Marek Prypoň

3

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Moje projekty o mne povedia najviac. Pozrite si cez google ;)

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Moje projekty o mne povedia najviac. Pozrite si cez google ;)

Zobraziť viac

Moje odznaky

Moje aktivity

3
Marek Prypoň

Marek Prypoň získal odznak Máte čitateľský profil

04.08.2019 20:06

Váš čitateľský profil je na svete! Odteraz sa môžete každému pochváliť, aký úžasný(á) čitateľ(ka) ste!

Máte čitateľský profil
3
Marek Prypoň

Marek Prypoň získal odznak Šťastných 7

18.04.2016 20:10

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

Šťastných 7
3
3

Marek Prypoň napísal recenziu

15.02.2016 17:09

Sú knihy o medvedíkoch, delfínoch a iných zvieratkách, ktoré vaše deti nikdy nestretnú. Ak chcete, aby si vážili živé tvory, nedupali po mravčekoch, ale aj rozumeli, prečo nemôžu hodiť dážďovku do mláky, alebo zjesť muchu, Hávedník je tu. Dozviete sa, čo by vám pošepkal do ucha ucholak, a že krtko odhryzne dážďovke hlavu, aby vydržala v jeho komôrke čerstvá :) Preto z nej radšej nečítajte pred spaním.
+ Prebal knihy sa dá rozložiť na plagát s návodom na postavenie hmyzej farmy
++ V záplave toxicky zelenej, neónovej žltej a ružovej pôsobí tmavohnedá háveď roztomilo
+++ Na poslednej dvojstrane je domov dôchodcov, v ktorom sa baktéria salmonely dožíva 30 minút a šváb až 1 rok.

Čítať viac

3
3

Marek Prypoň napísal recenziu

03.02.2016 23:25

Lieči každú formu depresie lepšie, ako čokoláda. Garantovaný záchvat
smiechu 2X na stranu. Pratchett je Douglas Adams sveta fantasy. Rovnaký humor.
Byrokracia, konkurenčný boj a nezmyselné tradície sú tu ešte
smiešnejšie, ako na Zemi. Zároveň je to postmoderný text. Môžete si užívať plno
narážok na dejiny, Shakespeara, Goetheho... Alebo jednoducho len milovať
Bábi Zlopočasnú, trolov, SMRŤA a ostatné neuveriteľne
vtipné a svojské postavy.

Čítať viac

3
3

Marek Prypoň napísal recenziu

30.01.2016 08:58

Kniha, ktorou sa môžete povzniesť nad suché učebnicové dejiny. So zvláštnym humorom, plná úprimného priateľstva a oprávneného obdivu. Viac o dobrých knihách so štúrovskou tematikou nájdete v mojom článku, tu: follower.sk/dobra-kniha-o-sturovi/

Čítať viac

3
3

Marek Prypoň napísal recenziu

26.01.2016 20:58

Tajomstvom tejto knižky je, že verne zachytáva hru vašich detí. Keď sa hrajú, tak prášok do pečiva môže naozaj rozprávať, kukučkové hodiny môžu zastaviť čas a do mydlovej bubliny sa skutočne dá nastúpiť a odletieť. Kdekoľvek sa môže otvoriť nový svet. Každý z príbehov Mimi a Lízy je takouto hrou. Dospelí, nebojte sa a prijmite jej pravidla, považujte ju na chvíľu za skutočnosť. Vaše dieťa sa naozaj bojí, či Líza zachráni Mimi. Nebojte sa hrať s ním, napodobňovať zvuky, predstavovať si vône, alebo ako asi vidí Líza hrdzu prstami. Táto hra vás obdaruje prítomnosťou, oázou šťastia v pustatine každodenného pachtenia sa za šťastím.

Aj druhý diel knihy si zachoval nenútený výchovný rozmer. Hrdinky sa tu stretnú aj s nástrahami rýchleho moderného sveta, s obchodovaním, so súťažením, ale všetko prekonajú, lebo ich odlišnosti sa dopĺňajú. Mimi vidí len nosom, prstami a ušami, ale často viac ako Líza očami. Deti, ktoré možno nikdy nebudú mať handicapovaného kamaráta, sa môžu veľa naučiť. Napríklad, ako nájde Líza čokoľvek vo svojej izbe aj so zatvorenými očami.

Čítať viac

Mimi a Líza 2 - Katarína Kerekesová, Katarína Moláková, Alexandra Salmela, 2015
Mimi a Líza 2
  • Alexandra Salmela
  • Katarína Kerekesová
  • Katarína Moláková
4,9
13,95 €

3
3

Marek Prypoň napísal recenziu

22.01.2016 08:55

Autor, ktorý v každej knihe robí z každodenných situácií nádhernú báseň. Do tejto svojej sfilmovanej novely dal všetko. Erotiku, filozofiu, situačný humor, aj zdrvujúcu kritiku kapitalizmu, fašizmu a znárodňovania. A veľa, veľa nehy. S hrdinom prežijete bohatý život od chlapčiska, až po starca. Nie je tu lacná životná múdrosť. Každý kúsok skladačky presne ladí s ostatnými.

Čítať viac

3
3

Marek Prypoň napísal recenziu

19.01.2016 18:48

V detskom oddelení nájdete knihy hýriace všetkými farbami dúhy, ale málo ktorá hovorí toľko len bielou, čiernou a modrou. Snaží sa deťom podať veľmi ťažku vec. To, že ľudia sa v živote ženú za prázdnymi vecami, preto nikdy nenachádzajú naplnenie. Aj keď Dierožrútka vie, ako z blúdneho kruhu von, hrdina musí vyraziť na cestu, ktorá ho zmení. Rovnako ako Malého princa môžete poučnú cestu Dierožrúta čítať deťom stále znova a nachádzať tam čosi nové.
Text a ilustrácie tvoria neoddeliteľný celok. Hravá človečina obrazov Františka Liptáka a jednoduchý prístupný text Slávky Liptákovej vás nežne prevedú temnotou do nádhernej modrej.

Čítať viac

3
3

Marek Prypoň napísal recenziu

19.01.2016 18:47

Šlabikár päťmestia

Táto kniha je zaujímavý výtvarný experiment. Pokus bez idealizácie uchopiť cez príbehy z Bardejova, Košíc, Levoče, Prešova a Sabinova naše dejiny. Snaží sa spojiť formu leporela napísaného detským jazykom a historické témy plné krutosti. Výsledok je rozporuplný. Smrť a mučenie sú zobrazované často bez toho, aby o niečom vypovedali, vyvolalo katarziu, alebo poučili. Možno šlo práve o zachytenie nezmyselnosti násilia. Zaujímavá je práca s farbami ilustrácií. Autor je spirituálny básnikom a v tejto knihe na pozadí červenej, čiernej a šedej vždy zasvieti modrá, ako kúsok dobra a božieho sveta.
Ide rozhodne o knihu pre inteligentného dospelého človeka s nadhľadom, v žiadnom prípade ju nedávajte deťom.

Čítať viac

3
3

Marek Prypoň napísal recenziu

19.01.2016 18:44

Osobný básnik kráľovnej, manžel Silvie Plathovej, muž, ktorého dve družky ukončili život samovraždou. Aké rozprávky asi písal človek, stojaci medzi druhou svetovou vojnou a začínajúcou ekologickou krízou?
Tento autor sa preslávil vytvorením mytologického sveta na hraniciach pohanstva a kresťanstva. Podarilo sa mu pri tom dotknúť archetypu, zabudnutého mytologyckého bytia v nás. Skutočného mýtu, kde sa bohovia trhali na kusy a z tiel padlých protivníkov stvorili svet.
Aj jeho rozprávky sú takéto, plné vychovávajúcej životnej pravdy, krásnej, smutnej, aj krutej, až sa chce plakať. Jeho Boh je roztržitý experimentátor plný pochybností a jeho drobné chybyčky natrvalo zmenia osud. Zvieracie rody stelesňujú rôznych ľudí, ktorí si malicherne závidia božie dary, bojujú o najsilnejší Hlas a dominanciu nad ostatnými. V tomto blatistom raji je aj rozumný muž, ktorý nerozumie žene a jej magických vzťahom s vlkmi. No dvaja sa nemusia chápať, aby mohli na seba naveky divoko žiarliť.
Tieto rozprávky nie sú pre deti, ale pre ľudí, ktorí zažili dosť na to, aby už pred sebou neutekali.

Čítať viac

„Život nie je film. Nikdy nevieš, ktorý dátum bude pamätný, ktorý deň nezabudnuteľný. Proste len žiješ. Ráno vstaneš, niečo sa cez deň stane a večer ideš spať. To je pravda. “

Loviť alebo nebyť - Iva Kučerová, 2009
Loviť alebo nebyť
Iva Kučerová