popis
Archív
18
September
2017

Vyhlasovanie finalistov Martinus Cena Fantázie

18. 9. 2017 o 18:00

Spoznajte finalistov 15. ročníka súťaže poviedok žánru fantastiky Martinus Cena Fantázie. Za účasti porotcov a organizátorov súťaže budú vyhlásení aj finalisti žánrových cien za najlepší horor, sci-fi, fantasy a Ceny Bibliotéky.

13
September
2017

Ako písať o knihách

13. 9. 2017 o 18:00

Rozhovor o písaní knižných recenzií plný emócií a nečakaných momentov. Pozvali sme si k nám blogerov Miku Rosovú a Samuela Marca, aby sa s Rudim Rusom porozprávali o písaní recenzií, slovenskej literatúre a zhodnotili knižný trh z ich pohľadu. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli.

7
September
2017

Branislav Jobus

7. 9. 2017 o 18:00

O Braňuškových cestách a necestách, pohodlí aj nepohodlí, festivale, práci, no najmä o novej knižke Žubrienky inštalatérky, bola reč v našom kníhkupectve. Knihu vydalo vydavateľstvo Slovart - vydavateľstvo najlepších kníh rovnako ako všetky jeho predchádzajúce knihy. Vydavateľstvo a "tety zo Slovartu" sa o autora tak dobre starajú, že podľa vlastných slov nemá dôvod ísť nikam inam, či vydávať si knihy sám. Slovart mu na túto knižku pridelil aj ilustrátorku Emíliu Jesenskú, ktorá síce žije v Kanade, ale v týchto dňoch je späť na Slovensku a tak sme jej prítomnosť hneď využili a pozvali na besedu.

6
September
2017

Vladimíra Šebová

6. 9. 2017 o 18:00

Prvá poprázdninová beseda bola venovaná mladej autorke Vladimíre Šebovej, ktorá z trilógie o nespavosti vydala už dva diely. Druhý Hypersomnia nadväzuje na udalosti prvej časti a otvárajú sa nové otázky. Porozprávala nám aj o webovej stránke, ktorú ma špeciálne vytvorenú pre túto sériu a kde pravidelne pridáva všetky potrebné informácie, ktoré by mali čitatelia vedieť. Vladimíra žije v Prahe a kedysi sa venovala motivačnej činnosti, niektorí dokonca hovoria, že je to cítiť aj v tomto príbehu. Hoci dátum tretej knihy ešte prezradiť nemohla, isté je, že sa na ňu môžeme tešiť už v priebehu budúceho roka. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli. Moderovala Annamária Závodníková. Foto: Ján Belák

29
Jún
2017

Krst knihy Môj príbeh

29. 6. 2017 o 18:00

Žiaci zo ZŠ Markušovce napísali knihu Môj príbeh. Bude plná príbehov a fotografií o tom, ako si žiaci stanovili vlastné ciele a ako sa im ich darilo napĺňať. Dozviete sa napríklad o Samovi, ktorý sa stal najlepším bubeníkom na škole, či o Simone a Adriánovi, ktorí pomáhali druhým ľuďom. Knihy po ich vydaní poputujú do školskej knižnice. U nás sme knihu spolu s Tomášom Horváthom a jeho hosťami pokrstili.

28
Jún
2017

Ako sa dá predchádzať chorobám srdca a ciev

28. 6. 2017 o 18:00

Pripravili sme pre vás besedu k novému vydaniu knihy Ako sa dá predchádzať chorobám srdca a ciev. Druhé doplnené a rozšírené vydanie úspešnej knižky, ktorej autor zdôrazňuje, že skutočne efektívna môže byť kardiovaskulárna prevencia len vtedy, keď koordinovane z viacerých miest súčasne ovplyvníme to, čo preveril čas. Kniha je určená predovšetkým pre laickú verejnosť, ocenia ju lekári zo všetkých oborov a študenti lekárskych fakúlt. Moderovala Alena Heribanová.

27
Jún
2017

Dávid Winkler

27. 6. 2017 o 18:00

Pokrstili sme u nás debut Dávida Winklera Potomok. Hlavnou postavou knihy je novinár Richard, ktorý pátra po stopách svojho starého otca, ktorý bojoval v Normandii počas druhej svetovej vojny. Rozbieha sa pátranie, ktoré Richarda zavedie do USA a postupne odhaľuje históriu svojej rodiny. Knihu pokrstila Hanka Gallová a jej syn, moderovala Adriana Mikundová. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli.

20
Jún
2017

Dušan Budzak

20. 6. 2017 o 18:00

Po úspechu predchádzajúcej časti voľnej trilógie Sine metu, ktorá mala názov Údolie je ďalší diel – Štít/Sen opäť príbeh plný zvratov, napätia, smiechu aj smútku. Autor knihu predstavil aj u v našom kníhkupectve.

