Knihy
E-knihy

A predsa ide jar

Ostaň tu ešte chvíľku

Regent, 2017
Vydavateľstvo
Regent, 2017

Básnik Ctibor Štítnický by sa v tomto roku dožil 90 rokov. Vo svojej tvorbe sa venoval aj ľúbostnej poézii, ktorú naposledy knižne vydal pred 50 rokmi v zbierke nazvanej Ostaň tu ešte chvíľu. Žiaľ, normalizačné roky tomuto významnému poetovi nedovolili...

Čítaj viac

8,48 €

Bežná cena Bežne 8,90 €

Ušetríte 5%

Posielame do troch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

8,48 €

Viac o knihe

Výber z ľúbostnej poézie
Básnik Ctibor Štítnický by sa v tomto roku dožil 90 rokov. Vo svojej tvorbe sa venoval aj ľúbostnej poézii, ktorú naposledy knižne vydal pred 50 rokmi v zbierke nazvanej Ostaň tu ešte chvíľu. Žiaľ, normalizačné roky tomuto významnému poetovi nedovolili uverejňovať svoje verše. A tak po dlhých rokoch odmlky a istého zabudnutia vo svete slovenskej literatúry vydavateľstvo Regent vydalo jeho zbierku básni doplnenú ďalšími básňami už takpovediac v disente pod názvom A predsa ide jar. Jeho ľúbostná poézia aj napriek dlhým rokom nestratila nič zo svojho čara a jemnej erotickej nadľahčenosti. Určite bude osviežením knižného trhu v oblasti tak zaznávanej ako je ľúbostná poézia.
Čítaj viac
Kúpte spolu
A predsa ide jar - Ctibor Štítnický
Vyznanie - Krista Bendová, Ján Kalinčiak, Ján Smrek, Pavel Koyš, Andrej Plávka
12,20 €
Ušetríte 0,60 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
160
Hmotnosť
180 g
Rok vydania
2017
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Regent
Rozmer
115×145 mm
ISBN
9788088904977
Naše katalógové číslo
265470

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

1 hodnotenie

1
0
0
0
0

Goran Lenčo
2.3.2017
geniálne
Vydavateľstvo Regent spláca dlh milenkám a milencom poézie :). Nespláca svoj dlh, to nie. Ale dlh vydavateľstiev vo všeobecnosti. Ja som do chvíle, ktorá ma predvčerom naplno zasiahla o tomto skvelom básnikovi nič nevedel. Netušil som ani, že vôbec existoval. Hanba mi. Ale ešte väčšia hanba svonským súdruhom, ktorí ho úspešne vymazali z literárneho života. Preto je úžasné, že sa vyhrabali, oprášili a predostreli dnešnému čitateľovi tieto úžasné básne v tejto úžasnej zbierke. Ktorá má jedinú nevýhodu - 12 e za takú knižôčku je ozaj veľa, no čo už, odporúčam odoprieť si pár piviek a investovať do tohto!
Priznám sa, že ľúbostnej poézii neholdujem. Čo sa básní týka... práve tento druh znesie (a často aj nesie) najviac gýču. Sú to asi prirodzené sklony, z ktorých sa niekedy nevymania ani ozaj talentovaní autori. Pomaly si zvykám, že to už tak k tomu patrí... Nezvyknite si! Pretože tento chlapík je živým (vlastne už mŕtvym... chudáčisko, pekne pohnutý osud mal - nedožil sa ani obnoveného záujmu o svoje dielo) príkladom, že to tak nemusí byť.
Budem citovať editora vydavateľstva: "Keď sme si ju prečítali, žasli sme, akého básnika z dvadsiateho storočia sme my na Slovensku mali."
Aj ja sa skromne pripájam k tomuto úsiliu vzdať tichý hold tomuto autorovi. A tiež poriadne hlasno (ale nežnou intonáciou) o ňom povedať najmä mladým ľuďom, ktorí majú záujem o našu poéziu. Je to diamant, ktorý vyťahujeme zo zapadnutej vitríny a ukazujeme ho čitateľom.

NIE, EŠTE NEPRICHÁDZAŠ

Nie, ešte neprichádzaš
pod biele orgovány
s hračkami prastarými
s novou hrou.
Nie, ešte nečakám ťa,
dievčatko mäkkých dlaní,
belasá nezábudka
divý mak.
Nie, ešte nenašli sme
ten úzky chodník k sebe,
most z týchto brehov
k tamtým.
Ešte nie.
Nie, ešte neprichádzaš
počítať hviezdy s nami.
Ešte vždy sme tu sami
s veľkým snom.

(a neodpustím si skôr výnimku zo zbierky - pretože to je dokonalý príklad mojej milovanej prírodnej lyriky - a dokonale napísanej. pozn: Pupček)

PREDJARIE

Valia sa z výšok prvé jarné vody
do sadov ešte skrehnutých.
Zratúvam stromy, keď sa krajom
brodím,
spustnutý ako jeden z nich.
V haluziach stromov veselo si brnká
šantivý a blahosklonný dážď
a v mojom srdci ako klíček zrnka
kľuve sa radosť a začína rásť.

(aj vy sa tak tešíte na jar? pozn. Nedočkavý Pupček)

Zaujal som Vás?
Áno? No to dúfam ;) !
Ale čo ja, ja fidlikant - to autor! Ten je skutočný bard a minnesanger! Bežný čitateľ ani nevie koho sme tu mali, akého velikána. Tak aj vy vzdajte hold krásnu a aspoň zavetrite vôňu tejto zbierky, ohmatajte ju zrakom. Tak chtivo a žiadostivo, ale stále ešte na pokraji cudnosti :) Veď sa blíži PREDJARIE a to je čistá láska...
Čítaj viac

Kúpte spolu
A predsa ide jar - Ctibor Štítnický
Vyznanie - Krista Bendová, Ján Kalinčiak, Ján Smrek, Pavel Koyš, Andrej Plávka
12,20 €
Ušetríte 0,60 €

„Nepridaj sa k tým, čo pália knihy. Nemysli si, že utajíš chyby tým, že zničíš dôkaz, že sa stali. Neboj sa ísť do knižnice a prečítať v nej každú jednu knihu.“

Dwight D. Eisenhower