Naše kníhkupectvá sú opäť otvorené :-)
Tešíme sa na vašu návštevu. Viac info
Knihy
E-knihy

Vlasta Novohradská

8

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Viete o mne vela podla zakupenych knih v Martinuse za niekolko rokov. Myslim si, že je málo citatelov, ktori si rocne kupuju tolko knih, co ja. Mam 64 rokov, citam od detstva a je to najkrajsia a najzmysluplnejsia cinnost v mojom zivote. Vybudovala som základ kvalitnej kniznice aj u mojej dcery a zata v Nemecku.

Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Viete o mne vela podla zakupenych knih v Martinuse za niekolko rokov. Myslim si, že je málo citatelov, ktori si rocne kupuju tolko knih, co ja. Mam 64 rokov, citam od detstva a je to najkrajsia a najzmysluplnejsia cinnost v mojom zivote. Vybudovala som základ kvalitnej kniznice aj u mojej dcery a zata v Nemecku.

Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje odznaky

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
Zobraziť viac

Moje aktivity

8
8

Vlasta Novohradská napísala recenziu

01.10.2020 13:20

Dlhá cesta z Providence do Kalifornie a medzi tým veľa, veľa spomienok na "neznesiteľnú chuť bytia" s Judith, od nemožnosti sa s ňou rozísť, až po konene nájdený po,oj v duši.
Ďalej sa striedajú nevšedné opisy hotelových interiérov, cesty taxíko , spomienky na nie moc radostné detstvo sa míňajú s putovaním večerným New Yorkom, stretnutia s dávnou priateľkou, do seba zahľadenými milencami až po stretnutie s prestárlym režisérom Johnom Fordom.
Knižku čítate tak, ako sa míňajú filmové zábery na plátne v kine. Ak ste jazykovo zdatný, oceníte zaujímavé vety, použité slová, veľmi prepracované opisy, ktoré v jazyku autora, teda v nemčine, musia byť veĺmi pôsobivé, čoho dôsledok je aj udelenie nobelovej ceny pre autora.

Čítaj viac

8
Vlasta Novohradská

Vlasta Novohradská získala odznak Matuzalix

29.09.2020 10:45

20 titulov v kategórii História signalizuje, že budete výborný partner na rozhovor a strašný súper v televíznej súťaži :-)

8
8

Vlasta Novohradská napísala recenziu

20.09.2020 12:47

Príbeh útlej knižky môžem parafrázovať názvom slávnej knihy Erasma Rotterdamského "Chvála bláznovství". Asi za polovicou deja som mala pred očami Jacka Nicholsona vo filme Prelet nad kukučím hniezdom.
Knižku by som doporučila aj manželom sediacim vo vlaku, ktorého najbližšia stanica je Všednosť,Stereotyp, Nuda alebo, ako chcete pomenujte tento stav. Aspoň na 2 týždne prežiť ako Mama a Otec, tancujúc na Ninu Simone Mr. Bojangles.
Tento príbeh len tak ľahko z hlavy nedostanete.
A ešte P.S. dajte si ku čítaniu pohárik dobrého vínka a vyhľadajte na You Tube Ninu Simone alebo Robbie Williamsa Mrs. Bojangles.