15
Jún
2017

SME Naživo

15. 6. 2017 o 18:00

Hlavné mesto Bratislava zažilo za posledné roky rozsiahlu výstavbu, ktorá sa do povedomia dostala najmä obrými obchodnými komplexami. Na druhej strane ľuďom prekáža zahusťovanie dopravy, chýbajúce cyklocesty alebo parkovacia politika. Je Bratislava dobrým miestom pre život? Ako sa zmenila za posledné desaťročia? Sú developeri strašiakmi pre mesto, alebo ho pomáhajú rozvíjať a kultivovať? A ako sa dá malými zásahmi zlepšiť kvalita života v meste?

13
Jún
2017

Tomáš Vilček

13. 6. 2017 o 18:00

Barbora Rakovská pokrstila knihu Tomas World Expedition pravým šafranom z Maroka. Šafran priniesol zo svojich exotických ciest po svete mladý autor Tomáš Vilček, ktorý u nás predstavil svoj knižný debu. A predstavil ho naozaj štýlovo, oblečený v autentickom afganskom odeve. Tomáš sám precestoval veľkú časť sveta a nevyhol sa ani pomerne obávaným krajinám, ako sú Irán alebo Afganistan. Cestoval iba s jedným batohom a notebookom, do ktorého poctivo zapisoval všetky zážitky a vydával ich vo forme blogu. Tomášov blog si získal tisíce nadšených čitateľov. Kniha Tomas World Expedition vychádza práve z tohto blogu a je obohatená o množstvo nových textov a fotografií.

6
Jún
2017

Kamila a Petr Kopsovci

6. 6. 2017 o 18:00

Autori Kamila a Petr Kopsovci, ktorí sú známi vďaka svojej metóde Životných máp (vo svete pod názvom Kops Method) u nás predstavili a pokrstili svoju najnovšiu knihu Ako sa dohovoriť s tigrom. Kniha je základným manuálom pedagóga ako porozumieť deťom. Vďaka knihe sa zoznámite so štyrmi komunikačnými typmi detí: pocitovým, rozumovým, obrazovým a sluchovým. S autormi sa u nás rozprával Dado Nagy, knihu pokrstil Peter Plavčan.

1
Jún
2017

Juraj Červenák

1. 6. 2017 o 18:00

Juraj Červenák krstil a opäť krstil u nás! Tentokrát svoju novinku z vydavateľstva Slovart Vlk a dýka, v ktorej notár Barbarič rieši tajomný zločin na hrade lúpežných rytierov. Moderátor Rudi Rus sa ho pýtal nielen na aktuálnu knihu, ale reč bola aj o hudbe, filmoch alebo Banskej Štiavnici. Pozrite si fotoreport z besedy a autogramiády, ktorý nafotil Peter Orvoš.

31
Máj
2017

Martin Vanek

31. 5. 2017 o 18:00

Opery sa báť netreba, naozaj vás nepohryzie, dokonca sa môže stať vašou vernou priateľkou! To tvrdí Martin Vanek, autor knihy Opera nehryzie, ktorú vydalo vydavateľstvo Dixit. Autor knihu predstavil aj v našom kníhkupectve a návštevníci mohli zažiť aj krásne ukážky operného spevu. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli.

29
Máj
2017

Ľuboš Fellner a Jozef Zelizňák

29. 5. 2017 o 18:00

Privítali sme u nás Ľuboša Fellnera a Jozefa Zelizňáka z BUBO, ktorí patria medzi najscestovanejších Slovákov a podelili sa s nami o svoje zážitky. Severná Kórea či Gabon, aj o týchto krajinách bola reč. Ale aj o Indii, obľúbenej destinácii Ľuboša Fellnera či Viedni, ktorú zase zbožňuje Jozef Zelizňák. Ďakujeme za výbornú debatu hosťom a vám všetkým, ktorí ste sa prišli pozrieť :) Moderoval Juraj Šlesar, fotil Peter Orvoš.

25
Máj
2017

Vanda Rozenbergová

25. 5. 2017 o 18:00

Vanda Rozenbergová tvrdí, že jej tvorba sa delí na obdobie pred psom a po psovi. Na besede porozprávala aj o sile a dôležitosti prvých a posledných viet v knihách. Prvú vetu z tej novej zatiaľ prezradiť nechcela...Knihu Muž z jamy a deti z lásky opäť vydalo vydavateľstvo Slovart. Próza opisuje ľudské city nesentimentálnym, a predsa krehkým jazykom. Priamočiaro a samozrejme vrství humor, smútok a neobyčajnosť všedných vecí a dní. Keď sa to tak vezme, Muž z jamy a deti z lásky je vlastne príbehom o kuchyni. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu. Moderoval Dado Nagy, fotil Ján Belák.

