmotnosť
420 g
Rok vydania
2014
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Forza Music
Rozmer
150×215 mm
ISBN
9788089359752
Naše katalógové číslo
190614

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

3,0 / 5

8 hodnotení

2
1
2
1
2

Dana
9.11.2015
sklamanie
Mám rada Štrasserove rozhovory so známymi osobnosťami, prečítala som všetky, a na túto knižku som sa veľmi tešila.
Neviem prečo, ale musím povedať, že ma sklamala, akosi to nebolo ono, nemalo to ten šmrnc ako napr. Studenková či Kňažko, a to si Vášáryovú vážim viac, ako dvoch spomínaných, ale s niektorými jej názormi som nemohla súhlasiť. A, aj keď na to mala právo, niektoré veci o sebe zamlčala, lebo by mohli naštrbiť jej dobrý obraz. Skrátka - z knižky mám rozpačitý pocit.
Čítaj viac
Ivan Žembery
19.5.2015
Krasna kniha
Pani Milka Vášáryová je stále krásna dáma, na pohľad jemná, nežná, milá... Rozhovory s ňou ukazujú, že zároveň ale veľmi silná a vnútorne pevná osobnosť, čo v dnešnej dobe nie je veľmi častý jav.U verejne známych osôb možno ešte menej ako u tých "anonymných". Po prečítaní sa mi spojili viaceré útržky z napísaného s tým, čo som si o prostredí, v ktorom vyrastala, vypočul od svojej mamičky, ktorej bol na strednej škole v Banskej Štaivnici otec pani mily pán Vášáry triednym učiteľom. Aj knižka dokazuje, že práve rodinné prostredie bolo skvelými základmi na ktorých sa budovala jej osobnosť. Prajem pani Vášáryovej veľa zdravia a spokojnosti do ďalších rokov a nám čitateľom veľa podobných pútavých kníh ako je táto z pera Jána Štrassera.
Čítaj viac
Lucia Jelčová
18.5.2015
dalsi zo serie rozhovor, ktory sa oplati precitat
strasserove rozhovory nikdy neklzu po povrchu, vytvraju uceleny profil spovedanej osobnosti, a co povazujem za najprinosnejsie, nikdy nie su len indivudalnou spovedou, ale vzdy plasticky vykresluju realie doby a miesta.
Čítaj viac
13.5.2015
Názor čitateľa
Vynikajuce a obohacujuce citanie, kniha sa cita "sama".Pani Milka je skutocne velkou osobnostou nasej kultury a aj skvelou rozpravackou. Vrele odporucam, nebudete lutovat...
Čítaj viac
Janka Bernáthová
10.1.2015
Úžasný čitateľský zážitok
Kniha je plná úžasných spomienok a láskavých výpovedí o živote, ľuďoch a udalostiach, ktoré ho dotvárajú do jedinečnej podoby. A za tých, ktorí majú pani Emíliu Vášáryovú radi, vážia si ju a obdivujú pre jej herecké majstrovstvo a ľudské postoje môžem povedať, že po prečítaní knihy Pr(a)vá dáma ju budú milovať ešte viac.
Za mnohých čitateľov z Banskej Štiavnice srdečne ďakujem.
Čítaj viac
Michaela
10.1.2015
Názor čitateľa
Mimoriadne obohacujúca a výborná kniha spomienok, názorov, osobností.
Excelentné čítanie, veľká vďaka za túto knižku, urobila nám radosť a utvrdila
vo vedomí čestnosti, spravodlivosti a múdrosti.
Odporúčam všetkým.


Čítaj viac
Marika
15.12.2014
Dobrá kniha
Veľmi príjemné čítanie, dobré otázky a preto aj dobré odpovede. Ide o rozhovor dvoch inteligentných ľudí, ktorých názory vás obohatia, donútia zamyslieť a ponúknu názor, s ktorým sa dá stotožniť.
Čítaj viac

Čítaj viac

„Milý, píšem vám celkom nahá, lebo chcem byť jednoduchou a úprimnou“

Človek na ulici - Ivan Horváth
Človek na ulici
Ivan Horváth