Vlasta Novohradská

10

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Viete o mne vela podla zakupenych knih v Martinuse za niekolko rokov. Myslim si, že je málo citatelov, ktori si rocne kupuju tolko knih, co ja. Mam 64 rokov, citam od detstva a je to najkrajsia a najzmysluplnejsia cinnost v mojom zivote. Vybudovala som základ kvalitnej kniznice aj u mojej dcery a zata v Nemecku.

Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Viete o mne vela podla zakupenych knih v Martinuse za niekolko rokov. Myslim si, že je málo citatelov, ktori si rocne kupuju tolko knih, co ja. Mam 64 rokov, citam od detstva a je to najkrajsia a najzmysluplnejsia cinnost v mojom zivote. Vybudovala som základ kvalitnej kniznice aj u mojej dcery a zata v Nemecku.

Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje odznaky

2021
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
Zobraziť viac

Moje aktivity

10
10

Vlasta Novohradská napísala recenziu

30.06.2022 14:11

Aj ja patrím k tým čitateľom, ktorí si vedome pestujú zidealizovanú predstavu na Belle Époque, či fin de siècle. Nehanbím sa za to. Viem, že táto epocha, ktorú ukončilo ukrutné besnenie Veľkej vojny, je bohatá nielen na literárne skvosty, rodiaci sa moderný román, na výtvarné umenie nevyčísliteľnej hodnoty, ktoré dodnes zapĺňa svetové galérie a súkromné zbierky, vedecké objavy, ktoré preniesli ľudstvo na prah 20.st. Je to aj epocha Dreyfusovej aféry a antisemitizmu, nacionalizmu, pompézneho dandysmu, rôznych pohľadov na homosexualitu, nezmyselných vrážd, súbojov a tých najnižších ľudských pudov.
J. Barnes cez postavy, postavičky, osobnosti z oboch strán kanála La Manche, cez ich umelecké dielo, ale najmä extravagantný spôsob života, chce práve zachytiť atmosféru tejto doby. Gróf Robert Montesquiou, knieža Edmond de Polignac, Oscar Wilde, Marcel Proust, J.K. Huysmans, Sarah Bernhardtová, Jean Lorrain. Všetkých spája osoba chirurga, prvého Monsieur le professeur francúzskej gynekológie, znalca a zberateľa umenia a dobrosrdečného človeka, "muža v červenom kabáte", ktorý poznal každého, kto v tej dobe "niečo znamenal". Ak ste tiež milovníkom tejto epochy, neváhajte a pozrite sa bližšie na záhadný portrét dr. Samuela Pozziho od J. Singera Sargenta.

Čítať viac

10
10

Vlasta Novohradská napísala recenziu

11.06.2022 07:51

Čo by bola história bez takýchto príbehov? Len letopočty, vojnové besnenia, opäť vojny a medzi tým zopár rokov pokoja, aby sa doplnili kráľovské komory obilím, vodou, olejom a vínom.
Príbeh starozákonného proroka Jeremiáša nás zavedie do obdobia poslednej generácie judských kráľov, pred odvlečením starovekých Židov do babylónskeho zajatia. Tu sa v plnej farbe, vďaka autorovi, história stáva oživujúcou, hmatateľnou a veľmi aktuálnou. Tvrdohlavý židovský národ, ktorý si ich jediný Boh určil za vyvolený, má mocných susedov. Z jednej strany ríša západu, ríša faraónov, kde život po smrti je viac ako život sám. Na východe ríša boha Marduka, ríša noci a tajomných hviezd, ríša Babylónska. A nad to všetko ich jediný, nijako nespodobňovaný Boh, ktorý má tvrdé nároky na svoj národ. Neustále k nemu prehovára "ústami prorokov". Tie tvrdé nároky, dnes by sme povedali etické pravidlá, pravidlá spolužitia v rodine, v obci, v kráľovstve i medzi národmi. Ale ten jediný, nesmierne náročny Pán nenabáda len k zmierlivosti, striedmosti, On aj vyhrozuje a predpovedá svojmu národu nie vždy optimistickú budúcnosť.
Tak sa stáva Jeruzalem mestom plným prorokov, pravých i falošných. Jedni slovo božie sprostredkujú, druhí sa snažia o vlastné, mylné interpretácie. Nie je Vám to dáke povedomé? Osud Jeremiáša je strastiplný, nepochopený, doráňaný, len s nepatrnými chvíľami svetskej slávy. Nenadarmo sa hovorí, že doma nie je nikto prorokom.
Toto krásne, aj keď dosť ťažké čítanie odporúčam všetkým, ktorých neustále lákajú a priťahujú príbehy, krajiny, postavy zo starozákonných textov.

