Simona Gavendová

2

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

2
2

Simona Gavendová napísala recenziu

17.03.2022 10:26

Po prečítaní anotácie a vety: "Horúca láska v mrazivej zime", ktorá na vás kričí z obálky, som očakávala nádherný zimný milostný príbeh, ktorému čaro Vianoc ešte dodá na magičnosti a romantičnosti ...

Och, aké veľké je moje momentálne sklamanie!

Pritom celý príbeh začal veľmi sľubne - obdobie Vianoc, zlomená hlavná hrdinka, klišoidné stretnutie s hlavným hrdinom, vianočný Londýn, ... Skrátka všetko, čo čitateľ pravdepodobne od celého príbehu očakáva. Žiaľ, pravdepodobne nepočíta s faktom, že tu celé naše dlhé decembrové putovanie končí.

Ostatné časti síce neboli zlé, ale skrátka som nedostala toľko toho Decembra, koľko by som dostať chcela a koľko by som (áno, budem sa opakovať) podľa názvu dostať mala.

Čo sa dejovej linky týka, zhrniem to asi jedným jediným slovom: predvídateľná. Reálne som pri čítaní približne odhadla, čo sa ešte stane a v drvivej väčšine prípadov som sa aj presne trafila.

Postavy boli také nijaké - nemastné, neslané, ... Žiadne hlbšie emócie, ktoré knižka chcela predstaviť, sa ma nijako extrémne nedotkli a skôr som ich prešla s takou tou myšlienkou v hlave, ktorá znela: "Hm, smutné ... Čo máme ďalej?"

Príbeh to ale rozhodne nie je zlý, len proste dostanete niečo, čo ste úplne nečakali, že dostanete. Ale za mňa teda rozhodne slabší priemer, ktorý neurazí, no ani nenadchne.

Čítať viac

2
2

Simona Gavendová napísala recenziu

10.03.2022 07:00

Toto bolo tak filozoficky náročné, že som ani nedokázala oceniť, že je to knižka o knižkách.

Popravde, už od samého začiatku som mala pocit, že je ten príbeh skrátka akýsi podivný a začítavalo sa mi doň veľmi ťažko. A keď už som sa ako tak začítala, absolútne som nemala tušenie, o čo v skutočnosti autorovi ide.

Veľmi ma hnevali postavy, ktoré v tomto príbehu vystupujú, keďže to boli priam nebesky dokonalé ľudské bytosti, ktoré zbožňujú ezoterické knižky, vedú siahodlhé filozofické úvahy o živote a sú si vedomí svojich predošlých hriechov, ktoré sa ale snažia napraviť konaním dobra pre tento svet. Znie to nádherne, však? Žiaľ, táto skutočnosť nie je priveľmi reálna.

Taktiež fakt, že sa dozviete veľa skutočných informácií o tom, čo všetko musí predavač kníh s novými knížkami robiť, čo to znamená, keď je knižka prijatá do komisie, ... ma rozčuľoval, keďže to nie je niečo, čo by som vo fiktívnom príbehu potrebovala vedieť a pre tých, ktorí ani nepracujú v kníhkupectvách, sú to veľmi zbytočné informácie.

Jediné, čo sa mi na celom tomto diele páčilo je, že je krátke a tak moje čitateľské utrpenie netrvalo príliš dlho. Taktiež celé to prostredie voňavého kníhkupectva iste rozbuší srdiečko nejedného knihomoľa a veru som našla aj zopár krásnych citátov.

Ako veľmi som dúfala, že budem môcť túto knižku odporučiť, pretože už len podľa názvu by si človek povedal, že ju v knižnici musí mať. Je to smutné, no naozaj nemusí.

Čítať viac

2
2

Simona Gavendová napísala recenziu

07.03.2022 08:17

Táto knižka je jednou z tých, ktorú s najväčšou pravdepodobnosťou zaradím do môjho zoznamu najlepších kníh, aké som tento rok čítala.

Nebudem klamať, príbeh ma do seba vtiahol už od prvej stránky a vyvolával vo mne veľké množstvo rôznych emócií - chvíľu mi po tele behali zimomriavky, chvíľu som sa usmievala, riadne dlho si utierala slzy, ktoré mi tiekli po tvári, ...

Obsahovo to nebolo práve ľahké čítanie, no s tým sa pri príbehu z obdobia druhej svetovej skrátka musí počítať. A musí sa počítať aj s tým, že vám v určitom bode, v určitej kapitole a na určitej strane zlomí srdce.

