Chlapec, ktorý myslí v obrazoch a vyjadruje sa kresbou - Michaela Martinková, Európa, 2006

11,58 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Chlapec, ktorý myslí v obrazoch a vyjadruje sa kresbou - Michaela Martinková, Európa, 2006
Chlapec, ktorý myslí v obrazoch a vyjadruje sa kresbou - Michaela Martinková, Európa, 2006

Chlapec, ktorý myslí v obrazoch a vyjadruje sa kresbou

Výnimočná kniha - denník "profesionálnej matky" nadaného autistického chlapca, Michaely Martinkovej je prvým edičným počinom, zoznamujúcim slovenských čitateľov s problémom... Čítať viac

Vydavateľstvo
Európa, 2006
Počet strán
260

Výnimočná kniha - denník "profesionálnej matky" nadaného autistického chlapca, Michaely Martinkovej je prvým edičným počinom, zoznamujúcim slovenských čitateľov s problémom autistických detí... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 28 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Bohyne a prízraky - Juraj Červenák, Artis Omnis, 2024

Viac o knihe

Výnimočná kniha - denník "profesionálnej matky" nadaného autistického chlapca, Michaely Martinkovej je prvým edičným počinom, zoznamujúcim slovenských čitateľov s problémom autistických detí.

Autistické dieťa sa nevie samé hrať, resp. jeho spontánna aktivita ho postupom času nesocializuje, ale práve naopak – odvádza ďalej od sociálne akceptovateľného správania, ktorým by sa dieťa mohlo zaradiť do života rodiny a spoločnosti. Je úplne neschopné alebo má významne zníženú schopnosť postarať sa samé o seba, samostatne si organizovať život, tvorivo, konštruktívne a sociálne prijateľne tráviť voľný čas, zapájať sa do organizovaných sociálnych aktivít intaktnej populácie, respektíve rovesníkov s iným druhom postihnutia a vlastnej rodiny. Je nesmierne náročné porozumieť uzavretému svetu autizmu, nájsť most, ktorým by sme objavovali cestu k porozumeniu a k spoznaniu svojského sveta každého autistu.
Čítať viac
Počet strán
260
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
318 g
ISBN
8089111211
Rok vydania
2006
Naše katalógové číslo
31734
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Európa
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

7 hodnotení

7
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

jam
Neoverený nákup
25.3.2012
Názor čitateľa
Výborná kniha, ktorá može pootvoriť nám- obyčajným ľuďom - malé okienko do sveta autistov aby sme chápali že žijú v uplne rozdielnom svete avšak ak pochopíme ich potreby, môže byť spolužitie s nimi veľmi obohacujúce. Myslím, že by si ju mal prečítať každý učiteľ mš aj zš. Čítať viac

Recenzie, kritiky

Zápisky mamy na plný úväzok,
Kniha Michaely Martinkovej sa vymyká akémukoľvek žánrovému zaradeniu a predsa strhne svojím výsostne ľudským príbehom.
Michaela Martinková má autistického syna a rozhodla sa zverejniť v knižnej podobe svoje zážitky, liečebné skúsenosti a rady, ktoré si zapisovala od narodenia dieťaťa až po rok 2006, keď Matejko chodí už do tretej triedy.
Trochu dlhý názov knihy Chlapec, ktorý myslí v obrazoch a vyjadruje sa obrazmi alebo sprevádzanie malého nadaného autistu (Európa, Bratislava) vyjadruje jeden z hlavných chorobných príznakov Matejka, hrdinu tejto knižky, ktorej ďalšou hrdinkou je jeho matka. Inak sa totiž nedá označiť jej nesmierna obetavosť, snaha pochopiť chorého a všemožne mu pomáhať.
Martinkovci majú okrem Matejka dve ďalšie, mladšie deti, Ondreja a Svetlanu, čo celý prípad na jednej strane komplikuje, na strane druhej pomáha chorému zvykať si aj na iný než vlastný svet. Pre autistov je totiž charakteristické, že nevedia nadviazať styk s okolím, realitu vnímajú ako čosi rušivé, uzatvárajú sa sami do seba. A tomu zodpovedajú aj ich reakcie.
Autorka si začala všímať dieťa hneď od narodenia a svoje pozorovania si zapisovala iba sporadicky. No keď zistila, o čo ide, z občasných poznámok sa stala pravidelná činnosť, v ktorej nielenže pokračovala často denníkovou formou, ale ako ukazujú jej zápisy, študovala aj príslušnú literatúru, čo sa prejavuje v kvalifikovanom, priam vedeckom vyjadrovaní.
Poučená aj skúsenosťami iných, vie porozumieť aj zvláštnemu fenoménu, ktorý sa u Matejka prejavoval kreslením. To bol jeho spôsob neverbálnej komunikácie, že všetko mení na kresbu. Časom sa u neho objavia ďalšie, až geniálne a na jeho vek neuveriteľné vlohy: zaujíma ho pravek, anatómia, matematika, embryológia, snaží sa pochopiť ťažko pochopiteľné, pričom mu celkom chýbajú „sociálne zručnosti“. Tie, takisto ako pocity, mu musí mama hrať a robí to s obdivuhodnou húževnatosťou.
Autorka sa ani na jedinom mieste nesťažuje, nebedáka, hoci maximálne preťažená, zač­ne s chlapcom chodiť nielen do škôlky, ale aj do školy, lebo je potrebné tlmiť jeho neadekvátne, ba zavše až groteskné pohyby, gestá, slová. Chlapcova sociabilita sa pomaly zlepšuje, hoci je stále iný než ostatní. Jeho matku neodradí ani piplavá práca, keď musí školákovi vysvetľovať tie najelementárnejšie veci najrafinovanejším spôsobom, lebo tu nepomôže iba láska.
Zlepšovanie jeho stavu sa nedá nazvať plynulým procesom, ktorý je vývinový, lebo u neho prebiehajú zmeny na lepšie skôr skokmi a náhlymi prekvapeniami.
Martinkovej kniha je sériou diagnóz i terapií mladučkého chlapca. Aby jej výklad bol ešte názornejší, uverejňuje aj veľa chlapcových kresieb, ktoré odhaľujú jeho duševné pochody, predstavy a myslenie vôbec. V mnohom pripomínajú surrealistické umenie, neraz je to iba ťažko definovateľná šifra, no autorka ju vie prečítať.
Predslov ku knihe napísal filozof Egon Gál, doslov riaditeľka Autistického centra Andreas Andrea Šedibová. Obaja zhodne konštatujú, že je to výborné dielo, aj ako sprievodca po zvláštnom svete autistov, aj ako pomocník pri pokusoch vrátiť ich aspoň čiastočne do sveta nášho. Okrem toho z jej knihy vyžaruje obrovská mravná sila.

Jozef Bžoch (Autor je literárny kritik)

[29. 6. 2007] www.sme.sk

Zápisky mamy na plný úväzok (Jozef Bžoch), knihy.sme.sk

„Vybudovali si neúplné a asymetrické přátelství, tvořené dlouhými pauzami a spoustou mlčení, jakýsi prázdny čistý prostor, kam se oba mohli vracet a nadechnout se, když je školní zdi sevřely natolik, že už dál nemohli ignorovat pocit, že se dusí. “

Osamělost prvočísel - Paolo Giordano, 2015
Osamělost prvočísel
Paolo Giordano