Zdenko Somorovsky

2

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Milujem knihy, fotografovanie a cestovanie.

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Milujem knihy, fotografovanie a cestovanie.

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

2
Zdenko Somorovsky

Zdenko Somorovsky prečítal knihu

22.03.2021 14:58

2
2

Zdenko Somorovsky napísal recenziu

22.03.2021 14:09

Kongo, bývalá belgická kolonia v podaní britského žurnalistu Tim Butchera, ktorý nás berie na svoju epickú cestu do srdca kongšského pralesa, aby splavil rieku Kongo a zistil čo najviac o miestnom konflikte, vojne a kultúre. Výborná reportáž.

Čítaj viac

2
2

Zdenko Somorovsky napísal recenziu

22.03.2021 14:02

Práve som dočítal túto knižku a som rád, že som sa k nej dostal. Najskôr ma prvá tretina až tak veľmi nechytila za srdce. Skončil som na 150. strane. Bolo tam veľa veštenia na môj vkus a málo cestovania, reportáže. Už som myslel, že to zabalím. Knihu som teda odložil na dobrý mesiac. Potom som mal opäť chuť na kúsok Ázie a začal som opäť čítať približne do 200.strany. A práve tam sa to začína, príjemne sa to prehupne na poriadny road trip z Thajska až do Európy, cez Singapur, Kambodžu, Čínu, Mongolsko a Rusko. To som si vychutnal všetkými desiatimi! Takže netreba sa niekedy nechať odradiť. Bolo tam dostatok duchovna, cestovania a spoznávania krajín. Skvelé čítanie, a ak by som šiel do tejto časti sveta, knihu beriem so sebou!

Čítaj viac

2
2

Zdenko Somorovsky napísal recenziu

22.03.2021 14:00

Geniálny poľský reportér ostáva ako jediný človek z východnej Európy v Angole a podáva nám správu z prvej línie, priamo z frontu z posledných troch mesiacov bojov v roku 1975. Zoberie nás tu presne v tom najhorúcejšom období – keď sa píšu dejiny jedného národa.

„Prezident Agostinho Neto prečítal z tribúny text o výhlasení Angolskej ľudovej republiky. Triasol sa mu hlas. Keď skončil, v neviditeľnom dave zaznel potlesk, ozvali sa radostné pokriky.
Oscar vybral z trezoru fľašu šampanského, ktorú tam schoval na túto príležitosť a k tomu fľašu whisky. Oscar, ktorý bol už dlho na pokraji svojích síl, so zúfalstvom v hlase povedal: „Ak má takto vyzerať nezávislosť, strelím si guľku do hlavy. O chvíľu si uvedomil, že to nebolo vhodné, lebo sa rozosmial, potom stíchol a zaspal na stole medzi prázdnymi pohármi.“

Svojím literárnym umením nám opisuje život v hlavnom meste Luanda, ktoré sa stalo utečeneckým stanovým táborom. Mesto naplnené strachom, neistotou, nervóznym davom utekajúcich, spálené horúčavou a ťaživou dusnotou. Lepkavé a smradľavé. Vzduch bol naplnený napätím blížiacej sa záhuby.
Ako píše Kapuscinki: „Luanda žila v atmosfére hystérie, triasla sa od hrôzy. Ľudia, ktorí bývali pod holým nebom, boli ustavične mokrí, pretože stále lialo. Svoj osud prijímali apaticky nevediac koho preklínať. Salazar už nežil, Caetano utiekol do Brazílie a v Lisabone sa po karafiátovej revolúcii neustále menila vláda. Všetkému bola na vine revolúcia, pred tým bol predsa pokoj. Teraz vláda sľúbila čiernym slobodu a oni sa medzi sebou rujú, pália a zabíjajú. Táto krajina zmizne. Takto sa to celé skončí.“

