René Beláček

8

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

8
8

René Beláček napísal recenziu

10.05.2022 14:42

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

O knihe som počul veľa - predovšetkým zo zahraničia, kde si knihu Smrtka, pod pôvodným názvom Scythe, neuveriteľne vychvaľovali. Bol som preto zvedavý na to, čo sa z knihy "vymotá". A nemohol by som byť nadšenejší.

Prirodzená smrť už dávno svet netrápi, všetky choroby, vek alebo nehody nikoho neovplyvňujú. A od toho vznikli smrtky. Spolok ľudí, ktorých cieľom je udržať hladinu ľudskej populácie bez toho, aby sa zvyšovala. A to zahŕňa kosenie - náhodný výber ľudí, ktorí sú zavraždení.

Citru by v živote nenapadlo, že by sa mohla stretnúť so Smrtkou, rozhodne nie tak krátko po jej narodení. A potom sa stane učeníčkou jednej z nich, rovnako ako Rowan, ktorý o nič podobné nestál. Ani jeden z nich netuší nič o nebezpečenstve, ktoré sa okolo nich točí.

Kniha sa delí do dvoch dejových línií, každá z pohľadu hlavného hrdinu. Pozitívne je, že sa tie dve neprekrývajú a perfektne nadväzujú jedna na druhú. Nemusíme teda zbytočne čítať určité pasáže viackrát.

Bonusom sú denníkové zápisky smrtiek, ktoré v knihe stretnete alebo sú tu spomenuté - tu sa čitateľ dozvedá predovšetkým viac o histórii sveta v knihe.

Je skvelé, že ani hlavní hrdinovia si nie sú vôbec podobní. Citra je perfektná ukážka tvrdohlavosti a cieľavedomosti, pretože je schopná urobiť čokoľvek, aby Rowana prekonala. Rowan je oproti tomu veľmi silný, odvážny a rozumný. Je ochotný obetovať sa pre druhých, bez zaváhania.

Aj medzi vedľajšími postavami môžeme nájsť pár skvelých charakterov. Drzého a odporného záporáka, ktorého by ste najradšej pokosili sami, alebo smrtku, ktorá vôbec nie je taká zlá, ako by sa mohla zdať.

Nebyť príliš rýchleho začiatku, zápletka by bola ideálna. Ste totiž vrhnutí priamo do víru vecí. Čitateľ nemá čas zoznámiť sa s postavou alebo sa rozhliadať v novom svete. Nevyhovovalo mi to a aj chvíľu trvalo, kým som do knihy "zakusol".

Inak spádov, zvratov a nečakaných prekvapení má kniha nespočetné množstvo. Nikdy si nemôžete byť istí tým, čo sa stalo, pretože nakoniec to aj tak dopadne inak. A to ani nehovorím o tom, ako sa autor vyžíva v popisovaní kosenia. Je dosť možné, že by slabšie žalúdky mohli mať pri čítaní problémy, pretože krvavé scény sú popísané až s fascinujúcou detailnosťou.

Neal Shusterman píše skvele! To bolo milým zistením, pretože som od neho žiadne dielo nečítal, ale štýlom písania mi sadol. Vie skvele naladiť atmosféru, zdôrazniť niektoré scény a predovšetkým ladne prechádzať z pohľadu Citry a Rowana.

Za seba som si čítanie Smrtky neskutočne užil a nenávratne sa zaradila medzi moje obľúbené knihy.

Čítať viac

8
8

René Beláček napísal recenziu

10.05.2022 14:35

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Po knihe o Andersovi Breivikovi som si povedal, že po autorke ešte určite siahnem. Jej štýl je perfektný. Bol som zvedavý na ostatné jej knihy a práve Kníhkupec z Kábulu je jej najznámejšie dielo.

