Knihy
E-knihy
3,71 €

Bežná cena Bežne 3,90 €

Ušetríte 5%

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Odporúčané tituly a kolekcie

3,71 €

Viac o knihe

Gabika je temperamentná kresťanka, Milan je introvertný Žid. Napriek rozpačitým reakciám okolia sa vzali a vychovávajú spolu dve deti... Je ich manželstvo bezproblémové? Akí naivní boli čerstvo zamilovaní mladomanželia? Ako sa prejavia v správaní detí rozdielne postoje otca a matky k svetu?

Román, inšpirovaný skutočným príbehom, zobrazuje tieto, ale aj ďalšie problémy vznikajúce pri spolunažívaní dvoch kultúr. Neobyčajný námet zároveň ponúka zaujímavé nazretie do kultúry judaizmu a ukazuje jeho komplikované vnímanie zo strany majoritnej spoločnosti, ktorá je navonok plná pochopenia, no pod povrchom mnohokrát skrýva staromódne predsudky.

Prečítajte si príbeh o láske, ktorá sa zaobišla bez veľkých slov, ale nie bez veľkej tolerancie. Rozprávačské umenie Tiny Van der Holland, ktorá dokáže čitateľa na jednej strane rozosmiať a na druhej prekvapiť až dokumentárnou hĺbkou, je zárukou, že knihu nepustíte z rúk, kým neobrátite posledný list.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Shalom - Tina Van der Holland
Most nad riekou Liffey - Marta Gergelyová
7,42 €
Ušetríte 0,38 €

Recenzie, kritiky

Shalom. Kronika zvláštneho manželstva (Eva Palkovičová ml.), Knižná revue 2013/24

T. Van der Holland - Shalom (Marek Zákopčan), sme.sk

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
232
Hmotnosť
270 g
Rok vydania
2013
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Koruna
Rozmer
200×130 mm
ISBN
9788097125806
Naše katalógové číslo
141969