Čítať viac

10
Vlasta Novohradská

Vlasta Novohradská získala odznak Šťastných 7

10.06.2022 09:01

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

10
10

Vlasta Novohradská napísala recenziu

07.03.2022 07:55

Nebol by to vynikajúci psychológ St. Zweig, priateľ S. Freuda, keby nám takmer tristo stranách príbehu neodhalil všetky jemné odtiene správania mladého poručíka c.k.armády.
Jeho počiatočné očarenie priateľstvom bohatej rodiny, osobitne ochrnutej Edity. Ďalej autor stupňuje jeho pocity súcitu, sebaklamu, hanby, neopätovanej lásky, psychického nátlaku, ale aj tvrdého vytriezvenia až po uvedomenie si, čo všetko znamená dať odstrkovanému a postihnutému človeku svoju lásku, svoj život, keby... Keby sa s neústupnou nástojčivosťou nehlásil chod tragických dejín začiatku 20.st.

Čítať viac

10
Vlasta Novohradská

Vlasta Novohradská získala odznak Knihy roka 2021

25.02.2022 18:41

Sú knižky, ktoré prečítame a takmer okamžite na ne zabudneme. Potom sú tu knihy, ktoré svojím príbehom, spracovaním alebo svojou odbornosťou dokážu obohatiť našu myseľ a srdce. A presne takéto knihy nájdete v našom výbere Knihy roka. Sme radi, že niektorý z titulov Knihy roka 2021 nájdeme aj vo vašej knižnici :-)

10
10

Vlasta Novohradská napísala recenziu

22.02.2022 12:44

Stáročia skúmajú odbornici na starozákonné texty Knihu Jób. Pôvod jednotlivých častí, ich formálne usporiadanie, hľadajú zmysel príbehu medzi riadkami. Po tisícročia si kladú množstvo otázok aj čitatelia, počúvajúci. Nie na všetky dostávajú jednoznačné odpovede. A staroveký človek, staroveký Žid, na ktorú stranu sa prikláňa? Zbožný, spravodlivý Jób cíti sa Bohom opustený, tiež nevie nájsť odpovede na utrpenie, ktoré ho postihlo. Na druhej strane, v svojom žiali porušuje Jób všetky pravidlá ako sa chovať k Bohu. A Bohu, zdá sa, je to sympatické.
Príbeh Jóba je nielen o utrpení a bolesti, ale predovšetkým o Bohu a pomyselných hraniciach. Žiadne utrpenie netrvá večne, každá bolesť má svoj koniec. Aj Boh určil hranice satanovi, keď mu nedovolí siahnuť na život toľko skúšaného Jóba. A Jób má svoje hranice isté, vie, že za ne ísť nemôže, stratil by svoj rozum, nádej, seba samého i svoju slobodu. Jób Boha nezaprie.
Krásne prebásnenie Daniela Rausa je len bónusom a čitateľovi prináša veľký zážitok, keď súčasnou poerikou približuje staroveký text.

Čítať viac

10
10

Vlasta Novohradská napísala recenziu

31.01.2022 14:39

Historické fakty i pôsobivá fikcia. Striedanie dvoch časových línií - 17.st.- Baruch Spinoza, filozof, ktorého židovská obec v Amsterdame exkomunikovala. Aj napriek jeho osamotenému, utiahnutému životu, jeho filozofické myšlienky prežili do dnešných dní. 20.st. - formovanie antisemitských názorov u mladého pobaltského Nemca Alfreda Rosenberga, neskoršieho ideológa nacizmu, odsúdeného v Norimbergu na trest smrti.
Nebol by to I. Yalom, ktorý by zo svojej pozície psychiatra, dobrého rozprávača, či nadšenca pre filozofiu nehľadal spojivo medzi týmito dvoma postavami. Výsledkom je zaujímavý a ďalší pútavý príbeh z voľnej filozofickej trilógie. Opäť nás autor očarí svojou jemnou, postupnou analýzou charakrerov hlavných postáv, vďaka ktorej vždy siahneme po ďalšom Yalomovi.