Asne bolo umožnené bývať v rodine kníhkupca niekoľko mesiacov. Sultán Chán (ako ho Asne pomenovala, chrániac tak skutočnú identitu podnikateľa a jeho rodiny) ako rešpektovaná hlava rodiny, rozhodoval o každom a všetci bez výnimky ho poslúchali. Matka, sestry, bratia, synovci... Ako najstaršiemu chlapcovi sa mu dostalo všetkého, najmä vzdelania, aj keď boli chudobní. Hneď v úvode som dostal pomyselnú facku. Epizóda, kde sa Sultán (myslím, že už bol 50-tnik) rozhodol vziať si ako druhú manželku 16-ročnú príbuznú. Jeho dovtedy jediná manželka musela s pokorou prijať mladú ženu, prenechať jej miesto nielen v spálni, ale napriek nesúhlasu rodiny s druhou svadbou, potupu "starej" manželky zavŕšil tým, že im osobne musela navliecť zásnubné prestene. Lebo Sultán to tak chcel. Už tu, a to bolo vskutku v úvode príbehu Chánovcov, bolo jasné, ako sú vnímané ženy v Afganistane. Vďaka Asne sme mali možnosť nahliadnuť do života každého člena rodiny - v značnej miere ovplyvnený Sultánovými príkazmi a rozhodnutiami. Ženy to mali/majú naozaj ťažké ,no ani chlap, ktorý nemal to šťastie, že sa narodil ako prvorodený, nič nevyhral. Neviem do akej miery autorka sprostredkovala skutočné pocity postáv a koľko toho si domyslela, ale podala celý príbeh perfektne. Po každej kapitole som si vravel:

JE TOTO MOŽNÉ V 21. STOROČÍ?

Ženy ako slúžky, zahalené, podriaďujúce sa každému, najmä tie mladé. V závere príbehu sa mi až vlasy dupkom stavali, čo všetko pretrpela Lejla, Sultánova najmladšia sestra.

V úplnom závere knihy Michal Hvorecký šokuje! V afgánskom kníhkupectve majiteľov syn pil kofolu! Poznal bryndzové halušky, lokše a pivo! Milovník československého dizajnu a kuchyne sa nájde asi všade... :-)

Čítať viac

8
René Beláček

René Beláček prečítal knihu

12.07.2021 11:00

8
René Beláček

René Beláček prečítal knihu

12.07.2021 11:00

8
René Beláček

René Beláček prečítal knihu

12.07.2021 10:59

8
8

René Beláček napísal recenziu

18.08.2020 12:32

Ďakujem za skvelý príbeh zo zákulisia podpisu Mníchovskej dohody (1938) napísaný aj pre historických laikov zrozumiteľným a nezaťažujúcim štýlom. Určite siahnem aj po ďalšej publikácii R.Harrisa.

Čítať viac

8
René Beláček

René Beláček prečítal knihu

18.08.2020 12:30

8
8

René Beláček napísal recenziu

24.07.2020 20:15

Super super, veľmi porovnateľná s debutom autora o Harrym Quebertovi. Škoda, že príbeh je podaný chaoticky, autor preskakuje do viacerých dejových línií a čitateľ sa často v deji stráca. Napriek tomu opäť skvelý počin, páči sa mi tento štýl písania.
P.S.: Budem sa tešiť, čo dobrého (po štvrtýkrát) zas Joel Dicker pripraví :)

Čítať viac

8
René Beláček

René Beláček prečítal knihu

24.07.2020 20:10

8
René Beláček

René Beláček prečítal knihu

23.07.2020 13:48

„Antonín a Anna sbalili to nejnutnější a vydali se na svou pouť na sever, do města mezi kopci, kde kupodivu ani jedna ulice nevede z vršku ani do vršku, ale jinak tam žijí lidé úplně stejně jako jinde a ani jim se nevyhýbají rány, které tak rádi připisují osudu, i když za většinu špatného nemůže osud, nýbrž zlo v nás.“

Slepá mapa - Alena Mornštajnová
Slepá mapa
Alena Mornštajnová