Čítaj viac

8
8

Vlasta Novohradská napísala recenziu

04.08.2020 16:52

Už od mladosti považujem obdonie talianskej renesancie za niečo fascinujúce, keď sa na pomerne malom území mestských štátov a v krátkom časovom období 150-160 rokov narodilo, tvorilo, vzájomne sa ovplyvňovalo množstvo maliarov, sochárov, zlatníkov, architektov, géniov a mecenášov. Ich diela obdivujú do dnes tisíce odborníkov na dejiny umenia, umelcov a milióny turistov, ktorí dávajú mestám ako Florencia, Rím, Benátky, Siena, Pisa neopakovateľný esprit. V každej literatúre, ktorá mapuje spomínané obdobie, v biografiach o Michelangelovi, Leonardovi, Donatelovi, v dejinách výtvarného umenia sa neustále objavuje, cituje, odkazuje na jedno meno: Giorgio Vasari.
Jeho Životy vyšli po prvý krát v r. 1550. Hoci bol Vasari maliar, preslávil sa ako architekt, do dejín ľudstva sa naveky zapísal ako spisovateľ, autor prvých dejín umenia. Desiatky rokov zbieral údaje o živote á hlavne o dielach tých najlepších umelcov 16.st., jeho súčasníkov, ale samozrejme aj ich predchodcov, bez ktorých by talianská renesancia nemohla zaznamenať taký obrovský úspech.
Pre mňa to bol neopisateľný zážitok držať v ruke 2 diely Životov, po skoro 500 rokoch. Doprajte si tento zážitok. Možno aj Vám sa budú vynárať myšlienky, čím to je, že niektoré knihy majú čo povdať aj po 500 rokoch a iné zapadajú prachom v hostorických knižniciach.

Čítaj viac

8
8

Vlasta Novohradská napísala recenziu

18.06.2020 16:10

150 náboženských piesní izraelského národa dostalo spoločné označenie až po babylonskom zajatí /6.st. p.n.l./. Pôvodne boli napísané v hebrejčine a ich pôvod sa pripisuje kráľovi Dávidovi a iným svätopiscom. Najnovšie kompletné slovenské vydanie je doslova umeleckým dielom. Je doplnene ilumináciami zo stredovekých žaltárov, ktoré do vynájdenia kníhtlače mohli vlastniť len králi, opáti, biskupi.
Dnes v tejto krásnej podobe ju držím v ruke a či ste už človek veriaci alebo stále pochybujúci a hľadajuci, musí vás očariť. Pre židovský národ je typický veľmi osobný a zložitý vzťah k svojmu Bohu. Každý žalm je veľmi osobný /autor, či už krá Dávid, Asáf alebo iný/ prosí Hospodina o pomoc v ťažkých chvíľach, odvoláva sa na svoje dobré skutky, prekára sa s nim, ľutuje svoje ľudské zlyhania, aby v konečnom dôsledku priznal pravdu, ktorá sa kĺukatí cez všetky modlitby, piesne:"Pane, ukáž nám cestu, ktorou máme kráčať".

Čítaj viac

8
8

Vlasta Novohradská napísala recenziu

15.05.2020 11:41

Príbeh štyroch kamarátov z vysokej školy, ktorých priateľstvo pokračuje, keď sa ich cesty stretnú v New Yorku, nasledujú roky hľadania samých seba, svojej orientácie, roky neistoty, roky ctižiadostivosti, roky úspechu, slávy aj klamstiev.
Bol by to len príbeh štyroch kamarátov, keby... keby v ňom nebolo veĺmi veľa hrôzy, nočných démonov, pomalého odkrývania desivých udalostí. Knižka sa ani nedá čítať plynulo. Musela som ju na deň odložiť, aby som sa dokázala s nahromadeným zlom vysporiadať. Záver odo mňa je takýto: 1/ menej je niekedy viac. Aj menej hrôzy. Čitateĺ si vie veľa vecí domyslieť. Keby mal román o 200 strán menej, bolo by to OK. Pri tak veľkom rozsahu unikla precízna jazyková korektúra.
2/ Znovu sa presvedčím, aké dôležité je šťastné detstvo a milujúci rodičia pre život dospelého človeka.
3/ Krásne opisy New Yorku, horného a dolného Manhattanu, SoHo, okolia Brooklynu, akoby som sa tam práve prechádzala.