23
Máj
2017

Witold Szabłowski

23. 5. 2017 o 18:00

Witold Szabłowski je tretím autorom z vydavateľstva Absynt - reportážna literatúra, ktorý k nám prišiel v máji. Aj táto tretia beseda bola silná, zaujímavá a napriek téme miestami aj veľmi vtipná. Kniha Witolda Szabłowského Vrah z mesta marhúľ je súborom reportáží o súčasnom i minulom Turecku, o ľuďoch, ktorí medzi politikou a náboženstvom žijú svoje obyčajné životy. Na príbehoch konkrétnych ľudí a ich osudov rozpráva o tom, čo je v Turecku krásne i škaredé, o tom, čo funguje i čo sa stráca v nezmyselných paradoxoch rozpoltenosti. Moderoval Rudi Rus.

17
Máj
2017

Karl Markus Gauss

17. 5. 2017 o 17:00

Karl Markus Gauss napísal knihu Roztratení Nemci, v ktorej píše o roztrúsených a zabudnutých nemeckých menšinách žijúcich na Ukrajine či na Spiši. V našom kníhkupectve autora predstavil spisovateľ Michal Hvorecký. Ďakujeme Absynt - reportážna literatúra! Fotil Peter Orvoš.

16
Máj
2017

Nocadeň

16. 5. 2017 o 18:00

Nocadeň rekapitulujú 20 rokov na scéne výberovým albumom Introspekcia. Kapela na ňom prináša svoje najväčšie hity okorenené o aktuálny hit Čítaš mi z pier a bonusmi, ktoré doteraz nevyšli na žiadnom albume. Hity ako Steny, Slová už nevravia nič, Havran, alebo V nás sú vyšperkované remastrovaným zvukom dvojnásobného držiteľa americkej Grammy Vlada Mellera. Nocadeň sa u nás stretli so svojimi fanúšikmi a pospomínali na začiatky kapely, predstavili výberovku a zopár piesní aj zahrali. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli a kapele za skvelý večer.

13
Máj
2017

John Boyne

13. 5. 2017 o 18:00

John Boyne, autor slávnej knihy Chlapec v pásikavom pyžame, prišiel vďaka vydavateľstvu Slovart - vydavateľstvo najlepších kníh do Bratislavy a my sme mali tú česť privítať ho v našom kníhkupectve. Reč bola najmä o jeho najslávnejšej knihe, no neobišli sme ani tému young adult literatúry, filmu, jeho spôsobu práce a John dal aj radu všetkým, ktorí by raz chceli byť spisovateľmi. A hádajte akú - treba veľa čítať! :) Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu a autogramiádu.

11
Máj
2017

Peter Fröberg Idling

11. 5. 2017 o 18:00

Peter Fröberg Idling je autorom knihy Pol Potov úsmev, ktorú vydalo vydavateľstvo Absynt - reportážna literatúra. Peter v nej pátra po príčinách i dôsledkoch kambodžskej genocídy. Zbiera čriepky reality a veľa sa pýta. U nás na besede sa však výborne pýtal a aj prekladal Samo Marec a my ďakujeme vydavateľstvu za vzácneho hosťa, Samovi za múdre otázky a vám všetkým za pozorné počúvanie. Fotila Martina Cimermanová.

10
Máj
2017

Viliam Dobiáš

10. 5. 2017 o 18:00

Sme radi, že sme u nás mohli opäť privítať pána Viliama Dobiáša, ktorému len nedávno vyšla nová kniha 5P - Prvá pomoc pre pokročilých poskytovateľov, s podtitulom Pre tých, čo chcú vedieť viac. V knihe sú poznatky o poskytovaní prvej pomoci nadobudnuté autorom za viac ako 40 rokov pôsobenia v oblasti výučby a poskytovania prvej pomoci laikmi a profesionálnymi záchranármi. Okrem iných zaujímavých vecí sme sa od pána Dobiáša dozvedeli, že prvú pomoc ovláda stýle len približne 3-5% obyvateľov a aj z nich je veľmi malé percento ochotných ju poskytnúť. Po štyroch rokoch by sa mala prvá pomoc a vedomosti z nej obnoviť, keďže rovnako ako aj v iných odboroch, aj tu sa stále objavujú nové poznatky. Ďakujeme pánovi Dobiášovi, že si našiel čas a všetkým, ktorí prišli na besedu.

4
Máj
2017

O srdci a jeho zlyhaniach

4. 5. 2017 o 18:00

Doc. MUDr. Eva Goncalvesová je autorka vedeckej odbornej knihy Zlyhávanie srdca. Denisa Fulmeková je autorka knihy Konvália, ktorá rozpráva o zlomenom srdci. S oboma dámami sa u nás rozprávala Katarína Brychtová o tom, ako je človeku, keď ho bolí srdce. Fotil Peter Orvoš.