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,3 / 5

37 hodnotení

27
2
2
3
3

Najužitočnejšie recenzie

LeClerc
5
25.9.2013
Spisovateľka Holland emócie nepopisuje. Ona, resp. jej text ich vyvoláva. Ten je okresaný na dreň, v knihe nenájdete nijaké zbytočné opisy či akýkoľvek balast. Všetko toto je nepodstatné, (asi úmyselne) zatlačené do úzadia; dôraz sa kladie na spolužitie páru a históriu ich rodín. Ide o manželstvo dvoch obyčajných ľudí, o fyziognómii ktorých sa dozvieme akurát toľko, že ona je červenovláska so sklonom k priberaniu a on má olivovú pleť a hnedé oči. Ale tá história... a to kultúrne zázemie... Brilantne vystihnuté, fenomenálna skratka, v ktorej sa zrkadlí všetko podstatné. Práve preto pôsobí dielo mimoriadne silno, autenticky a nevtieravo ľudsky. Toto je na literárnu cenu, aj keď so smútkom pripúšťam, že asi v krajine s inými reminiscenciami na holokaust.
Čítaj viac
2
29.3.2013
Prečo je toto manželstvo nazvané ako kresťansko - židovské ? Veď hlavná hrdinka okrem toho, že povie svojmu manželovi, ktorý zanadáva " kristušát povie, na môjho Boha mi nesiahaj nie je vôbec kresťanka. nežije svoje náboženstvo. Ani ona, ani jej sestra ani rodičia. Pomodlí sa akurát na Vianoce, keď sú jej deti roztrúsené po svete. V čom sa prejavuje jej kresťanstvo ? Autorka má načítané fakty, to je zjavné. pospájala ich ale do nepresvedčivých dialógov a situácií.
Čítaj viac
Katarína Tankovičová
9.1.2018
Shalom
Vynikajúca kniha, výborný rozprávačský štýl. Keďže ma problematika Židov zaujíma z každej stránky, zaujal ma príbeh manželov, kde každý z nich pochádza z inej kultúry, to postupné zľadovanie v rodine, výchova detí, vzťah k svokrovcom, tiež neslávne obdobie počas holokaustu. Sú tu nenásilným spôsobom porozprávané zvyky Židov a zaujimavé je to v tejto rodine.
Čítaj viac
Alexandra
16.7.2017
Hodnotenie citatela
Knizku Shalom som dostala do daru a velmi som sa jej potesila. Pochadzam zo zmiesanej rodiny pozostavajucej z inych narodnosti a tak som horela nedockavostou. Bola som plna ocakavani a poviem, ze neklamala. Knihu som si oblubila od prvych stranok a okamzite som ju zaradila medzi moje oblubene. Vyborne som sa pri citani pobavila. Niektore scenky mi pripomenuli nasu domacnost a tak som sa vedela s mnohymi situaciami stotoznit. Samozrejme, ze su tam aj smutnejsie pasaze tykajuce sa najma historie, ale to jednoducho patri k tomu. Ved aj nas samotny zivot ma svoje smutnejsie chvile. Ohladom tych dejepisnych pasazi,...myslim si, ze je to neoddelitelnou sucastou hlavnej postavy. Je pochopitelne, ze nie kazdemu tieto casti vonaju, ale je to skratka sucat nepriamej charakteristiky. Bez nich by kniha nemala taku hodnotu. Pani autorka v nej zanechala kusok seba bolo to naozaj citit. Uctihodne, pretoze sa zachovala ako PANI spisovatelka.
Čítaj viac
BT
15.3.2017
Dve v jednom
Román a zároveň stručná história. Pre uponáhľaný život aspoň fakty v jednoduchej podobe. Ostáva to v pamäti, lebo je tam príbeh. Veľmi dobre zladené, poučné, som vďačná za túto knihu.
Čítaj viac
Sandrika d.
Sandrika d.
20.6.2015
Shalom
Príbeh o manželoch - kresťanke Gabike a židovi Milanovi. A k tomu ešte inšpirovaný skutočnými udalosťami.. O ich dvoch deťoch, o odlišnosti kultúr... Na prvý pohľad sa to môže zdať ako zaujímavé čítanie, no mňa kniha sklamala, žiaľ, na rozdiel od väčšiny sa mi veľmi nepáčila, opisy holokaustu, Osvienčimu mi až tak nevadili, skôr mi prekážalo občas zdĺhavé opisovanie histórie Židov. Áno, chápem že je to história, ktorú by mali ľudia poznať, ale tie pasáže mi prekážali, inak by ma kniha aj celkom bavila.
Čítaj viac
Yari
26.6.2015
Názor čitateľa
Pred kúpou knihy alebo pred rozhodnutím začítať sa do nej je dobré pozorne si prečítať anotáciu. V anotácii k tejto knihe sa hovorí, že ponúka "nazretie do kultúry judaizmu". Takže tie pasáže, týkajúce sa histórie Židov, ktorá ovplyvňovala vývoj ich kultúry, od ktorej sa zas následne odvíja aj ich spôsob myslenia a životné postoje, asi v tej knihe nemohli chýbať.
Čítaj viac
Mária Vargová
Mária Vargová
18.5.2015
Názor čitateľa
Nádherný príbeh miestami ma pobavil a miestami dojal až k slzám.Životný príbeh dvoch ľudí,dvoch kultúr,dvoch svetov.Páčilo sa mi rozuzlenie prîbehu,Danielovo odhodlanie a odvaha nájsť pravdu a pochopenie v spleti historických faktov a ľudských predsudkou.Krásny príklad mladého človeka,ktorý dokázal prekročiť svoj tieň
Čítaj viac
Anka
17.3.2015
Názor čitateľa
Kniha ma zaujala, lebo som mala možnosť spoznať rôzne zvyky a sviatky v židovskej rodine a porovnať to so životom kresťanského náboženstva, dá sa povedať dva rôzne svety, ale resumé nakoniec zostáva to, že láska medzi ženou a mužom zostáva i napriek tomu na celý život. Pekná kniha.
Čítaj viac
Nadežda L.
6.11.2014
Výnimočná
Už dávno na mňa žiadna kniha nezapôsobila ako táto. Autorka má svojský štýl, preto si myslím, že prirovnanie k Zlodejke kníh alebo Majstrovi šarkanov by nebolo celkom príhodné, aj keď mne sa, zvláštnym spôsobom, ktorý neviem dobre vysvetliť, iba ak podprahovým vnemom, akosi ponúka. Odporúčam všetkým, ktorí ešte nestratili schopnosť citu a čítania medzi riadkami.
Čítaj viac
Penny
16.7.2014
Názor čitateľa
Po prečítaní tých výborných hodnotení som sa na knihu naozaj tešila. Musím sa priznať, bola som veľmi sklamaná. Pripadalo mi to ako keby sa niekto snažil dať historické fakty do príbehu, vymysleného len na to, aby mohol všetky fakty uviesť...
Čítaj viac
25.10.2014
Názor čitateľa
Presne tak,ako píše Penny,ja som tiež bola z knihy sklamaná
Čítaj viac
Andrea Novosedlíková
Andrea Novosedlíková
3.6.2014
Výborná kniha
Autorka humornou formou vykreslila všedný a predsa jedinečný život dvojice s rozdielnym náboženstvom. Preukázala perfektnú znalosť židovskej viery, brilantne opísala spôsob života a zvyky Židov, a ťažké "dedičstvo" ich minulosti. Je to krásny a silný príbeh, plný emócii o tolerancii, pochopení a obetavosti ženy, matky, manželky. Odporúčam prečítať.
Čítaj viac
Scherr
20.3.2014
krásna kniha
Práve som dočítala knihu Shalom a v očiach mám slzy. Hrdlo mi stíska dojatím a mám v sebe neskutočné množstvo čerstvých a úprimných emócií, ktoré vo mne vyvolal príbeh jednej obyčajnej a pritom inej rodiny, odlišnej od tých našich kresťanských. Som kresťanka a doteraz som sa nikdy bližšie nezaoberala židovskou vierou a spôsobom ich života, i keď som o útrapách Židov počas druhej svetovej vojny veľa počula a čítala. Autorka s úžasnou ľahkosťou a znalosťou života židovských rodín spojila vo svojom rozprávaní kresťanku a Žida do manželstva a pravdivo vykreslila, vlastne vtiahla čitateľa do príbehu, tak nevšedného a pre mňa neznámeho. Úžasná trpezlivosť, tolerancia, hľadanie spoločných hodnôt a nemalé ústupky hlavnej hrdinky, snažiacej sa porozumieť manželovi a jeho viere, vyzneli priam obdivuhodne. Rozprávačský štýl autorky podfarbený humorom mi dal nové informácie o židovskej viere, ktoré som doteraz nevedela. Shalom je naozaj kronikou zvláštneho manželstva, ale i nekonečnou podobou lásky a úcty matky k mužovi a svojim deťom. Knihu chválim.
Čítaj viac

Kúpte spolu
Shalom - Tina Van der Holland
Most nad riekou Liffey - Marta Gergelyová
7,42 €
Ušetríte 0,38 €

„Čítaj všetky knihy, ktoré sa ti dostanú do rúk, ak ich vieš správne posúdiť a ich obsah preskúmať.“

Dionysius