Čítaj viac

8
Vlasta Novohradská

Vlasta Novohradská získala odznak Šťastných 7

12.05.2020 16:41

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

8
8

Vlasta Novohradská napísala recenziu

26.04.2020 07:20

Aj keď bol Hemingway na gymnáziu povinným čítaním, bol to veľký zážitok po prvý krát čítať Komu zvonia do hrobu, Zbohom zbraniam. Potom som už čítala jeho romány a poviedky rad radom, čo bolo v 70 -tych rokoch dostupné. Dokonca som si aj vystrihovala články z literárnych a iných časopisov, kde bola len zmienka o ňom. Preto som s radosťou siahla po tomto vianočnom darčeku. Je to knižka doslova plná Hemingwaya, plná fotografií od detstva v Oak Parku, letá v Michigane, cez najkrajšie roky v Paríži, Pamplone, na Kube vo Finca Vigia, až po posledné dni v Ketchume, Idaho. Je tu množstvo listov, ktoré písal otcovi, svojim milenkám a ženám, svojim priateľom i živiteľom - redakciam a vydavateľom. Z nich, ale aj z množstva bežných drobností a spomienkových artefaktov sa viac, ako z iných biografií, dostaneme veľmi blízko k skutočnému Hemingwayovi a k jeho "divokej jazde 20.storočím."

Čítaj viac

8
8

Vlasta Novohradská napísala recenziu

23.04.2020 13:46

Keby mi niekto položil otázku, charakterizovať jednou vetou tento obdiahly román, tak poviem - typický americký. Staneme sa súčasťou amerického komunitného života - cirkevného, spolkového, školského, športového. Nezvyčajný typ hlavného hrdinu Owena, charizmatický, ktorý ovplyvní životy románových hrdinov až natoľko, že bytostne chýba nielen najlepšiemu kamarátovi, chýba celej komunite a nakoniec zistím, že chýba aj mne. Roky osemdesiate sa prelínajú s minulosťou, s večne traumatizujúcou témou vojny vo Vietname, ktorá rozdelila americkú spoločnosť. Príbeh Owena Meanyho len tak z ruky nepustíte, všetko v dome robíte rýchlo, aby ste sa mohli vrátiť k jeho nezvyčajnému poslaniu, ba až predurčeniu.

Čítaj viac

8
8

Vlasta Novohradská napísala recenziu

26.03.2020 14:35

Stefan Zweig je môj naj,najobľúbenejší spisovateľ. Mám skoro všetky knižky od neho, ktoré u nás i Čechách vyšli. Preto som sa potešila, že fíha, nový Zweig. Knižka vydaná v Nemecku až v r. 2018, u nás v r. 2019 z autorovej pozostalosti. Keď poznáme Zweiga ako pacifistu, ktorý sa nikdy nehlásil k žiadnemu politickému hnutiu, k žiadnej ideológii a svoj obrovský talent daroval svetu prostredníctvom literatúry a jeho hrdinovia obhajujú vždy v prvom rade slobodu, ľudskosť proti bezpráviu a neslobode. Potom po prečíraní tohto dielka máme zvláštny pocit. Spoznávame tam jeho dar do detailov rozanalyzovať skutočnosť, ktorú považuje za problém - Európu pred 1.sv. vojnou v rokoch 1900-1914, vzťahy mocností a malých národov na Balkáne, ktoré zatúžili stať sa veľkými, pohyby na šachovnici veľkej politiky. Zweig píše z pokludného vojenského archívu, viac-menej na objednávku Rakúsko-uhorskej monarchie. Použijem z doslovu vydavateľa jednu vetu, ktorá toto dielko charakterizuje:"Kto dokáže zvážiť, koľko sily stálo Stefana Zweiga napísanie tejto práce." Kto prežil časť svojho života v rokoch neslobody u nás a veľa čítal, tak sa mu pri čítaní tohto Zweiga vybavia paralely aj z našej literatúry. Písať na objednávku muselo byť pre citlivú dušu, ako mal Zweig, hotové peklo. Preto sa za jeho života toto dielko nikde nespomína.

Čítaj viac

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“