26
Apríl
2017

SME Naživo

26. 4. 2017 o 18:00

Šíria sa dnes hoaxy viac ako v minulosti a je dnešná hybridná vojna vojnou výnimočnou? Sú zdrojom fake news štáty a ich štátni propagandisti? Aká je úloha Ruska a jej štátnych agentúr a čo je ich cieľom? Rozširuje Západ podobné hoaxy? A čo má robiť Slovensko, ako sa môže brániť? Moderoval Tomáš Prokopčák, zástupca šéfredaktora denníka SME.

24
Apríl
2017

Michal Havran a Anasoft litera fest

24. 4. 2017 o 18:00

O tom, odkiaľ pokiaľ siahajú kompetencie redaktora, sa u nás v rámci Anasoft litera festu rozprávali Radoslav Passia a Eva Mládeková s Janou Cvikovou. Program potom pokračoval diskusiou s finalistom Michalom Havranom, ktorého predstavil český básnik, prekladateľ a terapeut Adam Borzič. Foto: Peter Orvoš.

22
Apríl
2017

Books & Roses

22. 4. 2017 o 12:00

Vedeli ste, že jedným z najobľúbenejších katalánskych udalostí roka je sviatok Kníh a ruží? Takýto sviatok sa nám rozhodne páči, a práve preto sme sa rozhodli preniesť ho aj k nám na Slovensko. V sobotu 22. apríla sme ku každému nákupu rozdávali ružu a tešili tak našich zákazníkov :)

19
Apríl
2017

Prezentácia knihy Krvavé jahody

19. 4. 2017 o 18:00

Věra Sosnarová bola v roku 1945 deportovaná ako štrnásťročná spolu so svojou deväťročnou sestrou Naďou a ich matkou z Brna do Sovietskeho zväzu. V gulagoch na Sibíri prežili hrôzy stalinského teroru. Po nekonečne dlhých dvadsiatich rokoch sa jej podarilo so sestrou vrátiť späť do Československa a po tridsiatich rokoch mlčania sa odhodlala vyrozprávať svoj životný príbeh. Pani Sosnarová prišla svoj príbeh porozprávať osobne k nám do kníhkupectva. V napätom tichu ju počúvala celá kaviareň, ktorá ju v závere obdarila obrovským potleskom. Jej neuveriteľný príbeh si môžete prečítať v knihe Krvavé jahody.

11
Apríl
2017

Pavel Vilikovský - zrušené :(

11. 4. 2017 o 18:00

Je nám to ľúto, ale zo zdravotných dôvodov autora musíme našu besedu s pánom Vilikovským zrušiť. Želáme mu skoré uzdravenie.

10
Apríl
2017

Teší ma, mozog

10. 4. 2017 o 18:00

Kedy nám dozrieva mozog? A kedy umiera? Koľko máme nervových buniek? Naozaj ich alkohol zabíja? Používame skutočne len 10% mozgovej kapacity? Ako ju dokážeme zvýšiť? O tom a iných zaujímavých veciach u nás diskutovali: neurológovia Alica Kušnírová a Michal Minár z 2. Neurologickej kliniky LF UK, psychologičky Petra Brandoburová a Simona Krakovská a herec Robo Jakab. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu. Fotil Peter Orvoš.

6
Apríl
2017

Martin Straka

6. 4. 2017 o 18:00

Podarilo sa! Po zrušenej januárovej besede sa tentokrát Martinovi Strakovi podarilo prísť, aby predstavil svoju knihu Racing 'n' Roll. Autor, známy český fotograf a komentátor motoristických podujatí, poodhaľuje na svojich snímkach zákulisie automobilového športu. Jeho fotografie nie sú iba o samotnom súťažení, ale zachytávajú aj celkovú atmosféru pretekov. Každá z viac ako 400 fotografií má vlastný príbeh, o mnohých nám porozprával priamo na besede v rozhovore s Rudim Rusom.

30
Marec
2017

Patrick Ness

30. 3. 2017 o 18:00

Ďakujeme všetkým za parádnu atmosféru na besede s Patrickom Nessom. Patrick nám ukázal, že je nielen výborný autor, ale aj nesmierne milý a vtipný človek, má rád svoju prácu a rád sa stretáva so svojimi fanúšikmi a čitateľmi. A na našej besede ich veru nebolo málo! A ako vidieť aj na fotkách, všetci sa výborne bavili!

Vieme, že knihy sú skutočným svetlom, čistým a dobrým. (Worthworth)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinuse darovali už 403 628,62 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička