Uhádneš, komu patria Tajomné knižnice?   Súťažiť

Zuzka Molčanová

4

Moje srdcovky

Moje odznaky

Magický návrat
Knihy roka 2021
2021
Robert Langdon
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Plány do budúcnosti
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

4
4

Zuzana Molčanová napísala recenziu

05.10.2022 19:46

Kniha Odvaha byť neobľúbený ma oslovila hneď na prvý pohľad. Jednoznačne to bolo názvom, veď každý chce byť obľúbený v očiach iných. A určite to bolo aj tou odvahou - tá ma dlho sprevádza.
Formát rozhovoru mladíka s filozofom ma najprv nejako extra nelákal, no ukázalo sa, že to bol úplne najlepší spôsob ako dostať myšlienky knihy k čitateľovi. Rovnako ako ten mladík aj ja som sa pýtala, či naozaj všetky problémy sú problémy medziľudských vzťahov a čo je skutočná sloboda.
Páčila sa mi myšlienka budovania horizontálnych vzťahov a že keď sa človek snaží pred bolesťou a smútkom uniknúť, zasekne sa a nedokáže si potom budovať hlboké vzťahy.
A na záver, nie je potrebné, aby každý z nás bol výnimočný. Stačí, ak nájdeme odvahu byť “normálni”, žiť opravdivo a svedomito v každom okamihu.

Čítať viac

4
Zuzka Molčanová

Zuzana Molčanová prečítala knihu

05.10.2022 19:46

4
Zuzka Molčanová

Zuzana Molčanová získala odznak Knihy roka 2021

04.10.2022 12:37

Sú knižky, ktoré prečítame a takmer okamžite na ne zabudneme. Potom sú tu knihy, ktoré svojím príbehom, spracovaním alebo svojou odbornosťou dokážu obohatiť našu myseľ a srdce. A presne takéto knihy nájdete v našom výbere Knihy roka. Sme radi, že niektorý z titulov Knihy roka 2021 nájdeme aj vo vašej knižnici :-)

Knihy roka 2021
4
Zuzka Molčanová

Zuzana Molčanová získala odznak Šťastných 7

04.10.2022 10:35

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

Šťastných 7
4
Zuzka Molčanová

Zuzana Molčanová prečítala knihu

26.08.2022 08:33

4
Zuzka Molčanová

Zuzana Molčanová prečítala knihu

26.08.2022 08:29

4
4

Zuzana Molčanová napísala recenziu

26.08.2022 08:28

K Brené Brown som sa dostala cez TED video, ktorom rozprávala o zraniteľnosti. Už to video je veľmi silné a dotýka sa mnohých (video ma na YouTube 17 miliónov pozretí). Následne som si na Netflixe pozrela aj jej dokumentárny film: The Call to Courage. Nejak stále mi to bolo málo. Téma hanby a zraniteľnosti sa ma veľmi dotkla a tak som si kúpila aj knihu. Viem, odporúčam vám tu veľa kvalitných kníh. No sú asi len dve alebo tri, ktoré už po prečítaní pár strán prenikali presne na tie citlivé miesta, ktoré v sebe mám. Kniha Odvaha žiť naplno je je presne taká. Ide do hĺbky. Do takej hĺbky, ako jej dovolíte ísť. U mňa vo všetkom, či v téme kultúry večnej nedostatočnosti, pocitov hanby, mýtov o zraniteľnosti až po tému neangažovanosti, či poľudšteniu vzdelávania a práce. Táto kniha nie je len na jedno prečítanie. Už teraz viem, že túto knihu budem často vyberať z mojej knižnice.

A na záver, také krátke zhrnutie:
“Mať odvahu žiť naplno nie je o víťazstve alebo prehre. Je to o odvahe. Vo svete, kde dominuje nedostatok a hanba a mať strach sa stalo našim druhým menom, je zraniteľnosť rozvratná. Nepríjemná. Niekedy dokonca trochu nebezpečná. A bezpochyby, vystaviť samých seba mimo zaužívaných štandardov znamená, že je oveľa väčšie riziko, že budeme zranení.”

Čítať viac

4
4

Zuzana Molčanová napísala recenziu

26.08.2022 08:27

Knihu Keď telo povie nie som lúskala dlhšie. Spracovať to množstvo informácií mi trošku trvalo, no stálo to za to. Obsahovo možno by sa dala aj skrátiť a posledné kapitoly rezali do živého strana po strane.
Že “stresormi nie sú očakávania a zámery druhých, ale to, ako ich my sami vnímame” nie je žiadna novinka, avšak v kontexte celej knihy veľmi trefná.
Silné boli aj otázky na zamyslenie: “Žijem svoj život podľa vlastných interpretácií najhlbších právd alebo sa len snažím naplniť očakávania druhých?”.
Alebo tie pravdy, ktoré vieme v hĺbke duše, že sú pravdivé aj keď veľmi nepríjemné: “Ak stojíte pred rozhodnutím a odmietnutie znamená, že sa budete cítiť previnilo, zatiaľ čo súhlas vo vás zanechá zatrpknutý hnev, jednoznačne si vyberte pocit viny. Zatrpknutosť je jedom pre dušu.”

Viem, že budem viac hovoriť nie, aby to raz nepovedalo moje telo za mňa.

Čítať viac

4
4

Zuzana Molčanová napísala recenziu

26.08.2022 08:27

Máte bezpečnú alebo nestabilnú vzťahovú väzbu?
Áno, táto kniha je o vzťahoch.
Nie, táto kniha nie je príručkou partnerských vzťahov. Hovorí aj o vplyve našej vzťahovej väzby na rodičovstvo, priateľstvo, starnutie, prácu, šport, politiku či náboženstvo.

“Vzťahové väzby sú dôležité, lebo každému pomáhajú pochopiť seba samého. Vysvetľujú, prečo sa často cítime a konáme tak, ako sa cítime a konáme, hlavne v reakcii na neistotu, strach či stratu. Sú dôležité aj preto, že nám pomáhajú pochopiť ostatných. Ukazujú nám, ako si vytvoriť a udržať pevné citové puto a ako môžeme najlepšie reagovať na neistotu, strach a stratu iných ľudí. Vzťahové väzby majú svoj význam aj preto, že nám pomáhajú vybrať si partnera a správať sa k nemu tak, aby sme rešpektovali jeho citové potreby. Sú dôležité, lebo nám pomáhajú odpúšťať – rodičom, partnerom a sebe samému –, pretože už vieme, že každý sa niekedy snaží naplniť svoje citové potreby – úspešne alebo neúspešne.” Peter Lovenheim

Čítať viac

4
Zuzka Molčanová

Zuzana Molčanová prečítala knihu

11.08.2022 06:49

„Pravda nie je vždy krásna, ale aj napriek tomu po nej túžime.“

Príbehy na dobrú noc pre rebelky 2 - Elena Favilli, Francesca Cavallo, 2018
Príbehy na dobrú noc pre rebelky 2
Elena Favilli, Francesca Cavallo