Čítať viac

10
10

Vlasta Novohradská napísala recenziu

22.01.2022 11:24

Prvé čo ma napadne - Jaro Filip a jeho slová, slová, slová, tak ešte jeden Martell, madame Slováková. Ale nie. To sa snažím len odľahčiť, odstúpiť od nahromadených pocitov, zážitkov. Krásna kniha. Len slová a čas. A ešte čosi. Nepozorná ruka strčí snímky do zlej obálky. Banálny omyl. Konečná diagnóza. Sedemdesiasedem dní v zajatí omylu. Nedá sa tomu vyhnúť. Začnem premýšlať, čo by som ja robila. Akoby som naložila s časom, ktorý mi doktori vymedzili.
Nie je to kniha, ktorú prečítate a odložíte do poličky. Príbeh mám stále v hlave. Chodím, varím a stále som v myšlienkach s Leylandom, prekladateľom. Obdivujem jeho trpezlivosť, jeho "mystérium slova". Nájsť to správne slovo, vystihnúť ten správny odtieň, atmosféru diela, ktorú musí dobrý preklad zachovať. Nikto nie je tak blízko autorovi ako prekladateľ.
Keď kniha nadchla mňa, laika, musí byť neskutočným zážitkom, keď ju číta prekladateľ, vydavateľ, či tvorca príbehov. Autor nám poodkrýva svet týchto profesií a čitateľ, ktorý je na konci reťazca má z toho nesmiernu radosť. Vie, že sa dielo podarilo.

Čítať viac

10
10

Vlasta Novohradská napísala recenziu

27.09.2021 08:07

Bezúhonný železničný úradník po cievnej príhode pocíti potrebu dať svoj život do poriadku. Mal to rád. Vždy mať svoje veci v poriadku. Veď žil taký celkom obyčajný život pracovitého človeka. Naozaj? Rozpamätávanie sa zamotáva. "Šuplíky" sa začnú otvárať a z nich vyskakuje niekoľko hlasov, niekoľko životov. Popri vždy svedomitom žiakovi, študentovi, prednostovi stanice aj hlas toho, ktorý chcel vždy vyššie a vyššie, aj hlas hypochondra, aj hlas hrdinu, básnika. Aj hlasy rodičov, prarodičov. Všetci v človeku zanechávajú svoju stopu. Čím všetkým mohol byť, keby sa vždy na výhybke svojho života nerozhodol pre jednu možnosť. Áno, prežitý život je len jedna z možností.
Zdá sa mi, že K. Čapek sa už k tomuto motívu priblížil v svojom slávnom diele Krakatit, keď dědeček odpovedá na otázku Ing. Prokopa - prečo sa mu to všetko muselo stať? "Co člověka potkáva vychází z něho."
Vrelo odporúčam. Je to krásne čítanie.

Čítať viac

10
10

Vlasta Novohradská napísala recenziu

17.08.2021 15:08

Autor musel stráviť dlhé hodiny, dni a mesiace v archívoch, prelistovať stovky dobovej tlače, či prečítať stohy korešpondencie, aby posplietal útržky zo života aktérov roku 1913 a vystihol jeho atmosféru.
Život spisovateľov, maliarov, hudobných skladateľov, divadelnýcj režisérov, vedcov, ktorí natrvalo ovplyvnili umenie a myslenie 20.st. nám uteká pred očami nevídanou rýchlosťou. Ženie ich túžba po originalite, túžba presadiť sa, ochutnať trochu svetskej slávy, či prekonať obdobie umeleckej krízy v náručí krásnych žien alebo len tak krátiť čas v parížskych a berlínskych umeleckých salónoch. Miestami mám pocit, že som sa stala súčasťou televíznej "Smotánky".
Medzi riadkami však badať aj čosi nostalgie, nakoľko autor i čitateľ vie, že budúci rok, rok 1914 a vojnové šialenstvo nadobro ukončia toto krásne, optimizmom prekypujúce obdobie Belle époque.
Len dvaja ľudia sa nikam neponáhľajú. Zimné krátke dni si spríjemňujú prechádzkami v parku neďaleko Schönbrunnu. Neuznaný umelec a maliar Adolf Hitler a plameňom budúcej revolúcie horiaci Jozef Visarionovič. Nikto v parku netuší, ako sa o pár rokov neskôr pomstia Európe a svetu zato, že na začiatku storočia neboli docenené ich ambície umelecké, či utopické vízie krajšej budúcnosti ľudstva.

Čítať viac

„Protože ona a Mattia jsou spojeni pružným neviditelným vláknem, pohřbeným pod hromadou bezvýznamných věcí, vláknem, které mohlo existovat jen mezi dvěma lidmi jako oni: mezi dvěma lidmi, kteří jeden v druhém rozpoznali vlastní osamělost. “

Osamělost prvočísel - Paolo Giordano
Osamělost prvočísel
Paolo Giordano