Knihy
E-knihy

Konštruovanie slovenskosti vo verejnom priestore

Publikácia ponúka interdisciplinárny prístup k analýze problematiky slovenskej národnej identity v spoločenskom, politickom a ideologickom kontexte, teda v priestore, kde sa identita konštituuje, transformuje a strategicky používa...

Čítaj viac

9,50 €

Bežná cena Bežne 10,00 €

Ušetríte 5%

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Publikácia ponúka interdisciplinárny prístup k analýze problematiky slovenskej národnej identity v spoločenskom, politickom a ideologickom kontexte, teda v priestore, kde sa identita konštituuje, transformuje a strategicky používa. Analýza sa zameriava na jazykové prostriedky, ktoré sa pri tom využívajú v rozhovoroch a v dennej tlači. Tieto otázky autorky sledujú v kontexte dvoch výrazných spoločenských a politických zmien: vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993 a vstupu Slovenska do Európskej únie v roku 2004.
Čítaj viac

Recenzie, kritiky

Problematika rôznych prístupov k štúdiu kolektívnych identít patrí v súčasnom akademickom diskurze k významným a zároveň atraktívnym témam. Súčasťou takéhoto diskurzu je aj táto publikácia z pera troch autoriek, ktoré napriek tomu, že sa explicitne hlásia k psychologickým východiskám svojej profesionálnej orientácie, svojim výskumom a jeho závermi reprezentujú skutočne interdisciplinárny prístup, ktorý je v podmienkach sociálnych vied nielen u nás, ale aj v zahraniční napriek verbálnym deklaráciám skôr vzácnosťou ako samozrejmosťou. Napriek tomu, že predmet skúmania je na prvý pohľad viac v rovine teoretických konceptov a abstraktných konštrukcií, zasahuje nielen do každodenného života jednotlivcov, ale určuje a zároveň odzrkadľuje (hoci nepriamo) charakter politiky, typ existujúceho režimu, procesov vládnutia a rozhodovania v ekonomike a v kultúre.

Prof. PhDr. Silvia Miháliková, PhD., FSEV UK


Publikácia je závažnou sondou do zmýšľania a názorov o tom, za koho sa my, Slováci a Slovenky, považujeme. Nájdeme tu množstvo empirického materiálu i relevantné teoretické interpretácie, sú tu zastúpené typické kolektívne reprezentácie i niektoré menej typické diskurzy o slovenskej národno-kultúrnej identite. Kniha poskytuje obraz o našom psychosociálnom zdraví v oblasti hodnotovej i politickej a je zároveň výzvou pre tých, ktorých stále zaujímajú otázky „kto sme?“ a „akí sme?“.

Prof. PhDr. Emil Višňovský, PhD., FiF UK

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
142
Hmotnosť
210 g
Rok vydania
2009
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Kabinet výskumu sociálnej a biologickej komunikácie SAV
Rozmer
148×210 mm
ISBN
9788097023409
Naše katalógové číslo
77941

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

„Nikdy sa nenúť do čítania knihy, ktorá ťa nebaví. Na svete je toľko skvelých kníh, že je hlúpe strácať čas s tými, ktoré ti nedávajú žiadne potešenie.“

Atwood H. Townsend