Je to kniha, ktorá sa číta na jeden dych. Ja som si ju šetril. Po každej strane som kontroloval, koľko mi ešte chýba do konca. Nech si čo najviac predĺžim čitateľský zážitok. Úprimne, ticho závidím tým, ktorí majú túto knižku ešte iba pred sebou. Takú pasáž o confus?o – chaose, som čítal znovu a znovu. Existujú nositelia, rozsievači confus?o. Ak confus?o ovládne veľké územie, milióny ľudí – bude vojna. A to sa stalo v Angole. Chaos, anarchia, bezradnosť, vojna.
Už dlhodobejšie sa venujem portugalskej koloniálnej histórii. Angola ma osobne zaujímala, pretože viac ako 400 rokov slúžila ako čierna matka otrokov. História otroctva ma fascinuje, pretože pupočnou šnúrou prepája všetky krajiny od Angoly, cez Brazíliu až po Portugalsko. Mám rád brazílsku sambu a capoeiru, ale ich pôvod nájdem v Angole. Ako je to možné? Viac ako 4 milióny ľudí tu totiž násilne zotročili a cez Luandu, ktorá sa stala najväčším svetovým prístavom na prepravu otrokov ich presunuli na druhú stranu Atlantiku, do Karibiku, Južnej a Severnej Ameriky. Tam pracovali na plantážach s cukrovou trstinou, bavlnou, kávou, či dolovali v baniach vzácne rudy. Všade bolo potrebné mať tisíce pracujúcich otrockých rúk. Ak si práve teraz pri čítaní vkladáte cukor do kávy, spomeňte si na Angolčanov. Práve oni svojimi životmi platili Európanom za pôžitok z tohto bieleho zlata. Angola bola pre Portugalčanov trestnou kolóniou, vyhnanstvom pre všetkých zločincov, grázlov a odporcov režimu diktátora Salazara. „O pais dos degredados“ krajina vylúčených, ľudí na okraji spoločnosti. Ak hľadáte skvelú reportáž, sondu do života rozpadajúcej sa krajiny, ktorá sa po 400 rokoch zbavuje svojích otrockých okov, reportér Kapuściński vám ponúkne nielen skvelé čítanie, on vám Angolu opíše v jej najintímnejšej hodine – keď bojuje o svoju holú existenciu, o právo na nezávislosť. Ak by som cestoval do Angoly, túto knižku si určite beriem so sebou. Zatiaľ si ju vychutnávam doma.

Čítaj viac

2
2

Zdenko Somorovsky napísal recenziu

22.03.2021 13:58

Ku knihe Nočný vlak do Lisabonu som sa vrátil k po 8 rokoch a vôbec toho neľutujem. Opäť vo mne otvára nové myšlienkové prúdy a obohacuje môj vnútorný svet. Obyčajne sa nevraciam k prečítaným knihám, aby som ich opätovne celé nanovo prečítal, vždy si skôr zalistujem a vychutnám pasáže, ktoré ma chytili za srdce. Tu som však urobil výnimku. Kniha ma vtedy veľmi ovplyvnila a práve kvôli nej som sa chcel do Lisabonu vybrať. Samozrejme, že som si mesto odvtedy zamiloval a nedám na Lisboa dopustiť!
Kniha je písaná krásnym jazykom, obsahovo bohatá na silné myšlienky, ktoré človeka nútia k zamysleniu nad jeho vlastným životom. "Pokiaľ je to tak, že môžeme žiť iba malú časť z toho, čo je v nás - čo sa stane zo zvyškom?" Je to literatúra, ktorá ma miestami prvky filozofie a poézie. Portugalský jazyk si na základe tejto knihy zamilujete rovnako ako ja. Táto kniha je totiž plná inšpirácie a zrazu sa vaša zvedavosť aktivuje natoľko, že Portugalsko už nebude tak ďaleko a ani jeho dejiny. Pascal Mercier svojim dielom otvára v nás samotných záujem klásť si najzákladnejšie otázky. "Kadiaľ kráčaš človek?" Spojenie krásneho Lisabonu, ďalekého Portugalska, príbehu o Amadeovi Pradovi, ktorý bol neúprosný na seba a učiteľovi Gregoriovi, milovníkovi cudzích jazykov nadchne a bude držať niekoľko dní až rokov.

Čítaj viac

2
Zdenko Somorovsky

Zdenko Somorovsky prečítal knihu

22.03.2021 13:57

2
2

Zdenko Somorovsky napísal recenziu

22.03.2021 13:56

Fantastická kniha, ktorá vás zavedie na rôzne miesta našej planéty, kde vládli diktátori. Čítať túto knižku bol nesmierny pôžitok, človek sa dozvedel množstvo informácii o živote diktátorov z pohľadu kuchárov. Saddám Husajn mal rád rybaciu polievku, ugandský prezident zase kozľacinu. Všetko to doplňa krátka príprava jedál, takže čitateľa to inšpiruje aj niečo nové navariť.