To moje sa zlomilo niekoľkokrát a keď už to vyzeralo, že sa z toho dostávam, autorka prišla s niečím, čím mi ho zlomila znova. A znova.

Neviem čo napísať viac. Nechcem prezradiť nič dôležité a pripraviť vás tak o taký zážitok, aký som z knihy mala ja a niesla si ho so sebou ešte niekoľko dní po dočítaní.

Takže vás prosím, dajte tejto nádhernej knižke šancu. Aj keď príbehy z druhej svetovej nečítate. Verím, že nebudete ľutovať.

Čítať viac

2
2

Simona Gavendová napísala recenziu

07.03.2022 07:47

Je to jedna z tých kníh, ktorú v jednom momente chytíte do ruky a v ďalšom už ste v polovici príbehu. Naozaj sa mi už dávno nestalo, že by som nejaký príbeh prečítala prakticky na dve posedenia.

Tomuto faktu iste napomohlo to, že je písaná naozaj jednoduchým spôsobom, kde nemôžete očakávať žiadne siahodlhé súvetia či zložité vety, ktoré by váš mozog odmietal spracovať. Taktiež kratučké kapitoly s jemným nádychom tajomna na konci skrátka samé ponúkajú k tomu, aby človek neprestával čítať. I keď miestami som mala chuť zahodiť ju na druhý koniec miestnosti, pretože obsahuje až desivo pravdivé myšlienky a párkrát sa jej podarilo rozplakať ma.

Čo sa týka postáv, tie boli fajn, no žiadna nebola popísaná až tak úžasne, že by som si ju nejako špeciálne obľúbila.

Našla som aj zopár vecí, ktoré mi ale nie veľmi sadli a tým, ako dej postupoval, ma vytláčali stále viac a viac. Napríklad skutočnosť, že autorka musela pri každej novej postave, ktorá sa na scéne objavila, spomenúť akej národnosti či farby pleti tá daná osoba je. Vopred upozorňujem, že nie som rasista, ale čo je veľa, to je príliš a naozaj ma nebaví stále čítať vety v štýle: "Toto je Emil. Je to beloch."

Taktiež fakt, že chlapec, ktorého naša protagonistka ľúbi, ju oslovuje "Kámo" ma nútila pretáčať oči a veru som objavila aj zopár prekladových kopancov, ktoré som ale s hlbokým nádychom dokázala prekúsnuť (slovíčko "akože" použité vo vetách, kde sa absolútne nehodilo; vety v štýle: "Idem vonku." a "Už sme von.").

Každopádne, toto je krásny príbeh, ktorý vás s veľkou pravdepodobnosťou na nejaký čas emocionálne vyčerpá, no stojí to za to.

Čítať viac

2
2

Simona Gavendová napísala recenziu

07.03.2022 07:45

Priznám sa, mojou šálkou kávy takéto príbehy práve nie sú, pretože mi spôsobujú veľmi veľké emocionálne búrky a nútia ma príliš nad všetkým premýšľať.

Táto knižka ma však hneď zaujala svojou anotáciou, pri ktorej, keď som si ju čítala, mi po chrbte behali zimomriavky a niečo v mojom podvedomí vedelo, že si ju skrátka potrebujem prečítať.

Začiatok bol relatívne pomalý, autorka dáva čitateľovi veľa priestoru na spoznanie hlavných protagonistov, na utvorenie si názoru, na zistenie, či sú čitateľovi sympatickí alebo nie, ... Ja som si však ani k jednému páru či osobe žiadne hlbšie puto nevytvorila, pretože tým, ako sú podpísaní, sa mi nezdali príliš reálni.

Celková zápletka, ktorá je najdôležitejšou časťou tohto príbehu, bola výborná a nie raz som sa pristihla, že mi nad tým prečítaným vlhnú oči, avšak na môj vkus bola až príliš rýchla oproti naozaj veľmi pomalému začiatku. Nič by sa nestalo, keby autorka ubrala pár počiatočných kapitol a v zápletke ich zase zopár pridala.

Čo sa záveru týka, pri čítaní celého súdneho sporu mi nebolo práve ľahko na srdci a v duchu som sa pýtala sama seba, komu by som ja na mieste sudkyne zverila ono dieťa. A veru som si aj poplakala, keď celý súdny spor skončil inak, než som si pôvodne myslela, že skončí.

Úplný koniec príbehu bol pre mňa tak trošku ľadovou sprchou, keďže za mňa pôsobil až príliš rozprávkovo a opäť nie veľmi reálne.

Odhliadnuc od toho, čo sa mi na tejto knižke nepáčilo, moje pozitívne dojmy stále o čosi prevládajú a ja nemôžem povedať, že by som pri čítaní trpela. Teda ... Trpela som, ale nie skrz to, ako je knižka napísaná, ale kvôli emóciám, ktoré vo mne miestami dokázala vyvolať.

Čítať viac

2
2

Simona Gavendová napísala recenziu

13.02.2022 07:11

Hneď na začiatok nesmiem zabudnúť podotknúť, že táto knižka je po vizuálnej stránke jedna veľká nádhera, na ktorú by som sa veru vydržala dlho dívať. A čo sa príbehu, ktorý ochraňuje týka, ten ma vcelku veľmi milo prekvapil.

Už od začiatku som akosi podvedome tušila, že anotácia, ktorá je relatívne stručnejšia, skrátka neprezrádza všetko a postupom času som zisťovala, že moje tušenie bolo správne. Predsa len, ľahko detektívnu zápletku by v románe pre ženy, najmä bez predchádzajúceho varovania skrz anotáciu, len máloktorý čitateľ očakával. A ja osobne stále neviem čo si o nej mám myslieť. Nebola napísaná zle, avšak tým, že som ju neočakávala, tak ju akosi stále nedokážem spracovať.

Čo však veľmi chválim je prelínanie prítomnosti a minulosti, kde sa čitateľ dozvedá podstatné momenty, ktoré viedli k tomu či onomu a kvôli ktorým zbiera hlavná hrdinka ten či onen predmet. Tieto odôvodnenia, ak ich takto môžem nazvať, autorka zvládla bravúrne a ja som jej ich zožrala aj s navijákom.

Trošku ma mrzí, že som si v priebehu čítania nedokázala ku hlavnej protagonistke vytvoriť žiaden vzťah. Akosi mi neprišla úplne reálna a všetky emócie, ktoré by som mala cítiť, sa absolútne nedostavili. Čo to znamená? Že som na konci knižky, kedy by som obyčajne uronila nejakú tú slzičku, necítila absolútne nič.

Príbeh ale vôbec nie je zlý a až na pár vyššie spomenutých vecí sa mi veľmi páčil, takže ho s kľudným svedomím odporúčam ďalej.

Čítať viac

2
2

Simona Gavendová napísala recenziu

31.01.2022 20:35

Táto knižka už podľa anotácie sľubuje zaujímavý príbeh na pozadí boja žien za ich práva, čo, priznám sa, je pre mňa niečo, čo som zatiaľ v žiadnej knihe nečítala a preto som sa tešila, že to konečne zmením. Predsa len, tento konkrétny dejový aspekt je založený na skutočnosti a čitateľovi vysvetlený pomerne jednoduchým, možno až trošku odľahčeným spôsobom.

Prvých asi 50 strán ma však veľmi nezaujalo a nevedela som, čo si mám alebo nemám myslieť a naozaj som dúfala, že sa to zmení. Čo sa, našťastie, aj stalo a zvyšok knižky som zhltla za pomerne krátku dobu.

Anabelle je inteligentná hlavná hrdinka, ktorá je popísaná veľmi uveriteľným spôsobom a tým, ako príbeh napreduje, sa nemení na žiadnu naivnú hlupaňu, ale zachováva si svoju povahu a inteligenciu, čo ma veľmi potešilo. Sebastian mi svojou mrzutosťou zvláštnym spôsobom imponoval a postupné predstavovanie a zapájanie vedľajších postáv do deja ma naozaj veľmi bavilo.

Romantická linka bola príjemná, občas som sa aj potuteľne usmievala a erotické scény má taktiež vcelku prekvapili tým, že vôbec nepôsobili nútene až trápne.

Veľmi som si túto knižku užila a verím, že ak sa do nej rozhodnete ísť, užijete si ju minimálne podobným spôsobom. A ďalšiu časť, ktorá dúfam vyjde čoskoro, si určite taktiež prečítam!

Čítať viac

2
2

Simona Gavendová napísala recenziu

24.01.2022 10:13

Po Stíhačoch som sa na ďalšiu knižku od Janka Spišiaka veľmi tešila, keďže to bol jeden z tých oddychovejších príbehov plný nevtieravého a inteligentného humoru, ktorý spôsoboval, že som sa miestami naozaj nahlas smiala.