Čítaj viac

2
2

Zdenko Somorovsky napísal recenziu

22.03.2021 13:11

Tak toto bol poriadny náter! Niečo tak silné, osobné, autentické a drsné zároveň som už dlho nečítal. Antunes nás zavedie do Angoly počas koloniálnej vojny a to takým spôsobom, že prvých 100 strán je neskutočne strhujúcich. Kniha v sebe nesie silné posolstvo o krutosti vojenských konfliktov, ktoré sám Antunes prežil ako vojenský lekár. Opisuje nám každodenné situácie, zverstvá, jeho myšlienkové pochody sú plné metafor, prirovnaní, spomienok a jeho úprimne svedectvo vojny cítite na každučkom kúsku svojho tela. Jeho jazyk, štýl písania je jedinečný, niečo ako José Saramago, ale toto bolo ešte lepšie! Príbeh sa vám dostane pod kožu. Jedna z najlepších kníh tohto roku! Skvelý, povedal by som famózny slovenský preklad! Toto muselo byť ťažké,ale Janka Benkova to zvládla na 200%!

Čítaj viac

2
2

Zdenko Somorovsky napísal recenziu

22.03.2021 13:10

Momentálne jeden z highlightov. Čítam veľa reportáží, cestopisov a po dlhšej dobe som si prečítal nejaký román. Dej knihy Návrat sa odohráva v Angole a v Lisabone. Dostal som sa k tejto téme po prečítaní reportážnej knižky od poľského reportéra Kapuścińského a jeho knihy Ďalší deň života. Ten opisuje ako Angola získala nezávislosť v roku 1975 po dlhej koloniálnej vojne s Portugalskom. Angola ma začala zaujímať a vyhľadával som ďalšie tituly. Najskôr som si dal angolského autora Agualusu a jeho Všeobecnú teóriu zabúdania. Dobrá kniha, odohrávajúca sa v Luande, kde sa žena zavrie na 30 rokov do bytu a nevychádza von kvôli občianskej vojne. Príbeh sa čítal ľahko, jazyk bol pre mňa miestami až veľmi jednoduchý, chýbala mu trochu vyššia literárnosť a uveriteľnosť. Tak ako tak, bol to dobre investovaný čas. Luandu som si dokázal vďaka Agualusovi predstaviť. Po jej prečítaní som hľadal ďalej, chcel som niečo reálnejšie. Silnejšie. A to som našiel práve v knižke Návrat. Už dlho som nečítal taký silný príbeh o občianskej vojne, o imigrácii, o strate portugalského koloniálneho impéria,o Lisabone a Portugalsku. Autentický štýl písania, miestami drsný jazyk, príbeh jednej rodiny, ktorú si človek obľúbi a vďaka ktorej spozná mnoho pohľadov na život v koloniálnej Angole, ale aj roztrieštenosť Portugalska po karafiátovej revolúcii v roku 1974. Tá krajina nevedela akým smerom sa vybrať a bývalú kolóniu - Angolu rovnako tak Mozambik nechala topiť sa v krvavých jatkách. Bloody hell! Portugalských navrátilcov z kolónií nikto nevítal s otvorenou náručou. Nikto ich nechcel. Vrátilo sa ich viac ako 500 000. Prežiť celý život v Angole, budovať ju, stavať cesty, obchody lepšiu budúcnosť a zrazu o všetko prísť kvôli karafiátovej revolúcii. To bol teda pech! Začať žiť od začiatku v nehostinnom Portugalsku musela byť drsná skúsenosť, ktorou si sama autorka knihy prešla. Okrem toho treba vyzdvihnúť vynikajúci slovenský preklad! Jednoducho ide o čitateľský zážitok z svetovej ligy! Rozhodne odporúčam prečítať.

Čítaj viac

2
Zdenko Somorovsky

Zdenko Somorovsky získal odznak Máte čitateľský profil

22.03.2021 13:10

Váš čitateľský profil je na svete! Odteraz sa môžete každému pochváliť, aký úžasný(á) čitateľ(ka) ste!

„Ani slovníky nesmieme brať doslova...“

Stanislaw Jerzy Lec