Pri ponuke tejto knižky som bola varovaná, že nemám byť prekvapená jej diametrálnou odlišnosťou od tej vyššie spomenutej. A ja som sa do nej skrátka rozhodla ísť s tým, že aspoň zistím, ako sa autor dokáže popasovať s rôznymi žánrami.

Priznám sa, príbeh sa mi už od samého začiatku čítal veľmi pomaly a fakt, že je celý rozdelený iba na sedem dlhočizných kapitol tomu tiež veľmi nenapomáhal, dokonca som sa toho aj trošku zľakla. Netrvalo to však dlho, na ich dĺžku som si zvykla a naozaj ma veľmi prekvapilo, ako bravúrne bol celý dej vymyslený, poprepletaný rôznymi múdrami a ponaučeniami, ktoré čitateľa prinútia na chvíľku sa zamyslieť, ale i jemným, nevtieravým humorom, ktorý vyčarí na tvári úsmev.

Malý Samko, so svojou detskou naivnosťou, zbožňovaním kníh a predstavivosťou, si ma však získal od prvej stránky a celé jeho putovanie a postupný vývoj, zasadené do rôznych historických období, ma veľmi bavilo. A koniec? Nuž, ten som veru dojatím oplakala.

Chcem ešte takto na záver pochváliť Janka, ako skvelo sa s týmto celým príbehom popasoval. Bolo to krásne, nezvyčajné, no mne sa to páčilo a verím, že sa to bude páčiť i dalším a dalším čitateľom. Že sa tento Zabudnutý príbeh nestane zabudnutým. To by bola večná škoda.

Čítať viac

2
2

Simona Gavendová napísala recenziu

20.01.2022 10:51

Poznáte ten pocit, keď je kniha istým spôsobom zvláštna, priam zvrátená, no vy si jej čítanie i tak užívate?

Presne takýmto dojmom na mňa pôsobilo práve toto dielo, ktoré by som ja osobne nenazvala úplne hororom. Áno, v určitých momentoch som sa aj trošku bála - to uznávám -, avšak označenie "gotický psychologický triler" by znel omnoho výstižnejšie.

Do príbehu som bola vtiahnutá takmer od prvej stránky a i napriek tomu, že sa dej odohráva v časoch minulých, jednoduchší spôsob písania zvláštne podtrhuje spisovatelský talent autorky.

Ostatne, aj veľmi detailné opisy všetkého, pri ktorých sa aj mne samej sem-tam zdvihol žalúdok (neodporúčam pri tejto knižke jesť), sú také autentické, že pri čítaní nemáte potrebu o ničom pochybovať. Jednoducho sa ponoríte do deja, hltáte každé jedno slovo a čakáte, ako to celé dopadne.

I keď zápletka sa po čase stane predvídateľnou, zaručujem, že vás to od čítania neodradí a koniec vás možno aj prekvapí. A temná atmosféra, ktorá sa s dejom tiahne prakticky od druhej kapitoly? Tá tomu jednoducho sadla - ako hovorí moja babička -, ako riť na šerbeľ.

K postavám poviem snáď iba toľko, že som si užila každú jednu s každou ich povahou, zmýšľaním, zvrátenostou, ... Možno niektoré mohli dostať trošku viacej priestoru, avšak z toho, čo sa nám čitateľom dostalo, nemám čo vytknúť.

Pôvodne som z tejto knižky mala rešpekt, avšak za mňa bola úžasná a neľutujem, že som si ju prečítala.

Čítať viac

2
Simona Gavendová

Simona Gavendová získala odznak Máte čitateľský profil

20.01.2022 07:45

Váš čitateľský profil je na svete! Odteraz sa môžete každému pochváliť, aký úžasný(á) čitateľ(ka) ste!

„Láska nie je očarením dvoch pekných alebo vášnivých ľudí, ale rozhodnutím, prácou, dielom, nie ani pekných, ani mladých ľudí, dokonca iba jedného a možno nepekného a nemladého človeka, ktorý chce byť milovaný a milovať. Ten druhý a či druhá veľmi rád sa učí, dáva sa milovať, prv či neskôr pristane, poddá sa nám, začne nám odpovedať svojím jedinečným, prekvapujúcim, nadchýnajúcim spôsobom. Verte, drahá Jarmila, človek až žasne, aká neprebudenosť, nevzdelanosť vládne práve v láske. Starí to nevedia a mladým to nemá kto povedať.“

Honeymoon - Jana Beňová
Honeymoon
Jana Beňová